Τι μουσικη ακουτε? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιωργο, κι εγω ειχα το Μ3 του 1994 , επιανε 270 χλμ, 286hp, και το 2002 πηρα το Μ3 το Ε46 , σειριακο με αλλαγες ταχυτ. στο τιμονι, τουβγαλα τον κοφτη, του περασα ενα προγραμμα βελτιωσης , ισως να βγαζει 360-370 hp , πιανει με λιγη υπομονη τα 300χλμ. , το 2002 θεωρειτο σουπερκαρ, οχι πια ομως , αφου τα τωρινα αμαξια ειναι τουρμπο ολα ......τοτε δεν υπηρχαν τουρμπο , το Μ4 το τωρινο ας πουμε βγαζει 510hp , αλλα που να το τρεξεις , με τους μπατσους που ειναι παντου, και τα ορια ταχυτητος εφαρμοζονται, στην Ελβετια πχ. , αν σε πιασουν με το διπλασιο του οριου, πας 3 μηνες φυλακη, κανονικοτατα .......αρα οσοι τρεξανε -με ,τρεξανε , τωρα τελειωσε το παρτυ.....

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    αν ειχα τα χρηματα θα σου ελεγα αν μας επερνε ΜΑΓΚ! χαχα, ειδικα με τους νεους δρομους, αλλα δυστυχως - για εμενα λεω διοτις σοξα τον Θεο ο κοσμος γυρο απο οσο βλεπω εχει χρηματανα αγοραζει αμαξια 100.000ευρο - εμενα ομως ουτε τα εξοδα συντηρησης δεν με παιρνει καλα καλα ,χαχαχα, αφου σκεφτομαι κι γελαω, κι λεω ακομα κι να μου χαριζαν ενα σουπερ καρ δεν θα μπορουσα να το κρατισω!! οταν τα τακακια μονο κανουν 800ερο!! για εμενα ειναι απαγορευτικα νουμερα αυτα.
    Δεν πειραζει ας τα χαρουνε τ νεα παιδια, καλητερα! ας τα ζησουν αλλοι οπου εχουν χρηματα.
    Εγω μενω στα της μουσικης και στο να αγορασω νεα ηχεια! χαχα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν κανουν τοσο τα τακακια , Γιωργο, κανα 300αρι κανουν, δεν εχει τραγικα εξοδα συνητηρησης , δεν ειναι σουπερκαρ, οπως μια πορσε , που οπως ελεγε ο πατερας μου, με το που σε βλεπουν ναρχεσαι, σε χρεωνουν 500 ευρω ' ετσι ' αλλα καιει πολυ ταμαξι μες την πολη, ιδιως με το προγραμμα που του περασα , οχι κατω απο 13λιτρα/100χλμ. με παππουδιστικη οδηγηση , και γι αυτο αγορασα ενα polo gt , 1400cc , 150hp, αυτοματο, 7ταχυτο, διπλο συμπλεκτη, 22,000 χιλιαδες ......η κινουμαι με το σκουτερ μες την πολη αν δεν κανει κρυο, που δεν κανει πια ....

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν κανουν τοσο τα τακακια , Γιωργο, κανα 300αρι κανουν, δεν εχει τραγικα εξοδα συνητηρησης , δεν ειναι σουπερκαρ, οπως μια πορσε , που οπως ελεγε ο πατερας μου, με το που σε βλεπουν ναρχεσαι, σε χρεωνουν 500 ευρω ' ετσι ' αλλα καιει πολυ ταμαξι μες την πολη, ιδιως με το προγραμμα που του περασα , οχι κατω απο 13λιτρα/100χλμ. με παππουδιστικη οδηγηση , και γι αυτο αγορασα ενα polo gt , 1400cc , 150hp, αυτοματο, 7ταχυτο, διπλο συμπλεκτη, 22,000 χιλιαδες ......η κινουμαι με το σκουτερ μες την πολη αν δεν κανει κρυο, που δεν κανει πια ....
    κιομως ΜΑΓΚ, συγκεκρημενα εκαναν 850ε τα τακακια ,ολα λεω.Δεν αναφερομαι στο αμαξι που λες εσυ.
    Οι μοτοσυκλετες ειναι αλλο κολημα παλυς, ταχυτητας! αλλα εκει ειναι συνεπηβατης και ο Χαρος! και δεν χωραει το δρεπανι στα βαλιτσακια! χαχαχα.
    Ασε που ο κοσμος εαν παρατηρησεις οπωτες υπαρχει μαζικο κοινωνικο προβλημα τους επιρεαζει πολυ την ψυχολογια και ολοι μαζι οδηγουν παραφρωνες!, επιρεαζει ο ενας τον αλλον! ειναι απιστευτο αλλα αληθεια!
    Παλυ χαλασα το θεμα του ανθρωπου, οπου ειχε να κανει με την μουσικη κι γραφω για τακακια!. επανορθωνοντας θα φιερωσω ενα τραγουδι. σχετικο βεβαια.

    SAXON WHEELS OF STEEL!!

    When my foots on the throttle there's no looking back
    I leave the motor tickin' over when she's back on the track
    I've got a 68 Chevy with pipes on the side
    You know she's my idea of beauty, that's what I drive
    She's got wheels, wheels of steel
    She's got wheels of steel
    Wheels of steel
    Talking 'bout my wheels of steel
    I don't take no jibe from the motorway pigs
    When I'm crusin' down the freeway I don't get no lifts
    If you see me coming get out of my way
    You know a Trans Am didn't, I blew it away
    She's got wheels, wheels of steel
    She's got wheels of steel
    Wheels of steel
    My my my my wheels of steel
    I'm burnin' aviation fuel my foot's to the floor
    Ya know she's crusin one-forty she'd do even more
    I'm burnin' solid rubber I don't take no bull
    'Cause my wheels of…

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ολα τα τακακια , δεν θυμαμαι ποσο κανουν, δυο δυο τα αλλαζα , τα μπροστινα ειναι πιο ακριβα νομιζω .....οι μοτο ειναι οντως επικινδυνες , μες την πολη ομως , εκτος δεν μουχει τυχει κατι επικινδυνο, ποτέ ......τι το επιδιορθωσες το θεμα , για trans -am γραφεις !!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://www.youtube.com/watch?v=egMWlD3fLJ8

    born to be wild 1969 , επικο κομματι για μοτο.......... το 1978 που πηρα την πρωτη μου μοτο, δυο κατηγοριες πολιτων ειχαν μοτο, οι μπατσοι και οι περιθωριακοι , αν δεν ανήκες σε καμμια απ αυτες , σε κοιταζαν καχυποπτα .....

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολα τα τακακια , δεν θυμαμαι ποσο κανουν, δυο δυο τα αλλαζα , τα μπροστινα ειναι πιο ακριβα νομιζω .....οι μοτο ειναι οντως επικινδυνες , μες την πολη ομως , εκτος δεν μουχει τυχει κατι επικινδυνο, ποτέ ......τι το επιδιορθωσες το θεμα , για trans -am γραφεις !!
    καλημερα, τι σημαινει το - "για trans -am "-? ,Συμφωνω για τις μηχανες ειναι καλη η φαση αλλα αργησαν παρα πολυ οι ελληνες να αποκτησουν σεβασμο στους οδηγους των δυκικλων, μπορω να πω οτι εκτος μεγαλων πολεων δεν υπαρχει ακομα,-μαλον ακομα δεν ξερ διοτις πλεον δεν εχω μεγαλη μιχανη αλλα εως το 2010 περιπου - θυμαμαι λοιπον οπου στην επαρχια,αλλα και στην Αθηνα χρονια πριν οι οδηγοι δεν εδηχναν καμια απολυτος αξια στις μηχανες! και και δεν υπηρχαν ανθρωποι επανω! ηταν και το προβλημα του ογκου οπου ειναι πιο μικρες, πιο γρηγορες και δεν τις βλεπουν οι ηλικιομενοι ετσι λοιπον πολλοι ανθρωποι ειχαν χτυπηθοι .
    Η μουσικη -για να μην χαλαω το θεμα του παιδιου - η μουσικη ειδικα πριν 30-40 χρονια ειχε μεγαλη αγαπη για τις μοτοσυκλετες διοτις αφορουσε στις ΗΠΑ ειδικα την ελευθερια, την "οικογενεια" οπου βρηκαν οι περιθοριακοι μηχανοβιι αφου ηταν οι πιο πολλοι απο διαλημενες οικογενειες και βρηκαν αποκομπη στις παρεες αυτες
    1 οπου δυστυχως ομως με τα χρονια απο αδελφικες παρεες,εγιναν σημοριες, εκλεβαν ,μετα πουλουσαν ναρκωτικα ,αρχισαν να δολοφωνουν κοσμο και τελος εγιναν καποιοι απο αυτους και η λευκη φυλη ! οπου πρεπει να θυμιζει οτι ειναι πανω απο ολες! Πλεον λοιπον προσωπικα δεν νιωθω καμια ρομαντικη φαντασια για αυτους, ισως στις αρχες να ηταν, αλλα πλεον ειναι χειροτεροι της Κοζα Νοστρα, πουλανε ναρκωτικα, εφεραν τα εργασηρεια μεθαμφεταμινης ,τις δολοφωνιες παραγκελιες,κι τον φασησμο στις φτωχες κοινωνιες. Θα μου πεις που τα ξερω ,αφου ΗΠΑ δεν εχω παει ουτε επιτρεπετε να παω, εχω ομως φιλους μου αλλα υπαρχουν και βιβλια κ ντοκυμαντερ που τα λενε!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    https://www.youtube.com/watch?v=egMWlD3fLJ8

    born to be wild 1969 , επικο κομματι για μοτο.......... το 1978 που πηρα την πρωτη μου μοτο, δυο κατηγοριες πολιτων ειχαν μοτο, οι μπατσοι και οι περιθωριακοι , αν δεν ανήκες σε καμμια απ αυτες , σε κοιταζαν καχυποπτα .....
    Και ο πατέρας μου είχε ..και δεν ήταν ούτε μπάτσος ούτε περιθωριακός ..Ίσα ίσα ...
    Απλά όλη του η παρέα είχε και ήταν οι αγάπες τους !!!

    Πολλές τρελλες ,πολλές φωτογραφίες με αυτές τις τρελλες και τις εκδρομές που έκαναν με την μητέρα μου ..
    Πολύ πιο ωραία τα χρόνια τότε για να κάνεις βόλτα με μηχανή παρα τα τωρινά που περισσότερο φοβάσαι την τρελλα των άλλων στον δρόμο παρά την δική σου για την μηχανή ..

    Το μόνο θετικό είναι ότι τώρα κανεις ολόκληρα ταξίδια με την μηχανή πλέον και έχεις καλύτερο εξοπλισμό και σε θέμα προστασίας και σε θέμα ενδοεπικοινωνιας

    Γιατί τέλειες οι εκδρομές με αυτές αλλά να μην μπορείς να σχολιάζεις με τον άλλον ή και με την υπόλοιπη παρέα που είσαι τα τοπία και γενικά όλη την διαδρομή ήταν το μόνο που με χαλουσε μέχρι που βγήκαν τα κρανοι με τις ενδοεπικοινωνιες και πραγματικά είναι απόλαυση !
    Άλλη μια μορφή ψυχοθεραπείας !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συμφωνω, μαριλου, ωραια χρονια ηταν τοτε , και δεν κυκλοφορουσαν τοσα αμαξια , και οδηγοι-δολοφονοι.....οντως , ειναι μια μορφη ψυχοθεραπειας η βολτα με μοτο.....

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ,Συμφωνω για τις μηχανες ειναι καλη η φαση αλλα αργησαν παρα πολυ οι ελληνες να αποκτησουν σεβασμο στους οδηγους των δυκικλων, μπορω να πω οτι εκτος μεγαλων πολεων δεν υπαρχει ακομα,-μαλον ακομα δεν ξερ διοτις πλεον δεν εχω μεγαλη μιχανη αλλα εως το 2010 περιπου - θυμαμαι λοιπον οπου στην επαρχια,αλλα και στην Αθηνα χρονια πριν οι οδηγοι δεν εδηχναν καμια απολυτος αξια στις μηχανες!
    Γεια σου Γιωργο, ουτε τωρα σεβονται οι οδηγοι των αυτοκινητων τα δικυκλα ......

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΜΑΓΚ, συγνωμη αλλα διαφωνω.Τα τελευταια χρονια υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα απο τυς οδηγους αυτοκινητων, σε σεβοντε εινι και τα συστηματα που φορανε τα αμαξια και ολα μαζι εχουν κανει πολυ πιο ασφαλες την οδηγηση σε σχεση με πριν 20 χρονια! Οπου τις μηχανες δεν τις κοιταγαν παρα μονο αν τις ακουγαν! Σημερα ειτε επειδη εχουν αγορασει πολυ κοσμος ενα αυτοματο μηχανακι για την κινηση αρα εχει την παιδια ειτε επειδη εχουν πιο ευγενια μεσα τους πλεον το να οδηγας μιχανη ειναι πολυ καλητερα απο το παρελθον.Δεν ειναι δικη μου η αποψη αυτη μναχα, την λενε και οι δημοσιογραφοι της αυτοκινησης, που ειχαν αναιβασει τα στατιστικα.
    Το θεμα ειναι οτι καθε μεσον εχει τα δικα του καλα και αρνητικα! Ο καθε ενας χει τα γουστα του κι τα λεφτα που μπορει να χαλασει.
    Ετσι στην εποχη αυτη εγω δεν μπορω ας πουμε να αγορασω ουτες τα πατακια απο ενα καλο αμαξακι ,ενω ο ΜΑΓΚ , σκεφτεται να το παρει σε στεσιον η οχι το aydi rs8 ,ειδες?? ετσι ειναι ο καπηταλισμος, η μπουρζουαζια εχει και αυτη τους προβληματισμους της, αν σαν θα δωσει 100000 για ενα αμαξι να παρει τις ζαντες τις μαμα η να παρει τις καλες ? η να παρει αφτερ μαρκετ? ενω εμεις, οι προλεταριοι φιε ΜΑΓΚ, λεμε, να παρουμε ενα αμαξακι απο τον ΟΔΥ με 500 ε, η να το παρουμε το ιδιο απο ιδιωτη με 600ε? και οι δυο μας εχουμε προβληματισμους ε?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ισχυει αυτο Γιωργο που γραφεις , οτι η οδηγηση αυτοκινητου εχει πιο πολλα συστημτα ασφαλειας απο παλια , αλλα δεν υπαρχει οδηγικη παιδεια , το σημαντικοτερο......βαλε και το οτι η ιπποδυναμη αυτοκινητου ειναι πολυ μεγαλυτερη απο παλια , ε , εδεσε το πραμα ..... το bmw μου, 320 , 2000cc , του 1980, ειχε την εξωφρενικη για τοτε ιπποδυναμη των 107 hp , το polaki μου τωρα , 1400 cc , εχει 150 hp , και κρατω το Μ3 Ε46 , 19 ετων πλεον, για μια γρηγορη βολτα , ..................ομως οι οδηγοι αυτοκινητων παραμενουν απροσεκτοι χωρις οδηγικη παιδεια .....εκει ειναι το προβλημα , στην ελλειψη οδηγικης παιδειας .......
    δεν ξερω αν υπαρχει ΟΔΔΥ πλεον......αλλα ταμαξια ειναι φτηνα ......αν δεν θελεις βεβαια κανα σουπερκαρ .....που και να το παρεις , να το κανεις τι ? παρεπτιτοντως, δεν υπαρχει καπιταλισμος πλεον , μας τελειωσε με τον κομμουνισμο, την θεση του εχουν παρει οι Σκιες, η η παγκοσμιοποιηση, που δεν ξερεις ποιος κυβερνα , το χρημα σιγουρα , χωρις συγκεκριμενα ονοματα ανθρωπων , το ΔΝΤ ( εχει διαθεσιμα 2,5 τρις ευρω ) , δλδ, μια χουφτα ανθρωπων στο παρασκηνιο , αγνωστου εθνικοτητας , .............κι εγω που εχω μια καποια οικον. ανεση, δεν θα δωσω τοσα χρηματα για ενα αυτοκινητο, ουτε για κατι αλλο, αφου οι τραπεζες μου δινουν 0% επιτοκιο, ( η Ελβετια σου ζηταει να πληρωσεις φυλακτρα για τις καταθεσεις , ω , ναι ! ) ειτε δολαρια εχω , ειτε ευρω , γιατι το χρημα δεν εχει ζητηση , μεσουσης παγκοσμιας υφεσης , σου λεει η τραπεζα, μην φερνεις αλλα , δεν εχω τι να τα κανω , οποτε δεν σε ενθαρρυνω να φερεις χρημα , μου ειναι αχρηστο, δεν μου ζηταει κανεις δανεια , η πρεπει να δωσω με πολυ χαμηλο επιτοκιο δανεια , δεν εχει/ξερει ο κοσμος που να τα επενδυσει , αυτα τα λιγα μαθηματα οικονομικων απο μενα ....................., περασαν ανεπιστρεπτι οι εποχες πουχες χρηματα στην τραπεζα ( το 2002 εδινε 6,25%το δολαριο, και 4%το ευρω ) και και ζουσες απ τους τοκους , η εκανες δουλειες που απεδιδαν , ..............αυτο που πιστευεται οτι οποιος εχει οικονομ. ανεση ,θα πεταει τα χρηματα του απο δω κι απο κει, ειναι μεγαλο λαθος , αντιθετως , θα το σκεφτει πολυ παραπανω αν θα δωσει το Χ ποσον , για το οιοδηποτε αγαθο ...............εκτος αν ειναι ασωτος η φιγουρατζης ....δυσκολες εποχες για ολους , αυτο εχω να πω μονο..........
    Last edited by Macgyver; 08-04-2021 at 03:58.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ----------------------εγραψα σε λαθος θεμα--------------
    Last edited by boo; 08-04-2021 at 00:29.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    εγω ειμαι ο τυπος του λιγο απο ολα εκτος μεταλ

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Δείτε το βίντεο "Κλασική Μουσική για Χαλάρωση, Μουσική για Ανακούφιση του Άγχους, Τσα
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-2019, 00:24
  2. Συμβουλες που ακουτε αφου αρρωστησατε
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 02-07-2019, 15:59
  3. Τί μουσική αγαπάτε να ακούτε; :)
    By WeepingMoon_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1849
    Last Post: 19-03-2017, 00:50
  4. Τί μουσική ακούτε αυτή τη στιγμή και γιατί??
    By La_lou! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 16-01-2013, 21:48
  5. Tι μουσικη ακουτε + Aγαπημενοι Καλλιτεχνες
    By FreeSpirit1975 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-01-2008, 23:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •