Εφηβική διπολική διαταραχη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Melina_45 View Post
    Είναι πολύ σωστά αυτά που γράφεις. Κι ο τρόπος που αντιμετωπίζεις του κόσμου τα λεγόμενα.
    Χαίρομαι που έχεις βάλει μια τάξη μέσα σου γτ είναι πολύ σημαντικό να μην μας ρίχνουν οι κακοήθειες.Να ξέρεις πως περνάει σε μένα η ειλικρίνεια του λόγου σου και μακάρι να βρισκόμουν κι εγώ δίπλα σου όταν περνούσες δύσκολα. Καμία φορά και μια καλή κουβέντα μας αρκεί.
    Εγω από αυτούς που με ξέρουν δεν έχω παράπονο και η οικογένεια μου ήταν κοντά στο πρόβλημα του παιδιού. Η κριτική έγινε απο μια γυναίκα που ούτε καλά καλά με γνωρίζει, εκανε τις προβολές της κι έβγαλε αυθαίρετα συμπεράσματα.Εγω δεν είμαι υπέρ των φαρμάκων, αλλά στην περίπτωση του παιδιού μου επιβάλλοταν να μπει σε φαρμακευτική αγωγή. Λες κι εγώ ήθελα να πάρει φάρμακα χωρίς λόγο, είναι δυνατόν;Θέλει κουράγιο να παραδεχτείς το προβλημα και να μη κλείσεις τα μάτια σε αυτό..οποτε όπως καταλαβαίνεις ήταν απλώς ότι με εξέπληξε αρνητικά η στάση της, αλλά ως μητέρας προς μητέρα. Την άκουσα αλλά έκανα όπως εγώ πίστευα πως θα βοηθηθεί το παιδί μου κι όχι ο εγωισμός μου.Κι έμαθα κι εγώ όπως όλοι μας ότι κάποιοι είναι τρομερά υποκριτές και περιμένουν στην γωνία να βρουν μια αδυναμία σου. Τραγική συμπεριφορά. Όπως είπες κι εσύ, τόσο τραγική που είναι να λυπάσαι.
    Σε αγκαλιάζω σε ευχαριστώ πολύ εύχομαι τα καλύτερα για τα παιδάκια σου.
    Καλημερα !

    Ημουν σιγουρη οτι καποια αγνωστη θα ηταν ή καποια που μαλλον κατι εχεις εσυ που δεν το εχει αυτη ...
    Τι να πω ,πως δεν υπαρχει χειροτερη φάρα απο γυαναικα που ζηλεύει και βγαζει αποθημενα σε αλλους ?Γυναικες ειμαστε και μπορουμε να αντιληφθουμε τι λεμε ...Ειλικρινα με το που βλεπεις τετοιες γυναικες δωστες την γλωσσα τους να την φανε και μην τις φοβάσαι ..Αλλωστε αργα ή γργηγορα ορισμενες δαγκωνουν την γλωσσα τους και αντιλαμβανονται τι δηλητήριο εχουν μεσα τους και σταματανε καποια στιγμη ..

    Ευτυχως εως σημερα τετοιον αντρα δεν εχω συναντήσει ,δυστηχως μόνο γυναικα και αυτη οπως λες, παντελώς αγνωστη και ακυρη τελειως και στην ζωη της και στις επιλογες της απο οτι πληροφορουμε συνέχεια ..Οποτε αξιζει λες να δινουμε σημασια σε τέτοιους ανθρωπους ?
    Οχι φυσικα ,εχουμε πολυ πιο ουσιαστικα θεματα να ασχοληθουμε ...

    Κανεις δεν ειναι υπερ των φαρμακων πιστεψε με ..Τι να κανουμε ομως που καποια τα χρειαζόμαστε ..Δηλαδη αν ειχες ενα θεμα με το στομαχι δεν επρεπε να παιρνεις αγωγη ?
    Επειδη εκεινο δεν λεγεται αντικαταθλιπτικο ή αντιψυχωτικο δηλαδη δεν το κανει να ειναι ενοχικο και μονο οταν χρειαζεται παυσιπονο η ψυχουλα μας ,αμεσως πρεπει να ξυπνανε και οι ενοχες μας ?

    Απενοχοποιησε το ολο αυτο οπως κανεις και συνεχιζε να το υποστηριζεις και σε οποιον σου λεει το αντιθετο ενα πραγμα να του λες ..
    Σου ευχομαι ποτε μα ποτε να μην σε αξιωσει κανενας και τιποτα στην ζωη σου να φτασεις να λαμβανεις τετοια φαρμακα ..
    Μονο αυτο πες τους και μην μπαινεις στην διαδικασια καν να το εξηγησεις πως χωρις αυτα καποιοι μπορει να μην ηταν καν στην ζωη ...

    Ειλικρινη και τεράστια αγκαλια και απο εμενα και το εννοω !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Οι ενοχές είναι το πιο βασανιστικό κομμάτι.Με την έννοια μήπως έχω κάνει κάτι που του προκάλεσε όλο αυτο, μήπως δεν έχω κάνει κάτι που έπρεπε, μήπως αν έκανα αλλιώς κάποια πράγματα μήπως φταίει που του πρόσφερα ότι μπορούσα, μήπως δεν καταλάβαινα τι τον ενοχλεί κι άλλα άπειρα.
    Υπάρχει και ο παραγοντας, το κομμάτι δηλ της μπιζνας που έχει στηθεί εις βάρους της ψυχικής ασθένειας (κι όχι μόνο).
    Έχοντας δει πόση εκμετάλλευση υπάρχει, πόσα φάρμακα έχουν δοθεί άσκοπα προκειμένου να πλούτισει η φαρμακευτική βιομηχανια, είμαστε όλοι κάπως καχύποπτοι.
    Πρεπει να εχουμε έναν γιατρό - άνθρωπο λοιπον κι όχι έναν γιατρό - έμπορο.Δεν με πειράζει καθόλου η χρήση του φαρμάκου, η αλόγιστη και λανθασμένη χρήση είναι που με ανησυχεί.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Melina_45 View Post
    Οι ενοχές είναι το πιο βασανιστικό κομμάτι.Με την έννοια μήπως έχω κάνει κάτι που του προκάλεσε όλο αυτο, μήπως δεν έχω κάνει κάτι που έπρεπε, μήπως αν έκανα αλλιώς κάποια πράγματα μήπως φταίει που του πρόσφερα ότι μπορούσα, μήπως δεν καταλάβαινα τι τον ενοχλεί κι άλλα άπειρα.
    Υπάρχει και ο παραγοντας, το κομμάτι δηλ της μπιζνας που έχει στηθεί εις βάρους της ψυχικής ασθένειας (κι όχι μόνο).
    Έχοντας δει πόση εκμετάλλευση υπάρχει, πόσα φάρμακα έχουν δοθεί άσκοπα προκειμένου να πλούτισει η φαρμακευτική βιομηχανια, είμαστε όλοι κάπως καχύποπτοι.
    Πρεπει να εχουμε έναν γιατρό - άνθρωπο λοιπον κι όχι έναν γιατρό - έμπορο.Δεν με πειράζει καθόλου η χρήση του φαρμάκου, η αλόγιστη και λανθασμένη χρήση είναι που με ανησυχεί.
    Να εισαι σιγουρη οτι σκεφετσαι οτι ακριβώς θα σκεφτοταν οποιαδηποτε μητερα που ανησυχούσε για το παιδι της .
    Ενοχές να ειχες αν το παιδι σου το ειχες παρατημενο και δεν ψαχνοσουν ουτε για να βρεις γιατρο αλλα ουτε αν τα φαρμακα του πρέπει να δωθουν ή οχι ..Σε αυτο ναι να ειχες οχι μονο ενοχες αλλα και τυψεις γιατι πως να το κανουμε, τα παιδια δεν τα φερνουμε απλα στον κοσμο και τελος ,τα αφηνουμε στο ελεος τους οσο χρονων και να ειναι και κανουμε την ζωουλα μας που ξαφνικα θυμηθήκαμε ..
    Ακομα και μεγαλα οταν ειναι οταν ερχονται και σου ζητουν βοηθεια, συμπαρασταση εισαι υποχρεωμενος να την δώσεις κακα τα ψεματα ..Μην ακους που λενε οτι τα παιδι απο καποια ηλικία και μετα πρεπει να τα αφηνουμε ..Καθε γονιος ξερει το παιδι του και καταλαβαινει που πρεπει να επεμβει και που οχι ..Απλα οταν μεγαλωνουν περιμενουμε πρωτα να μας το ζητησουν και μετα ,δεν ενεργουμε αυθερετα ,αυτη ειναι η διαφορα και καμια αλλη ..Και παλι οταν μας το ζητανε και εκει ζυγιζουμε καταστασεις ..αν κρινουνμε οτι μπορει και μονο του το αφήνουμε ,αν οχι επεμβαίνουμε παντα για το δικο τους καλο..
    Εσυ σιγουρα εισαι σε μια φαση που πρεπει και να επεμβαίνεις και να ψαχνεσαι στο να βρεις τροπους να κανεις καλυτερη την ζωη του .
    Αφου το κανεις ασε τις τύψεις και καθαρισε το μυαλο σου απο αυτες και σιγουρα ολο αυτο θα σε βοηθησει να εστιάσεις και στα αλλα κομματια που ειναι πιο κυρια ...

    Εχεις δικιο στο θεμα του γιατρου ..Εγω παλι ξερεις τι λεω ,γιατι και εγω για να βρω αυτον που ηθελα γυρισα κανα δυο τρεις , ο γιατρος να ειναι επαγγελματιας ..να τηρεί τον ορκο του και οχι να σε βλεπει σαν πορτοφολι ..
    Ανθρωπος με την ενοια να σε ακουει και να ειναι συζητήσιμος ναι και εγω το θελω ,αλλα αλλοι πανε σε ενα γιατρο και τον θεωρουν καλο μονο οταν τους χαιδευει στα αυτια ..
    Δυστυχώς καποιες περιπτωσεις πρεπει να αντιμετωπιστουν και λιγο πιο επεμβατικα σε ολο αυτο ..Εκει αν καπιος γιατρος επιμένει σε μια γωγη ή ειναι απολυτως σε καποια πραγματα δεν τον καθιστα κακο.
    Καταλαβαινεις νομιζω πως το εννοω .

    Εσυ πως εισαι αυτη την στιγμη ,καθαρα προσωπικα ...Εχεις ξαναφτιαξει την ζωη σου ,γενικα εχεις ανθρωπους κοντα σου σε ολο αυτο ?Νοιωθεις οτι αν δεν εισαι καλα εχεις εναν ανθρωπο να σηκωσεις το τηλεφωνο και να του πεις δεν ειμαι καλα και θα τρεξει κοντα σου ?
    Παιζει πολυ σημαντικο ρολο και η δικη σου ψυχολογια ετσι ?Μην την αμελείς και βαζεις παντα το παιδι μπροστα γιατι πλεον είστε αλυσιδα εσεις ...Αν ο ενας δεν ειναι καλα δεν θα ειναι και ο αλλος και το αντιθετο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Ναι κατάλαβαινω πολύ καλά τι εννοείς στο θέμα του γιατρού.Οταν λέμε άνθρωπος φυσικά και δεν εννοούμε κάποιον που θα μας χαιδεψει τα αυτιά.Μιλαμε για το ήθος και την ευσυνειδησια παράλληλα με το πτυχίο και την γνώση.
    Σε προσωπικό επίπεδο ναι έχω τις αδερφές μου την μητέρα μου και τον πατέρα των παιδιών. Μπορώ να μιλήσω ευτυχώς. Αλλά ξέρεις κάτι; οι άνθρωποι που βιώνουν αντίστοιχες καταστάσεις ίσως μου φωτίσουν περισσότερο το πεδίο.Δεν θα σου κρύψω πολλές φορές πέφτω, νευριαζω και απογοητευομαι.Παλευω και ξαναρχιζω όμως. Δεν είναι ένας εύκολος δρόμος πρέπει όμως να τον περπατήσω μαζί του.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Melina_45 View Post
    Ναι κατάλαβαινω πολύ καλά τι εννοείς στο θέμα του γιατρού.Οταν λέμε άνθρωπος φυσικά και δεν εννοούμε κάποιον που θα μας χαιδεψει τα αυτιά.Μιλαμε για το ήθος και την ευσυνειδησια παράλληλα με το πτυχίο και την γνώση.
    Σε προσωπικό επίπεδο ναι έχω τις αδερφές μου την μητέρα μου και τον πατέρα των παιδιών. Μπορώ να μιλήσω ευτυχώς. Αλλά ξέρεις κάτι; οι άνθρωποι που βιώνουν αντίστοιχες καταστάσεις ίσως μου φωτίσουν περισσότερο το πεδίο.Δεν θα σου κρύψω πολλές φορές πέφτω, νευριαζω και απογοητευομαι.Παλευω και ξαναρχιζω όμως. Δεν είναι ένας εύκολος δρόμος πρέπει όμως να τον περπατήσω μαζί του.
    Ετσι ειναι οπως τα λες και αυτο αφορα ολες τις περιπτωσεις ..
    Μονο οταν καποιος που εχει μπει στα παππουτσια σου ,εχει περασει πανω κατω τα ιδια μπορει να δικαιολογησει και το ψυχολογικο σου πεσιμο και τα τυχων ανεξηγητα νευρα σου και γενικα παρα πολλα .

    Ειναι πολυ σημαντικο να εχεις τους ανθρωπους σου, αλλα αυτος ο αλλος ακομα και ξενος να ειναι πιστευω και εγω οτι σε βοηθαει περισσοτερο σε τετοιες φασεις..
    Αλλωστε εδω μεσα δεν ειναι τυχαιο οτι αυτοι που εχουν περασει απο παρόμοιες καταστασεις με κάποιους ειναι και αυτοι που δινουν και την ουσιαστικη βοηθεια σε νεα μελη που αναζητούν κατι τέτοιο ..

    Εχεις ψαχτει μηπως υπαρχει καποια ομαδα ή σύλλογος που να αφορα καθαρα την δικη σου περιπτωση, μηπως μεσα απο αυτους βρεις οντως περισσοτερες περιπτωσεις σαν την δικη σας ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Όχι Μαριλου μου, δεν έχω ψαχτεί κι έχεις δίκιο ίσως πρέπει να βρω κάποια ομάδα γονέων ίσως.
    Να είδες; πως μια άγνωστη ξένη σαν εσένα μου έδωσε μια τόσο σωστή ιδέα;
    Ελπίζω να μη σε ταλαιπωρω κι αν θες κάτι δικό σου να μοιραστείς, να ξέρεις είμαι εδώ να βοηθήσω αν μπορώ. ❤️

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Melina_45 View Post
    Όχι Μαριλου μου, δεν έχω ψαχτεί κι έχεις δίκιο ίσως πρέπει να βρω κάποια ομάδα γονέων ίσως.
    Να είδες; πως μια άγνωστη ξένη σαν εσένα μου έδωσε μια τόσο σωστή ιδέα;
    Ελπίζω να μη σε ταλαιπωρω κι αν θες κάτι δικό σου να μοιραστείς, να ξέρεις είμαι εδώ να βοηθήσω αν μπορώ. ❤️
    Καλημέρα

    Τι να με ταλαιπωρεις κορίτσι μου ,εδώ μέσα είμαι από καθαρή προσωπική επιλογή και όπως πήρα πολύ βοήθεια από ανθρώπους που ήταν δίπλα μου στα ζόρια και τους έχω και πλέον και στην ζωή μου έτσι θέλω να ξεπληρώσω όλο αυτό που πήρα δίνοντας κάτι αντίστοιχο.

    Καντω και αν ρωτήσεις κέντρα ψυχικής υγείας να ξέρεις ότι για κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν και συμβουλευτικά ομαδικά γκρουπ γονέων για το πώς να αντιμετωπίζουν καταστάσεις που προκύπτουν ..

    Και αυτό που έχω διαβάσει ότι βοηθάει πολύ τους εφήβους και σπάει λιγάκι το ταμπού τους για την ατομική θεραπεία είναι η αντίστοιχη ομαδική .
    Μικρά γκρουπακια με κοινό παρονομαστή και έτσι ο έφηβος νοιώθει πολύ διαφορετικά γιατί ξεφεύγει το μυαλό του ότι είναι ο μόνος που έχει το θέμα και φοβάται μην μαθευτει στους υπόλοιπους .

    Ειναι και το θέμα του μπουλινκ σε αυτές τις ηλικίες που καμιά φορά είναι ικανό να τον αποτρέψει να ακολουθήσει τον σωστό δρόμο μόνο και μόνο για να μην στιγματιστεί ..

    Ενώ αν ξερει ότι ανήκει στο σύνολο μιας ομάδας και δεν είναι μόνος του ακόμα και εκεί ,θα έχει και την δύναμη να αντιμετωπίσει με θάρρος τέτοια θέματα αν προκύψουν..
    Ελπίζω εκεί που μένετε να βρεις κάτι παρόμοιο και για τους δύο σας .Αν θα έχεις νέα να μου πεις !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Σήμερα ξεκίνησε ψυχοθεραπεία.Ο ψυχίατρος ψυχοθεραπευτης που βρήκα μου είχε πει ότι δεν αναλαμβάνει εφήβους γτ δεν είναι αρκετά ώριμοι ώστε να δουλέψουν με συνέπεια. Όμως του εξήγησα ότι σαν παιδί είναι πολύ ώριμο και μάλιστα το αναζητά να βρει γιατρό που θα δουλέψει έτσι. Οπότε ο γιατρός δέχτηκε να δοκιμάσουν. Με τον γιατρό δεν μίλησα ακόμα αλλά του παιδιού του έκανε πολύ καλή εντύπωση. Βγήκε από το ραντεβού άλλος άνθρωπος και μου είπε ότι είναι πολύ καλός, ευγενικός και του έλυσε πολλές απορίες.Εχω ελπίδες από τότε που μίλησα σ αυτόν τον άνθρωπο και χαίρομαι που πήγε καλά. Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει καλή χημεία μεταξύ τους.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Καλημερα !

    Ξερεις ειναι σε μια μεταβατικη περιοδο τα παιδια σε αυτη την ηλικία ...Στα παντα ,απο τα πιο απλα να σου πω ,απο ρούχα ,παπουτσια, απλα καθημερινα ,μεχρι το πιο σημαντικο την ψυχολογια τους ..
    Ακροβατουν αναμεσα στο παιδικο και στο αντρικό πλεον ...Δεν τους λες αντρες και σιγουρα δεν τα λες και παιδια ..

    Ισως γι αυτο ηταν επιφυλακτικος και ο ψυχολογος ...Εισαι αναμεσα σε παιδοψυχολογο και ψυχολογο ενηλικων-εφηβων.. ..Κατα την γνωμη μου επειδη η παιδοψυχολογια ηταν και μερος των σπουδων μου , ειναι πολυ σημαντικο ο ψυχοθεραπευτης να εχει εμπειρια και απο αυτη ειδικα οταν μιλαμε για τετοιες ηλικίες ..
    Εχει παρα πολυ κοινα σημεια με τον ενηλικων και μαλιστα σε καποια κομματια τωρα που αρχισα να γνωριζω και το κομματι των ενηλικων ειναι αλληλένδετα ..
    Μην ξεχναμε πως μια ολοκληρωμενη ψυχοθεραπεια ξεκιναει απο την παιδικη μας ηλικία ..Αν εντοπιστούν τραυματα εκει ,απο εκει πρεπει να αρχισει η ουσιαστικη θεραπεία ωστε να φτασεις στο σημερα ..Αρα αρχικα ο θεραπευτης εχει να αντιμετωπισει ενα πληγωμένο παιδι αρχικα και να δουλεψει πολυ περισσοτερο πανω σε αυτο ,γιατι μονο ετσι θα μπορεσει να φτασει στον σημερα ,στον ενηλικα....


    Το πρωτο βημα ομως και το πιο σημαντικό εγινε ...Βρήκατε εναν που να υπαρχει χημεια μεταξυ τους και το κυριοτερο βγηκε ικανοποιημνενος απο εκει.
    Καθοριστικο για την πορεια του και ελπίζω να φτανει σε σημειο που να το ζηταει ο ιδιος ολο αυτο και να μην νοιωθει περίεργα καθε φορα που πηγαινει ..

    Μπραβο πολυ χαιρομαι για ολο αυτο,γιατι ωραια τα χαπια ,ναι μεν βοηθάνε ,αλλα θα το δεις και εσυ η ψυχοθεραπεια ειναι αυτη που θα αλλαξει το παλικαρι σου προς το καλυτερο !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Καλημέρα Μαριλου!
    Ο γιατρός είναι ψυχίατρος ψυχοθεραπευτης. Κι εννοείται πως αυτά που λες για την μετάβαση τα κατανοώ και τα ζω καθημερινά.Το δυσκολο στην περίπτωση του παιδιού είναι ότι η ευφυΐα του του προκάλεσε πολλές εσωτερικες συγκρούσεις.
    Είναι ένα όπλο η εξυπνάδα, αλλά αν δεν ξέρεις να το διαχειριστείς μπορεί να στραφεί εναντίον σου.Οπως κι έγινε.
    Το θετικό είναι ότι μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι το παιδί έχει υψηλό επίπεδο συνειδητοτητας και πιστεύει ότι θα έχει καλή πορεία.
    Έχω πολλές ελπίδες, εύχομαι ολόψυχα όλοι όσοι παλεύουν με το θηριο να τα καταφέρουν.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Melina_45 View Post
    Καλημέρα Μαριλου!
    Ο γιατρός είναι ψυχίατρος ψυχοθεραπευτης. Κι εννοείται πως αυτά που λες για την μετάβαση τα κατανοώ και τα ζω καθημερινά.Το δυσκολο στην περίπτωση του παιδιού είναι ότι η ευφυΐα του του προκάλεσε πολλές εσωτερικες συγκρούσεις.
    Είναι ένα όπλο η εξυπνάδα, αλλά αν δεν ξέρεις να το διαχειριστείς μπορεί να στραφεί εναντίον σου.Οπως κι έγινε.
    Το θετικό είναι ότι μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι το παιδί έχει υψηλό επίπεδο συνειδητοτητας και πιστεύει ότι θα έχει καλή πορεία.
    Έχω πολλές ελπίδες, εύχομαι ολόψυχα όλοι όσοι παλεύουν με το θηριο να τα καταφέρουν.
    Καλημέρα !

    Λοιπόν έχω και μια φίλη που το παιδάκι της ανήκει σε αυτή την κατηγορία .
    Όντως είναι πρόβλημα για εκείνα μέχρι να φτασουν στο σημείο να καταλάβουν την δύναμη του μυαλου τους .
    Μιλάμε καθημερινά και πραγματικά τα ζω από κοντά τα οποία θέματα προκύπτουν και ομολογώ δεν είναι εύκολα διαχειρισημα...

    Γι αυτά θεωρείται φυσιολογικό να είναι ένα βήμα παραπάνω όσο αφορά τον τρόπο σκέψεις τους και το θεωρούν δύσκολο πως δεν τους καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι.

    Είναι αυτό που είπες ..Δυσκολεύονται να το διαχειριστούν και εκεί έρχεται και δημιουργείται όλο αυτό .
    Σκοπός είναι να μπορέσουν να καταλάβουν σε κάποια σημείο το όπλο που διαθέτουν .
    Να καταλάβουν ότι δεν υστερούν σε τίποτα από το υπόλοιπο σύνολο ,ίσα ίσα είναι και ένα βήμα παραπάνω ..

    Μέχρι να φτάσουν όμως σε αυτό το σημείο,σε συνδιασμό και τις εναλλαγές που έχουν στον ψυχισμό τους θέλει πολύ δουλειά και συνεχείς παρακολουθησει .

    Όταν το καταφέρουν όμως πίστεψέ με γιατί το ξέρω και αυτό γιατί έχω ζήσει από ένα παλιό μαθητή μου που πλέον είναι παλικάρι ,δεν θα αναγνωρίζεις τι παιδί έχεις κάνει στην κυριολεξία .

    Είναι τόσο ευρυματικος , πρόθυμος να βοηθήσει ,ανήκει πλέον σε εθελοντική ομάδα ,που να ξέρεις γι αυτά τα παιδιά η προσφορά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, γιατί μέσα από αυτή εισπρατουν αποδοχή και γενικά είναι ένα παιδί διαμάντι που το λέω εγώ ..
    Αν τον βλέπεις ότι του αρέσει η προσφορά και ότι παίρνει δύναμη όταν αισθάνεται την αποδοχή στα μάτια των άλλων ,δες και αυτό το κομμάτι .
    Να ξέρεις θα του κάνει πολύ καλό !Αν έχει και κοπέλα και συμμετέχουν και εκεί μαζί ,θα δεις άλλο παιδί θα γίνει!

    Να ξέρεις όμως ότι αν ένα παιδί στην εφηβεία θέλει παρακολουθησει από τους γονείς του ,το δικό σου θέλει διπλή και τριπλή .
    Αν το καταφέρεις, έχεις πετύχει το σπουδαιότερο κομματι όλου αυτού που θα τον οδηγήσει στην ολοκλήρωση ενός υγιούς ψυχικά ενήλικα .

    Μπράβο ειλικρινά για το παλικάρι σου !
    Να τον χαίρεσαι και να σου δίνει συνέχεια αφορμές να τον καμαρώνεις κάθε μέρα όλο και πιο πολύ !!!

    Εδώ σου είπα καμαρώνω για ένα παιδί που τον είχα για δύο χρόνια στα προνήπια όχι τώρα εσείς οι γονείς !!!
    Μέσα από αυτή την εμπειρία μπορώ να πω ότι αυτά τα παιδιά σου δίνουν μια διαφορετική αγάπη ..Δεν ξέρω αν ισχύει για όλα ,αλλά ακόμα και η αγκαλιά που μου έκανε ήταν διαφορετική ..
    Δεν ξέρω ίσως και εγώ να το εισεπρατα έτσι γιατί πραγματικά επειδή μιλούσαμε πολύ με την μητέρα του και έβλεπα την ανησυχία της ,ίσως ήμουν επηρεασμένη ..
    Αλλά όσα χρόνια και να περνούσαν έτσι και τον συναντούσα και έξω αυτό το παιδί ,πάντα η αγκαλιά του μου φαινόταν διαφορετική ,πιο όμορφη .
    Μπορεί να ήταν και η ιδέα μου ,δεν ξέρω ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    13
    Καλή μου,
    Φοβερή ιδέα ΚΑΙ αυτή του εθελοντισμού. Θα μπορούσε να του ξυπνήσει και να του καλλιεργήσει και την ενσυναισθηση που λέει ότι δεν έχει..
    Χαίρομαι πολύ για την εξέλιξη του μαθητή σου,η αλήθεια είναι πως με τα παιδάκια ειμαστε όλοι περισσοτερο ευαισθητοποιημενοι. Και αυτή η εικόνα που περιγράφεις μου θυμίζει αρκετα τον μικρό μου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Καλημέρα !!

    Η ενσυναίσθηση σε αυτά τα άτομα υπάρχει και σε μεγάλο βαθμό .
    Απλά χρειάζεται κάποιος να τους ξυπνήσει όλο αυτό και να αρχίσουν να αντιλαμβάνονται τι είναι !
    Θέλουν το κατάλληλο ερέθισμα !

    Ξέρω ότι ανήκει στην ομάδα της Action team που υπάρχει πανελλαδικά .
    Αν έχεις σελίδα στο φεις μπες στην ομάδα τους και εκεί .
    Ότι δράση υπάρχει την αναρτούν εκεί και πάντα ζητάνε κόσμο για εθελοντική εργασία !
    Όπως υπάρχουν και πολλές εθελοντικές ομάδες που ανήκουν στον δήμο κάθε πόλης .

    Μακάρι να σας βοηθήσει και αυτό το κομμάτι .Αν έχεις νέα να μου πεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Διπολική διαταραχή
    By ΤιΑλλο in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-2019, 19:32
  2. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 23:04
  3. Διπολικη διαταραχη
    By xristoforos28 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2017, 17:38
  4. διπολικη διαταραχη
    By deleted-member150317 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-03-2017, 09:55
  5. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 22:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •