Ladose πρώτη μέρα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 92
  1. #31
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    25h μέρα χρήσης του Ladose και ξύπνησα πολύ χάλια . Έδειχνε ότι κάνει δουλειά αλλά τις τελευταίες μέρες έχω μεγάλη ένταση κυρίως τα πρωινά . Έχω ραντεβού με τον γιατρό μου σε πέντε μέρες και δεν ξέρω τι να κάνω . Σκέφτομαι συνέχεια απαισιόδοξα και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ ούτε να χαλαρώσω . Η αλήθεια είναι ότι περνάω πολύ δύσκολα . Δε θα έπρεπε να είχε πιάσει τώρα ;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    1 μήνας με ladose συν remeron. Και εγώ είδα μια δυο καλές μέρες αλλά στη συνέχεια μια τάση ζαλης με γύρισε πάλι πίσω....
    Νιώθω ότι όλο αυτό το διάστημα έκαναν την κορύφωση τους οι παρενέργειες τις αγωγής και πλέον ηρέμησαν. Καμία ιδιαίτερη βελτίωση. Μην σου πω γύρισα πάλι περίπου στο όπως ήμουν πριν 2μιση μήνες πριν υποτροπιασω. Τότε είχα πονοκέφαλο και ζαλάδες ενώ σηκωνομουν, πήρα stelminal έφυγαν ο πονοκέφαλος και οι ζαλάδες και μετά υποτροπίασα με την αϋπνία.
    Δεν ξέρω πραγματικά τί γίνεται και γω....
    Και εγώ σε πέντε μέρες έχω συνέδρια με τον ψυχίατρο να του τα πω να δω τι θα προτείνει....
    Λογικά και γω πιστεύω έπρεπε να έχουμε δει διαφορά μέχρι τώρα αλλά εντάξει..... αυτό είναι υποκειμενικό.....
    Υπομονή και εγώ και εσύ μέχρι τις συνεδρίες μας.....

  3. #33
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Zanax συνεχίζεις ?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    1μηνα ναι....
    Ένα ολόκληρο xanax των 0,5mg το βράδυ μαζί με μισό remeron και μισό xanax ή το πρωί ή το μεσημέρι....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Η γνώμη μου είναι,
    Ότι τα φάρμακα που προορίζονται για αγχωδεις διαταραχές ,ανησυχία, αϋπνία αγχωδους αιτιολογίας, εκτός από σοβαρές ψυχιατρικες ασθένειες, πρέπει να αποτελούν την τελευταία λύση!

    Όλα επιδρούν σε ένα πολύ λεπτεπιλετο οργανικό σύστημα, το κεντρικό νευρικό σύστημα οδηγώντας το σε μια νέα ομοιοσταση.

    Η νέα αυτή ισορροπία καποιους τους ανακουφίζει από τα συμπτώματα ( μετα από κάποιες αναπόφευκτες παρενέργειες ) και καποιους άλλους όχι.

    Όλων ομως το νευρικο σύστημα αλλάζει σε μια νέα ισορροπία ,με άγνωστες μακροπροθεσμες συνέπειες .
    Για αυτό σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι θα πρέπει γρήγορα να βρίσκουμε εναλλακτικές λύσεις .

    Πιστεύω επισης ότι όσο πιο πολλά και διαφορετικά αυτης της κατηγορίας φάρμακα παίρνουμε, τόσο πιο δύσκολο θα είναι να επανέλθουμε σε μια κατάσταση που να μην τα χρειαζόμαστε πια ...

    Αυτά, σαν μια γενικότερη θεώρηση στο θέμα μας ,και σας εύχομαι να βρείτε την λύση στο πρόβλημα σας.

    Στην δική μου περίπτωση (μετα από ένα εξουθενωτικο εργασιακο burn out που με έφερε στα πρόθυρα της καταστροφής) ,βρήκα ευτυχώς σωτηρία παίρνοντας 20 mg ssri,( με σύντομες παρενέργειες για δυο εβδομάδες,) για 10 περίπου χρόνια, όταν και αναγκάστηκα να τα διακόψω γιατί έπαθα λευκοπενια.

    Ομως έκανα πέντε χρόνια και πολύ κόπο, για να μπορέσω να τα σταματήσω μετα.

    Τώρα ευτυχώς είμαι πολύ καλά και για πολλά χρόνια χωρίς φάρμακα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Kostas62 μπράβο σου που είσαι πλέον καλά και το πιο σημαντικό χωρίς φάρμακα. Αν επιτρέπεται ποιο αντικαταθλιπτικό/ά δοκίμασες και ποιό εντέλει σε βοήθησε;
    Και επίσης αυτά τα 5 χρόνια ποιες ήταν οι εναλλακτικές σου;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου,
    Και καλη Ανάσταση.
    Έπαιρνα το seropram απο το 1995 .

    Πρώτα πρώτα συνειδητοποίησα τι έφταιγε και έφτασα σε αυτή την κατάσταση.

    Είχα αναλάβει μικρός πολλές ευθύνες στην δουλειά μου ( CEO σε θυγατρική πολυεθνικής στην Ελλάδα στα 30 μου).
    Όντας άτομο ευαίσθητο, υπεύθυνο και ευσεινηδητο, οι υποχρεώσεις που απαιτούσε αυτή η θέση, δεν ταίριαζαν στον χαρακτήρα μου .

    Έτσι υπέβαλα την παραίτηση μου στο Headquarter , χώρισα απο την σχέση μου που αισθανόμουν καταπιεσμενος, και είπα σε γονείς και φίλους ότι θα αποσυρθώ για ένα διάστημα μέχρι να ηρεμήσω ,χωρίς σκέψεις και εκκρεμότητες για κανέναν.

    Η εταιρεία μου αντιπροτεινε να παραμείνω part time ,ασχολουμενος μόνο με μερικούς σημαντικούς πελάτες της ,και με ένα πολύ καλό μισθολογικο πακέτο .
    Το αποδεχτηκα, και συνεχισα ετσι την ζωή μου για τα υπόλοιπα 25 χρόνια ,απορριπτοντας αμεσα πρόσωπα και καταστάσεις που μου δημιουργουσαν ενταση.

    Ήμουν ομως οικονομικά πολύ άνετα, και μπορουσα να είμαι καλα μόνος μου, καθώς η παρέα συνήθως με κουράζει .
    Πράγματα που ίσως δεν ισχύουν για πολλούς..

    Με τις αποφάσεις αυτές, σιγά σιγά η δυνάμεις μου ,ο ύπνος μου και η ηρεμια μου επανήλθαν, και όντας σε καλή διάθεση έκοψα πολύ σιγά το φάρμακο, με μια δική μου μέθοδο ,καθώς κανένας γιατρός δεν ήξερε πως να με βοηθήσει να το σταματήσω οριστικά.

    Ελπίζω να σε βοήθησα...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλή ανάσταση Kostas62 και ευχαριστώ για την απάντηση.
    Εγω αν και για χρόνια κατά καιρούς ταλαιπωρήθηκα από κρίσεις πανικού, αγοραφοβία, άγχος και έντονη αρρωστοφοβία απλά 'μπάλωνα' με το ladose τα συμπτώματα και στην ουσία δεν αντιμετώπισα ποτέ το πρόβλημα.
    Ίσως γι αυτό είτε δεν μου 'ταιριάζει' πλέον το ladose είτε αργεί να δουλέψει.
    Άρα αν και 'παλιός', στην ουσία τώρα ξεκινάω σωστά την 'μάχη'.
    Ξεκίνησα cbt ψυχοθεραπεία και ελπίζω με την βοήθεια όλων των όπλων στη 'φαρέτρα' που υπάρχουν (εκτός των φαρμάκων που όπως προείπα είναι μπαλώματα) να εντοπίσω τί είναι αυτό ή αυτά που φταίνε για το άγχος μου, όπως πολύ σωστά ανέφερες στην αρχή της απάντησης σου, και να πράξω ώστε να το/τα αλλάξω.
    Γιατί μέχρι τώρα το μόνο που ξέρω να κάνω είναι να πανικοβάλλομαι, να
    κλαίγομαι και να απογοητεύομαι όταν υποτροπιάζω και να περιμένω το 'μαγικό' χαπάκι να με σώσει και να με επιστρέψει σε αυτή την καθημερινότητα που στην ουσία είναι η πηγή του κακού.
    Μακάρι να έχει ευχάριστη κατάληξη αυτή η προσπάθεια μου όπως η δική σου. Καλή ανάσταση και πάλι.

  9. #39
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    28η μέρα με Ladose και νομίζω με έχει βοηθήσει λίγο . Μου δημιουργεί βέβαια ελαφρύ τρέμουλο όταν το παίρνω και τα πρωινά μου έχουν ιδιαίτερη ένταση . Με έχει βοηθήσει στις αρνητικές σκέψεις . Βέβαια , βοηθάω και εγώ τον εαυτό μου , έστω και με το ζόρι . Τρέξιμο 20 λεπτά το απόγευμα με καλό ρυθμό και αρκετά ψηλούς παλμούς και νιώθεις άλλος άνθρωπος . Επιπλέον επιδιώκω παρέες, έστω και με το ζόρι . Εχω αποφύγει zanax τις τελευταίες πέντε μέρες . Εάν καταφέρω και στρώσω και τα πρωινά μου θα ήταν πολύ καλό . Γι αυτό λοιπόν πρέπει όλοι μας να ξεκολλήσουμε από τον καναπέ και να κάνουμε πράγματα για τον εαυτό μας ....

  10. #40
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Κώστα , έχουμε μία παρόμοια ιστορία . Για πολλά χρόνια , εξουθενώθηκα εργασιακά και τώρα που έφτασα στον στόχο της καταξίωσης , δεν μπορώ να χαλαρώσω , να το διαχειριστώ και να απολαύσω τους καρπούς τόσων χρόνων δουλειάς . Εαν επιτρέπεται σε ποια ηλικία ξεκίνησε το πρόβλημα και πότε σταμάτησες τα φάρμακα ;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Καλημέρα και χρόνια πολλά.
    Τώρα είδα το μήνυμά σου .

    Το ξεκίνησα στα 37 μου ,και το έπαιρνα on/ off για 10 χρόνια, αφού όποτε προσπαθούσα να το διακόψω, αργά ή γρήγορα αντιμετώπιζα έντονα ψυχοσωματικα συμπτώματα απόσυρσης, και γρήγορα αναγκαζόμουν να το ξαναπάρω !

    Ευτυχώς, ήμουν τυχερός και κάθε φορά μέσα σε μερικές εβδομάδες επανερχομουν.
    Ομως τελικά η μακροχρόνια χρήση μου δημιούργησε χαμηλά λευκά, και η κατάσταση σε κάθε εξαμηνιαίο έλεγχο επιδεινονοταν .
    Ευτυχώς, μετα την πλήρη διακοπή του , οι τιμές επανήλθαν στο φυσιολογικό.

    Μετά από αυτό, με δική μου μέθοδο, καθώς όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ότι θα μου αλλάξουν το φάρμακο ώστε να το παίρνω σε όλη μου την ζωή, πράγμα απαράδεκτο για μένα.
    Δεν γνώριζα τι μου επιφυλάσσουν αυτά τα φάρμακα σε μακροχρόνια χρήση και ηδη η πρώτη μου εμπειρία με αυτό, χτύπησε καμπανάκι.

    Τελικά με τα μέτρα που έλαβα, αλλάζοντας την ζωή μου ,και με τις γνώσεις μου σε αυτό το αντικείμενο, κατάφερα με κόπο να το σταματήσω.
    Η πολύ σταδιακή προσπάθεια, κρατησε αλλα 6 χρονια!

    Τώρα είμαι χωρίς φάρμακο για 10 περίπου χρόνια, και από τα 58 μου επιτέλους απολαμβάνω την ζωή μου
    μέχρι τώρα ( στα 68 μου!).
    Προσοχη πολύ στους ευαισθητους νεώτερους στο εργασιακο stress !

    Πρέπει να το αντιμετωπιζετε άμεσα, και να μην βολευόμαστε με την μακροχρόνια φαρμακευτική χρήση.
    Να ψάχνετε σύντομα για εναλλακτικές ,όσο ακόμα αισθανεστε καλά με το φάρμακο.

    Σου εύχομαι τα καλύτερα
    Με εκτίμηση.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Καλημέρα και χρόνια πολλά.
    Τώρα είδα το μήνυμά σου .

    Το ξεκίνησα στα 37 μου ,και το έπαιρνα on/ off για 10 χρόνια, αφού όποτε προσπαθούσα να το διακόψω, αργά ή γρήγορα αντιμετώπιζα έντονα ψυχοσωματικα συμπτώματα απόσυρσης, και γρήγορα αναγκαζόμουν να το ξαναπάρω !

    Ευτυχώς, ήμουν τυχερός και κάθε φορά μέσα σε μερικές εβδομάδες επανερχομουν.
    Ομως τελικά η μακροχρόνια χρήση μου δημιούργησε χαμηλά λευκά, και η κατάσταση σε κάθε εξαμηνιαίο έλεγχο επιδεινονοταν .
    Ευτυχώς, μετα την πλήρη διακοπή του , οι τιμές επανήλθαν στο φυσιολογικό.

    Μετά από αυτό, με δική μου μέθοδο, καθώς όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ότι θα μου αλλάξουν το φάρμακο ώστε να το παίρνω σε όλη μου την ζωή, πράγμα απαράδεκτο για μένα.
    Δεν γνώριζα τι μου επιφυλάσσουν αυτά τα φάρμακα σε μακροχρόνια χρήση και ηδη η πρώτη μου εμπειρία με αυτό, χτύπησε καμπανάκι.

    Τελικά με τα μέτρα που έλαβα, αλλάζοντας την ζωή μου ,και με τις γνώσεις μου σε αυτό το αντικείμενο, κατάφερα με κόπο να το σταματήσω.
    Η πολύ σταδιακή προσπάθεια, κρατησε αλλα 6 χρονια!

    Τώρα είμαι χωρίς φάρμακο για 10 περίπου χρόνια, και από τα 58 μου επιτέλους απολαμβάνω την ζωή μου
    μέχρι τώρα ( στα 68 μου!).
    Προσοχη πολύ στους ευαισθητους νεώτερους στο εργασιακο stress !

    Πρέπει να το αντιμετωπιζετε άμεσα, και να μην βολευόμαστε με την μακροχρόνια φαρμακευτική χρήση.
    Να ψάχνετε σύντομα για εναλλακτικές ,όσο ακόμα αισθανεστε καλά με το φάρμακο.

    Σου εύχομαι τα καλύτερα
    Με εκτίμηση.
    Ευχαριστώ για την απάντηση , είναι πολύ βοηθητικό για εμάς να ξέρουμε ότι κάποιοι τα καταφέρνουν . Είναι πολύ σημαντικό ότι μας μεταφέρεις την εμπειρία σου , ενώ είσαι καλά . Θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πλήροφορίες για τις εναλλακτικές τις οποίες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Στην δική μου περίπτωση
    ( έντονη ανησυχία από τις ευθύνες που είχα αναλάβει ,και συνεχής ενασχόληση με το πως θα φανώ άριστος, με συνέπεια το burn out ).

    Αλλαγή τροπου ζωής, αφού κατάλαβα τι με ενοχλεί.

    Αλλαγή εγκαίρως, επαγγελματικής κατεύθυνσης.

    Διακοπη σχέσεων, φιλικών, οικογενειακων ,επαγγελματικών, και μακρια από ότι και όποιον ένιωθα ότι με καταπιεζε ψυχολογικά.

    Αποσυρση για ένα διάστημα ,και ασχολουμενος με ένα δομημένο καθημερινό πρόγραμμα ,που μου έφερνε χαλάρωση και ηρεμια .
    ( πρωινο ξύπνημα με καλο πρωινό, και μετά επαφή με την φύση, με μακρινούς περίπατους, κολύμπι, και αραιη κοινωνική επαφή , μόνο με ανθρώπους που αισθανόμουν άνετα)

    Καλη και υγιεινή διατροφή καθημερινά, ύπνος και ξύπνημα σε τακτες ώρες.

    Οργανώνοντας συχνα Ταξιδια στο εξωτερικό (μόνος μου ) ,σε μέρη που πάντα μου κεντριζαν το ενδιαφέρον ,και εκδρομές στην Ελλάδα ,σε ήσυχα μέρη διπλα σε βουνό η στην θάλασσα .

    Στο ενδιάμεσο ,διάβασμα ,μουσική, και διαλογισμό, σε spa retreats, που τόσο όμορφα διαθέτει η χώρα μας .

    Σιγά σιγά η ηρεμια μου , η όρεξη ,ο ύπνος και οι δυνάμεις μου επανήλθαν, ενώ συγχρόνως σταματούσα πολύ πολύ σιγά το φάρμακο.

    Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

    Καλη συνέχεια και με προσπάθεια, χωρις να χάνεις την υπομονή σου τα πράγματα θα πάνε καλύτερα.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by etry677 View Post
    28η μέρα με Ladose και νομίζω με έχει βοηθήσει λίγο . Μου δημιουργεί βέβαια ελαφρύ τρέμουλο όταν το παίρνω και τα πρωινά μου έχουν ιδιαίτερη ένταση . Με έχει βοηθήσει στις αρνητικές σκέψεις . Βέβαια , βοηθάω και εγώ τον εαυτό μου , έστω και με το ζόρι . Τρέξιμο 20 λεπτά το απόγευμα με καλό ρυθμό και αρκετά ψηλούς παλμούς και νιώθεις άλλος άνθρωπος . Επιπλέον επιδιώκω παρέες, έστω και με το ζόρι . Εχω αποφύγει zanax τις τελευταίες πέντε μέρες . Εάν καταφέρω και στρώσω και τα πρωινά μου θα ήταν πολύ καλό . Γι αυτό λοιπόν πρέπει όλοι μας να ξεκολλήσουμε από τον καναπέ και να κάνουμε πράγματα για τον εαυτό μας ....
    παιδιά μακρυά από τα ζαναξ είναι βενζοδιαζεπίνες ναρκωτικά δηλ εθίζεται και μετά από ένα σημείο δεν σε βοηθάμε και χρειάζεσαι περισοτερα όπως η ηρωίνη και τα χάπια και επιπλεον είναι δύσκολο να τα κόψεις και βαράς μεγάλη κατάθλιψη μέχρι να τα καταφέρεις!εγώ δεν ήξερα ότι τα έπαιρνες...πες μου κάτι ποσό καιρό τα παίρνεις και τι ποσότητα?

  15. #45
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    παιδιά μακρυά από τα ζαναξ είναι βενζοδιαζεπίνες ναρκωτικά δηλ εθίζεται και μετά από ένα σημείο δεν σε βοηθάμε και χρειάζεσαι περισοτερα όπως η ηρωίνη και τα χάπια και επιπλεον είναι δύσκολο να τα κόψεις και βαράς μεγάλη κατάθλιψη μέχρι να τα καταφέρεις!εγώ δεν ήξερα ότι τα έπαιρνες...πες μου κάτι ποσό καιρό τα παίρνεις και τι ποσότητα?
    Το χρησιμοποιώ περιστασιακά , περίπου μία φορά στις 3-4 μέρες όποτε ζοριστώ το μισό του 0,25 mg . Αυτό συμβαίνει τις τελευταίες 20 μερες . Γενικά δεν έχω ξεφύγει ποτέ με αυτό , και το αποφεύγω . Θεωρώ ότι όταν δεν το χρησιμοποιώ πηγαίνω καλύτερα και είναι κίνητρο για μένα .

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ladose Πρώτη φορά
    By Ina93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 19-12-2020, 16:15
  2. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  3. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22
  4. Πρώτη μέρα στον γιατρό...Ζολόφτ;
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-2009, 03:52
  5. Καλησπέρα σε όλους..πρώτη μέρα σ' αυτό το φόρουμ :)
    By psycho-logic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2008, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •