Ladose πρώτη μέρα - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 92
  1. #61
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Σήμερα πραγματικά είναι μία πολύ δύσκολη μέρα . Εκεί που τα πράγματα φαινόντουσαν ότι είναι υπο έλεγχο σήμερα πραγματικά έπιασα κόκκινα στο άγχος παρόλο που δεν έχω έντονες σκέψεις . Γενικά ήταν πισωγύρισμα . Η αλήθεια είναι ότι δουλεύω όλη την ημέρα σήμερα και πιθανόν να με άγχωσε αυτό . Επιπλέον, χτες το βράδυ ήπια λίγο παραπάνω αλκοόλ (4-5 ποτήρια κρασί ) . Έχετε παρόμοια εμπειρία ; έχω διαβάσει ότι εάν πιεις την επόμενη μέρα σου ανεβάζει το άγχος ...

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Απ'όσο γνωρίζω τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά δεν ενδεικνύεται να συνδυάζονται με αλκοόλ. Ίσως επηρέασε το κρασί που ήπιες ίσως όχι. Θα ρωτήσω το γιατρό μου στην επόμενη συνέδρια όσων αφορά το αλκοόλ (αν και στην περίπτωση μου θα είναι σίγουρα αρνητικός γιατί παίρνω και xanax). Τι συμπτώματα είχες σήμερα αν επιτρέπεται;

  3. #63
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Μεγαλη ένταση και αρκετό αγχος. Ενω συνηθως εχω αγχος το πρωί σημερα τραβαει ακομα και τωρα που ειναι απόγευμα. Βεβαια σημερα ολη τη μερα δουλεια χωρις τρεξιμο ή βολτα... οσο για το αλκοολ σε μικρη ποσοτητα δεν επηρεαζει, αλλά πιθανολογω μπορει να αυξησει το αγχος την επομενη μερα...

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ίσως και να ισχύει αν καταναλωθεί μεγάλη ποσότητα αλκοολ. Αυτό που ξερω σίγουρα από εμπειρία γνωστού μου είναι ότι αν κάποιος πίνει πολύ συχνά ενώ συγχρόνως παίρνει αντικαταθλιπτικά, επηρεάζεται αρνητικά κατά πολύ η πιθανή επίδραση τους και επίσης το συκώτι και τα νεφρά επιβαρύνονται πολύ περισσότερο. Αλλά εντάξει ο συγκεκριμένος έπινε σχεδόν κάθε μέρα.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ladose 45η μέρα. Κακή μέρα η σημερινή. Ξύπνησα με ουδέτερη και τάση προς αρνητική διάθεση σήμερα. Με καλή διάθεση έχω να ξυπνήσω πολλές μέρες. Προκύπτει μια δουλειά στην πόλη, πάω ξεμπερδεύω αλλά ενώ περπατούσα με έπιασε άγχος. Έδινα υπερβολική σημασία στο τί κάνει το σώμα μου ασυναίσθητα. Στο πώς περπατάω, πώς αναπνέω, στο οπτικό μου πεδίο και επίσης ασυναίσθητα είχα άγχος μήπως ζαλιστώ.
    Γυρνάω στο σπίτι των δικών μου τρώω σχεδόν μηχανικά και πάω για καφέ.
    Στα πρώτα δέκα λεπτά ήμουν εντάξει αλλά όσο περνούσε η ώρα ένιωθα ένα βάρος στο στήθος μου, μια εσωτερική ένταση. Δεν ήμουν χαλαρός. Το πάλεψα για καμιά ώρα αλλά έφτασα σε σημείο που έδινα με το ζόρι σημασία στο τι λένε οι γύρω μου και έφυγα.
    Ήρθα στο διαμέρισμα μου τώρα και σας γράφω μπας και χαλαρώσω. Οι εμβοές μου συνεχίζουν με ένταση.
    Την τεταρτη που έχω συνέδρια με τον ψυχίατρο μου θα του τα αναφέρω όλα αυτά γιατί πέρασαν 45 μέρες και δεν βλέπω βελτίωση.
    Θεωρώ πως ξεπέρασα τις παρενέργειες της αγωγής όταν την ξεκίνησα αλλά από εκεί και πέρα μια από τα ίδια.
    Το άγχος παραμένει, σήμερα λογικά αυτό που έπαθα ήταν κάτι σαν κρίση αγοραφοβίας, οι εμβοές παραμένουν και εξακολουθώ να νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά. Η ίδια αίσθηση που είχα πριν 1μιση περίπου μήνα που ξεκίνησε όλα αυτό με τις κρίσεις πανικού στον ύπνο.
    Τι να πω, υπομονή μέχρι την Τετάρτη.....

  6. #66
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    42 μερες ladose . Εχει βοηθησει στις σκεψεις και στην παραιτηση απο τα παντα. Μπορω και κανω πολλα πραγματα χωρις το αγχος να εχει φυγει. Εκει μπαινει zanax οποτε χρειαστει χωρις να εχω υπερβει το 0,25 ανα ημερα ( συνηθως το μισο του 0,25). Το πιο κακο ειναι οτι συνεχως εποπτευω τον εαυτο μου πως ειμαι και αυτο δε με βοηθαει να ξεχαστω. Επισης νιωθω και ενοχες για την αγωγη. Δεν μπορω να αποδεχτω οτι παιρνω φαρμακα, αλλα θα το φτιαξω αυτο. Τρεξιμο και γυμναστικη καθημερινα το βραδακι εξω για μπυρακι. Τα πρωινα μου ειναι δυσκολα. 9:00-13:00 ειμαι στα κοκκινα. Το ladose βοηθαει αλλά πρεπει εμεις να κουνησουμε τα χερια μας. Αλλιως θα λεμε οτι ειχαμε μεγαλες προσδοκιες απο το χάπι και δεν εκανε τιποτα...

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Και γω εποπτεύω συνεχώς τον εαυτό μου. Είναι από τις βασικές αιτίες του 'κακού' κατά την γνώμη μου. Όταν μπορέσουμε να το αποβάλλουμε αυτό θα δούμε μεγάλη βελτίωση. Και όταν εννοώ αποβάλλουμε δεν εννοώ τελείως γιατί δεν γίνεται. Εννοώ να μην το κάνουμε σε υπερβολικό βαθμό και να μην καταστροφολογούμε όταν παρατηρήσουμε κάτι.
    Μην έχεις ενοχές για την αγωγή. Είναι ένα έξτρα άγχος που δεν υπάρχει λόγος να το προσθέσεις στο υπάρχων.
    Επικεντρώσου στο να γίνεις 100% καλά για τώρα και όταν έρθει η ώρα να δοκιμάσεις να το κόψεις σταδιακά, το αντιμετωπίζεις τότε.
    Βήμα, βήμα.... μην προτρέχεις. Οπως λέει και ο ψυχοθεραπευτης μου : 'μην είσαι κορόιδο και χάνεις την μέρα σου σήμερα για να ανησυχείς για ένα αβέβαιο μέλλον'.
    Επικεντρώσου στο ότι είσαι καλύτερα. Νιώσε ευγνωμοσύνη και 'αντάμειψε' τον εαυτό σου. Έχεις βελτιωθεί και αυτό δεν είναι αποτέλεσμα μόνο της αγωγής.
    Πάρε τα πάνω σου και συνέχισε έτσι. Είσαι καλύτερα. Κάνε focus εκεί. Όχι σε ενοχές για την αγωγή και τί θα γίνει στο μέλλον κτλ.

  8. #68
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Καλημέρα , 50 μέρες με Ladose στα 20 mg . Τελικά το φάρμακο ήθελε χρόνο για να δουλέψει . Υπάρχει σταθεροποίηση . Περισσότερο σου φτιάχνει τη διάθεση να κάνεις πράγματα , έστω και αγχωμένος μερικές φορές . Έτσι , και εσείς που είστε στις πρώτες μέρες χρήσης του , θα πρέπει να του δώσετε χρόνο . Αγχωμένος λίγο σήμερα το πρωί αλλά όσο περνάει η μέρα θα φτιάξει .

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλημέρα. 56 μέρες με 1 ladose των 20 mg το πρωί και μισό remeron των 30mg και ένα xanax των 0,5mg το βράδυ για να κοιμάμαι.
    Όντως θέλει χρόνο και σε μένα αυτή τη φορά. Οι κρίσεις πανικού έχουν σταματήσει τελείως, το άγχος υπάρχει μεν αλλά σε διαχειρίσιμο επίπεδο.
    Βέβαια η διάθεση ειναι ακόμη flat, και κάποιες φορές έχω το κεφάλι μου βαρύ και νιώθω μια τάση κάτι σαν ζάλη. Επίσης οι έντονες εμβοές συνεχίζουν.
    Αλλά ο γιατρός μου λέει πως πάμε καλά.
    Αλλά η διαπίστωση και σε μένα αυτή τη φορά είναι ότι θέλει αρκετό χρόνο το φάρμακο για να δουλέψει. Βέβαια εγώ το έχω ξανά χρησιμοποιήσει το ladose άρα ίσως οφείλεται σε αυτό.
    Επίσης η ψυχοθεραπεία συνεχίζεται.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ρε παιδιά μην μετράτε μέρες σαν φυλακισμένοι. Αφήστε το φάρμακο να κάνει τη δουλειά του. Κι αν δεν την κάνει ούτως ή άλλως θα το καταλάβετε αφού σας παρακολουθεί και γιατρός. Και δεν έχει νόημα να βγάζουμε συμπεράσματα για τα φάρμακα ανάλογα με το πώς είμαστε μια μέρα (και αυτό να το κάνουμε κάθε μέρα). Τα λέω για να τ' ακούσω κι εγώ γιατί ειδικά το τελευταίο το κάνω.

  11. #71
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Καλησπέρα, μετά απο δύο μηνες χρήσης ladose μπορώ να πω ότι βοήθησε σε συνδυασμό με άλλες δραστηριότητες. Θέλει την υπομονή του και βασικά αλλαγές στη ζωή μας για να ξεχαστούμε… Μερικες φορές τα πραγματα είναι απλά και το μυαλό μας τα κανει δύσκολα… Κατά τη γνώμη μου βασικό ειναι να μην αδρανουμε και να κανουμε δραστηριότητες έστω και με το ζόρι. Βεβαια έχω δρομο ακόμη…

  12. #72
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by etry677 View Post
    Καλησπέρα, μετά απο δύο μηνες χρήσης ladose μπορώ να πω ότι βοήθησε σε συνδυασμό με άλλες δραστηριότητες. Θέλει την υπομονή του και βασικά αλλαγές στη ζωή μας για να ξεχαστούμε… Μερικες φορές τα πραγματα είναι απλά και το μυαλό μας τα κανει δύσκολα… Κατά τη γνώμη μου βασικό ειναι να μην αδρανουμε και να κανουμε δραστηριότητες έστω και με το ζόρι. Βεβαια έχω δρομο ακόμη…
    Ναι ακριβώς αυτό είναι το μυστικό και το κλειδί ειδικά για όσους πάσχουν από ΙΔΨ.
    Προσπαθώ κι εγώ να κάνω τα πράγματα με το ζόρι.
    Είμαστε σε ίδια ηλικια με οικογένεια και δουλειά. Κι εγώ με ΙΔΨ.
    Παίρνω κι εγώ φαρμακευτική αγωγή, ξεκίνησα με λαντοζ αλλά στην πορεία άλλαξα φάρμακα.
    Μετά από 2 χρόνια έχουν κάνει τη δουλειά τους αλλά θέλει και πολλή δουλειά από την πλευρά μας....
    Καλή δύναμη σου εύχομαι!!

  13. #73
    hlias1988
    Guest
    Εγω εχω καταλαβει οτι οταν πιεζομαι να κανω πραγματα μου βγαινει θυμος.. μπορειτε να μου το εξηγησετε?
    γενικα ποτε δεν ημουν πειθαρχημενο ατομο.. εκανα οτι ηθελα...υπο πιεση βγαζω θυμο... και εαν πιεστω πολυ να βρισω κανεναν?
    ειναι προβλημα αυτο... πρεπει να το συζητησω με τον γιατρο...

  14. #74
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Μιλάμε για πραγματα που μας ευχαριστούν . Εαν δε σου βγάζει κάτι θετικό δεν εχει νοημα. Απλώς, κάποια πραγματα σιγουρα είναι καλυτερα από το να βουλιάζεις στον καναπέ. Σιγουρα όταν σκεφτεσαι να κανεις κάτι μοιάζει βουνό αλλά όταν το κάνεις αν νιωσεις κάτι διαφορετικό ειναι πολύ θετικό . Δοκιμαστε τι σας ταιριάζει….

  15. #75
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Περίπου 80 μέρες μετά την έναρξη της αγωγής και τα πράγματα έχουν σταθεροποιηθεί . Όσοι ξεκινάτε τώρα και έχετε ενδοιασμούς θα πρέπει να δώσετε χρόνο και να μην το πολυβασανίζετε . Σίγουρος δεν μπορεί αν είναι κανένας , επίσης το μέλλον μπορεί να είναι αβέβαιο , αλλά τώρα νιώθω όμορφα , κάνω πολλές δραστηριότητες με ευχαρίστηση και συνεχίζω με χαμηλή δόση . Γνώμη μου είναι ότι αφού ξεκινήσετε θα πρέπει να δώσετε χρόνο στο φάρμακο , να εμπιστευτείτε τον γιατρό σας ( άλλωστε τί άλλο μπορούμε να κάνουμε , ξέρουν σίγουρα καλύτερα από εμάς ) . Έχω δεσμευτεί ότι θα έγραφα είτε θετικά πήγαινε το πράγμα είτε αρνητικά έτσι ώστε να δώσω και εγώ με τη σειρά μου λίγο κουράγιο ...

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Ladose Πρώτη φορά
    By Ina93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 19-12-2020, 16:15
  2. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  3. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22
  4. Πρώτη μέρα στον γιατρό...Ζολόφτ;
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-2009, 03:52
  5. Καλησπέρα σε όλους..πρώτη μέρα σ' αυτό το φόρουμ :)
    By psycho-logic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2008, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •