Γρομπαλακι κάτω από τη γνάθο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Γρομπαλακι κάτω από τη γνάθο

    Έχω ένα θέμα τον τελευταίο καιρό και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς ίδια εμπειρία. Έχω βάλει εδώ και σχεδόν ένα χρόνο θήκη στα τελευταία πισω δόντια κάτω. Το θέμα είναι ότι με ταλαιπωρεί και με ενοχλεί σε σημείο που εμφανίστηκε ένα γρομπαλακι κάτω από την γνάθο στο σημείο κάτω από τα δόντια και ποναει. Εν τέλη μου βγήκε η θήκη και ήρθε η ανακουφιση αλλά ο γιατρός μου είπε πως πρεπει να την βάλουμε και την ξαναεβαλε με αποτέλεσμα να ποναω λίγες μέρες και μετά σιγά σιγά υποχώρησε το γρομπαλακι. Τώρα ξανά τα ίδια ένιωσα ενόχληση και πάλι πρηστηκε εμφανίστηκε το γρομπαλακι και ποναει. Πάλι θα παω στο γιατρό τη Δευτέρα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Νιώθω πως θέλω να τη βγαλω για να ηρεμησω αλλά μετά πως θα φαω. Επίσης να πω ότι εξαρχής είχα πονο στα ουλα και ο γιατρός είπε να βάλω θήκη γιατί μόνο έτσι θα ηρεμουσε το προβλημα μου αλλά τελικά μόνο παιδευομαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Το θέμα είναι πως φοβάμαι. Να το ψάξω μήπως είναι κάτι άλλο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Θα σου το πω γιατί υποφέρω...εγώ είχα κάνει κύστη...ένα γρομπαλακι που με ενοχλούσε κλπ...το αποτέλεσμα ήταν ότι είχε δημιουργηθεί κύστη και φάνηκε στη πανοραμική...ο οδοντίατρος έλεγε μην την πειράζεις και όταν πήγα σε γναθοχειρουργο και έκανα το δόντι εξαγωγή το δόντι ήταν η ρίζα σπασμένη και εβγαινε κομματάκι κομματάκι... καλύτερα για μένα να κάνεις πανοραμική και να ρωτήσεις και άλλο γιατρό αν όχι γναθοχειρουργο...εγώ τραβηξαβμε ένα δόντι το μαρτύριο του αιώνα 2 χρόνια...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Ο γιατρός σου ,υποθέτω οδοντίατρος, τι είπε για το πριξημο;
    Ήταν απλά ενας ερεθισμός απο την θηκη, η κάποια φλεγμονή στα ουλα η το οστό, από άλλη αιτία που πρέπει να διερευνήσει περαιτέρω?
    Τι έδειξαν οι ακτινογραφίες που υποθέτω ότι έκανες;
    Πρέπει να έχεις μια σαφή διάγνωση, και ανάλογο τρόπο αντιμετώπισης.
    Και εγώ κάπως έτσι δεν έδινα σημασία, και τώρα βάζω δυο εμφυτευματα και οστικο μοσχευμα ,με κοστος 3.000 euro !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Παιδιά αυτό που έχω είναι η δευτερη φορα που πρηζεται και με πονεσε. Δεν είναι σκληρό και κινείται. Ο οδοντίατρος μου είπε πως είναι λόγο των ουλων που ήταν ερεθισμενα αλλά παρολα αυτά μου έβαλε την θήκη η οποία είναι διπλή και απ ότι κατάλαβα αυτό είναι που με ενοχλεί. Νιώθω ενόχληση εκεί ακριβώς και όταν περναω τη γλώσσα μου νιώθω σαν να έχω πληγή εννοώ έχω αυτή τη γευση ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ και να μη λέω χαζομάρες μόνη μου. Αν ήταν κυστη δεν θα ήταν μόνιμα έτσι? Εννοώ εμένα μου έφυγε και μετά από λίγο καιρό μου ξανά έγινε. Τώρα η αλήθεια είναι πανοραμική δεν εκανα αλλά θα κάνω γιατί αν δεν μου πει κάτι ο γιατρός που να με βοηθήσει μετά ναι θα το ψάξω και αλλου.

Similar Threads

  1. Αγχος, αυχενας και γρομπαλακι στον λαιμο
    By chryssa990 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 08-02-2020, 02:09
  2. κατω κατω
    By Mauroslosk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 17-09-2017, 18:37
  3. πανω κατω ανω κατω
    By ria18 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2013, 13:32
  4. Κάτω
    By raphsssodos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 136
    Last Post: 23-04-2008, 01:16
  5. άνω κάτω
    By Yllom in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2007, 02:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •