Σκέψεις για απαλλαγή από το στρατό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    21

    Σκέψεις για απαλλαγή από το στρατό

    Καλημέρα σε όλους, εξαιρετικό φόρουμ!
    Κάνω ψυχανάλυση τουλάχιστον 6 χρόνια (είμαι 26) και παλεύω με κρίσεις πανικού, ΓΑΔ, υποχονδρίαση και τα τελευταία χρόνια και OCD. Η ένταση των πραγμάτων με έκανε να δοκιμάσω στο παρελθόν διάφορες αγωγές που ωστόσο δεν απέδιδαν μιας και λόγω του ακραίου φόβου μου για παρενέργειες τις βίωνα όλες. Όσον αφορά την ΙΔΨ διαταραχή μου μάλιστα δοκίμασα και ύπνωση για μήνες με τη βοήθεια του ψυχιάτρου μου. Το περιεχόμενο των ιδεοληψιών μου αφορά την πρόκληση σωματικής βλάβης σε μένα (φοβάμαι να πω τη λέξη...). Φανταστείτε τη ρήξη μέσα μου όταν ανησυχώ μέρα νύχτα για την υγεία μου, ενώ το μυαλό μου δημιουργεί αυτές τις εικόνες.. Η κάθε μέρα είναι μέσα στον πανικό και το derealization. Για να μην πολυλογώ, σκέφτομαι να κινήσω τις διαδικασίες για να πάρω τις απαιτούμενες αναβολές και τέλος απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης, μιας και υπό τη δαμόκλειο σπάθη του στρατού (και τους δεκάδες τρόπους να κάνει κανείς κακό στον εαυτό του εκεί) όλα γίνονται αφόρητα. Έχω χάσει τον ύπνο μου με το ενδεχόμενο να μου απορρίψουν το συγκεκριμένο αίτημα. Τόσα χρόνια όλοι υποβαθμίζουν ό,τι ζούμε με ένα "στο κεφάλι σου είναι, σιγά", ελπίζω να μη βιώσω κάτι τέτοιο και με τις αντίστοιχες επιτροπές. Οποιαδήποτε σχετική εμπειρία/γνώμη θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα. Σας ευχαριστώ πολύ σε κάθε περίπτωση!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    να παρεις αναβολη.
    κανεις εφεδρος και μονιμος δεν θα ηθελε καποιον σαν εσενα διπλα του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ρώτα στο στρατολογικό γραφείο που υπαγεσαι τη διαδικασία και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Φαντάζομαι ότι ο γιατρός που σε παρακολουθεί μπορεί να εκδώσει μια βεβαίωση/διάγνωση εφόσον απαιτείται.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    21
    Αρχικά ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας και το χρόνο που αφιερώσατε. Η γνωμάτευση δεν είναι θέμα μιας και ο ψυχίατρος με παρακολουθεί από το 2017. Ο προβληματισμός μου αφορά την ενδεχόμενη καχυποψία της αρμόδιας επιτροπής με σχόλια του τύπου "νορμάλ φαίνεσαι" και άλλα αντίστοιχα που διαβάζω από εμπειρίες άλλων ατόμων.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Στην επιτροπή υπάρχει ψυχίατρος. Να του δώσεις τη βεβαίωση του γιατρού σου. Καχυποψία μπορεί να υπάρχει γιατί υπάρχουν πολλοί που χωρίς προβλήματα θέλουν να γλυτώσουν τη θητεία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Αν δεν θες να πας στρατό κανείς δεν στο υποχρεώνει.... Δείχνεις το χαρτί και κατά πάσα πιθανότητα θα σου δώσουν αναβολή

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Στην επιτροπή υπάρχει ψυχίατρος. Να του δώσεις τη βεβαίωση του γιατρού σου. Καχυποψία μπορεί να υπάρχει γιατί υπάρχουν πολλοί που χωρίς προβλήματα θέλουν να γλυτώσουν τη θητεία.

    σωστο αυτο, αλλα η γνωματευση Ι5 , θα σε ακολουθει για πολλα χρονια , μεχρι και το υπουργειο μεταφορων θα ειναι σχολαστικο σε Ι5 απαλλαγες στην χορηγηση διπλωματος , η ανανεωση αυτων ........δεν ειναι πλεον ευκολο να γλυτωσεις την θητεια , χωρις σοβαρη αιτια , και συνεπειες στην μετεπειτα ζωη σου ....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    21
    Φυσικά και δε μιλάμε για δικαιολογίες προς αποφυγήν της θητείας, αλλά υπαρκτά ζητήματα πολλών ετών. Πιο συγκεκριμένα διστάζω πολύ με ιδεοληψίες αυτοτραυματισμού και τα συναφή να μπω σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Κάθε άλλο παρά ένα απλό βίτσιο, λοιπόν η όλη διαδικασία. Ευχαριστώ πολύ όλους σας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Δεν ξέρω για το δίπλωμα αλλά επαγγελματικά μόνο αν θέλει κάποιος να κάνει καριέρα στα σώματα ασφαλείας ή στο στρατό χρειάζεται Ι1. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε παλιά, φαντάζομαι ότι εξακολουθεί να ισχύει. Για την απαλλαγή πιστεύω ότι ο γιατρός της επιτροπής θα τον εξετάσει και θα κρίνει, δεν θα βασιστεί μόνο σε μια βεβαίωση αλλά καλό είναι να την έχει. Γενικά νομίζω στην αρχή δίνουν αναβολή, όχι κατευθείαν απαλλαγή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by panpap25 View Post
    Φυσικά και δε μιλάμε για δικαιολογίες προς αποφυγήν της θητείας, αλλά υπαρκτά ζητήματα πολλών ετών.
    ουτε γω εννοουσα οτι με δικαιολογιες πας να γλυτωσεις την θητεια ......τις συνεπειες αναφερω ....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    21
    Σεβαστό. Μοριακός βιολόγος είμαι. Ευελπιστώ σε ολόκληρη Ευρώπη να υπάρχει χώρα στην οποία η αδυναμία στράτευσης δε σημαίνει και αδυναμία ζωής γενικά. Ευχαριστώ για την προειδοποίηση ωστόσο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν ξέρω για το δίπλωμα αλλά επαγγελματικά μόνο αν θέλει κάποιος να κάνει καριέρα στα σώματα ασφαλείας ή στο στρατό χρειάζεται Ι1. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε παλιά, φαντάζομαι ότι εξακολουθεί να ισχύει. Για την απαλλαγή πιστεύω ότι ο γιατρός της επιτροπής θα τον εξετάσει και θα κρίνει, δεν θα βασιστεί μόνο σε μια βεβαίωση αλλά καλό είναι να την έχει. Γενικά νομίζω στην αρχή δίνουν αναβολή, όχι κατευθείαν απαλλαγή.
    δεν ξερω πως δινουν αναβολη , και απαλλαγη , νηλς , και αναφερομαι μονο στο διπλωμα οδηγησης , που η ελλειψη του , ειναι κατ εμε κατι πολυ σοβαρο για την ποιοτητα της ζωης σου .....για να καταλαβεις τι εννοω , ειχα παθει τον 7/20 αυτοανοση εγκεφαλιτιδα , που εξεδηλωθη με επιληπτικη κριση , αν στα 2 επομενα χρονια ( απο τον 7/20 ) εμπλακω σε ατυχημα , σοβαρο παντα , θα ψαξουν το ΑΜΚΑ μου , θα δουν την επιληπτικη κριση ( διοτι νοσηλευτηκα γι αυτην και παιρνω αντιεπιληπτικα φαρμακα , δεν πασχω απο επιληψια , αν πασχεις , δεν σου δινουν ποτε διπλωμα ) , θα με βγαλουν φταιχτη, φταιω δεν φταιω , με οτι αυτο συνεπαγεται....δεν ξερω για τον θεματοθετη τι ισχυει.....που τωρα ειδα οτι ειναι μοριακος βιολογος , οποτε εχει γνωσεις πανω στο αντικειμενο....
    Last edited by Macgyver; 05-04-2021 at 06:00.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν ξερω πως δινουν αναβολη , και απαλλαγη , νηλς , και αναφερομαι μονο στο διπλωμα οδηγησης , που η ελλειψη του , ειναι κατ εμε κατι πολυ σοβαρο για την ζωη σου .....για να καταλαβεις τι εννοω , ειχα παθει τον 7/20 αυτοανοση εγκεφαλιτιδα , που εξεδηλωθη με επιληπτικη κριση , αν στα 2 επομενα χρονια ( απο τον 7/20 ) εμπλακω σε ατυχημα , σοβαρο παντα , θα ψαξουν το ΑΜΚΑ μου , θα δουν την επιληπτικη κριση ( διοτι νοσηλευτηκα γι αυτην και παιρνω αντιεπιληπτικα φαρμακα , δεν πασχω απο επιληψια , αν πασχεις , δεν σου δινουν ποτε διπλωμα ) , θα με βγαλουν φταιχτη, φταιω δεν φταιω , με οτι αυτο συνεπαγεται....δεν ξερω για τον θεματοθετη τι ισχυει.....που τωρα ειδα οτι ειναι μοριακος βιολογος , οποτε εχει γνωσεις πανω στο αντικειμενο....
    Ναι, καταλαβαίνω. Απλά νομίζω ότι προτεραιότητα τώρα γι' αυτόν είναι η ψυχική του υγεία και ισορροπία. Όλα τα άλλα θα τα βρει στην πορεία.

  14. #14
    xaka10
    Guest
    ανετα πιστευω θα παρεις απαλλαγη δεν ρισκαρει ο στρατος να εχει στις ταξεις του καποιον με ψυχικα νοσηματα.και γω πηρα απαλλαγη.ειναι πολυ ευκολο καποιος να μην υπηρετησει σημερα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ναι, καταλαβαίνω. Απλά νομίζω ότι προτεραιότητα τώρα γι' αυτόν είναι η ψυχική του υγεία και ισορροπία. Όλα τα άλλα θα τα βρει στην πορεία.
    οπωσδηποτε προεχει η ψυχικη του υγεια .....

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θα την πάρω την απαλλαγή;
    By Elrudinam in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 6
    Last Post: 16-12-2020, 11:23
  2. δικαιουμαι απαλλαγη?
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-06-2020, 02:23
  3. Απαλλαγή από στρατό
    By Anonguy46 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 11-06-2020, 17:16
  4. Πως εχει η διαδικασια για να παρει καποιος απαλλαγη στρατευσης
    By Winston_man in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 32
    Last Post: 29-06-2015, 21:52
  5. Στρατο
    By giorgos96 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2015, 14:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •