Θεραπεία επιλογής για άγχος, διαταραχή πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Θεραπεία επιλογής για άγχος, διαταραχή πανικού

    Αρκετά μέλη του φόρουμ φαίνεται ότι έχουν ταλαιπωρηθεί στο παρελθόν ή ταλαιπωρούνται στο παρόν με αγχώδεις διαταραχές και κυρίως με τη διαταραχή πανικού που μάλλον είναι η πιο συχνά απαντώμενη διαταραχή στις σύγχρονες δυτικές κοινωνίες.

    Σκέφθηκα να κάνουμε ένα συνοπτικό οδηγό \"εμπειριών\" σε αυτό εδώ το τόπικ, ώστε να έχουμε σύντομα και μαζεμένα μερικά πράγματα, κάτι σαν στατιστική ανάλυση για εμάς τους ίδιους και οδηγό για τους επόμενους επισκέπτες του φόρουμ.

    Ας ψηφίσουμε λοιπόν για τη θεραπεία που έχουμε επιλέξει στο παρελθόν ή στο παρόν προκειμένου να αντιμετωπίσουμε μια κατάσταση άγχους και ας συμπληρώσουμε τη ψήφο μας με τα παρακάτω στοιχεία.

    1. Θεραπεία επιλογής (τι ψηφίσαμε στη ψηφοφορία)
    2. Διάρκεια θεραπείας.
    3. Εκτίμηση αποτελεσματικότητας της θεραπείας: ?/10
    (βαθμός με άριστα το 10 με τα προσωπικά μας κριτήρια)

    Θα παρακαλούσα να μην αναπτύσουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες σε αυτό το τόπικ αλλά να παραμείνουμε συνοπτικοί.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συμμετοχή σας.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    13
    η μέθοδος που ακολουθώ με την βοήθεια του γιατρού μου πλέον για την αποβολή του άγχους είναι η επικοινωνία με ανθρώπους,η επαφή με το άλλο φύλλο,η κοινωνικότητα και απογαλακτισμός. Μου έδωσε Seroxat για 11 μήνες αλλά πλέον το έχω διακόψει.Μου το χορήγησε ενώ ήμουν 3η Λυκείου γιατί δεν υπήρχε άλλη λύση σε αυτή τη δύσκολη χρονιά.όμως τώρα μου το έχει απαγορέψει και κάνω θεραπεία φυσιολογική.Δε λέω,καλό το Seroxat αλλά δε παύει να είναι μια ψευδαίσθηση.Αν δε το προσπαθήσεις μόνος σου το πρόβλημα δε γίνεται τίποτα.Ευτυχώς είχα τους σωστούς ανθρώπους στη σωστή χρονική στιγμή και με βοήθησαν να ξεπεράσω το άγχος και τις αϋπνίες μου.Τώρα αισθάνομαι ανεξάρτητο άτομο,χωρίς φάρμακα και είμαι πάρα πολύ καλά! Πραγματικά ένα μνημείο για τον γιατρό μου και την μητέρα μου

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    17
    Μάλλον γνωστική συμπεριφορική είτε ατομική είτε ομαδική είτε συνδυασμός και των δύο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Ιστορικό : χρόνια κατάθλιψη, πανικός, αγοραφοβία, ανορεξία, ημικρανίες, αλλεργίες και άλλα πολλά μεγάλη η λίστα!

    Συνδιασα τις θεραπείες :

    * Φαρμακευτική αγωγή με Ομοιπαθητική
    * Ψυχανάλυση
    * Ανθοϊάματα Μπαχ
    * Διαλογισμό
    * Mind control
    * Ρεϊκι
    *Μουσικοθεραπεία
    * Αναζήτηση πνευματικών αξιών
    *Αναζήτηση τρόπων κοινωνικής προσφοράς

    Αποτέλεσμα : Υστερα απο 6 (περίπου) σκληρά χρόνια προσπάθειας με τον εαυτό μου είμαι πλέον απολύτα υγιής και σωματικά και ψυχικά.

    Αλλά δεν εφησυχάζω... Είναι ύπουλες ασθένειες αυτές!

    Ομως παιδάκια! τους την εχω στημένη στη γωνία. Δεν θα επιτρέψω άλλη ταλαιπωρία, τουτέστιν πρόληψη... Δυο φορές τον χρόνο επίσκεψη στη γιατρό μου / ομοιοπαθητικό για γενικό σέρβις, έλεγχο μην \"καηκε καμιά φλάτζα , κανένα μπουζί\" όπως της λεω, και γελάμε !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •