Ladose πρώτη μέρα - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 92
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    φίλε etry χαίρομαι που είσαι καλά.

    με τη libido πως τα πας?? στην έχει μειώσει??

  2. #77
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    όχι , καθόλου . Ίσα ίσα ηρεμείς και απολαμβάνεις καλύτερα . Μη το φοβάστε σε αυτό το κομμάτι . Απλώς αργείς να ολοκληρώσεις .. που δεν είναι απαραίτητα κακό ...

  3. #78
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Μετά από 6 μήνες χρήσης μπορώ να πω ότι μπόρεσα και ισορρόπησα . Θέλει χρόνο , θέλει να δουλέψεις με το εαυτό σου. Ο γιατρός μου είπε να το συνεχίσω για 3 μήνες ακόμα ολόκληρο και στη συνέχεια μισό για ένα μήνα και να το κόψω . Νιώθω καλά , είμαι αρκετά δημιουργικός . Κάποιες ανασφάλειες έχουν παραμείνει . Ελπίζω να μείνω έτσι . Θέλει υπομονή . Εύχομαι ότι καλύτερο και σε εσάς ....

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Μπράβο και σωστά έπραξες πού ανέφερες το θετικό αποτέλεσμα.
    Κι εγώ έχω τεράστια βελτίωση με το remeron. Καλό κουράγιο σε όλους

  5. #80
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Επανέρχομαι μετά από καιρό , καθώς χρειάστηκε και πάλι να ξεκινήσω την αγωγή . Είχα ξεχάσει πόσο δύσκολος είναι ο δρόμος τις πρώτες μέρες . Σήμερα είμαι στη 13η μέρα , δεύτερη μέρα με ολόκληρο 20 mg και τα είδα όλα . Δεν μπορώ να το φέρω εκεί που θέλω και με πεθαίνει. Σε συνδυασμό με zanax 0.25 μισό το πρωί και μισό το απόγευμα έχει πολύ ανηφόρα . Το κακό είναι ότι δεν είμαι σε φάση να το υποστηρίξω αυτό καθώς οι υποχρεώσεις είναι πολλές ....

  6. #81
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Έχει κάποιος εμπειρία διακοπής στις 15 μέρες τι συμβαίνει και αν υπάρχουν επιπτώσεις ; Μπαίνω στον πειρασμό να σταματήσω . Αλλά και από την άλλη 15 μέρες να τις πετάξεις είναι κρίμα . Δεν ξέρω .

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    εγω το εχω σγταματησει αι ξεκινησει 4 φορες το λαντοζ και αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι καθε φορα και οι παρενεργειες ειναι πιο εντονες και η δραση του ελαττωνεται

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Γιατί σκέφτεσαι να το σταματήσεις; Έντονες παρενέργειες;

  9. #84
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Νομίζω ότι το ξεκίνησα πολύ νωρίς χωρίς να περιμένω καθόλου . Στις πρώτες 3 δύσκολες μέρες το ξεκίνησα . Και τώρα έχει τρελή ανηφόρα . Είμαι στις 16 μέρες και ζορίζομαι πολύ . Την προηγούμενη φορά πήγα 40-45 μέρες για να με πιάσει . Προσπαθώ να μην παίρνω και zanax και τα πράγματα είναι δύσκολα . Αποφάσισα όμως ότι θα πάω μπροστά και θα το συνεχίσω ..

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Μην τρελαίνεσαι με το ζαναξ. Δεν θα πάθεις κάτι για λίγο χρονικό διάστημα. Η χρόνια χρήση δημιουργεί προβλήματα.

  11. #86
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Μετά από καιρό επανέρχομαι και πάλι καθώς εδώ και 45 μέρες σταδιακά το άγχος μου αυξήθηκε βαθμιαία ενώ βρισκόμουν σε αγωγή με Ladose 20 mg . Για 9 μήνες πολύ δημιουργικός , αισθανόμουν πολύ καλά . Σε όλο αυτό το διάστημα δε σταμάτησα την ψυχοθεραπεία. Η αφορμή ήταν μία μικρή επέμβαση που έκανα . Προφανώς αυτή ήταν η αφορμή καθώς όλο το προηγούμενο διάστημα έπεσα στην παγίδα και πιέστηκα υπερβολικά από δουλειά και προσωπικές υποχρεώσεις . Μιλάω και με το γιατρό μου ο οποίος μου είπε να αυξήσω τη δόση του φαρμάκου . Δυστυχώς έχω έντονα σκαμπανεβάσματα από μέρα σε μέρα και συνεχή αξιολόγηση του πως νιώθω . Έτσι έχω μπει ξανά στον φαύλο κύκλο . Από τις προηγούμενες εμπειρίες μου θέλει πάντα χρόνο να το ξεπεράσω . Το θέμα είναι ότι το έπαθα και πάλι βρισκόμενος σε αγωγή .....

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Δυστυχώς πολλές φορές ο οργανισμός συνηθίζει την ουσία και μετά από κάποιο διάστημα οδηγούμαστε σε αύξηση δόσης ή προσθήκη άλλου φαρμάκου κλπ. Το βασικό είναι να περιορίσουμε τις εστίες δυσφορίας, άγχους κλπ ή να αλλάξουμε το πώς σκεφτόμαστε. Δεν είναι εύκολο όμως.

  13. #88
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Πιστεύετε ότι πρεπει ανα διαστηματα να αυξανουμε τη δόση ; Ή να αλλαζουμε φαρμακο;

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Για σχετικά ελαφρά ψυχικά θέματα,
    ( αγχωδεις διαταραχές, ανησυχία, ελαφρά κατάθλιψη κλπ) ,καλό είναι να μην στηριζομαστε στην φαρμακευτική αγωγή για να συνεχίζουμε την ζωή μας ..

    Το πρόβλημα είναι ότι έτσι,
    συνέχεια θα προσπαθούμε να βρίσκουμε την σωστή δοσολογία, την αλλαγή του φαρμάκου, η την πρόσθεση και νέου φαρμάκου για να συνεχίσουμε να είμαστε λειτουργικοί....

    Και εκτος απο αυτη την ταλαιπωρία, και την άγνωστη επίπτωση στον οργανισμό μας από την μακροχρόνια χρήση,
    ας έχουμε υπόψη οτι και αυτές οι λύσεις,
    κάποια στιγμή θα σταματήσουν να λειτουργούν..

    Η φαρμακευτική αγωγή, εφόσον μας βοηθήσει στην αρχή, ας την σκεφτούμε μόνο σαν μια ευπρόσδεκτη προσωρινή λύση, μέχρι να μπορέσουμε να διορθώσουμε τον τρόπο ζωής ,που μας δημιούργησε αυτά τα προβλήματα...

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by etry677 View Post
    Πιστεύετε ότι πρεπει ανα διαστηματα να αυξανουμε τη δόση ; Ή να αλλαζουμε φαρμακο;
    Εννοείται ότι ισχύει αυτό που λέει ο Kostas 62 αλλά για να απαντήσω και σ'αυτό που ρωτάς ούτως ή άλλως τα πιο πολλά φάρμακα έχουν ένα ανώτατο όριο δοσολογιας. Υπάρχει και η επιλογή της προσθήκης φαρμάκου ειδικά αν το κύριο φάρμακο δεν καλύπτει κάποιο πρόβλημα όπως το cipralex που παίρνω δεν κάνει πολλά πράγματα για την αϋπνία οπότε παίρνω και ρεμερον. Σαν πρώτη επιλογή των γιατρών πάντως είναι η αύξηση της δόσης. Εξαρτάται βέβαια από την περίπτωση. Μπορεί να μην ταιριάζει ένα φάρμακο σε κάποιον οπότε εκεί χρειάζεται αλλαγή.

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Ladose Πρώτη φορά
    By Ina93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 19-12-2020, 16:15
  2. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  3. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22
  4. Πρώτη μέρα στον γιατρό...Ζολόφτ;
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-2009, 03:52
  5. Καλησπέρα σε όλους..πρώτη μέρα σ' αυτό το φόρουμ :)
    By psycho-logic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2008, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •