Ladose πρώτη μέρα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 92
  1. #16
    Μην σκέφτεσαι πόσο καιρό χρειάζεται να πάρεις την αγωγή σού η αν φτάσεις σε σημείο να κόψεις το φάρμακο τι θα γίνει η αν δεν σε πιάσει το θα γίνει όλα αυτά μόνο κακό και άγχος θα σου κάνουν εμένα με έχει βοηθήσει πολύ η αγωγή στο θέμα άγχους παίρνω σχεδόν ενάμιση χρόνο τώρα και έχω δει βελτίωση 80% περίπου όταν θα νιώσεις καλύτερα δεν θα σκέφτεσαι κάτι από όλα αυτά επίσης δεν είναι κάνα μαγικό χάπι να τα αλλάξουν όλα δρουν σιγά σιγά και μετά από μήνα βλέπεις βελτίωση εγώ για να γίνω όπως ήθελα μου πήρε σχεδόν 3 μήνες όλα καλά θα πάνε υπομονή πολύ τους πρώτους μήνες.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by etry677 View Post
    Geo πόσο καιρό χρειάστηκε να πάρεις την αγωγή . Συνεχίζεις ακόμη ;
    Την περνω σχεδόν 1,5 μήνες. Με εχει βοηθήσει αρκετα. Περνω μισο χαπι την ημερα. Και θα το αυξησω στο 1/ μερα.
    Μου ειπε 3 μηνες να το περνω και επανεξεταση.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Σήμερα όγδοη μέρα με μισό χάπι . Δεν φαίνεται να με επηρεάζει ιδιαίτερα εκτός από μικρό ελαφρύ τρέμουλο. Ίσως να με έχει ήδη πιάσει λίγο. Βέβαια βοηθούν και οι υπόλοιπες συνθήκες ...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by etry677 View Post
    Σήμερα όγδοη μέρα με μισό χάπι . Δεν φαίνεται να με επηρεάζει ιδιαίτερα εκτός από μικρό ελαφρύ τρέμουλο. Ίσως να με έχει ήδη πιάσει λίγο. Βέβαια βοηθούν και οι υπόλοιπες συνθήκες ...
    Στο μήνα θα δεις την διαφορά. Ακόμα και με το μισό.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Καλημέρα, σήμερα βρίσκομαι στην ενδέκατη μέρα και πέρασα στο ολόκληρο χάπι . Το πρωινό μου ήταν δύσκολο , πάντα είναι δύσκολο . Αυτοματοποιημένα εμφανίζεται το άγχος ... Τα απογεύματά μου είναι πιο ήρεμα . Έχω παρατηρήσει ότι αν με ταλαιπωρήσει το αγχος το πρωί μετά με αφήνει το απόγευμα . Παρατηρώ ότι κάποιες σκέψεις περνούν πιο εύκολα τώρα , αλλά όχι πάντα ... Αγώνας ... Μάλλον ότι δεν μπορείς να αποφύγεις πρέπει να κάτσεις και να το βιώσεις ...

  6. #21
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Δέκατη τέταρτη μέρα με το ladose και η αυπνία κάνει έντονα την εμφάνιση της . Δεν ξέρω εάν οφείλεται στο ladose ή στην αναστάτωση που έχω στο μυαλό μου . Κοιμάμαι κανονικά αλλά ξυπνάω στις 4 και μετά τέλος . Τα πρωινά πάντα δύσκολα . Έλλειψη ενδιαφέροντος για οτιδήποτε και όλες οι υποχρεώσεις μηχανικά . Είχε κάποιος τα ίδια ; Ελπίζω σε καμιά βδομάδα να δω κάτι καλύτερο , γιατί τώρα είμαι ιδιαίτερα ζορισμένος ... Επιπλέον κάνω λίγο διαλογισμό mindfulness . Έχετε εικόνα ?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    20η μέρα με 1 ladose το πρωι. Το έπαιρνα μισό για τις πρώτες 7 μέρες και μετά ολόκληρο. Εγώ βέβαια μαζί με το ladose το πρωί παίρνω μισό xanax των 0,5 και το βράδυ παίρνω μισό remeron και ένα xanax των 0,5 γιατί το όλο θέμα ξεκίνησε με υποτροπή αϋπνίας.
    Έλλειψη ενδιαφέροντος και εγώ έντονο. Διάθεση καθόλου. Ακριβώς όπως το λες etry677 όλα μηχανικά.
    Δεν ξέρω αν είναι από το ladose αλλά το μεσημέρι τρώω με το ζόρι. Μηδέν πείνα. Έχω διαβάσει ότι το remeron ίσα ίσα δημιουργεί πείνα άρα υποθέτω είναι από το ladose. Το βράδυ τρώω πιο εύκολα και χθες για παράδειγμα είχα κάτι λιγουρες το βράδυ τρελές από το πουθενά ενώ το μεσημέρι πάλι με το ζόρι. Ίσως με την διάθεση σταθεροποιηθεί και η ανάγκη για φαγητό.
    Κατά τα άλλα το άγχος παρών σχεδόν όλη την μέρα αν δεν παλέψω σκληρά να αποσπάσω κάπου την προσοχή μου.
    Ο γιατρός μου είπε ότι ακόμη δεν έχει δράσει το ladose συνεπως αναμονή, υπομονή και επιμονή.
    Επίσης τις δύο τελευταίες μέρες ενώ όταν το βράδυ παίρνω το xanax και το remeron και πέφτω ξερός γύρω στις 12μιση με 1 μετά από 5 με 6 ώρες ξυπνάω και μετά δεν παίζει να ξανά κοιμηθώ. Υποθέτω ότι και αυτό είναι από το ladose...

  8. #23
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Ευχαριστώ για την απάντηση unlucky . Διαβάζω και το ημερολόγιο μάχης το οποίο έχεις αρχίσει και είναι ένα καλό τσεκ προόδου και για εμάς που είμαστε πιο πίσω . Σήμερα είμαι στη 18η μέρα και κάτι αρχίζει να φαίνεται στον ορίζοντα, ελπίζω να μην είναι παροδικό . Με τον ύπνο τα πάω καλά καθώς κοιμάμαι 6-7 ώρες χωρίς να παίρνω κάτι . Θεωρώ εάν υπεραναλύουμε κάθε στιγμή της ημέρας μας δε μας κάνει καλό . Χρειάζεται να ξεχαστούμε και λίγο . Προσπαθώ να βοηθήσω τον εαυτό μου και με άλλους τρόπους . Είναι δύσκολα αλλά πιστεύω θα τα καταφέρω . Το έχω κάνει και στο παρελθόν και πιστεύω ότι και τώρα . Όπως έγραψα και σε παλαίότερο post εμείς που δίνουμε τη μάχη μας έχουμε ανάγκη να ακούσουμε ανθρώπους οι οποίοι βγήκαν νικητές από τη μάχη και συνέχισαν τη ζωή τους κανονικά .

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    etry677 εύχομαι όσο περνάνε οι μέρες να βλέπεις όλο και μεγαλύτερη βελτίωση. Και εγώ έχω δει λίγο 'φως' αλλά είμαι μακριά ακόμη από τον στόχο. Την Δευτέρα έχω την πρώτη συνέδρια ψυχοθεραπείας που ελπίζω να αρχίζει να βοηθάει επίσης. Ίσως να χρειαστεί να ανεβάσουμε την δοη του φαρμάκου κάποια στιγμή ίσως όχι. Αυτά τα ξέρει ο ψυχίατρος μου. Κάνουμε υπομονή, επιμονή και ελπίζουμε για το καλύτερο. Αν επιτρέπεται με ποιους άλλους τρόπους έχεις βοηθηθεί εκτός από αγωγή;

  10. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    έχω μία φοβερή εφαρμογή διαλογισμού mindfulness την οποία στην αρχή δεν την πίστεψα αλλά παίρνεις πραγματάκια . Επίσης, ποδήλατο ή τρέξιμο , με το ζόρι πολλές φορές ... αλλά και ο καναπές δεν είναι ότι καλύτερο . Κάνω δύο δουλειές και προσπαθώ να απασχολώ το μυαλό μου , τις περισσότερες φορές αποτυχημένα . Αλλά νομίζω ότι και η αδράνεια δε μου ταιριάζει ...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πολύ ενδιαφέρουσα η προσέγγιση σου και ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Ψυχοθεραπεία δοκίμασες;

  12. #27
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Ναι κάνω , εδώ και αρκετό καιρό . Βοηθάει γιατί βρίσκεις τις αιτίες του προβλήματος και μπαίνεις σε προβληματισμό να βρεις λύσεις . Δεν είσαι στο κενό, να ψάχνεις τί μου συμβαίνει . Συνεχίζω μέχρι να ξεκολλήσω ...

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by etry677 View Post
    Φτάνοντας στα όρια μου σήμερα , αποφάσισα να κάνω το πρώτο βήμα και να κάνω χρήση του Ladose . Ανδρας, με οικογένεια , δύο παιδιά και με πετυχημένη πορεία στα επαγγελματικά και τώρα μου φαίνονται όλα χωρίς νόημα, . Είμαι απαισιόδοξος και ότι δε θα με βοηθήσει . Παρακολουθώ αρκετό καιρό συζητήσεις που γίνονται στο forum και μπορώ να πω ότι μερικές φορές ανακουφίζεσαι που έχεις να ακούσεις κάτι παρόμοιο με το δικό σου πρόβλημα . Ο γιατρός διέγνωσε ΙΔΨ . Προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου και να συνεχίσω
    Σαν χρόνια καταθληπτικος σου λέω ότι το λαντοζ είναι πολύ σοφτ φάρμακο για την κατάθλιψη σε σένα ίσως κάνει δουλειά για μένα ήταν λίγο..το καλύτερο αντικαταθληπτικο που πήρα Έβερ ήταν το αναφρανιλ παλιάς κοπής αλλά σούπερ αποτελεσματικό σε Χαρντ καταστάσεις πολύ δεν το γουστάρουν γιατί είναι παλιό καιισως έχει περισοτερες παρενέργειες εγώ πιστεύω ότι οι γιατροί ίσως καμία φορά να μην είναι τόσο έντιμοι με τα φάρμακα που χωρηγουν έτσι τη πάτησα και εγώ και πήρα το λαντοζ τεσπα τώρα παίρνω ζολοφτ που είναι πολύ καλύτερο

  14. #29
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Ευχαριστώ για την απάντηση . Οντως ειναι μαλακό φαρμακο . Ειμαι στις 19 μερες και βλεπω ότι σιγα σιγά με βοηθαει . Πιστεύω οτι τις επομενες μέρες θα με βοηθησει περισσοτερο. Διαβαζω και πολλα κειμενα αυτοβοήθειας τα οποια προσπαθω να εφαρμοσω . Το ξερω οτι κάποια ειναι αμερικανιες αλλα πιστευω ότι η θετικη σταση θα βοηθησει. Σαν ανθρωπος γενικα δε σκεφτομαι ποτέ αισιόδοξα και προσπαθω να το αλλαξω . Θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σ αυτο σαν πιο εμπειροι..

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    αυτοί που έφτιαξαν το συγκεκριμένο φάρμακο λόγω της ήπιας δρασης που έχει υποστηρίζουν ότι χρειάζεται μήνες για να δράσει πλήρως.μετα από ένα σημείο δηλ με την πάροδο των μηνών αν δεν σε βοηθάει πρέπει να απαιτήσεις εσύ από τον γιατρό σου να σου δώσει κάτι άλλο.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ladose Πρώτη φορά
    By Ina93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 19-12-2020, 16:15
  2. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  3. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22
  4. Πρώτη μέρα στον γιατρό...Ζολόφτ;
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-2009, 03:52
  5. Καλησπέρα σε όλους..πρώτη μέρα σ' αυτό το φόρουμ :)
    By psycho-logic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2008, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •