Υποσυνείδητο αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8

    Υποσυνείδητο αγχος

    Καλησπέρα.
    Ρε παιδιά εδώ κι έναν χρόνο κοντά δεν μπορώ να ηρεμήσω.Πρωί βράδυ αγχος χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο...20 χρονών παιδί νιώθω 70...Τα σωματικά συμπτώματα αμέτρητα από ταχυκαρδία μέχρι και πονοκέφαλο τις περισσότερες ώρες της ημέρας.Κάποια συμβουλή τι να κάνω να ηρεμήσω κανείς?Κάποιος που να περνάει παρόμοια ?(Και τώρα μόνο που το έγραψα εδώ έχω αμφιβολίες αλλά ήταν η μόνη μου επιλογή)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το υποσυνειδητο αγχος , χωρις να ξερω αν το εχεις εσυ, σημαινει οτι υποβοσκει αγχος στο υποσυνειδητο σου, και συγκεκριμενοποιειται στο πρωτο διαθεσιμο αντικειμενο / κατασταση , μολις επιδιορθωσεις το διαθεσιμο αντικειμενο /κατασταση , συγκεκριμενοποιειται σε αλλο διαθεσιμο αντικειμενο η κατασταση ......δλδ. εχεις αγχος εις το εσαει , παντα για κατι ......δεν ξερω αν καταλαβες ,,.......το ξερω αυτο το αγχος , ειμαι εις θεση να αυτοδιαγνωστω .....πονοκεφαλο δεν εχω , ουτε ταχυπαλμια ........ιδρωνουν οι παλαμες μου ομως , αλανθαστη ενδειξη αγχους .....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8
    Ακριβώς όλο έχω κάτι στο μυαλό μου και λέω όταν το τελειώσω αυτό θα μπώ σε τάξη και θα προσπαθήσω να ηρεμήσω.Αλλά το θέμα είναι ότι όλο κάτι νέο θα εμφανιστεί με αποτέλεσμα να είμαι πάντα σε κατάσταση αγχους...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    πιθανον να πασχεις απο υποσυνειδητο αγχος , πιθανον παντα , ο νευρολογος μου μουχει συστησει συμπλεγμα βιταμινων Β και συγκεκριμενα lipoact 600 mg ....βεβαια η κυριοτερη συσταση του ειναι να προσπαθησω ναδειαζω το μυαλο μου , δεν ξερω αν ειναι εφικτο για σενα ......

    τωρα ναρχιζω να συστηνω ηρεμιστικα , απαγορευεται, και δεν ειναι καλο, θα εθιστεις σε αυτα ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://www.psychology.gr/aghos-stre...agxos-mou.html

    τωρα το ειδα , δεξια του κειμενου, ριξε μια ματια , αν σε βοηθαει, εγω το διαβασα, δεν ειναι κακο , ουτε πανακεια βεβαια ....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8
    Το διάβασα ωραίο το άρθρο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aν πας παρακατω απο το κειμενο, και παρακατω απο την ψυχολογο που τογραψε, και κανεις αριστερο κλικ στο ' αγχος ' , θα σου βγαλει κι αλλα πραματα γιαυτο, αν δεν βαριεσαι καντο, ισως σε βοηθησει.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    το υποσυνειδητο αγχος , χωρις να ξερω αν το εχεις εσυ, σημαινει οτι υποβοσκει αγχος στο υποσυνειδητο σου, και συγκεκριμενοποιειται στο πρωτο διαθεσιμο αντικειμενο / κατασταση , μολις επιδιορθωσεις το διαθεσιμο αντικειμενο /κατασταση , συγκεκριμενοποιειται σε αλλο διαθεσιμο αντικειμενο η κατασταση ......δλδ. εχεις αγχος εις το εσαει , παντα για κατι ......δεν ξερω αν καταλαβες ,,.......το ξερω αυτο το αγχος , ειμαι εις θεση να αυτοδιαγνωστω .....πονοκεφαλο δεν εχω , ουτε ταχυπαλμια ........ιδρωνουν οι παλαμες μου ομως , αλανθαστη ενδειξη αγχους .....
    Αυτό με την εφίδρωση στις παλάμες το έχω απ'το δημοτικό. Θυμάμαι τα τετράδια να γίνονται μούσκεμα... είχα φτάσει σε σημείο πριν κάμποσα χρόνια να πέφτουν σταγόνες ιδρώτα στο πάτωμα από τα χέρια μου... σωστά το περιγράφεις αυτό με το αγχος... είναι σκέτη ταλαιπωρία, εγώ πια προσπαθώ να μην παίρνω πολύ σοβαρά αυτά που σκέφτομαι... ξέρω ότι οι αγχωτικές σκέψεις είναι το χαρακτηριστικο μου, όχι η πραγματικότητα. Βέβαια δεν παύουν να κλονίζουν την αυτοπεποίθηση μου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Prepap View Post
    Καλησπέρα.
    Ρε παιδιά εδώ κι έναν χρόνο κοντά δεν μπορώ να ηρεμήσω.Πρωί βράδυ αγχος χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο...20 χρονών παιδί νιώθω 70...Τα σωματικά συμπτώματα αμέτρητα από ταχυκαρδία μέχρι και πονοκέφαλο τις περισσότερες ώρες της ημέρας.Κάποια συμβουλή τι να κάνω να ηρεμήσω κανείς?Κάποιος που να περνάει παρόμοια ?(Και τώρα μόνο που το έγραψα εδώ έχω αμφιβολίες αλλά ήταν η μόνη μου επιλογή)
    Ασκεισαι καθόλου; Γενικά η άσκηση, ένα σπορ, μια φυσική δραστηριότητα βοηθάει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Παρατηρείς πολύ τον εαυτό σου. Μετράς κάθε παλμό και κάθε σύμπτωμα. Η λύση είναι να βγεις έξω από την αυτοπαρατήρηση, κι αυτό σημαίνει κάτι που να σε παρασύρει έξω απ΄αυτό που ζεις και που τώρα το θεωρείς το σύμπαν σου.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ασκεισαι καθόλου; Γενικά η άσκηση, ένα σπορ, μια φυσική δραστηριότητα βοηθάει.
    Ναι κάνω βαράκια βέβαια υπάρχουν μέρες που δεν έχω την όρεξη...Είναι λιγο περίεργο αυτό που θα πω.Όταν κάθομαι θέλω να σηκωθώ να κάνω κάτι.Όταν κάνω κάτι θέλω να κάτσω δεν έχω υπομονή...Αλλά ναι το ξέρω πρέπει να αρχίσω να κάνω καθημερινά γυμναστική...Απλώς δεν ξέρω κάτι με χαλάει ωρες ωρες...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Prepap View Post
    Ναι κάνω βαράκια βέβαια υπάρχουν μέρες που δεν έχω την όρεξη...Είναι λιγο περίεργο αυτό που θα πω.Όταν κάθομαι θέλω να σηκωθώ να κάνω κάτι.Όταν κάνω κάτι θέλω να κάτσω δεν έχω υπομονή...Αλλά ναι το ξέρω πρέπει να αρχίσω να κάνω καθημερινά γυμναστική...Απλώς δεν ξέρω κάτι με χαλάει ωρες ωρες...
    Γενικά αν υπάρχει κάτι που σε εμπνέει, που γουστάρεις πολύ μπορεί να δουλέψει αγχολυτικα αν εστιάσεις σ'αυτό. Μην το αισθάνεσαι σαν πρέπει όμως γιατί αυτά τα πρέπει μας έχουν κάνει έτσι. Δεν λέω όμως να πέσεις με τα μούτρα σε κάτι για να κρύψεις το πρόβλημα κάτω από το χαλί. Είναι σημαντικό να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τον λόγο που αισθάνεσαι αγχος κλπ γιατί αυτό το γενικό, υποσυνείδητο όπως το λες αγχος σε μπερδεύει.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Παρατηρείς πολύ τον εαυτό σου. Μετράς κάθε παλμό και κάθε σύμπτωμα. Η λύση είναι να βγεις έξω από την αυτοπαρατήρηση, κι αυτό σημαίνει κάτι που να σε παρασύρει έξω απ΄αυτό που ζεις και που τώρα το θεωρείς το σύμπαν σου.
    Κοίτα τα συμπτώματα άρχισα και τα πάθαινα πριν κάνα χρόνο η αλήθεια είναι πως τότε δεν είχα συνηδειτοποιήσει τι έχω ...Έτσι ξαφνικά ξύπνησα μια μέρα ένιωθα άρρωστος κι από τότε μείνανε κι έβγαζα όλο και κάτι νέο στην συνέχεια(δεν θα μπώ στη διαδικασία να τα πω ένα ένα είναι κουραστκό).Τα είχα παίξει τότε ημουν πεπεισμένος πως κάτι έχω έτρεξα σε κανα 2 γιατρούς αλλά ήταν όλα τέλεια...Από εκεί κατάλαβα πως είναι αγχος(ναι το περίεργο είναι ότι μέχρι τότε ήξερα ότι ημουν αγχώδηςαλλά ποτέ δεν έβαζα τον εαυτό μου στην διαδικασία να ηρεμήσει τα πήγαινα ολα με χίλια)...Και πίστεψε με δεν ασχολήθηκα ξανά τα έχω συνηθίσει.Αλλά ναι γενικά σε αυτό που λες έχεις δίκιο κι η αλήθεια είναι δεν ήμουν πάντα έτσι.Το θέμα είναι πως λίγο η διάθεση που δεν έχω λίγο όλα αυτά που γίνονται γύρω μου λίγο τα σωματικά δεν με αφήνουν να σηκώσω κεφάλι.Και το θέμα είναι πως το παραμικρό πλέον να γίνει που να με πειράξει ή κάτι που να μην το έχω σχεδιάσει μπουμ άντε πάλι στα πατώματα η ψυχολογία μου,ενώ παλία μπορεί να κλαιγόμουν για κανά δύο μέρες αλλά μετά έλεγα θα το παλέψω δεν πειράζει, πλέον νιώθω οτι δεν έχω αντοχή για τίποτα,είναι όπως το είπα πριν ζω λες και είμαι 70,πάω να κάνω το παραμικρό και το αγχος εκτοξέυεται...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Γενικά αν υπάρχει κάτι που σε εμπνέει, που γουστάρεις πολύ μπορεί να δουλέψει αγχολυτικα αν εστιάσεις σ'αυτό. Μην το αισθάνεσαι σαν πρέπει όμως γιατί αυτά τα πρέπει μας έχουν κάνει έτσι. Δεν λέω όμως να πέσεις με τα μούτρα σε κάτι για να κρύψεις το πρόβλημα κάτω από το χαλί. Είναι σημαντικό να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τον λόγο που αισθάνεσαι αγχος κλπ γιατί αυτό το γενικό, υποσυνείδητο όπως το λες αγχος σε μπερδεύει.
    Είναι ακριβώς όπως το λες αδερφέ...Και τώρα που μου το πες όντως αυτό το "μην το αισθάνεσαι σαν πρέπει "το κάνω πολύ και καλό είναι να το κόψω...Γενικά έχω λάθος τρόπο σκέψης σε πολλά πράματα...Κι ευχαριστώ που μου το είπες δεν το είχα σκεφτεί το συγκεκριμένο.

Similar Threads

  1. Το υποσυνειδητο εχει παντα δικιο;
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-07-2020, 15:39
  2. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  3. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 23:53
  4. Inception: Ταινία για τα όνειρα και το υποσυνείδητο!
    By aggelos_a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 29-08-2010, 17:35
  5. Πως αντιλαμβανεστε το υποσυνειδητο.(θεμα απο Marley)
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-09-2008, 23:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •