Ladose πρώτη μέρα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 92
  1. #46
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Στην δική μου περίπτωση
    ( έντονη ανησυχία από τις ευθύνες που είχα αναλάβει ,και συνεχής ενασχόληση με το πως θα φανώ άριστος, με συνέπεια το burn out ).

    Αλλαγή τροπου ζωής, αφού κατάλαβα τι με ενοχλεί.

    Αλλαγή εγκαίρως, επαγγελματικής κατεύθυνσης.

    Διακοπη σχέσεων, φιλικών, οικογενειακων ,επαγγελματικών, και μακρια από ότι και όποιον ένιωθα ότι με καταπιεζε ψυχολογικά.

    Αποσυρση για ένα διάστημα ,και ασχολουμενος με ένα δομημένο καθημερινό πρόγραμμα ,που μου έφερνε χαλάρωση και ηρεμια .
    ( πρωινο ξύπνημα με καλο πρωινό, και μετά επαφή με την φύση, με μακρινούς περίπατους, κολύμπι, και αραιη κοινωνική επαφή , μόνο με ανθρώπους που αισθανόμουν άνετα)

    Καλη και υγιεινή διατροφή καθημερινά, ύπνος και ξύπνημα σε τακτες ώρες.

    Οργανώνοντας συχνα Ταξιδια στο εξωτερικό (μόνος μου ) ,σε μέρη που πάντα μου κεντριζαν το ενδιαφέρον ,και εκδρομές στην Ελλάδα ,σε ήσυχα μέρη διπλα σε βουνό η στην θάλασσα .

    Στο ενδιάμεσο ,διάβασμα ,μουσική, και διαλογισμό, σε spa retreats, που τόσο όμορφα διαθέτει η χώρα μας .

    Σιγά σιγά η ηρεμια μου , η όρεξη ,ο ύπνος και οι δυνάμεις μου επανήλθαν, ενώ συγχρόνως σταματούσα πολύ πολύ σιγά το φάρμακο.

    Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

    Καλη συνέχεια και με προσπάθεια, χωρις να χάνεις την υπομονή σου τα πράγματα θα πάνε καλύτερα.
    Η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται μεγάλη ψυχή και αποφασιστικότητα για να κάνεις τέτοια αλλαγή . Πραγματικά εντυπωσιακό .. Δυστυχώς για εμένα δεν μπορώ να κάνω τόσο εντυπωσιακή στροφή λόγω οικογένειας και προσωποκεντρικής επιχείρησης . Σίγουρα όμως τα τελευταία χρόνια έχω κάνει μεγάλες προόδους για την αλλαγή του τρόπου ζωής που με οδήγησε σε αυτό το αποτέλεσμα . Είμαι ιδιαίτερα συνεπής και προσπαθώ να είμαι άριστος όπως αναφέρεις προς όλους ( ακόμα και προς τον εαυτό μου ) και θα ήθελα να αλλάξω , όχι πηγαίνοντας στο άλλο άκρο αλλά μετριάζοντας λίγο την απαίτησης της συνέπειας και της αριστείας από τον εαυτό μου ....

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by etry677 View Post
    Το χρησιμοποιώ περιστασιακά , περίπου μία φορά στις 3-4 μέρες όποτε ζοριστώ το μισό του 0,25 mg . Αυτό συμβαίνει τις τελευταίες 20 μερες . Γενικά δεν έχω ξεφύγει ποτέ με αυτό , και το αποφεύγω . Θεωρώ ότι όταν δεν το χρησιμοποιώ πηγαίνω καλύτερα και είναι κίνητρο για μένα .
    σωστή η σωστό σε βρίσκω....κάνε λίγο υπομονή με το φάρμακο...κοιτά να μην εστιάζεις μόνο στο φάρμακο εκμαιταλευσου το καλοκαίρι που άνοιξε η εστίαση κάνε τα μπανια σου περνά ωραία και αν το φθηνοπωρο συνεχίσεις να είσαι χάλια σταμάτησε το..αν πάλι είσαι τόσο χάλια αυτή τη στιγμή και δεν μπορείς να χαρείς και να κανείς δραστηριότητες σταμάτησε το άμεσα...πάντως το κλειδί με όλες της αρρώστιες ψυχικές και σωματικές είναι η υπομονή και αυτη δυστυχώς είναι αρετή που εγώ δεν την έχω!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    36η μέρα με 1 ladose των 20 το πρωί, έπαιρνα μισό xanax μέχρι πριν από 3 μέρες, και παίρνω μισό remeron και 1 xanax το βράδυ για ύπνο. Κάτι έγινε με τις αρνητικές σκέψεις αλλά η διάθεση μου είναι ανύπαρκτη έως καταθλιπτική και είμαι τις τελευταίες δύο μέρες υπερβολικά νευρικός με ελαφρύ τρέμουλο για την πλειοψηφία της μέρας. Μήπως δεν κάνει δουλειά το φάρμακο και μου προκαλεί αυτή την νευρικότητα και τώρα που δεν παίρνω το μισό xanax απλά δεν την κουκουλωνει; ή είναι αντίδραση που προκαλεί επειδή έκοψα το μισό xanax;

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    36η μέρα με 1 ladose των 20 το πρωί, έπαιρνα μισό xanax μέχρι πριν από 3 μέρες, και παίρνω μισό remeron και 1 xanax το βράδυ για ύπνο. Κάτι έγινε με τις αρνητικές σκέψεις αλλά η διάθεση μου είναι ανύπαρκτη έως καταθλιπτική και είμαι τις τελευταίες δύο μέρες υπερβολικά νευρικός με ελαφρύ τρέμουλο για την πλειοψηφία της μέρας. Μήπως δεν κάνει δουλειά το φάρμακο και μου προκαλεί αυτή την νευρικότητα και τώρα που δεν παίρνω το μισό xanax απλά δεν την κουκουλωνει; ή είναι αντίδραση που προκαλεί επειδή έκοψα το μισό xanax;
    αν έπαιρνες συστηματικά το ζαναξ σίγουρα παίζει ρόλο...παιδιά μιλάμε για βενζοδιαζεπινη βγάζεις φρίκες όταν τις κόβεις και θέλει χρόνο μέχρι να στανιάρει ο εγκέφαλος σου.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Για 33 μέρες το έπαιρνα(εννοώ το μισό xanax το πρωί, το ολόκληρο το βράδυ το συνεχίζω) . Και δεν έχω ξαναπάρει στο παρελθόν

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Για 33 μέρες το έπαιρνα(εννοώ το μισό xanax το πρωί, το ολόκληρο το βράδυ το συνεχίζω) . Και δεν έχω ξαναπάρει στο παρελθόν
    εντάξει δεν είναι και πολύ απλά μη περιμένεις το λαντοζ να φτάσει το ζαναξ σε ισχύ..να ξέρεις υπάρχουν και πιο ισχυρά αντικαταθλιπτικά που δεν είναι βενζοδιαζεπίνες το λαντοζ παιδιά είναι το πιο ελαφρύ που έχω πάρει..

  7. #52
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Καλημέρα , στην 37η μέρα με Ladose . Με έχει βοηθήσει στη διάθεση και μπορώ και κάνω πολλά πράγματα . Έχει φύγει η απογοήτευση και η παραίτηση . Προσπαθώ να βοηθάω τον εαυτό μου και εγώ . Βέβαια, θεωρώ ότι δε με βοηθάει στην ένταση που νιώθω και μερικές φορές στο άγχος . Εκεί χρησιμοποιώ zanax πολύ αραιά και σε ελάχιστη ποσότητα ( έχω να πάρω 5 μέρες ) . Τα πρωινά μου είναι η πιο δύσκολη περίοδος της ημέρας . Μου βγαίνει ένταση και σκέψεις . Ο αγώνας συνεχίζεται ...Ο γιατρός μου είπε ότι όσο συνεχίζω το φάρμακο θα νιώθω όλο και καλύτερα .. Ισχύει κάτι τέτοιο ? Ιδέες για αντιμετώπιση της πρωινής έντασης ;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλημέρα. 43η μέρα με ladose το πρωί (και μισο remeron συν ένα xanax το βράδυ για τον ύπνο). Έχει φτιάξει ελαφρώς η διάθεση μου και κάνω και γω κάποια πράγματα. Το άγχος έχει ελλατωθεί αλλά υπάρχει ακόμη, όπως και νόσο φοβία, ο φόβος θανάτου και η παρατήρηση λειτουργιών του σώματος μου. Ο γιατρός μου λέει ότι είμαι στην διαδικασία της επεξεργασίας της γνωσίας των θεμάτων μου και ότι συνεχίζουμε την αγωγή ως έχει. Θα ρωτήσω τον γιατρό μου για το αν όσο συνεχίζουμε το φάρμακο θα νιώθουμε όλο και καλύτερα στην επόμενη συνέδρια....
    Όσο για την πρωινή ένταση αν υπάρχει ο χρόνος κανε ασκήσεις αναπνοής και ένα κρύο ντουζ με το που ξυπνήσεις ή πρωινή γυμναστική.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by etry677 View Post
    Καλημέρα , στην 37η μέρα με Ladose . Με έχει βοηθήσει στη διάθεση και μπορώ και κάνω πολλά πράγματα . Έχει φύγει η απογοήτευση και η παραίτηση . Προσπαθώ να βοηθάω τον εαυτό μου και εγώ . Βέβαια, θεωρώ ότι δε με βοηθάει στην ένταση που νιώθω και μερικές φορές στο άγχος . Εκεί χρησιμοποιώ zanax πολύ αραιά και σε ελάχιστη ποσότητα ( έχω να πάρω 5 μέρες ) . Τα πρωινά μου είναι η πιο δύσκολη περίοδος της ημέρας . Μου βγαίνει ένταση και σκέψεις . Ο αγώνας συνεχίζεται ...Ο γιατρός μου είπε ότι όσο συνεχίζω το φάρμακο θα νιώθω όλο και καλύτερα .. Ισχύει κάτι τέτοιο ? Ιδέες για αντιμετώπιση της πρωινής έντασης ;
    Καλησπέρα σε τι δόση παίρνεις το ladose; ρωταω διότι γνωρίζω καλά το συγκεκριμένο φάρμακο και έχω και εγώ ιψδ.

  10. #55
    Καλησπέρα σας, ελπίζω να είστε καλά. Προσωπικά το ladose σε μένα δεν δούλεψε. Νέος σε ηλικία είμαι και έχω μπεί για τα καλά στο χορό των ψυχοτροπων φαρμάκων. Αυτή τη στιγμή πέρνω effexor, espoza και abilify. Πάσχω από μέτρια ως σοβαρή ΙΨΔ. Ελπίζω κάποια στιγμή να τα κόψω τα φάρμακα. Η ψυχίατρος μου θέλει να μειώσω δοσολογία αλλά κάθε φορά που το προσπαθώ υποτροπιαζω. Αυτά ελπίζω να μην σας κούρασα.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Καλησπέρα σας, ελπίζω να είστε καλά. Προσωπικά το ladose σε μένα δεν δούλεψε. Νέος σε ηλικία είμαι και έχω μπεί για τα καλά στο χορό των ψυχοτροπων φαρμάκων. Αυτή τη στιγμή πέρνω effexor, espoza και abilify. Πάσχω από μέτρια ως σοβαρή ΙΨΔ. Ελπίζω κάποια στιγμή να τα κόψω τα φάρμακα. Η ψυχίατρος μου θέλει να μειώσω δοσολογία αλλά κάθε φορά που το προσπαθώ υποτροπιαζω. Αυτά ελπίζω να μην σας κούρασα.
    Luffy κατά την προσωπική μου άποψη τι καλύτερο φάρμακο για την ιψδ είναι το seroxat σε δόση 40 και πάνω.εχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα εκτός από το dumyrox,που φημολογείται ότι είναι το μόνο ειδικό φάρμακο για ιψδ και αυτό φυσικά σε υψηλές δόσεις πάντα 200mg και πάνω.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Καλησπέρα σας, ελπίζω να είστε καλά. Προσωπικά το ladose σε μένα δεν δούλεψε. Νέος σε ηλικία είμαι και έχω μπεί για τα καλά στο χορό των ψυχοτροπων φαρμάκων. Αυτή τη στιγμή πέρνω effexor, espoza και abilify. Πάσχω από μέτρια ως σοβαρή ΙΨΔ. Ελπίζω κάποια στιγμή να τα κόψω τα φάρμακα. Η ψυχίατρος μου θέλει να μειώσω δοσολογία αλλά κάθε φορά που το προσπαθώ υποτροπιαζω. Αυτά ελπίζω να μην σας κούρασα.
    Luffy92 σε τι δόσεις παίρνεις τα φάρμακα που ανέφερες;

  13. #58
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Luffy92 σε τι δόσεις παίρνεις τα φάρμακα που ανέφερες;
    Damien παίρνω 300 mg effexor, 20mg espoza και 30mg abilify. Άστα στις μέγιστες δόσεις σε όλα.

  14. #59
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    παιδια μην συγκρηνετε φαρμακα με τις εκατεροθεν ασθενειες σας, με αλλα ατομα, κακο κανετε κι στον εαυτο σας και στον αλλον παρα την αγαθη σας προδιαθεση!! Οι ανθρωποι εχουν διαφορετικη ταχυτητα και ποιοτητα μεταβολλισμου! , επισης ο θηρωιδης του καθε ενος δουλευει αλλιως!! κανωνικα οταν αρχιζει καποιος φαρμακα παιζει ρολλο και πρεπει να κανει αιματολογικες εξετασεις! για να ξερει ο γιατρος την ανα ατομο λειτουργια οργανισμου.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Damien παίρνω 300 mg effexor, 20mg espoza και 30mg abilify. Άστα στις μέγιστες δόσεις σε όλα.
    Δυστυχώς η ιψδ θέλει μέγιστες δόσεις.και εγώ ότι φάρμακο έχω πάρει μόνο σε μέγιστες δόσεις βλέπω αποτελέσματα.

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ladose Πρώτη φορά
    By Ina93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 19-12-2020, 16:15
  2. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  3. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22
  4. Πρώτη μέρα στον γιατρό...Ζολόφτ;
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-2009, 03:52
  5. Καλησπέρα σε όλους..πρώτη μέρα σ' αυτό το φόρουμ :)
    By psycho-logic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2008, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •