Η εμψυχωση ειναι ψυχωση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Η εμψυχωση ειναι ψυχωση?

    Ακους την αγαπημενη σου μουσικη εισαι στα ουρανια, ειναι ψυχωση αυτο?
    Δεν λεω να εισαι επικυνδυνος.. εκει ναι...
    Διαβασα ενα αρθρο οτι οσοι πινουν σκετο καφε εχουν ψυχωση..
    Οταν η ντοπαμινη ρεει αφθονα στον εγκεφαλο λογικο ειναι να νιωθεις υπεροχα.. αυτο ομως μπορει να εχει αντιθετα αποτελεσματα γιατι μπορεις ανα πασα στιγμη να βρεθεις στο αντιθετο ρευμα, δηλαδη down..
    Αυτην την διαπιστωση ειχα και ηθελα να την μοιραστω μαζι σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Hλια , κι εγω οταν ακουω την αγαπημενη μου μουσικη, ευφραινομαι, και τον καφε μου , οταν πινω, τον πινω σκετο, αυτο δεν σημαινει οτι εχω ψυχωση, εχω διαβασει ομως οτι οι ανθρωποι που εχουν ψυχωση , πινουν σκετο τον καφε τους , δεν ισχυει το αναποδο ομως ....

    το επικινδυνος τι σχεση εχει με την ψυχωση ? οσοι εχουν ψυχωση ειναι επικινδυνοι ?

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Ενταξη γενικα μιλαω οταν εχεις παρανοικες σκεψεις μπορει να γινεις επικυνδυνος...αλλα ελενχετε εαν το προλαβεις...
    Τον καφε μου τον πινω και εγω σκετο! και πινω 6 καφεδες την ημερα παρακαλω!
    Γενικα ειμαι μεσα στην ημερα λες και εχω παρει κοκα! (που δεν εχω παρει ποτε!)
    Ακουω μουσικη και μουσικη που ακουω ειναι εντονη, και γενικα ειμαι μεσα στην τσιτα!!!

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Επισης νιωθω οτι εχω ΣΑΠΙΣΕΙ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν ξερω τις παρανοικες σκεψεις , ουτε ξερω αν μπορεις να γινεις επικινδυνος με αυτες .......ξερω οτι πινεις πολλους καφεδες ...................δεν γνωριζω την αισθηση της ληψης κοκας , μαλλον δεν εχει σχεση με τους καφεδες, διοτι φτιαχνεσαι με την κοκα, οι καφεδες εστω και οι πολλοι δεν ειναι παρανομοι , δεν φτιαχνεσαι με τους πολλους καφεδες , λογικο ομως με αυτους νασαι στην τσιτα ............δυο αν πιω, ειμαι κι εγω τσιταρισμενος .....εχω καταλαβει οτι ακους iron maiden , δλδ. heavy metal , που δεν ειναι μεν του γουστου μου , παραειναι εντονη, για τα δικα μου γουστα παντα , αλλο τα δικα σου.....δεν μπορω να κανω σου διαγνωση στο ποδαρι , οντας και ασχετος απο ψυχωση ......τωρα προσεθεσες την αισθηση της σαπιλας , που δεν ειναι καλο, αλλα δεν ξερω τι σημαινει ......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω προσωπικα ειμαι λατρης του καφε και πινω πολυ, παντα σκετο. Πριν πολλα χρονια τον επινα γλυκο, αλλα αποφασισα οτι καταστρεφω την υγεια μου με τοση ζαχαρη και τον εκοψα σε σκετο και μου εχει μεινει απο τοτε.
    Μουσικη δεν ακουω, προτιμω την ησυχια, ισως γιατι οταν ακουω μουσικη δεν κανω τιποτα αλλο παραλληλα. Μονο αν βρεθω σε εξωτερικο περιβαλλον σε κανα μπαρακι που καθομαι συνηθως μονος, μου αρεσει. Αλλα εαν εχω συζητηση μου αρεσει να ειναι μουσικη που μπορω να αγνοησω ή σε χαμηλη ενταση.
    Εχω προσεξει οτι οταν δεν ειχα ηρεμια, οπως στις αρχες ή κατα τη διαρκεια ψυχωτικου επεισοδιου κατευθυνομουν και εγω προς τη μουσικη και χαζευα στο youtube. Δεν μου λειπει. Προτιμω να εχω ηρεμια, να ακουγεται μονο ο ηχος απο το ανεμιστηρακι του υπολογιστη και ειδικα τη νυχτα την καταβρισκω. Ασχολουμε βεβαια περιδιαβαινοντας το ιντερνετ και διαβαζοντας πραγματα απο δω και απο κει, ψαχνοντας για επεξηγησεις στα διαφορα που διαβαζω και μερικες φορες πιανω κανα βιβλιο ηλεκτρονικα.
    Εχω προσεξει επισης οταν ειμαι σε ας πουμε ψυχωτικο επεισοδιο, οτι η μουσικη με απορροφα τοσο πολυ που μου ειναι αδυνατον σχεδον να κανω οτιδηποτε αλλο παραλληλα. Για παραδειγμα εχω βρεθει σε μπαρακι, οχι τοσο καλα ψυχολογικα, και εχω πει σε ανθρωπο οτι θα καθομουν μαζι του να συζητησουμε, αλλα με "ενοχλει" η μουσικη και δεν μπορω να κανω συζητηση ... και μου απαντησε για ολους το ιδιο ειναι προφανως δεν με καταλαβε τι εννοω. Το πως αντιλαμβανεται ο καθενας ενα εξωτερικο παραγοντα ειναι σαφως διαφορετικο απο ανθρωπο σε ανθρωπο, αλλα δεν ειναι και αγνωστο σε αυτον που το περιγραφεις.

    Οταν ακουω μουσικη ακουω συνηθως ξενη, κυριως γρηγορα και ανεβαστικα ροκ κομματια ή και heavy metal καμμια φορα iron maiden, metallica, rolling stones, scorpions, ac/dc δεν εχω κατι συγκεκριμενο αναλογα το κομματι.

    Με ενοχλουν τα καψουροτραγουδα και οσα βγαζουν μια συναισθηματικη κλαψα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω προσωπικα ειμαι λατρης του καφε και πινω πολυ, παντα σκετο. Πριν πολλα χρονια τον επινα γλυκο, αλλα αποφασισα οτι καταστρεφω την υγεια μου με τοση ζαχαρη και τον εκοψα σε σκετο και μου εχει μεινει απο τοτε.
    Μουσικη δεν ακουω, προτιμω την ησυχια, ισως γιατι οταν ακουω μουσικη δεν κανω τιποτα αλλο παραλληλα. Μονο αν βρεθω σε εξωτερικο περιβαλλον σε κανα μπαρακι που καθομαι συνηθως μονος, μου αρεσει. Αλλα εαν εχω συζητηση μου αρεσει να ειναι μουσικη που μπορω να αγνοησω ή σε χαμηλη ενταση.
    Εχω προσεξει οτι οταν δεν ειχα ηρεμια, οπως στις αρχες ή κατα τη διαρκεια ψυχωτικου επεισοδιου κατευθυνομουν και εγω προς τη μουσικη και χαζευα στο youtube. Δεν μου λειπει. Προτιμω να εχω ηρεμια, να ακουγεται μονο ο ηχος απο το ανεμιστηρακι του υπολογιστη και ειδικα τη νυχτα την καταβρισκω. Ασχολουμε βεβαια περιδιαβαινοντας το ιντερνετ και διαβαζοντας πραγματα απο δω και απο κει, ψαχνοντας για επεξηγησεις στα διαφορα που διαβαζω και μερικες φορες πιανω κανα βιβλιο ηλεκτρονικα.
    Εχω προσεξει επισης οταν ειμαι σε ας πουμε ψυχωτικο επεισοδιο, οτι η μουσικη με απορροφα τοσο πολυ που μου ειναι αδυνατον σχεδον να κανω οτιδηποτε αλλο παραλληλα. Για παραδειγμα εχω βρεθει σε μπαρακι, οχι τοσο καλα ψυχολογικα, και εχω πει σε ανθρωπο οτι θα καθομουν μαζι του να συζητησουμε, αλλα με "ενοχλει" η μουσικη και δεν μπορω να κανω συζητηση ... και μου απαντησε για ολους το ιδιο ειναι προφανως δεν με καταλαβε τι εννοω. Το πως αντιλαμβανεται ο καθενας ενα εξωτερικο παραγοντα ειναι σαφως διαφορετικο απο ανθρωπο σε ανθρωπο, αλλα δεν ειναι και αγνωστο σε αυτον που το περιγραφεις.

    Οταν ακουω μουσικη ακουω συνηθως ξενη, κυριως γρηγορα και ανεβαστικα ροκ κομματια ή και heavy metal καμμια φορα iron maiden, metallica, rolling stones, scorpions, ac/dc δεν εχω κατι συγκεκριμενο αναλογα το κομματι.

    Με ενοχλουν τα καψουροτραγουδα και οσα βγαζουν μια συναισθηματικη κλαψα.
    ευχαριστω για την απαντηση!!!

Similar Threads

  1. Λίγη εμψύχωση
    By Aketal in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 21-03-2021, 22:29
  2. χρειάζομαι εμψύχωση!!
    By melitaki_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 22:48
  3. Τι είναι η ψύχωση?
    By Deleted-member-220416 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 22-06-2016, 12:55
  4. ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΩΣΗ;
    By LILA28 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-06-2012, 01:37
  5. Είναι ψύχωση/Σχιζοφρένεια?
    By Obsessed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2012, 14:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •