Ψυχοσωματικά εμβοές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27

    Ψυχοσωματικά εμβοές

    Καλησπέρα.Απο το 2017 με πλήθος ψυχοσωματικών και βόλτα από όλες τι ειδικότητες με συμπτώματα σωματικά θολή όραση,θολούρα στο κεφάλι, βουητά στα αυτιά,ινομυαλγία,κεφαλαλγί ες,αστάθεια βάδισης, ρεύματα και μουδιάσματα παντού και ψυχολογικά άγχος,πανικός ,κατάθλιψη, αποπροσωποποίηση, αποπραγματοποιηση.τελος πάντων εφτά μήνες μετά κατέληξα σε ψυχίατρο και αγωγή με εσιταλοπραμη, ενλιφτ τα λεγόμενα και ζαναξ.επειτα από ανέβασμα στα 40μγ αντικατ. Και ψυχοθεραπεία που βρισκόμουν ήδη πριν από όλα αυτά πολύ προσπάθεια και υπομονή μετά από δύο χρόνια επέστρεψα σε σχολή και δουλειά .ο ψυχίατρος έπειτα Μ είπε να το κατεβάσουμε στα 30 και έπειτα εγώ μόνη Μ το έκανα στα 20 και στα 10 αλλά σε διάστημα ενός χρόνου οχιαμεσως.οταν το σταμάτησα τελείως στις 17 Ιανουαρίου φέτος την τρίτη μέρα αφού με είχε πιάσει σα μανια και είχα και αϋπνία και διέγερση και κλαμματα εκεί που ήμουν δύο κρεβάτι άρχισε να βουιζει δυνατά το κεφάλι μ.να σημειώσω τα βουητά που είχα ήδη είχα χαμηλώσει σε σημείο να μην με ενοχλούν.και έπειτα από αυτό το βούισμα με την διακοπή εδώ και δυόμιση μήνες βουιζει και έχω αρχίσει πάλι την μέγιστη δόση. Δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά .

  2. #2
    Exeis paei se neurologo? An nai ti s exei pei

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Exeis paei se neurologo? An nai ti s exei pei
    Έχω πάει δεν έχω κάτι νευρολογικό έχω αγχώδη με ιδςοψυχαναγκαστικη που Μ κάνει διάφορα συμπτώματα.ειχαν φύγει με τα χάπια και με την διακοπή επανήλθαν οι εμβοες ωστόσο τα πίνω δυομισυ μήνες και δεν έχω εμφανίσει ακόμη βελτίωση.

  4. #4
    Μουδιασματα που εχεις; Τα εχεις μονιμα;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Όχι τίποτα δεν έχει μείνει άλλο με την αγωγή που έπαιρνα χρόνια όλα σταδιακά έφυγαν και τα έκοψα και την τρίτη μέρα άρχιζε να βουιζει το κεφάλι μ ενω είχα ήπια βουητά αλλά τα είχα υπό έλεγχο πολύ χαμηλά ήταν. Και ξανά άρχισα την αντικαταθλιπτική αγωγή και δεν έχω ακόμη επανέλθει οπότε απογοητεύομαι, αλλά ίσως θέλει χρόνο έτσι μου λέει ο ψυχίατρος.

  6. #6
    Poso kairo eixes moudiasmata kai se poia simeia? Exw pathei timo idio kai akoma den mou exoun fugei exw ksekinisei me 20 mg tin mera! Kane ipomonh thelei arketo kairo na deis beltiwsh

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Παντού είχα μούδιασμα στα χέρια δυσκολευομουν να κάνω μπάνιο και στα πόδια εννιωθα τρέμουν να περπατήσω επίσης μυϊκή αδυναμία είχα όλα αυτά εφυγαν ρε συ εγώ πίνω χρόνια αντικαταθλιπτικά έκανα καιρό να συνέλθω δεν θυμάμαι πότε έφυγαν τα μουδιάσματα αλλά έφυγαν από τα πρώτα θέλει κάνε τρίμηνο τετραμηνο να συνέλθεις αν τα πίνεις πρώτη φορά και κάνε ψυχοθεραπεια επίσης.ακομη μην κάνεις την ίδια βλακεία να τα κόψεις μόνη σ , μια χαρά ήμουν πριν τρεις μήνες που έπινα την δόση των 10. Α και επίσης εγώ συνήλθα με 40 μγ τα 20 που πίνεις εσύ ήταν τπτ για μένα. Πρέπει να βρεις την σωστή δόση και θέλει χρόνο θα φύγουν αυτά.

  8. #8
    Και εμενα μου ειπε η νευρολογος για σωματοποιηση αλλα εγω της ειπα και για μαγνητικη γιατι φοβαμαι.. εχω πολυ αγχος ειχα μουδιασει απο τα ποδια και μεσα σε λιγες μερες και μεχρι το κεφαλι την γλωσσα.. μυικη αδυναμια.. ολα αυτα.. τωρα εχει περασει ενας μηνας και ειναι καπως καλυτερα αλλα δεν βλεπω κατι ιδιαιτερο στο αγχος με τα 20 mg ισχυει θα ειναι λιγο γτ αυτα τα εχω περιπου δεκα χρονια τα ψυχολογικα μ

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Μίλα με τον ψυχίατρο σου για την αγωγή εγώ σ λέω χρειάστηκα 40 εσύ είχες βουητά;

  10. #10
    Εχω ενα μονιμο στο κεφαλι σαν τουυτ .. το ακουω οταν εχει ησυχια

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Καλά πάμε . Με βάση εμπειρίας ξεπερνιουνται είχα όπως είδες πόσα συμπτώματα, τώρα παλινδρόμησα λόγω διακοπής της αγωγής, ίσως δεν ήμουν ακόμη έτοιμη αλλά ακόμη ίσως και να τα παίρνω για πολλά χρόνια ακόμη η και μια ζωή μια δόση συντήρησης, όπως και να έχει είναι της υπομονής όλο αυτό.Και κάνε και μια μαγνητική να σ φύγει η φοβία.εγω έχω κάνει δύο φορές απλά βάλε ακουστικά για τον δυνατό ήχο.

  12. #12
    Χρυσα εισαι εδω;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    4
    Faith αν δε βρεις τη Χρύσα είμαι κ εγώ εδώ, νέα στο club… Χρύσα που είσαι;

Similar Threads

  1. Εμβοες
    By Δημήτρης1996 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 10-10-2020, 16:43
  2. ΕΜΒΟΕΣ
    By Δημήτρης1996 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-2020, 02:36
  3. Εμβοες
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-03-2020, 00:52
  4. Εμβοες..
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-03-2019, 16:26
  5. εμβοεσ
    By mergo71 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-01-2019, 16:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •