Εφηβική διπολική διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13

    Εφηβική διπολική διαταραχη

    Καλησπέρα σας.
    Βρίσκομαι σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Ο γιος μου 16 ετών εχει διπολική διαταραχή.
    Από τα Χριστούγεννα μπήκε σε αγωγή μετά από ένα επεισόδιο που αποπειράθηκε να κάνει κακό σε κάποιον. Είχε προσπαθήσει να αυτοκτονησει όπως είπε οταν με την πρώτη θεραπεία που ξεκίνησε (λαντος) δεν είδε βελτίωση.Πηρε πολλά λαντοζ μαζι.
    Είχε αρχίσει να πίνει αλκοόλ και να καπνίζει και γενικώς ήταν ευερεθιστος επιθετικός και εντελώς παρατημενος. Το μόνο που πάλευε ήταν τα μαθήματα του.
    Αλλάξαμε γιατρό και διέγνωσε διπολική κι όχι κατάθλιψη.
    Ξεκινησε με αναφρανιλ 75,
    Ζυκαλορ 15 και κλονοτριλ.
    Οι σταθεροποιητες που δοκιμάσαμε (τεγκρετολ και λακταμιλ) έφεραν αφόρητους πονοκεφαλους και δυσκαμψία και τρεμούλα οπότε προσθέσαμε ένα γενοσημο του Λυρικα το σετραναλιν 150mg.Με αυτό ηρέμησε το άγχος του αλλά ουτε με αυτό βελτιώθηκε η κατάθλιψη οπότε πριν ένα μήνα προσθέσαμε και brintellix 20mg και τότε άλλαξε η διάθεση του! Για ένα μήνα ήταν μια χαρά, αν και βαρύς δυσκίνητος θα έλεγα και πήρε και τουλ 15 κιλά.Ηταν πολύ αδύνατος βεβαια ,αλλα τώρα άρχισε να ξεφεύγει καθώς τρώει συνέχεια. Σημασία όμως είχε ότι ένιωθε καλύτερα οπότε χεστηκαμε για τα κιλά.
    Δυστυχως όμως τις τελευταίες μέρες λέει ότι άρχισε να νιώθει πάλι άσχημα ότι η κατάθλιψη επιστρέφει και όλο αυτό με έχει γονατίσει. Βρίσκομαι σε απόγνωση νιώθω απελπισία. Δεν μπορώ να βοηθήσω το παιδί μου κι αυτό με σκοτώνει.
    Σας ευχαριστώ όσους με διαβάσατε, όσοι έχουν ανάλογες εμπειρίες θα χαρώ να σας ακούσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα
    η 1η μου διαγνωση ηταν διπολικη.αλλαξε η διαγνωση πριν αρκετα χρονια μεχρι να καταληξουν οι γιατροι.
    το μονο που με ισορροπουσε στη διαθεση ηταν το tegretol 1200mg αλλα μου πειραξε το συκωτι και το κοψαμε μεσα σε λιγες μερες.
    με ειχε σε διαθεση απο το 1-10 σε ενα μονιμο 4/10
    παρολο που η διαγνωση μου εχει αλλαξει επαιρνα και παιρνω lamictal 200mg μαζι με ενα κοκτειλ φαρμακων.
    αντικαταθλιπτικα δε με αφηναν να παρω γιατι ανεβαινα παρα πολυ και ξυπνουσα με 105 παλμους.
    αυτο που με εστρωσε και δε ξαναεκανα καταθλιπτικο επεισοδια 3 χρονια τωρα ηταν το αντικαταθλιπτικο remeron 30-45mg και μου εφτιαξε και τον υπνο.εκτοτε δεν ξαναεπεσα.
    αυτο που μπορει να μου συμβαινει τωρα ειναι να πεφτω για λιγοτερο απο 14 μερες οπου απο τοτε θεωρειται κλινικη καταθλιψη η κατασταση η συγκεκριμενη..
    απο αντικαταθλιπτικα εχω δοκιμασει
    seroxat
    wellbutrin
    zoloft
    remeron
    entact
    ειναι τι θα ταιριαξει στον καθε οργανισμο
    ειναι πολυ θετικο που το κυνηγατε νωρις το θεμα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Elenia781
    Guest
    δεν ξερω για την εφηβικη ψυχωση,πολλα φαρμακα δεν κανουν για ανηλικους. Μου κανει εντυπωση που του δωσανε τοσα φαρμακα μαζι και ειναι μονο 16. εμενα μου ηρθε στα 31 και παιρνω 1 χαπι, ημουν παντα παρα πολυ αδυνατη δεν ξερω αν ειναι σημαδι αυτο Σε τι θεραπευτηριο πηγατε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Και εγω θα συμφωνησω οτι μου ακουγονται λιγο πολλα φαρμακα για ενα εφηβο παιδι . Και εγω με δυο χαπια πορευομαι , υποφερω απο διπολικη τυπου β , βεβαια μολις τωρα τελευταια ξεκινησα την αγωγη , δεν μπορω να πω οτι ειμαι πολυ καλυτερα , ομως διαγνωση εχω αρκετα χρονια στα χερια μου και οπως τελικα συνειδητοποιησα παιδευομαι απο μικρο παιδι απο τη διπολικη . Να ξερεις οτι ειναι απαραιτητη και η ψυχοθεραπεια με συμβουλευτικη και ενα συνδιασμος και των δυο θα φερει ενα καλο αποτελεσμα και μια καλη ποιοτητα ζωης . Καλο κουραγιο και καλη δυναμη .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Μου κάνει πολύ καλό να συζητώ με ανθρώπους που συμπασχουν.
    Το παιδί μου είχε πάντα μια ευερεθιστη συμπεριφορά. Θιγοταν και θυμωνε με το παραμικρό από πολύ μικρο και κάθε προσπάθεια έπεφτε στο κενό.
    Δυστυχως έχουμε χωρίσει με τον πατέρα του κι όταν πηγαίνε σε αυτόν δοκίμαζε πράγματα αλκοόλ πχ άρχισε να καπνίζει νομίζοντας πως έτσι θα ανακουφιστεί αλλά φυσικά πρόσθεσε κι άλλα προβλήματα στον εαυτό του. Έχει πολλά ναρκισσιστικα στοιχεία και καταλαβαίνει ότι το να είσαι αγενής να μη σέβεσαι δεν είναι στοιχεία που θα τον βοηθήσουν, οπότε έχουμε προγραμματίσει και ψυχοθεραπεία.
    Τα φάρμακα κι εμένα μου φάνηκαν πολλά άλλα έκανε απόπειρα αυτοκτονίας και έπινε λες κι ήταν αλκοολικός. Το θέμα είναι ότι ήταν καλά για ένα μήνα όταν βάλαμε το μπριντελιξ και τώρα έπεσε πάλι πάρα πολύ. Νιώθω την απόλυτη απελπισία να ξέρω ότι το παιδί μου υποφέρει και δεν μπορώ να το βοηθήσω.
    Μου έχει κολλήσει ότι φταίει το αναφρανιλ έχει πάρει 18 κιλά περπατάει μονοκοματα και γυρνώντας στο σχολείο φοβάμαι ότι θα φάει ΚΑΙ μπουλινγκ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Όταν λες ότι πέφτεις για λιγότερο από 14 μέρες,σε εκείνη την φάση νιώθεις ότι εχεις γυρίσει στα ίδια; εχθές μου είπε ότι προσπαθεί να μην πεθάνει. Είναι και η εφηβεία, αλλά ξέρω πως δεν υπερβάλει. Ξυπνάει καλά, αλλά από το μεσημέρι και μετά έχει κατακόρυφη πτώση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα , αυτο το "προσπαθω να μην πεθανω " το εχω πει και εγω οταν με καταρακωνουν τα καταθλιπτικα συμπτωματα στην φαση της καταθλιψης , ειναι πολυ δυσκολο και για σενα να βλεπεις ετσι το αγορι σου . Ο μεγαλος μου γιος βρισκεται στο φασμα του αυτισμου (αυτισμος μεσαιου τυπου χωρις νοητικη υστερηση ) , και εχω βιωσει αρκετες φορες ακραιες και επιθετικες συμπεριφορες επειδη δεν μπορει να διαχειριστει τα συναισθηματα του , εχει κανει αρετες φορες κυκλο ψυχοθεραπειων , απο πολυ μικρος . Να ξερεις οτι η συμβουλευτικη μπορει να επιφερει θαυματα , σταδιακα και μεθοδικα και να δωσει μια πολυ καλη ποιοτητα ζωης . Οταν βγαινω απο την καταθλιπτικη φαση , δεν θελω πλεον να πεθανω , αλλα εγω δυστυχως αυτοτραυματιζομαι καθημερινα . Ειναι πολυ δυσκολη η διπολικη διαταραχη . Θα σου ξαναπω , καλο κουραγιο και καλη δυναμη .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Καλησπερα , αυτο το "προσπαθω να μην πεθανω " το εχω πει και εγω οταν με καταρακωνουν τα καταθλιπτικα συμπτωματα στην φαση της καταθλιψης , ειναι πολυ δυσκολο και για σενα να βλεπεις ετσι το αγορι σου . Ο μεγαλος μου γιος βρισκεται στο φασμα του αυτισμου (αυτισμος μεσαιου τυπου χωρις νοητικη υστερηση ) , και εχω βιωσει αρκετες φορες ακραιες και επιθετικες συμπεριφορες επειδη δεν μπορει να διαχειριστει τα συναισθηματα του , εχει κανει αρετες φορες κυκλο ψυχοθεραπειων , απο πολυ μικρος . Να ξερεις οτι η συμβουλευτικη μπορει να επιφερει θαυματα , σταδιακα και μεθοδικα και να δωσει μια πολυ καλη ποιοτητα ζωης . Οταν βγαινω απο την καταθλιπτικη φαση , δεν θελω πλεον να πεθανω , αλλα εγω δυστυχως αυτοτραυματιζομαι καθημερινα . Ειναι πολυ δυσκολη η διπολικη διαταραχη . Θα σου ξαναπω , καλο κουραγιο και καλη δυναμη .

    Σε ευχαριστώ πολύ. Καταλαβαίνω ότι κι εσύ έχεις ζήσει πολύ δύσκολες στιγμές.Κουραγιο και δύναμη σε όλους μας παιδιά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Melina_45 View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Μου κάνει πολύ καλό να συζητώ με ανθρώπους που συμπασχουν.
    Το παιδί μου είχε πάντα μια ευερεθιστη συμπεριφορά. Θιγοταν και θυμωνε με το παραμικρό από πολύ μικρο και κάθε προσπάθεια έπεφτε στο κενό.
    Δυστυχως έχουμε χωρίσει με τον πατέρα του κι όταν πηγαίνε σε αυτόν δοκίμαζε πράγματα αλκοόλ πχ άρχισε να καπνίζει νομίζοντας πως έτσι θα ανακουφιστεί αλλά φυσικά πρόσθεσε κι άλλα προβλήματα στον εαυτό του. Έχει πολλά ναρκισσιστικα στοιχεία και καταλαβαίνει ότι το να είσαι αγενής να μη σέβεσαι δεν είναι στοιχεία που θα τον βοηθήσουν, οπότε έχουμε προγραμματίσει και ψυχοθεραπεία.
    Τα φάρμακα κι εμένα μου φάνηκαν πολλά άλλα έκανε απόπειρα αυτοκτονίας και έπινε λες κι ήταν αλκοολικός. Το θέμα είναι ότι ήταν καλά για ένα μήνα όταν βάλαμε το μπριντελιξ και τώρα έπεσε πάλι πάρα πολύ. Νιώθω την απόλυτη απελπισία να ξέρω ότι το παιδί μου υποφέρει και δεν μπορώ να το βοηθήσω.
    Μου έχει κολλήσει ότι φταίει το αναφρανιλ έχει πάρει 18 κιλά περπατάει μονοκοματα και γυρνώντας στο σχολείο φοβάμαι ότι θα φάει ΚΑΙ μπουλινγκ.
    Καλημέρα

    Πραγματικά δεν ξέρω από όλη αυτή την κατάσταση αλλα σημεριζομαι την αγωνία σου , καθώς και εγώ είμαι μάνα και έχω περάσει ήδη με την κόρη μου μια εφηβία και τώρα την ξαναπερναω με τον γιο μου που είναι και αυτός 16 και βλέπω πάρα πολλά πράματα ..

    Καταρχήν βλέπω τις διαφορές που έχουν ..Κάθε παιδί περνάει την εφηβεία τελείως διαφορετικά και ας έχουν μεγαλώσει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο ..
    Μια κόρη με πολύ καλή και σχετικά ήρεμη εφηβεία με φυσιολογικά ξεσπάσματα και τώρα μια καθαρά αντρική εφηβεία πλέον .
    Γιατί κακά τα ψέματα όταν το αγόρι μπαίνει σε αυτή μόνο και μόνο ο τόνος της φωνής που αλλάζει και ο σωματότυπος γίνεται τόσο γεροδεμένος και πραγματικά αντρικος καταλαβαίνεις πως έχεις έναν άντρα πλέον απέναντι σου και όχι το αγοράκι σου...

    Που θέλω να καταλήξω ?
    Πρέπει να υπολογίζεις ότι το παιδί σου παλεύει με δύο θηρία αυτή την στιγμή ..
    Δεν είναι μόνο η κλινική περίπτωση με ότι κατάλοιπο έχει αφήσει, που αυτό πραγματικά εκτός από τα φάρμακα θα το λύση και η παράλληλη ψυχοθεραπεία ...Μην σου πω ότι η ψυχοθεραπεία είναι αυτή που θα εντοπίσει την πηγή όλου αυτού και μέσα από την δουλειά που θα κάνει θα μπορέσει να το δαμάσει......

    Σκέψου ότι ένα παιδί που δεν εχει κανενα ιστορικό με ψυχικες ασθένειες ,μπαίνοντας στην εφηβεία εμφανίζει πολλά στοιχεία που πραγματικά παραπέμπουν σε αυτή ..
    Πόσα παιδιά βλέπουμε να έχουν απίστευτο θυμό και δοκιμάζουν πράγματα ,να πειραματίζονται πάνω σε αυτά ,να απελπίζονται είτε για το σχολείο ,είτε για κάτι ερωτικό και να λένε θέλω να πεθάνω ...

    Βλέπεις έχει πολλά κοινά η κλινική δική σας περίπτωση με την εισαγωγή ενός ανθρώπου στην εφηβεία .
    Γι αυτο μην είσαι αποκλειστικά "κολλημένη" να το πω ότι ,οτιδηποτε βγαίνει στον γιο σου ,όποια αλλαγή και να. Βλέπεις ,οποίο ψυχολογικό σκαμπανεβασμα , οφείλετε μόνο στην ψυχολογική του πάθηση .
    Έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι οφείλετε και στην εφηβεία του και ότι δεν πρέπει να κάνεις κάποια αλλαγή στην αγωγή του εφόσον κατά κάποιο λόγο λειτουργεί ..
    Για αυτό εδώ χρειάζεται η άμεσα ψυχολογική υποστήριξη .
    Κάποιον άνθρωπο να ξέρει , να αναγνωρίζει αυτό που εμφάνισε αν είναι λόγο της αγωγής του ή λόγο της φυσιολογικής αναπτυξιακής του εξέλιξη....

    Να μιλάς μαζί του ,καθημερινά και να κάνεις πολύ υπομονή .
    ειλικρινά στο λέω εμείς που δεν έχουμε ψυχολογικό θέμα , έχω έρθει πολλές φορές στα όρια μου με το πείσμα του ,τον αρνητισμο του και την επιθυμία του να κάνει κάτι διαφορετικό από αυτό που μας έχει συνηθίσει γιατί απλά το λέει ,θέλει να δει αν πιάνει και αυτός ο τρόπος ..
    Γενικά αυτό που τους χαρακτηρίζει πιστεύω είναι ο πειραματισμός ..στα πάντα ,σε συμπεριφορές ,σε αντιδράσεις σε όλα ...
    Να μιλάς συνέχεια και ας μην δείχνει να σε προσέχει ,ας αντιδράει ..
    Να ξέρεις όλα αυτά που λέμε καταγράφονται στο μυαλό τους και κάποια στιγμή βγαίνουν στην επιφάνεια ..


    Εγώ χαίρομαι που μετά από τόσο καιρό που είμαι εδώ μέσα βλέπω ένα γονέα με όλη την σημασία της λέξεως να ανοίγει θεμα για το παιδί του .
    Αυτό για εμένα λέει πολλά για τον αγώνα που δίνεις και την στεναχώρια που περνάς ..
    Γιατί πίστεψέ με αν ερχόταν ο γιος σου και άνοιγε θέμα και έλεγε είμαι παιδί χωρισμένων γονιών και περνάω όλα αυτά ,το φταίξιμο θα έπεφτε σε εσένα ,σε εσάς ...
    Δυστηχως αυτή είναι οι νοοτροπία πολλών και ισως να του έδιναν λάθος συμβουλές ..
    Γι αυτό το γεγονός ότι είσαι κοντά του και ότι παρατηρείς την κάθε του αλλαγή ,είναι το καλύτερο που κάνεις .

    Κορίτσι μου δείξε δύναμη σε όλο αυτό ..
    Πέτα τις τύψεις που μπορεί να έχεις ότι όλο αυτό μπορεί να προκληθηκε από το διαζύγιο σου ή από ένα πατέρα που δεν στάθηκε σωστός σε κάποια πράγματα και δώσε την δική σου μάχη μεχρι εκεί που δεν πάει .
    Να ακολουθείς και το ένστικτο της μάνας ..Σε πληροφορώ καμιά φορά ξεπερνάει και τις ιατρικές αγωγές γιατί είναι η μόνη που διαβάζει καλύτερα από όλους το παιδί της ..
    Το γεγονός αυτό όμως μην σου δώσει πάτημα να κάνεις κάποια αλλαγή στην αγωγή του από μόνη σου .
    Αν δεν νοιωθεις εμπιστοσύνη πάρε και και άλλη γνώμη γιατρού και συζήτησε μαζί του την εξέλιξη του και τις ανυσηχιες .
    Μην διστάσεις να ζητήσεις και εσύ ψυχολογική υποστήριξη ,τι γεγονός ότι γινόμαστε μάνες δεν μας κάνει αλάνθαστες και θηρία για να έχουμε την ικανότητα να αντιμετωπίσουμε τα πάντα ..
    Ένα πράγμα που με βοήθησε απίστευτα είναι όταν συμβουλευτικα ειδικό για το πώς να καταφέρω να κοντρολαρο τον ευατο μου και τις αντιδράσεις μου απέναντι στην κόρη μου όταν έδινε πανελλήνιες ...
    Δεν το μετάνιωσα δευτερόλεπτο ειλικρινά ,ήταν το καλύτερο δώρο για την σχέση μας και φυσικά την πορεία της ..
    Για αυτό να ξέρεις είναι πολυ σημαντικό να έχεις και εσύ έναν επαγγελματία δίπλα σου να σε καθοδηγεί και το κυριότερο να σε βοηθήσει να δεις πιο ήρεμα όλο αυτό που περνάς...
    Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καταρχήν να έχεις απίστευτη δύναμη και υπομονή στον Γολγοθά σου γιατί μόνο το γεγονός της εφηβείας σου λέω είναι παλούκι ..Έτσι απλά ..όχι για όλα τα παιδιά ,αλλά πλέον στα περισσότερα και ειδικά κάτω από τις συνθήκες εγκλεισμού που βιώνουν σήμερα ...

    Σε νοιωθω καθαρά ως μάνα τίποτε άλλο ..
    Εδώ είμαστε αν νοιωθεις ότι θες να μοιραστείς τους προβληματισμούς σου ...
    Καθαρά συναδελφικά που λένε γιατί κακά τα ψέματα μόνο οι γυναίκες που έχουν παιδιά μπορούν να "δικαιολογήσουν" και να συμμεριστουν κάποια πολύ βασικά ζητήματα ...
    Γιατί ως γνωστό η θεωρεία από την πράξη απέχει μίλια ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Δεν ξέρεις πόσο καλό μου έκανε αυτό που έγραψες.
    Λέω από μέσα μου δεν φτάνει που περνάει την εφηβεία του και οι ορμόνες κάνουν πάρτυ, του έσκασε κι αυτό στην πιο κρίσιμη ηλικία και το παιδί μου ταλαιπωρειται τόσο πολύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Melina_45 View Post
    Δεν ξέρεις πόσο καλό μου έκανε αυτό που έγραψες.
    Λέω από μέσα μου δεν φτάνει που περνάει την εφηβεία του και οι ορμόνες κάνουν πάρτυ, του έσκασε κι αυτό στην πιο κρίσιμη ηλικία και το παιδί μου ταλαιπωρειται τόσο πολύ.
    Χαιρομαι βρε μανουλα που βοηθαω εστω και απο εδω ,να ξερεις και εμενα τι καλο μου εκανε οταν μοιραζομουν τις ανησυχίες μου και με αλλες μανουλες γιατι οκ εχουμε και τα δικα μας ,αλλα κακα τα ψεματα οταν τα παιδακια μας δεν ειναι καλα ,τα παντα να εχεις, νοιωθεις μιση ,ασημαντος ο οποιοσδηποτε αλλος ανθρωπος ,παραγοντας που μπορει να σε επηρεαζει αρνητικα ,μην σου πω οτι σκεφτεσαι και αν εισαι ανικανη μανα ...

    Οποτε καταλαβαινεις καλη μου οτι το θηριο το δικο σας μπορει να ειναι ακομα πιο μεγαλο και να θυμιζει λερναία ύδρα γιατι και στην εφηβεια μολις λυνεις ενα θεμα την επόμενη στιγμη σκαει ενα αλλο , εχεις ομως την δυναμη ,αυτη που εχουν μονο οι μανουλες να βοηθησουν τα παιδια τους να ξεπερασουν και να νικησουν τα παντα
    Αληθεια τωρα με την καραντινα πως τον βλέπεις ,πως είναι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Έτσι όπως τα λες. Δεν μου φτάνει που νιώθω ότι κάτι έκανα λάθος και του συνέβη αυτό, δέχτηκα και επίθεση από μητέρα μάλιστα ότι θεριζω ότι έσπειρα.Με απίστευτο μένος. Τέλος πάντων ο καθένας βγάζει αυτό που έχει μέσα του. Άλλος βγάζει συμπόνια άλλος βγάζει απωθημένα.
    Με την καραντίνα δύσκολευονται όλα τα παιδιά, αλλά έχει το κορίτσι του και είναι πολύ αγαπημένα βοηθούν το ένα το άλλο τα καημένα ❤️
    Εμένα μου βγάζεις μια τρυφεροτητα και χαίρομαι πάρα πολύ που μου αποδεικνύεις ότι υπάρχει αγάπη και καλοσύνη σ αυτό το κόσμο. Να είσαι πάντα καλά εύχομαι!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Melina_45 View Post
    Έτσι όπως τα λες. Δεν μου φτάνει που νιώθω ότι κάτι έκανα λάθος και του συνέβη αυτό, δέχτηκα και επίθεση από μητέρα μάλιστα ότι θεριζω ότι έσπειρα.Με απίστευτο μένος. Τέλος πάντων ο καθένας βγάζει αυτό που έχει μέσα του. Άλλος βγάζει συμπόνια άλλος βγάζει απωθημένα.
    Με την καραντίνα δύσκολευονται όλα τα παιδιά, αλλά έχει το κορίτσι του και είναι πολύ αγαπημένα βοηθούν το ένα το άλλο τα καημένα ❤️
    Εμένα μου βγάζεις μια τρυφεροτητα και χαίρομαι πάρα πολύ που μου αποδεικνύεις ότι υπάρχει αγάπη και καλοσύνη σ αυτό το κόσμο. Να είσαι πάντα καλά εύχομαι!
    Ευχαριστω πολυ καλη μου !
    Να ξερεις μεσα σε ολο αυτο ειναι πολυ τυχερο το αγορι σου που εχει μια κοπελα διπλα του και εισπρατει αγαπη .Γιατι οταν μιλαμε καθαρα για ψυχολογικες περιπτωσεις το σημαντικοτερο γι αυτους τους ανθρωπους ειναι να εισπρατουν πολυ αγαπη ,κατανοηση και συμπαρασταση .Παιζει καθοριστικο ρολο και εφοσον το λαμβανει απο τις βασικες πηγες νομιζω οτι παρ ολο τον γολγοθα σας στο τελος θα πανε ολα καλα ,θα δεις ..
    Ξερεις οτι αυτο ειναι και ενας πολυ καθοριστικος παραγοντας που σε γλυτωνει και απο την σκεψη να παρεις ή να δοκιμασεις ουσιες που νομιζεις οτι μεσα απο αυτες θα παρεις αυτο που δεν εχεις στην ζωη σου ,ειδικα στην εφηβεια ...
    Ειναι τεραστιο συν αυτο που εχεις καταφέρει να του περασεις ,ειλικρινα ...

    Οσο για τους υπολοιπους τι να πω βρε συ ,παντα και παντου υπαρχουν ανθρωποι που θα σου κουνησουν το δακτυλο ..Βλεπεις ειναι οι αλανθανστοι ,οι τελειοι που αυτοι εχουν τα τελεια παιδια γιατι τα κανουν ολα αψογα..
    Μην αγχωνεσαι ομως ,να ξερεις αυτοι οι ανθρωποι ειναι ανικανοι να μοιραστουν τα δικα τους θεματα γιατι ντρεπονται ..Δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει κανει λαθος που το παιδι του μην εμφανιζει καποιες περιεργες συμπεριφορες που πλεον ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου , ειδικα στην εφηβεια ..Μαλλον πολλοι ξεχνανε την δικη τους εφηβεια και τους πειραματισμους που εκαναν ..
    Ειλικρινα μην δινεις σε κανεναν και καμια που λεει οτι δεν εισαι καλη μανα ή συζηγος ή αδελφη και εγω δεν ξερω τι αλλο...
    Αυτο μονο τα παιδια μας θα μας το πουνε ...Τι με νοιαζει εμενα αν ενας τυχαιος μου πει οτι ειμαι αχρηστη μανα ή συζηγος απο την στιγμη που οι σχεσεις με τα παιδακια μου ειναι οπως τις θελω ,που εισπρατω απο αυτα την αγαπη τους,την αποδοχη τους και φυσικα το ιδιο ισχυει και για καποιον που λεει οτι δεν ειμαι καλη σύζυγος,αδελφη κ.ο.κ.

    Οπως το ειπες ,δυστηχως ο κοσμος ειναι γεμάτος απωθημένα και με την πρωτη ευκαιρια τα βγαζει εκει που βλεπει οτι καποιος εχει αποκτησει αυτα που εκεινος δεν μπορει .
    Αν αυτο το βαλεις στο μυαλο σου και μειωσεις την σημασια ολων αυτων των τοξικων ανθρωπων πιστεψε με θα φτασεις σε ενα σημειο που ουτε καν θα σε αγγιζουν τα λογια τους ,μην σου πω θα τους λυπάσαι κιόλας για την καταντια τους ..Σκεψου ποσο μίζερη ειναι η ζωη τους για να ασχολουντε με τις ζωες των αλλων με σκοπο να τις κρινουν ...

    Ολα αυτα στα λεω γιατι τα περασα και ημουν ενας ανθρωπως που στεναχωριομουν η χαζη ,ειλικρινα ..και το χαζη το λεω με πολυ επιείκεια γιατι κατι αλλο ημουν ...
    Αρχιζα και ελεγα βρε λες να ειμαι ?Γιατι το λενε ?
    Οταν καταλαβα ομως οτι δεν ειναι ετσι και οτι αυτοι εχουν το θεμα και οχι εμεις, πραγματικα σου λεω εχω βρει τον ευατο μου σε αυτα τα θεματα και ειναι και πολυ καλυτερος και απο αυτον που ειχα ...Ας ειναι καλα η ψυχοθεραπεια !Θαύματα κανει αν το θελεις και το προσπαθεις !

    Μακαρι και εμενα οταν ημουν χαλια να μου τα ελεγε καποιος ..Θα γινομουν καλυτερα μια ωρα αρχύτερα και δεν θα αφηνα τους τοξικους ανθρωπους να με κανουν ακομα πιο χαλια ..

    Και να ξερεις δεν χαϊδεύω πλεον ανθρωπους ...οτι δεν μου κανει απλα το λεω και το πεταω,δεν με νοιαζει ,γιατι δεν τους ρωτησα την γνωμη τους,με νοιαζει η αποψη πλεον αυτων που εκτιμω και ξερω οτι και το κακο να μου πουν δεν θα το πουν με δολο .... .. οταν δεν τους ρωτας την γνωμη τους ειναι γιατι δεν την υπολογιζεις , απλα τα πραγματα .. ...οποτε οτι σου λεω ειναι γιατι αυτο μου βγαζουν τα γραπτα σου ...

    Πολυ δυναμη μανουλα αυτο χρειαζεσαι αυτη την στιγμη και εδω ειμαστε .Βγαζε οτι θελεις εδω περα, σε ακουμε και θελουμε να σε βοηθησουμε με οποιο τροπο μπορουμε !Ειδικα αν υπαρχουν και μανουλες με παιδια που αντιμετωπιζουν και τα δυο, πιστευω θα βρειτε πολυ κατανοησει και στηριξει μεταξυ σας !
    Ακομα και κατι αρνητικο να ακουσεις παρτο εσυ σαν τροφη για σκέψη και μην το βγαζεις σε συναισθημα ..Το κρατας ,το επεξεργαζεσαι ,αν ειναι σωστο προσπαθείς να το διορθώσεις και φυσικα θα κρατησεις το θετικο του αποτελεσματος και αν δεν ειναι απλα το πετας και πας παρακατω

    Εγω ευχομαι να ανοιξουν συντομα τα σχολεια ,να επιστερψουν ολα τα παιδια στην κανονικη τους ζωη γιατι ειλικρινα βλεπω και αυτα που δεν εχουν θεματα,θα αρχισουν να εχουν με αυτη την αποβλακωμαρα που πλεον ειναι απαραιτητη για την εκπαιδευση τους ..
    Ειμασταν που ειμασταν στην κοντρα για το ποσες ωρες θα ειναι στον υπολογιστη τωρα πλεον τι να πουμε και τι ορια να βαλουμε αφου ολα μεσα απο εκει γινονται ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Διάβασε αυτό και θα καταλάβεις πως τα παιδιά μας είναι ο καθρέπτης μας ..
    Θα καταλάβεις γιατί πολλοί ενήλικες πλέον φέρονται έτσι ..
    Κάτι λάθος γίνεται από παλια οπότε ειναι καιρός εμείς που θέλουμε να λεγόμαστε πολιτισμένοι να παραδειγματιζομαστε ακόμα και από τριτοκοσμικές φυλές και όχι από το θεαθήναι και να κάνουμε αυτό που νομίζουμε σωστό μήπως τα δικά μας παιδιά καταφέρουν και γίνουν ευτυχισμένοι ενήλικοι πλέον άνθρωποι και όχι σαν αυτούς που κυκλοφορούν εκεί έξω ..


    Ανθρωπολόγος έδειξε ένα παιχνίδι στα παιδιά μιας Αφρικανικής φυλής...
    Τοποθέτησε ένα καλάθι με νόστιμους καρπούς κοντά σε κορμό δέντρου και τους είπε: Το πρώτο παιδί που θα φτάσει στο δέντρο θα πάρει το καλάθι.

    Όταν τους έδωσε το σήμα εκκίνησης έμεινε έκπληκτος που περπατούσαν μαζί, πιασμένοι χέρι χέρι μέχρι να φτάσουν στο δέντρο και να μοιράσουν τον καρπό!
    Όταν τους ρώτησε γιατί το έκανες αυτό όταν ο καθένας από εσάς μπορούσε να πάρει το καλάθι μόνο για αυτόν!
    Απάντησαν με έκπληξη: Ubuntu. "Δηλαδή, πώς μπορεί κάποιος από εμάς να είναι ευτυχισμένος ενώ οι υπόλοιποι είναι άθλιοι?"

    Ubuntu στον πολιτισμό τους σημαίνει: (Είμαι επειδή είμαστε).Αυτή η φυλή γνωρίζει το μυστικό της ευτυχίας που έχει χαθεί σε όλες τις κοινωνίες που τις ξεπερνούν και που θεωρούν πολιτισμένες κοινωνίες... !!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Είναι πολύ σωστά αυτά που γράφεις. Κι ο τρόπος που αντιμετωπίζεις του κόσμου τα λεγόμενα.
    Χαίρομαι που έχεις βάλει μια τάξη μέσα σου γτ είναι πολύ σημαντικό να μην μας ρίχνουν οι κακοήθειες.Να ξέρεις πως περνάει σε μένα η ειλικρίνεια του λόγου σου και μακάρι να βρισκόμουν κι εγώ δίπλα σου όταν περνούσες δύσκολα. Καμία φορά και μια καλή κουβέντα μας αρκεί.
    Εγω από αυτούς που με ξέρουν δεν έχω παράπονο και η οικογένεια μου ήταν κοντά στο πρόβλημα του παιδιού. Η κριτική έγινε απο μια γυναίκα που ούτε καλά καλά με γνωρίζει, εκανε τις προβολές της κι έβγαλε αυθαίρετα συμπεράσματα.Εγω δεν είμαι υπέρ των φαρμάκων, αλλά στην περίπτωση του παιδιού μου επιβάλλοταν να μπει σε φαρμακευτική αγωγή. Λες κι εγώ ήθελα να πάρει φάρμακα χωρίς λόγο, είναι δυνατόν;Θέλει κουράγιο να παραδεχτείς το προβλημα και να μη κλείσεις τα μάτια σε αυτό..οποτε όπως καταλαβαίνεις ήταν απλώς ότι με εξέπληξε αρνητικά η στάση της, αλλά ως μητέρας προς μητέρα. Την άκουσα αλλά έκανα όπως εγώ πίστευα πως θα βοηθηθεί το παιδί μου κι όχι ο εγωισμός μου.Κι έμαθα κι εγώ όπως όλοι μας ότι κάποιοι είναι τρομερά υποκριτές και περιμένουν στην γωνία να βρουν μια αδυναμία σου. Τραγική συμπεριφορά. Όπως είπες κι εσύ, τόσο τραγική που είναι να λυπάσαι.
    Σε αγκαλιάζω σε ευχαριστώ πολύ εύχομαι τα καλύτερα για τα παιδάκια σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διπολική διαταραχή
    By ΤιΑλλο in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-2019, 19:32
  2. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 23:04
  3. Διπολικη διαταραχη
    By xristoforos28 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2017, 17:38
  4. διπολικη διαταραχη
    By deleted-member150317 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-03-2017, 09:55
  5. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 22:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •