Σκέψεις για απαλλαγή από το στρατό - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 65
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    14
    Έχω πάρει 1 χρόνο αναβολη για ιδειοψυχαγκαστική διαταραχή και αγχώδης καταθλιψη. Την πήρα πολύ εύκολα από το 424. Ουτε ψάρεμα ουτε τίποτα.

    Θα κάνω το ίδιο φέτος για τον δεύτερο χρόνο. και μετα του χρόνου για απαλλαγή.

    Υπάρχει περίπτωση για τον δεύτερο χρόνο να είναι πιο ψαρωτικοι?

    Τί γίνεται με την απαλλαγή? Γιατί κάποιος που εχει παρει 2 χρόνια αναβολη, ξαφνικα να κινδυνέψει να πάρει ι4 στο τέλος αφου η παθηση συνεχίζει?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αν κρίνει ο γιατρός ότι με το Ι4 άοπλο θα είσαι εντάξει, τότε υπάρχει περίπτωση. Δεν μπορεί να απαλλάξει τον καθένα που έχει αγχος ή κατάθλιψη. Θα κρίνει φαντάζομαι ανάλογα με την ένταση, τον βαθμό του προβλήματος. Δεν είμαι και ειδικός, ένας ψυχίατρος θα ξέρει ίσως περισσότερα για το πότε απαλλάσσεται κάποιος. Θυμάμαι ένα φίλο μου που έπαιρνε αντικαταθλιπτικό και έκανε τη θητεία του με Ι4 άοπλο.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    14
    το θέμα είναι ότι αυτοί πως κρίνουν αν ο άλλος είναι ικανός ή όχι μεσα σε τόσο λίγα δευτερόλεπτα? Αν ήταν έτσι να έδιναν ι4 κατευθείαν χωρίς αναβολές. Υποτίθεται πήραμε αναβολή επειδή κριθήκαμε ανίκανοι να υπηρετήσουμε. Τότε τί αλλάζει την 3 φορά που θα πάμε?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Η διαδικασία είναι έτσι δομημένη για να υπάρχει ο χρόνος κάποια προβλήματα να ξεπεραστούν μέχρι να ξαναπερασεις από επιτροπή. Δεν είναι όλα τα προβλήματα ανιατα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Η διαδικασία είναι έτσι δομημένη για να υπάρχει ο χρόνος κάποια προβλήματα να ξεπεραστούν μέχρι να ξαναπερασεις από επιτροπή. Δεν είναι όλα τα προβλήματα ανιατα.
    α χα! εσυ σφαζεις με το γαντι...........
    λολ!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by panpap25 View Post
    Σεβαστό. Μοριακός βιολόγος είμαι. Ευελπιστώ σε ολόκληρη Ευρώπη να υπάρχει χώρα στην οποία η αδυναμία στράτευσης δε σημαίνει και αδυναμία ζωής γενικά. Ευχαριστώ για την προειδοποίηση ωστόσο!
    καλησπερα.
    επαγγελματικα με τι θα ασχοληθεις;
    σε περιπτωση που κανεις ακαδημαικη καριερα, ισως υπαρχει ορος για την εισαγωγη στο δημοσιο να εχεις υπηρετησει. το εχεις ψαξει;
    οσο για την αναβολη, στις επιτροπες υπαρχει μεγαλη εμπειρια και μπορουν να καταλαβουν καποιον που λεει αληθεια για μια παθηση απο καποιον που υποκρινεται.
    επισης, στον στρατο, δεν διακινδυνευουν να τους εχεις δηλωσει τετοιου ειδους δυσκολιες , να σε βαλουν με το ζορι να υπηρετησεις και να σου συμβει κατι στην θητεια σου.
    οποτε, θεωρω οτι την απαλλαγη μπορεις να την παρεις ευκολα.
    απλα, ψαξε μηπως σε δυσκολεψει στην καρριερα σου.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    21
    Πολύτιμη η βοήθεια όλων σας πραγματικά. Επίσης όσον αφορά το ενδεχόμενο ακαδημαϊκής καριέρας που όντως θα ήθελα να κυνηγήσω κάποια στιγμή, αν δεν έχω περιθώριο να το κάνω στην Ελλάδα θα το καν αναγκαστικά αλλού. Δε θα ήθελα να ρισκάρω με τη λογική να μπω στρατό και να πιεστώ όσο πάει και δεν πάει για να μην κλείσω αυτή την "πόρτα". Είμαστε πρώτα άνθρωποι. Και πάλι ευχαριστώ!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by panpap25 View Post
    Πολύτιμη η βοήθεια όλων σας πραγματικά. Επίσης όσον αφορά το ενδεχόμενο ακαδημαϊκής καριέρας που όντως θα ήθελα να κυνηγήσω κάποια στιγμή, αν δεν έχω περιθώριο να το κάνω στην Ελλάδα θα το καν αναγκαστικά αλλού. Δε θα ήθελα να ρισκάρω με τη λογική να μπω στρατό και να πιεστώ όσο πάει και δεν πάει για να μην κλείσω αυτή την "πόρτα". Είμαστε πρώτα άνθρωποι. Και πάλι ευχαριστώ!
    όχι, σε καμια περιπτωση να μην πιεστεις οσο δεν παει...
    την αρχικη αναβολη, την δινουν σιγουρα ευκολα. παρε την αρχικη αναβολη και το ξαναβλεπεις στην πορεια το θεμα. μπορει να αλλαξεις γνωμη, ν αλλαξει ο νομος, πολλα μπορει.
    το μονο που δεν χρειαζεται ειναι η απελπισια. παντα υπαρχει διεξοδος. να το θυμασαι αυτο..
    το αλλο που μου εκανε εντυπωση, ειναι οτι ενω κανεις καποια χρονια θεραπεια, μας ειπες οτι οχι μονο δεν εχεις απαλλαγει, αλλα απεκτησες καποιο ακομα συμπτωμα.
    μηπως δεν αποδιδει η ψυχοθεραπεια σου; μηπως πρεπει να απευθυνθεις σε αλλου ειδους προσσεγγιση;
    δεν ξερω πχ αν ειναι ενδεδειγμενη η ψυχαναλυση. ισως χρειαζεται αλλου ειδους σχολη...
    ο ψυχιατρος ειναι και ψυχοθεραπευτης; δεν ειναι ολοι ξερεις. απλα, επειδη μπορουν να κανουν συνεδριες, τις κανουν. αλλα ειναι γιατροι...
    μηπως πρεπει να ψαξεις και ψυχολογους με εκπαιδευση στην ψυχοθεραπεια που να ασχολουνται με ιψδ;;

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    21
    Η αλήθεια είναι ότι είναι και ψυχοθεραπευτής. Τα αντικαταθλιπτικά που έχω δοκιμάσει από τα 21 μου τα άφησα σύντομα λόγω έντονης αρρωστοφοβίας και ακόμη εντονότερων παρενεργειών που βίωνα. Αγχολυτικά επίσης έχω δοκιμάσει με φειδώ πάντα χωρίς τρομερή ανακούφιση. CBT και ύπνωση ακόμα με το τσουβάλι. Τα 2 τελευταία δούλευαν αξιοπρεπώς ομολογώ, ωστόσο το θέμα στρατός πυροδοτεί τους αυτοκαταστροφικούς ψυχαναγκασμούς μου όσο τίποτα άλλο. Ειλικρινά ευελπιστώ να βρεθώ μπροστά σε ανθρώπους που θα καταλάβουν την πορεία των όσων έχω βιώσει όλα τα ενήλικά μου χρόνια και να με απαλλάξουν από ένα περιβάλλον με τόσους τρόπους να βλάψεις τον εαυτό σου.. Τα περί έκθεσης (ERP) θα προτιμούσα να τα κάνω ελεγχόμενα στο γραφείο του γιατρού μου και όχι σε ένα στρατόπεδο με απροσδιόριστες συνέπειες για μένα αλλά και για άλλους φυσικά. Οποιαδήποτε συμβουλή/ παρότρυνση δεκτή. Διστάζω άπειρα να μιλάω για το ζήτημα αυτό. Όσο να ναι δεν είναι ευχάριστο.
    Υ.Γ "Παγώνω" στην ιδέα να θεωρηθεί η διαταραχή μου θέατρο με τα τόσα "πες ότι θα αυτοκτονήσω αν με βάλετε μέσα" που έχω διαβάσει ανά τα σχετικά φορουμς...
    Last edited by panpap25; 05-04-2021 at 19:59.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by panpap25 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι είναι και ψυχοθεραπευτής. Τα αντικαταθλιπτικά που έχω δοκιμάσει από τα 21 μου τα άφησα σύντομα λόγω έντονης αρρωστοφοβίας και ακόμη εντονότερων παρενεργειών που βίωνα. Αγχολυτικά επίσης έχω δοκιμάσει με φειδώ πάντα χωρίς τρομερή ανακούφιση. CBT και ύπνωση ακόμα με το τσουβάλι. Τα 2 τελευταία δούλευαν αξιοπρεπώς ομολογώ, ωστόσο το θέμα στρατός πυροδοτεί τους αυτοκαταστροφικούς ψυχαναγκασμούς μου όσο τίποτα άλλο. Ειλικρινά ευελπιστώ να βρεθώ μπροστά σε ανθρώπους που θα καταλάβουν την πορεία των όσων έχω βιώσει όλα τα ενήλικά μου χρόνια και να με απαλλάξουν από ένα περιβάλλον με τόσους τρόπους να βλάψεις τον εαυτό σου.. Τα περί έκθεσης (ERP) θα προτιμούσα να τα κάνω ελεγχόμενα στο γραφείο του γιατρού μου και όχι σε ένα στρατόπεδο με απροσδιόριστες συνέπειες για μένα αλλά και για άλλους φυσικά. Οποιαδήποτε συμβουλή/ παρότρυνση δεκτή. Διστάζω άπειρα να μιλάω για το ζήτημα αυτό. Όσο να ναι δεν είναι ευχάριστο.
    Υ.Γ "Παγώνω" στην ιδέα να θεωρηθεί η διαταραχή μου θέατρο με τα τόσα "πες ότι θα αυτοκτονήσω αν με βάλετε μέσα" που έχω διαβάσει ανά τα σχετικά φορουμς...
    οσον αφορα την επιτροπη για το αιτημα σου, εσυ θα βασιστεις στην ειλικρινεια σου και στις γνωματευσεις του γιατρου σου. ουτε θα παιξεις θεατρο, ουτε χρειαζεται να φανεις "καπως", γιατι αυτο πουε χεις δεν "φαινεται".
    ο γιατρος σου τι γνωμη εχει για το θεμα της θητειας σου;

    μπορει και να ειναι ψυχοθεραπευτης, αλλα να μην βοηθαει σαν μεθοδος η ψυχαναλυση. να χρειαζεται αλλη προσεγγιση. σαν ανθρωπος σου ταιριαζει για την δουλεια που κανετε; νοιωθεις καλα μαζι του; εισαι οσο απελευθερωμενος χρειαζεται μαζι του, για να τα λες ολα;

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    21
    Βγαίνω από τα ρούχα μου όταν διαβάζω τα "πηγαίνετε με χαλιά ρούχα στην επιτροπή, αχτενιστοι κλπ". Μια ζωή καλούμαστε να παίζουμε θέατρο σαν όλα να είναι μέλι γάλα και να μην έχουμε κανένα θέμα. Και έρχονται άτομα να εκμεταλλευτούν και αυτό το παραθυράκι του νόμου.
    Νιώθω πολύ άνετα με το γιατρό μου. Με παρακολουθεί τουλάχιστον 5 χρόνια και του έχω πει τα πάντα. Αλλά δεν μπορώ να παρακαλάω καμία επιτροπή αν δεν πιστεύουν ότι στο μυαλό μου παίζουν σκηνές αυτοκτονίας 4 χρόνια τώρα!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by panpap25 View Post
    Βγαίνω από τα ρούχα μου όταν διαβάζω τα "πηγαίνετε με χαλιά ρούχα στην επιτροπή, αχτενιστοι κλπ". Μια ζωή καλούμαστε να παίζουμε θέατρο σαν όλα να είναι μέλι γάλα και να μην έχουμε κανένα θέμα. Και έρχονται άτομα να εκμεταλλευτούν και αυτό το παραθυράκι του νόμου.
    Νιώθω πολύ άνετα με το γιατρό μου. Με παρακολουθεί τουλάχιστον 5 χρόνια και του έχω πει τα πάντα. Αλλά δεν μπορώ να παρακαλάω καμία επιτροπή αν δεν πιστεύουν ότι στο μυαλό μου παίζουν σκηνές αυτοκτονίας 4 χρόνια τώρα!
    οχι, δεν θα παρακαλεσεις καμια επιτροπη, πρωτον γιατι δεν ξεφτιλιζομαστε για κανεναν και για τιποτε και δευτερον γιατι δεν θα ειναι αποτελεσματικο.
    μα, το "χαλια ρουχα, αχτενιστοι" ειναι το καραγκιοζιλικι που σιγουρα το καταλαβαινουν. γιατι δλδ καποιος που εχει κρισεις πανικου πρεπει να ειναι λέσι;;; δεν πρεπει. εχει κανονικοτατη εμφανιση. απο πουθενα δεν φαινεται τι του συμβαινει εκτος απο το οτι σου το λεει.
    εσυ, θα εισαι ειλικρινης και αξιοπρεπης. θα πεις την αληθεια για τις σκεψεις σου, θα γραψει ο γιατρος το ιστορικο σου ωστε να δουν οτι παρακολουθεισαι τοσα χρονια και δεν πηγες να σου γραψει μια γνωματευση και να φυγεις, και ΑΝ σε απορριψουν και σε αναγκασουν να πας, μολις πας, με την παραμικρη δυσφορια θα πας νοσοκομειο. οσο μεινεις εκει θα εισαι μονιμα νοσοκομειο. στα νοσοκομεια ειναι πολυ ανετα για φανταρους- ασθενεις.
    ο γιατρος σου τι λεει; θεωρει οτι μπορεις να ανταπεξερθεις σε μια θητεια χωρις να συμβει κατι η προτεινει κι εκεινος απαλλαγη;
    επισης, πως δικαιολογει το οτι δεν υπαρχει προοδος στην θεραπεια σου; δεν εχει καποιο πλανο για να αποθεραπευθεις;

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    21
    Ο γιατρός μου δε διαφωνεί σε κανένα σημείο. Μετά από τόσα χρόνια (δεδομένης της ηλικίας μου πάντα, 26) ξέρει ότι ξέρω τα όριά μου. Με προετοιμάζει ωστόσο για το ότι μετά τα 2 έτη αναβολών η στάση των αρμοδίων οργάνων αλλάζει και δυσχεραίνει τη διαδικασία. Επίσης επιμένει να ξαναδοκιμάσω φαρμακευτικά αλλά η υποχονδρίασή μου χτυπάει κόκκινο με κάθε ψυχοτρόπο φάρμακο.
    Σε κάθε περίπτωση ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς βάζεις έστω και Ι4 (άοπλο) έναν άνθρωπο με ιδεοληψίες αυτοκτονίας. Δεν μπορεί να υπάρχει ψυχίατρος που να μην ξέρει ότι το OCD αυξάνει την (πραγματική) αυτοκτονικότητα. Συγγνώμη για το trigger

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by panpap25 View Post
    Ο γιατρός μου δε διαφωνεί σε κανένα σημείο. Μετά από τόσα χρόνια (δεδομένης της ηλικίας μου πάντα, 26) ξέρει ότι ξέρω τα όριά μου. Με προετοιμάζει ωστόσο για το ότι μετά τα 2 έτη αναβολών η στάση των αρμοδίων οργάνων αλλάζει και δυσχεραίνει τη διαδικασία. Επίσης επιμένει να ξαναδοκιμάσω φαρμακευτικά αλλά η υποχονδρίασή μου χτυπάει κόκκινο με κάθε ψυχοτρόπο φάρμακο.
    Σε κάθε περίπτωση ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς βάζεις έστω και Ι4 (άοπλο) έναν άνθρωπο με ιδεοληψίες αυτοκτονίας. Δεν μπορεί να υπάρχει ψυχίατρος που να μην ξέρει ότι το OCD αυξάνει την (πραγματική) αυτοκτονικότητα. Συγγνώμη για το trigger
    αν εχεις μπροστα σου δυο χρονια αναβολων, προτεινω να το πας σταδιακα και να μην βλεπεις απο τωρα την τελικη αποφαση, γιατι μεσα σε δυο χρονια πολλα αλλαζουν και μπορει καποια απο αυτα να σου λυσουν το προβλημα. μπορει να αλλαξει ο νομος. μπορει να υπαρχει κοινωνικη θητεια. μπορει να γινει εθελοντικο. μπορει να ερθουν εξωγηινοι. πολλα μπορει.
    δεν εξαγοραζεται η θητεια μετα απο καποια ηλικια;
    εσυ προσανατολισου στην ηρεμια σου και στην ζωη σου και οταν ερθει η στιγμη της τελικης αναβολης, θα το ξανασκεφτεις τοτε. βαλτο σε ενα κουτακι και μην το σκεφτεσαι.
    τι σου προκαλει ολα αυτα τα συμπτωματα πιστευεις; ο φοβος του θανατου; αυτα που θες να κανεις στην ζωη σου;
    ο γιατρος δεν προτεινει αλλου ειδους ψυχοθεραπεια εκτος απο φαρμακα;

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    21
    Ξεκάθαρα ο φόβος του θανάτου. Χωρίς την παραμικρή αμφιβολία. Αύριο συναντάω το γιατρό μου, οπότε και θέσω επί τάπητος την ανάγκη νέας προσέγγισης. Βέβαια όντως προέχει να καθαρίσω το μυαλό μου απ' τον τωρινό πανικό περί στράτευσης. Αν δεν τα βρω με το γιατρό μου θα επανέλθω με επαγγελματική πρόταση για εσένα, μιας και βοηθάς ιδιαίτερα!

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θα την πάρω την απαλλαγή;
    By Elrudinam in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 6
    Last Post: 16-12-2020, 11:23
  2. δικαιουμαι απαλλαγη?
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-06-2020, 02:23
  3. Απαλλαγή από στρατό
    By Anonguy46 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 11-06-2020, 17:16
  4. Πως εχει η διαδικασια για να παρει καποιος απαλλαγη στρατευσης
    By Winston_man in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 32
    Last Post: 29-06-2015, 21:52
  5. Στρατο
    By giorgos96 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2015, 14:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •