Ratice μείωση δοσολογίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    34

    Ratice μείωση δοσολογίας

    Καλησπέρα σε όλους, έχει κανείς περάσει τη φάση της μείωσης σε αυτό το φάρμακο ή κάποιο παρόμοιο; το παίρνω κάνα χρόνο τώρα στα 15 mg λόγο άγχους και τώρα σε κάτι μέρες ξεκινάω να το μειώνω στα 10 mg.
    Αν το έχει περάσει κάποιος αυτή τη φάση έχει να δώσει καμία συμβουλή;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Εσιταλοπραμη είναι σωστά; Το είχα μειώσει κι εγώ όταν το έπαιρνα από 20 σε 10 mg. Εσύ θα είσαι ακόμα καλύτερα από 15 στα 10, δηλαδή θα είναι πιο εύκολο. Δεν νομίζω να έχεις προβλήματα

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    34
    Κατευθειαν από τα 20 στα 10 mg??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν το είπα για να κάνεις τις δικές μου βλακείες. Απλά ήθελα να πω ότι δεν νομίζω να έχεις προβλήματα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    34
    Απλα εντυπωσιαστηκα με το ποσό της μείωσης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Βασικά δεν άντεχα το φάρμακο άλλο και η σχέση μου με τον ψυχοθεραπευτή ήταν σε ένταση γιατί του γκρινιαζα συνεχώς για το φάρμακο κι επηρέαζε την ψυχοθεραπεία, δηλαδή περνούσαν ολόκληρες συνεδρίες συζητώντας μόνο γι' αυτό οπότε κάποια στιγμή του είπα να το μειώσω στα 15mg κι αυτός μου είπε να το κόψω τελείως, χωρίς να μου πει ακριβώς τον τρόπο. Και επειδή το είχα αυξήσει από 10mg κατευθείαν στα 20mg (με προτροπή του γιατρού) θεώρησα ότι έτσι πρέπει και να το κόψω. Τώρα που το σκέφτομαι δίκιο έχεις αλλά δεν είχα κάποιο πρόβλημα που το έκοψα έτσι. Με άλλο φάρμακο είχα μεγάλο πρόβλημα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Βασικά δεν άντεχα το φάρμακο άλλο και η σχέση μου με τον ψυχοθεραπευτή ήταν σε ένταση γιατί του γκρινιαζα συνεχώς για το φάρμακο κι επηρέαζε την ψυχοθεραπεία, δηλαδή περνούσαν ολόκληρες συνεδρίες συζητώντας μόνο γι' αυτό οπότε κάποια στιγμή του είπα να το μειώσω στα 15mg κι αυτός μου είπε να το κόψω τελείως, χωρίς να μου πει ακριβώς τον τρόπο. Και επειδή το είχα αυξήσει από 10mg κατευθείαν στα 20mg (με προτροπή του γιατρού) θεώρησα ότι έτσι πρέπει και να το κόψω. Τώρα που το σκέφτομαι δίκιο έχεις αλλά δεν είχα κάποιο πρόβλημα που το έκοψα έτσι. Με άλλο φάρμακο είχα μεγάλο πρόβλημα.
    Είχες παρενέργειες;;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Βασικά δεν μπορούσα να βρω μια ώρα που να το παίρνω και να μην υπάρχει κάτι να με ενοχλεί. Ξεκίνησα να το παίρνω μεσημέρι και κουτουλουσα στη δουλειά. Μετά το έπαιρνα βράδυ αλλά μου ταραζε τον ύπνο. Στο τέλος το έπαιρνα απόγευμα μετά τη δουλειά. Πέρα από τα κλασικά στη λίμπιντο και οργασμό που ήταν κυρίως τους πρώτους μήνες, μέχρι που το σταμάτησα δεν έπαψα να έχω μια ζαλάδα, θολούρα, σαν να είναι το κεφάλι μου μέσα σε σύννεφο... αυτό δεν το αντέχω σ'ένα φάρμακο... θέλω να έχω διαύγεια... ότι μου είχε μειώσει το αγχος ισχύει αλλά γενικά πιστεύω ότι αυτό το φάρμακο δεν μου ταιριάζει, μου είχε γίνει εμμονή όπως σου είπα οπότε δεν μπορούσα να σκέφτομαι κάθε μέρα τι θα γίνει με αυτό το φάρμακο...αν το δούμε κι από μια άλλη πλευρά δεν έκανε και τόσο καλή δουλειά αφού μου είχαν γίνει εμμονή οι παρενεργειες του... για ένα εξάμηνο το πήρα... είχα πάρει και δεύτερη γνώμη για το φάρμακο αυτό και ο γιατρός μου είπε ότι με την αλλαγή ώρας λήψης παρετεινα τις παρενέργειες... τέλος πάντων...

Similar Threads

  1. Αυξηση δοσολογίας... Γνωμες
    By Lavender77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 06-07-2020, 22:01
  2. μειωση στα φαρμακα
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 04-09-2019, 14:16
  3. Ανάλυση του dna για καθορισμό σωστής δοσολογίας φαρμάκων;
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-12-2012, 03:18
  4. Μείωση χαπιών
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-04-2010, 21:29
  5. Μείωση βάρους σε pdf
    By Anine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 17-02-2010, 02:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •