Ψυχοθεραπεία. Δουλεύει ή όχι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    19

    Ψυχοθεραπεία. Δουλεύει ή όχι;

    Καλησπέρα σε όλους σας.
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν όντως είδατε με την ψυχοθεραπεία βελτίωση στην ψυχική σας υγεία.
    Επειδή αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα τον τελευταίο καιρό, τα όποια με έχουν καταστρέψει ψυχολογικά, θα ήθελα να ξέρω αν όντως δουλεύει η ψυχανάλυση, και μπορέσει να με ανακουφίσει από τους καθημερινούς πονοκεφάλους από το αγχος.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Theodora.hello View Post
    Καλησπέρα σε όλους σας.
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν όντως είδατε με την ψυχοθεραπεία βελτίωση στην ψυχική σας υγεία.
    Επειδή αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα τον τελευταίο καιρό, τα όποια με έχουν καταστρέψει ψυχολογικά, θα ήθελα να ξέρω αν όντως δουλεύει η ψυχανάλυση, και μπορέσει να με ανακουφίσει από τους καθημερινούς πονοκεφάλους από το αγχος.
    Ευχαριστώ.
    Εγώ βλέπω αν και δεν έχω πάει πολύ καιρό, ότι ορισμένα θέματα άρχισα να τα βλεπωυ αλλιώς πιο καλά, χωρίς να το καταλαβαίνω μάλιστα. Βέβαια η δικιά μου περίπτωση μπορεί να είναι πιο ήπια από άλλες. Σε κάθε περίπτωση πάντως πιστεύω ότι η ψυχοθεραπεία βοηθάει, αν γίνει μαζί και με φαρμακευτική αγωγή εάν βέβαια χρειάζεται, ακόμα καλύτερα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ βλέπω αν και δεν έχω πάει πολύ καιρό, ότι ορισμένα θέματα άρχισα να τα βλεπωυ αλλιώς πιο καλά, χωρίς να το καταλαβαίνω μάλιστα. Βέβαια η δικιά μου περίπτωση μπορεί να είναι πιο ήπια από άλλες. Σε κάθε περίπτωση πάντως πιστεύω ότι η ψυχοθεραπεία βοηθάει, αν γίνει μαζί και με φαρμακευτική αγωγή εάν βέβαια χρειάζεται, ακόμα καλύτερα!
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αρχίσω δωρεάν στο μίλαμου. Ελπίζω να δουλέψουν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Theodora.hello View Post
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αρχίσω δωρεάν στο μίλαμου. Ελπίζω να δουλέψουν
    Στο μίλα μου έχω μιλήσει και εγώ, καλό θα ήταν να μιλάς με τον ίδιο ψυχολόγο. Βέβαια το καλύτερο είναι να έχεις αποκλειστικά τον δικό σου ψυχολόγο!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Φυσικά και βοηθάει . Αρκεί να βρεις έναν ψυχίατρο/ψυχολόγο που να σου αποπνέει εμπιστοσύνη και πάνω από όλα να νοιάζεται πραγματικά για εσένα . Εγώ όταν πήγα πρώτη φορά πίστευα ότι ήμουν σχετικά καλά και δεν είχα πολλά προβλήματα . Όμως με τον καιρό ανακάλυψα το πόσα περισσότερα ήταν αυτά που είχα θάψει βαθιά μέσα μου και τελικά με κρατούσαν πίσω .

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Στο μίλα μου έχω μιλήσει και εγώ, καλό θα ήταν να μιλάς με τον ίδιο ψυχολόγο. Βέβαια το καλύτερο είναι να έχεις αποκλειστικά τον δικό σου ψυχολόγο!!
    Ναι αυτό έχω σκεφτεί και εγώ! Δυστυχώς δεν έχω δικό μου εισόδημα, άρα δεν μπορώ να έχω ατομικό ψυχολόγο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Φυσικά και βοηθάει . Αρκεί να βρεις έναν ψυχίατρο/ψυχολόγο που να σου αποπνέει εμπιστοσύνη και πάνω από όλα να νοιάζεται πραγματικά για εσένα . Εγώ όταν πήγα πρώτη φορά πίστευα ότι ήμουν σχετικά καλά και δεν είχα πολλά προβλήματα . Όμως με τον καιρό ανακάλυψα το πόσα περισσότερα ήταν αυτά που είχα θάψει βαθιά μέσα μου και τελικά με κρατούσαν πίσω .
    Μαρία είσαι καλύτερα τωρα;
    Πιστεύω ότι το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να αποδεχτείς ότι χρειάζεσαι επαγγελματική βοήθεια.
    Με προβληματίζει το γεγονός ότι είμαι τόσο νέα, και η ζωη μου φαίνεται βουνό. Βλέπω τους συμφοιτητές μου που είναι τόσο χαρούμενοι και ανέμελοι και ζηλεύω. Σκέφτομαι συνέχεια, "γιατί σε εμένα;", "Γιατί να μην είμαι και εγώ έτσι;", "Γιατί όλα αυτά να μου τυχαίνουν εμένα". Σκέφτομαι ότι είμαι σε αδιέξοδο τόσες πολλές φορές.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Theodora.hello View Post
    Μαρία είσαι καλύτερα τωρα;
    Πιστεύω ότι το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να αποδεχτείς ότι χρειάζεσαι επαγγελματική βοήθεια.
    Με προβληματίζει το γεγονός ότι είμαι τόσο νέα, και η ζωη μου φαίνεται βουνό. Βλέπω τους συμφοιτητές μου που είναι τόσο χαρούμενοι και ανέμελοι και ζηλεύω. Σκέφτομαι συνέχεια, "γιατί σε εμένα;", "Γιατί να μην είμαι και εγώ έτσι;", "Γιατί όλα αυτά να μου τυχαίνουν εμένα". Σκέφτομαι ότι είμαι σε αδιέξοδο τόσες πολλές φορές.
    Ναι είμαι πολύ καλύτερα . Πραγματικά το πια δύσκολο κομμάτι είναι η αποδοχή . Και εγώ τις πρώτες μέρες είχα τρομερή άρνηση . Πήγα πιο πολύ για να κάνω το "χατίρι" στους γονείς μου. Έλεγα θα πάω θα δει ότι δεν έχω κάτι και σε κάνα μήνα θα σταματήσω . Όμως στην πορεία κατάλαβα πόσο ανάγκη το είχα . Εγώ αυτό που λες το είχα πολύ στο σχολείο μου . Δεν είχα παρέες και πολλούς φίλους και συνέχεια ζήλευα τα άλλα παιδιά . Έλεγα γιατί κάποια παιδιά να έχουν και παρέες να βγάλουν έξω και να τα πάνε καλά στα μαθήματα και εγώ τίποτα . Αλλά ξέρεις τι κατάλαβα ;; Μια χαρά φίλους είχα . Απλά δεν ήμουν τόσο κοινωνική όσο ήταν άλλοι . Αλλά είχα την τάση να δημιουργώ προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Όχι δεν βοηθάει. Αναρωτήσου γιατί δεν μπορείς να λύσεις μόνη σου τα θέματα σου. Αν εσύ είσαι στο τιμόνι του εαυτού σου πως ένας άλλος άνθρωπος θα μεπι μέσα στο κεφάλι σου να στο αλλάξει. Πως θα γίνεις πιο χαρούμενη αν εσύ δεν το αποφασίσεις. Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου τα πιο πεταμένα λεφτά. Δημιουργούνται δυνάμεις που δεν μπορείς να ελενξεις και βρίσκεσαι να ζητάς βοήθεια για πράγματα που μόνο εσύ μπορείς να λύσεις. Έτσι δημιουργείς μια εξάρτηση που θα σε κυνηγάει για πάντα. Μείνε μακρυά. Η δική μου γνώμη. Εκτός αν πηγαίνεις για συμβουλευτικη που κι εκεί ποιος είναι δυνατόν να ξέρει καλύτερα πως να χειριστεί μια κατάσταση εκτός από εσένα την ίδια. Αλλά για ψυχοθεραπεία για βαθεις αναλύσεις δες τα μόνη σου. Ότι δηποτε άλλο θα σου κάνει κακό. Εμένα μου έκαναν μεγάλο κακό. Πάρα πολύ μεγάλο. Αν ένας άνθρωπος μπορεί να σου προγραμματίσει ξανά την ψυχή σου ή το μυαλό σου μπορεί να στο κάνει και για κακό. Προς ωφελος του. Και δεν θα τα καταλάβεις. Εμένα μου έκαναν πολύ μεγάλο κακό. Πάρα πολύ μεγάλο κακό. Αυτό σου λέω μόνο μια και ζητάς τη γνώμη μας. Εμένα δεν είναι απλά γνώμη μου είναι βίωμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Μπορεί να βοηθήσει έμμεσα στο αγχος αλλά όχι γρήγορα και άμεσα για πονοκεφάλους κλπ που λες. Είναι μια διαδρομή αυτογνωσίας θα έλεγα και ως τέτοια μπορεί να έχει και δυσάρεστες στιγμές. Νομίζω πως ο σκοπός της ψυχοθεραπείας εν τέλει είναι η αποδοχή του εαυτού.

Similar Threads

  1. αίσθηση ότι το αντικαταθλιπτικό δουλεύει!εμπιρειες!
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-10-2013, 00:25
  2. Tapping? Κι όμως δουλεύει.
    By Bud in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 14-07-2013, 22:37
  3. Εχει προβλημα η με δουλευει???
    By eutuxia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 125
    Last Post: 10-02-2013, 22:26
  4. U2U-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 03-11-2010, 15:16
  5. Τι σημαίνει οτι ένα φάρμακο "δουλεύει";
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 09-10-2009, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •