Ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να κάνω μια πολύ συγκεκριμένη τελετουργία σε μια συγκεκριμένη περίσταση και χρονική στιγμή. Δεν ήθελα να κάνω την τελετουργια και ο ψυχαναγκασμός επέμενε. Ήμουν ζαλισμένος από το άγχος. Ήταν λες και ήμουν μεθυσμένος χωρις να είμαι. Αναγκάστηκα να κάνω μια υπόσχεση στον Θεό σχετικά με το ότι δεν θα εκανα την συγκεκριμένη τελετουργια. Βασικά, απλα ήθελα να τρομάξω τον ψυχαναγκασμό μου. Ήταν απλά ένα σόου για να τον κάνω να σκάσει. Είπα την ψεύτικη υπόσχεση με ήχο για να την κάνω να φανεί σαν αληθινή υπόσχεση ώστε να κοροϊδέψω τον ψυχαναγκασμό μου. Νομίζω πριν την επικυρώσω την ακύρωσα και εξήγησα στον Θεό το πρόβλημα μου και ότι ήταν λογω του ocd. (Ήταν τουλάχιστον η δεύτερη φορά που εξηγούσα το πρόβλημα με τις υποσχέσεις) Ανησυχώ μήπως η υπόσχεση δεν ακυρώθηκε και μήπως την δέχτηκαν άλλοι Θεοί εάν ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινός.


Το ocd μου λέει ότι 1,5 χρονο αργότερα, έκανα κάτι που ισως εμοιαζε με την τελετουργια της υπόσχεσης αλλα με διαφορετικη συνθήκη. Ανησυχώ γιατί δεν θυμάμαι όταν προσπάθησα να κάνω την υπόσχεση (πριν την ακυρωσω) τι λέξεις χρησιμοποίησα ακριβως. Ο λόγος της υπόσχεσης ήταν να εξαναγκασω τον εαυτό μου να μην κάνει την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ τελετουργία εκείνη την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρονική στιγμή/περίσταση. Ανησυχώ ότι λόγω βιασύνης, ΙΣΩΣ να μην ήμουν πολύ συγκεκριμένος με τις λέξεις. Παρόλα αυτά, ασχετα από τα λόγια, προσπάθησα να εικονοποιήσω την υπόσχεση για να μην τυχόν κάνω λάθος με τα λόγια, και έτσι εικονοποίησα με τις σκέψεις μου συγκεκριμένα πραματα και πράξειξς που θα απαγορευόταν να κάνω λόγω της υπόσχεσης. Ήταν όμως σκέψεις και δεν είμαι σίγουρος αν τις εξέφρασα με ήχο την ώρα που έλεγα την υπόσχεση. Ανησυχώ μήπως οι Θεοί δεν έδωσαν σημασία στις σκέψεις μου και κράτησαν μόνο τα λόγια μου, τα οποία μπορεί να ήταν κάπως γενικα και αόριστα.

Δηλαδη, ανησυχώ ότι ΙΣΩΣ η υπόσχεση δεν ακυρώθηκε, ότι οι Θεοί ΙΣΩΣ δεν νοιάζονται για το ocd μου, ΙΣΩΣ δεν διαβάζουν τις σκέψεις μας και απλά κράτησαν τα ΙΣΩΣ γενικα και αόριστα λόγια μου, ότι 1,5 χρόνο αργότερα, ΙΣΩΣ εκανα κάτι που ΙΣΩΣ μοιάζει με την τελετουργία της υπόσχεσης.

Πήγα σε ψυχίατρο αλλά μου είπε ότι πρέπει να με αναλάβει κάποιος που ξέρει γνωστική συμπεριφορά και ότι από όσο ξέρει δεν υπάρχει κάποιος στην πόλη που είμαι αυτή την στιγμή. Βέβαια, βρήκα μια που γράφει ότι αντιμετωπίζει περιπτώσεις ΙΨΔ αλλά δεν ξέρω αν η γνωστική συμπεριφορά είναι κάτι γιατ την δικιά μου περίπτωση ιψδ. Ο ιατρός μου είπε όταν πάω Αθήνα να βρω κάποιον με cbt . Αθήνα όμως θα πάω σε 2 μήνες τουλάχιστον.