Ladose πρώτη μέρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 92
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49

    Ladose πρώτη μέρα

    Φτάνοντας στα όρια μου σήμερα , αποφάσισα να κάνω το πρώτο βήμα και να κάνω χρήση του Ladose . Ανδρας, με οικογένεια , δύο παιδιά και με πετυχημένη πορεία στα επαγγελματικά και τώρα μου φαίνονται όλα χωρίς νόημα, . Είμαι απαισιόδοξος και ότι δε θα με βοηθήσει . Παρακολουθώ αρκετό καιρό συζητήσεις που γίνονται στο forum και μπορώ να πω ότι μερικές φορές ανακουφίζεσαι που έχεις να ακούσεις κάτι παρόμοιο με το δικό σου πρόβλημα . Ο γιατρός διέγνωσε ΙΔΨ . Προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου και να συνεχίσω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αν η ερωτηση ειναι ' να χρησιμοποιησω το λαντοζ η οχι' η απαντηση ειναι θα φανουν ταποτελεσματα σε 1 τουλαχιστον μηνα ......

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Διάβασα αυτά που γράφετε για τη σεξουαλική δυσλειτουργία και κόλλησα . Στα 46 μου δεν είμαι έτοιμος να παραδώσω τα όπλα . Να αναφέρω ότι το πρόβλημά μου ξεκίνησε από ένα περιστατικό σεξουαλικής δυσλειτουργίας και γιγαντώθηκε στο μυαλό μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Το λαντοζ σε ενα μήνα θα σε βοηθησει σημαντικά! Βαλε και ήπια άσκηση πχ περπάτημα και θα έρθεις ατα ισια σου.
    Ειχα φτασει να μην μπορω να πάω στο σούπερ , να ζαλίζομαι, να εχω δύσπνοια, πονοκεφαλο, το πηρα αναγκαστικά το λαντοζ και σε 3 βδομαδες επανήλθα. Αφου δεν το πιστεύω οτι μπορω να βγαίνω εξω και να μην φοβαμε οτι θα λιποθυμήσω. Κανω και ασκησεις αναπνοής που συμληρωματικα βοηθανε επίσης αρκετά.
    Ειμαι συνομιληκος σου με 2 παιδια επίσης, και τα τελευταία χρονια με σημαντικη οικονομικη επιτυχία.
    Οποτε αυτα οπως κατάλαβα δεν βοηθάμε και ιδιαίτερα να ξεπεραστουν τα ψυχοσωματικα.
    Το λαντοζ ξεκινατο σταδιακα, μισο χαπι για αρχη.
    Ελπιζω να βοήθησα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Ευχαριστώ για την απάντηση . Ήταν πολύ βοηθητική και θετική . Από παρενέργειες πως ήσουν ; (ζαλάδες , σεξουαλικές δυσλειτουργία , αγχος τις πρώτες μέρες )

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Ναι τα είχα στην αρχή. Γιαυτο θελει μικρη δόση στην αρχή και σταδιακα αύξηση.
    Το σεξουαλικο επηρεάζεται , αλλά επανέρχεται εν μερη μετα απο κανα δυο μηνες.
    Μερικες φορες φερνει αυπνια, γιαυτο πινω χαμομήλι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Ναι τα είχα στην αρχή. Γιαυτο θελει μικρη δόση στην αρχή και σταδιακα αύξηση.
    Το σεξουαλικο επηρεάζεται , αλλά επανέρχεται εν μερη μετα απο κανα δυο μηνες.ι.

    οσο καιρο χρησιμοποιουσα το λαντοζ δεν επανηλθε το σεξουαλικο.....ουτε στο ελαχιστο.....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Έχω ιδιαίτερο άγχος το πρωί σε σημείο που δεν την παλεύω . Αναγκαστικά πάω και στη δουλειά γιατί δεν τρέχει χωρίς εμένα. Η αλήθεια είναι ότι μετά από χρόνια πίεσης στη δουλειά, εκμεταλευόμουν το κάθε λεπτό τώρα βρίσκομαι μπροστά σε έναν υπολογιστή και δε με γεμίζει τίποτα . Ακόμα και στο σπίτι μου δε με γεμιζει τίποτα. Ζορίζω τον εαυτό μου να γυμναστώ ... Δεν ξέρω αν κάνω καλά . Πέρα από αυτό αποφάσισα να δώσω στον εαυτό μου 10 μέρες και αν δω ότι δεν βελτιώνομαι να ξεκινήσω κανονικά το ladose . Φοβάμαι τη δυσλειτουργία . Νομίζω ότι δεν είμαι έτοιμος να την αντιμετωπίσω ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Η γυμναστική βοηθάει όπως και γενικά να συγκεντρώνεις κάπου την προσοχή σου. Στην ιδψ βοηθάει και η ψυχοθεραπεία. Αν δεν θες να πάρεις αγωγή προσπάθησε με ψυχοθεραπεία, άσκηση και συμπληρώματα ή άλλες εναλλακτικές θεραπείες μήπως βοηθηθείς.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Προσπαθώ να τα κάνω όλα . Θέλω να τα εξαντλήσω πρώτα . Η αλήθεια ότι είχα ίδια κρίση πριν 6 χρόνια και την ξεπέρασα χωρίς φάρμακα αλλά με μεγάλο κόστος στον εαυτό μου . Επίσης αναρωτιέμαι εάν κάποιος παίρνει αντικαταθληπτικά και μετά ξεφευγει από αυτή τη δοκιμασία . όπως λέει ο ψυχολόγος μου να το πάρω για λίγο καιρό και να συνεχίσω μετά ... Στο forum όλοι γράφουν ότι παίρνουν και έπαιρναν κάποια φάρμακα . Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι παίρνουν για ένα διάστημα και τελειώνουν με το βάσανο ; Μήπως δεν αξίζει να μπεις σε τέτοια διαδικασία και να συνεχίσεις να το παλεύεις με όσα μέσα διαθέτεις ; Βέβαια σκέφτομαι ότι είναι πιθανόν αυτός που το ξεπερνά ίσως δε γράφει πλέον στο forum γιατί δεν τον απασχολεί ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Η αλήθεια είναι ότι όταν συνηθίζει ο οργανισμός σε μια ουσία μετά δημιουργούνται διάφορα προβλήματα όταν πας να το κόψεις, π.χ. αϋπνία, μεγαλύτερο αγχος από πριν κλπ γι'αυτό θέλει πολύ σταδιακό κόψιμο, εξαρτάται και από το φάρμακο βέβαια το είδος ή η ένταση των παρενεργειών. Το αν αξίζει τον κόπο ή όχι να ξεκινήσεις αγωγή νομίζω ότι ο καθένας το κρίνει για τον εαυτό του γιατί τα προβλήματα του τα αντιμετωπίζει ο καθένας μόνος του, π.χ. ακόμη και στον πόνο δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια αντοχή ή ευαισθησία.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Ευχαριστώ Niels για την απαντηση, εχεις απολυτο δικιο . Απλως για να κρινεις αν αξιζει τον κοπο πρεπει να εχεις και καποιες αποψεις ανθρωπων που ξεπερασαν το προβλημα τους και βγηκαν νικητες εστω και προσωρινα . Θα βοηθουσε πραγματικά και εμας τους πρωταρηδες... Πραγματικα θα εδινε πολυ κουραγιο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καταλαβαίνω τι λες. Νομίζω πως οι περισσότεροι που γράφουμε στο φόρουμ παίρνουμε αγωγή ή έχουμε πάρει μέχρι πρόσφατα ή παίρνουμε για κάποιο διάστημα, σταματάμε, ξαναπαιρνουμε κλπ. Είναι μεγάλη συζήτηση το θέμα αυτό και δεν βοηθάει να το αντιμετωπίσουμε με όρους νίκης ή ήττας. Είναι η φύση των προβλημάτων τέτοια, αγχος, ocd, κατάθλιψη που πολλές φορές κλίνουν προς χρόνια προβλήματα παρά με κάτι παροδικό που με λήψη αγωγής για μικρό χρονικό διάστημα θα περάσει. Εγώ θυμάμαι καλά ότι είχα πρόβλημα με το αγχος από μικρός που επηρέαζε από τότε τη ζωή μου. Από κει και πέρα νομίζω πως το κύριο πρόβλημα με τα αντικαταθλιπτικά είναι οι παρενεργειες. Αν δεν είχαν γιατί να μην τα παίρνει κάποιος; Ντεπον γιατί παίρνουμε; Επίσης είναι σοβαρό λάθος το να περιμένεις τα πάντα από το χάπι, θέλει πολλή προσπάθεια γιατί σε βάθος χρόνου μπορεί να μην σε καλύπτει στον ίδιο βαθμό και να μπεις στη διαδικασία αύξησης της δόσης ή αλλαγής φαρμάκου και να περιμένεις να σε πιάσει, να υπομένεις πάλι παρενέργειες κλπ.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Geo πόσο καιρό χρειάστηκε να πάρεις την αγωγή . Συνεχίζεις ακόμη ;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Ναι τα είχα στην αρχή. Γιαυτο θελει μικρη δόση στην αρχή και σταδιακα αύξηση.
    Το σεξουαλικο επηρεάζεται , αλλά επανέρχεται εν μερη μετα απο κανα δυο μηνες.
    Μερικες φορες φερνει αυπνια, γιαυτο πινω χαμομήλι.
    Geo πόσο καιρό χρειάστηκε να πάρεις την αγωγή . Συνεχίζεις ακόμη ;

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ladose Πρώτη φορά
    By Ina93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 19-12-2020, 16:15
  2. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  3. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22
  4. Πρώτη μέρα στον γιατρό...Ζολόφτ;
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-2009, 03:52
  5. Καλησπέρα σε όλους..πρώτη μέρα σ' αυτό το φόρουμ :)
    By psycho-logic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2008, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •