μια βιταμίνη που μπορεί να βοηθήσει..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239

    μια βιταμίνη που μπορεί να βοηθήσει..

    μια βιταμίνη που μπορεί να βοηθήσει..
    Η Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή ή ΙΨΔ ή Μανιοπαρορμητική Διαταραχή (Obsessive–compulsive disorder-OCD) περιλαμβάνεται στην ομάδα των αγχωδών διαταραχών και αυτές με τη σειρά τους στην ευρύτερη ομάδα των νευρώσεων.
    Λέγεται N-ACETYL CYSTEINE - NAC
    Ρωτήστε το γιατρό σας και αναζητήστε το στο φαρμακείο..λένε ότι βοηθάει to NAC..
    Συνολικά, το NAC καταδεικνύει δραστηριότητα στη μείωση της σοβαρότητας των συμπτωμάτων, με καλό προφίλ ανεκτικότητας και ελάχιστες ανεπιθύμητες ενέργειες. Επί του παρόντος υπάρχουν τρεις συνεχιζόμενες τυχαιοποιημένες ελεγχόμενες δοκιμές που χρησιμοποιούν NAC για OCD (δύο ενήλικες και μία παιδιατρική) και μία για εκκρίσεις..

    το μόνο μέρος που το βρήκα στο διαδίκτυο ήταν στο Amazon, BIOWAY, skroutz, και BIOVEA.
    διαβάστε τις κριτικές στο amazon και σε άλλα φόρουμ.

    θα χρειαστούν μερικές εβδομάδες ή μήνες για να δείτε αποτελέσματα.
    παρακαλώ ενημερώστε μας αν έχετε κάποια τύχη με αυτό..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    γεια σου κοριτσι, καλες ειναι υποθετω αυτες οι βιταμινες που γραφεις , αλλα εμενα ο νευρολογος μου , οταν τουπα οτι παιρνω neurobion , μουπε καλυτερα να την αντικαταστησω με lipoact 600 mg ( ενα ειδος συμπλεγματος βιταμ. Β , υπαρχει στο ιντερνετ , στο φαρμακειο ειναι ακριβες ) , ειναι λεει πιο καλο για το νευρικο συστημα ( για αγχωδεις καταστασεις ) , εχε το κι εσυ υπ οψιν .....για να το λεει ο νευρολογος του Υγεια , κατι ξερει .....δεν μουπε σε ποσο καιρο θα δω αποτελεσμα , αλλα τουχω εμπιστοσυνη .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Για το NAC έχω διαβάσει κι εγώ ότι υπάρχουν κάποιες έρευνες για τη χρήση του στην OCD. Mac έχω πάρει παρόμοιες (δεν λέω ποιες για να μην θεωρηθεί διαφήμιση), με 600 mg alpha lipoic acid και βιταμίνες του συμπλέγματος β όπως αυτή που αναφέρεις και είδα κάποια βελτίωση σε διάθεση περίπου στον ενάμιση μήνα. Το ένα σκεύασμα όμως μου δημιουργούσε έντονη δυσκοιλιοτητα και το σταμάτησα. Γι'αυτό δοκίμασα ένα δεύτερο που ήταν καλύτερα ανεκτό πάλι με alpha lipoic acid. Εμένα μου τις είχαν δώσει για πόνους, ισχιαλγία, οσφυαλγία. Υπάρχουν και για το alpha lipoic acid κάποιες έρευνες για τη χρήση του στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης. Άλλαξα όμως φυσιατρο και μου είπε να πάρω άλλο συμπλήρωμα για τους πόνους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    niels , δεν πηρα το lipoact για κτθλψη, ουτε για πονους , για αυτοανοση εγκεφαλιτιδα το πηρα και το παιρνω ακομη ...............

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Α οκ. Περαστικά εύχομαι... Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι συμφωνώ με αυτό που σου είπε ο γιατρός σου ότι είναι καλό για το νευρικό σύστημα... καλά κάνεις και το προτείνεις...στα δικά μου θέματα με βοήθησε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    χαιρομαι που σε βοηθησα ......... αν δεν μουτολεγε ο νευρολογος , δεν τοξερα ......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Για το NAC έχω διαβάσει κι εγώ ότι υπάρχουν κάποιες έρευνες για τη χρήση του στην OCD. Mac έχω πάρει παρόμοιες (δεν λέω ποιες για να μην θεωρηθεί διαφήμιση), με 600 mg alpha lipoic acid και βιταμίνες του συμπλέγματος β όπως αυτή που αναφέρεις και είδα κάποια βελτίωση σε διάθεση περίπου στον ενάμιση μήνα. Το ένα σκεύασμα όμως μου δημιουργούσε έντονη δυσκοιλιοτητα και το σταμάτησα. Γι'αυτό δοκίμασα ένα δεύτερο που ήταν καλύτερα ανεκτό πάλι με alpha lipoic acid. Εμένα μου τις είχαν δώσει για πόνους, ισχιαλγία, οσφυαλγία. Υπάρχουν και για το alpha lipoic acid κάποιες έρευνες για τη χρήση του στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης. Άλλαξα όμως φυσιατρο και μου είπε να πάρω άλλο συμπλήρωμα για τους πόνους.
    τι κάνει αυτό; alpha lipoic?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Έχω κάποιους μυοσκελετικους πόνους (παίζει να είναι ψυχοσωματικοι) και ο φυσιατρος μου σύστησε ένα σκεύασμα με άλφα λιποικο οξύ αλλά έχει κι άλλες βιταμίνες μέσα (συμπλέγματος β, σελήνιο, ψευδάργυρο) για ενίσχυση του νευρικού συστήματος. Το alpha lipoic acid θεωρείται αντιοξειδωτικό και αποτελεσματικό κυρίως στη διαβητική νευροπάθεια. Υπάρχουν έρευνες για το άλφα λιποικο οξύ μέχρι και για το αν και πόσο βοηθά στην κατάθλιψη. Ίσως επειδή θεωρείται και αντιφλεγμονώδες.
    https://examine.com/supplements/alpha-lipoic-acid/

Similar Threads

  1. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
    By Olya in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 29
    Last Post: 12-12-2020, 10:40
  2. Μπορει καποιος να βοηθησει;
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2020, 13:49
  3. Μπορει καποιος να με βοηθησει?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 102
    Last Post: 23-10-2018, 23:37
  4. μπορει κανεις να με βοηθησει?
    By μαρακι_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 02-04-2011, 02:29
  5. αν μπορει καποιος να βοηθησει,.....
    By KOSTAS1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •