Εχω πιασει πατο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264

    Εχω πιασει πατο

    Καλησπερα απο που να πρωτοξεκινησω δεν ξερω εχω πιασει κυριολεκτικα πατο. Ειμαι 31 ετων και εχω καταστρεψει τη ζωη μου. Δεν εχω ορεξη για τιποτα απολυτως, δεν εψω δυναμεις ουτε να μιλησω ουτε να δω κανεναν ξερω οτι θα μου πουν τα τυπικα και δεν μπορω να τα ακουσω. Οι δικοι μου ειναι ολοι τους χαλια ο αδετφος μου νοσηλευται χρονια σε ξενωνα για σχιζοφρενεια ο πατερας μου ειναι αλκοολικος και η μαμα μου που ηταν το μονο μου στηριγμα διαγνωστηκε με δυσκολη μορρφη καρκινου και οι προβλεψεις των γιατρων ειναι δυσοιωνες. (το πολυ ενα χρονο) εγω απο την αλλη πινω και τζογαρω ολη την μερα απλα για νσ μην σκεφτομαι. Στηριγμα μου σε ολο αυτο ειναι το αγορι μου που απορω πως με ανεχεται καθως οταν πινω του μιλαω παρα πολυ ασχημα. Αποκορυφωμα ηταν το χθεσινο που του ειπα πολυ ασχημα λογια και σημερα ειμαι χαλια. Και γενικα ειμαι χαλια.φοβαμαι οτι θα με παρατησει κι αυτος καθως εκείνος εχει πολλα στηριγματα απο τους δικουσ του δεδομενου οτι ολη η οικογενεια του ειναι καλα. Εχω ζητησει βοηθεια απο ειδικο αλλα εγινα χειροτερα καθως οταν του ανςφερα τα προβληματα μου μου ειπε οτι οι προβλέψεις για το μελλον μου ειναι δυσοιωνες και θελει πολυ πεισμα απο πλευρας μου που εγω δεν το διαθτω δεν μπορω να βρω τη δυναμη. Επισης πηρα σε προγράμματα για τους εθισμόυς μου και εχουν 3 μηνες αναμονη. Νιωθω αβοηθητη και καμμενη περπιπτωση και σκεφτομαι πολυ έντονα την αυτοκτονία αλλα και σε αυτο δειλη είμαι

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Οταν πιασεις πατο θα αρχισεις να ανεβαινεις. Την μανα τωρα την σκεφτεσαι που φευγει? Μια ζωη της βγαλατε την ψυχη. Και που αντεξε απορω. Στηριξου στα ποδια σου ,αυτο ειναι το μαθημα της ζωης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Παντα τη σκεφτομουν. Και δεν φταιω εγω που ο αδερφός μου τρελαθηκε επειδη επαιρνε ναρκωτικα ουτε που ο πατερας μου επινε. Και επισης δεν καταλαβαίνω την επιθετικοτητα σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Καλησπερα απο που να πρωτοξεκινησω δεν ξερω εχω πιασει κυριολεκτικα πατο. Ειμαι 31 ετων και εχω καταστρεψει τη ζωη μου. Δεν εχω ορεξη για τιποτα απολυτως, δεν εψω δυναμεις ουτε να μιλησω ουτε να δω κανεναν ξερω οτι θα μου πουν τα τυπικα και δεν μπορω να τα ακουσω. Οι δικοι μου ειναι ολοι τους χαλια ο αδετφος μου νοσηλευται χρονια σε ξενωνα για σχιζοφρενεια ο πατερας μου ειναι αλκοολικος και η μαμα μου που ηταν το μονο μου στηριγμα διαγνωστηκε με δυσκολη μορρφη καρκινου και οι προβλεψεις των γιατρων ειναι δυσοιωνες. (το πολυ ενα χρονο) εγω απο την αλλη πινω και τζογαρω ολη την μερα απλα για νσ μην σκεφτομαι. Στηριγμα μου σε ολο αυτο ειναι το αγορι μου που απορω πως με ανεχεται καθως οταν πινω του μιλαω παρα πολυ ασχημα. Αποκορυφωμα ηταν το χθεσινο που του ειπα πολυ ασχημα λογια και σημερα ειμαι χαλια. Και γενικα ειμαι χαλια.φοβαμαι οτι θα με παρατησει κι αυτος καθως εκείνος εχει πολλα στηριγματα απο τους δικουσ του δεδομενου οτι ολη η οικογενεια του ειναι καλα. Εχω ζητησει βοηθεια απο ειδικο αλλα εγινα χειροτερα καθως οταν του ανςφερα τα προβληματα μου μου ειπε οτι οι προβλέψεις για το μελλον μου ειναι δυσοιωνες και θελει πολυ πεισμα απο πλευρας μου που εγω δεν το διαθτω δεν μπορω να βρω τη δυναμη. Επισης πηρα σε προγράμματα για τους εθισμόυς μου και εχουν 3 μηνες αναμονη. Νιωθω αβοηθητη και καμμενη περπιπτωση και σκεφτομαι πολυ έντονα την αυτοκτονία αλλα και σε αυτο δειλη είμαι
    Καλησπέρα !

    Γιατί απογοητευτικές από τις προβλέψεις του γιατρού σου?
    Σίγουρα τέτοιες περιπτώσεις χρειάζονται πολύ προσωπική προσπάθεια και δουλειά για να μπορέσεις να επανέλθεις .
    Ειναι δύσκολο όχι ακατόρθωτο όμως ..

    Γιατί πιστεύεις ότι δεν μπορείς να βρεις δύναμη?
    Έχεις προσπαθήσει και δεν τα έχεις καταφέρει η απλά φοβάσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Elenia781
    Guest
    Και ο δικος μου αδελφος επαιρνε 15 χρονια ναρκωτικα και πεθανε. Μαζι του πεθανα και γω. Ζω με ενα χαπι και ποτε δεν λεω ειμαι χαλια. Ουτε πατερα εχω πεθανε οταν ημουν 20 .
    Να πας στους ειδικους ειναι η δουλεια τους να βοηθανε αφου δεν μπορεις να βρεις την λυση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μελινα , κι εγω απορω πως αντεξες σε τετοιες δυσκολιες , η γενικοτερη σταση σου δειχνει δυναμη, εγω τοριξα στο αλκοολ για μακραν πιο ασημαντο λογο ................. η Elenia δεν ειναι επιθετικη, λαθος καταλαβες, ως παλαιοτερο μελος την ' ξερω ' , να σε βοηθησει προσπαθει .....εδω πουφτασες, στον πατο οπως λες, ο δρομος ειναι μονο προς τα πανω, μονο αυτο εχω να πω ....εχεις δειξει μεγαλη δυναμη , τωρα θα τα παρατησεις ? βεβαια , για ναμαι ειλικρινης , εξω απ τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται, δεν ξερω στην θεση σου πως θαντιδρουσα , μαλλον χειροτερα ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Mariloy κανω πολυ ασχημες σκεψεις για το μελλον μου δεν μπορω να με φανταστω να ξαναδουλευω να ειμαι με κοσμο γενικα δεν εχω ορεξη να δω κανεναν τοσα χρονια ειχα την μαμα μου διπλα μου το στηριγμα μου σε ολα δεν ειχα μαθει διαφορετικα να μοιραζομαι τις σκεψεις μου τις απογοητευσεις μου τις χαρες μου και τωρα δεν μπορει να το κανει ειναι συνεχεια καταβεβλημενη απο τις χημειοθεραπειες σ ενα κρεβατι. Δεν ειχα αλλα μελη στην οικογένεια μου να μπορω να συνεννοηθω. Ειμαι χαλια και στον μονο άνθρωπο που ηξερε τσ παντα για μενα αναγκαζομαι να παιζω θεατρο για να μην στενοχωριεται και ειναι πολυ ψυχοφθορο αυτό. Επίσης μ εχει πιασει δεν θελω να βλεπω κανεναν δεν μπορω να ακουω το καημενο το κοριτσι τι περναει και τι του ετυχε κλπ.
    Εlenia λυπαμαι πολυ γι αυτο που ακουω. Ελπίζω να εισαι καλυτερα τωρα και να σε βοηθαει η αγωγη.
    Magcyver, δεν νομιζω να εχω δυναμη γιατί εχω παραιτηθει τελειως πινω πολυ μεγαλες ποσοτητες και για νεα κοπελα ειναι ασυνηθιστο.και επισης δεν θελω να βλεπω ανθρωπο μου σπανε ολοι τα νευρα επισης φερομαι πολυ ασχημα οταν πινω στον μονο ανθρωπο που προσπαθει να με βοηθήσει και είναι διπλα μου και αναρωτιεμαι ποσο αυτοκαταστροφικη μπορει να ειμαι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Mariloy κανω πολυ ασχημες σκεψεις για το μελλον μου δεν μπορω να με φανταστω να ξαναδουλευω να ειμαι με κοσμο γενικα δεν εχω ορεξη να δω κανεναν τοσα χρονια ειχα την μαμα μου διπλα μου το στηριγμα μου σε ολα δεν ειχα μαθει διαφορετικα να μοιραζομαι τις σκεψεις μου τις απογοητευσεις μου τις χαρες μου και τωρα δεν μπορει να το κανει ειναι συνεχεια καταβεβλημενη απο τις χημειοθεραπειες σ ενα κρεβατι. Δεν ειχα αλλα μελη στην οικογένεια μου να μπορω να συνεννοηθω. Ειμαι χαλια και στον μονο άνθρωπο που ηξερε τσ παντα για μενα αναγκαζομαι να παιζω θεατρο για να μην στενοχωριεται και ειναι πολυ ψυχοφθορο αυτό. Επίσης μ εχει πιασει δεν θελω να βλεπω κανεναν δεν μπορω να ακουω το καημενο το κοριτσι τι περναει και τι του ετυχε κλπ.;
    Κανένας μας δεν μπορεί να δει αισιόδοξα το μέλλον και να βρει την δύναμη για δουλειά όταν είναι μέσα σε μια τέτοια κατασταση ...
    Όλα αυτά που μου περιγράφεις τα γνωρίζουν πολύ καλά όσοι έχουν περάσει από τα μονοπάτια της κατάθλιψης ..
    Όσο τα αφήνεις τόσο θα μεγαλώνουν και θα σε παρασύρουν ακόμα πιο χαμηλά ..

    Για πες μου τι σου προσφέρει το ποτό?
    Είναι μια μέθοδος να μην σκέφτεσαι ?
    Νομίζεις ότι αυτή η εικόνα σου θα βοηθήσει πουθενά ?

    Οκ μέσα σε όλα έτυχε και ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε ένα παιδί ...
    έγινε όμως και ίσα ίσα τώρα έπρεπε να δείξεις πειρισσοτερο δύναμη ώστε να μπορείς να σταθείς εσύ δίπλα στην μαμά σου τώρα που σε έχει ανάγκη ..
    Έχεις μια σχέση ,έναν άνθρωπο που σε αγαπάει και κακός δεν του εκδηλώνεσαι..
    Τι πάει να πει να μην τον στεναχωρήσεις..
    Δεν είμαστε μόνο στα εύκολα μαζί ..Αν δεν του μιλήσεις πως θα μπορέσει να σε καταλάβει και να σε βοηθήσει σε όλο αυτό ..
    Όταν μοιράζεσαι το πρόβλημα παυει να είναι τόσο μεγάλο ..

    Να ξέρεις στην αρχή θα πρέπει να πας κόντρα σε όλα ..
    Θα ξεκινήσεις με το ζόρι τις θεραπείες σου ..
    Η ψυχοθεραπεία αυτή την στιγμή είναι άμεση προτεραιότητα σου ..
    Είναι μονόδρομος πως να στο πω δεν εχεις άλλη επιλογή..

    Και τι πάει να πει δεν έχω δύναμη ?
    Που το ξέρεις ?
    Δοκίμασες ,προσπάθησες ? υπερεβαλες ευατο?
    έκλαψες ?γονατισες μέσα στον ψυχολόγο?
    Ξέρεις τι είναι να σε φέρνει αντιμέτωπο με τον μεγαλύτερο σου φόβο και εσύ να αντέχεις ?

    Δεν νομίζω να τα έχεις ζήσει όλα αυτά γιατί τώρα θα μιλούσαμε σε άλλη βάση ...Είναι λίγα αυτα που σου λέω που μπορεί να συμβούν κατά την διάρκεια της θεραπείας σου ..
    Τα ξέρω και τα έζησα πάρα πολύ καλά ..
    Ξέρεις πόσες φορές είπα και εγώ δεν μπορώ αφήστε με ...
    Ούτε θυμάμαι ...

    Και σε παρακαλώ πολύ κόψε το ποτό ..
    Μην ξεγιελιεσαι είναι ότι χειρότερο ..σε οδηγεί στον εθισμό χωρίς να το καταλάβεις γιατί πλέον είναι προσβάσιμο ανά πάσα ώρα και στιγμή ..

    Η αλήθεια είναι σκληρή Μελίνα και είναι μια .Αν δεν ζητήσεις άμεσα επαγγελματική βοήθεια δεν θα βγεις από όλο αυτό ,έχεις ήδη γίνει έρμαιο των αδυναμιών σου ...
    Δες το σαν μια ευκαιρία να πηγαίνεις κάπου να τα λες ,να τα βγάζεις από μέσα σου και αν πιστεύεις ότι αυτός ο ψυχολόγος δεν είναι κατάλληλος πάνε αλλού ..
    Μου φαίνεται αδιανόητο κάποιος ψυχολόγος να σε αποθαρρύνει ειδικά όταν είσαι στην αρχή ..

    Μην ψάχνεις λύσεις ούτε στο ποτό ούτε στο τζόγο ούτε πουθενά .Μην διώξεις και το τελευταίο άνθρωπο που είναι δίπλα σου μονο και μόνο για κάτι που δεν σου προσφέρει τίποτα..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλημερα Μελινα , διαβασα με προσοχη το θεμα σου . Κουβαλας αναμφισβητητα εναν γολγοθα , ενα τεραστιο φορτιο που εχεις στις πλατες σου και δεν μπορεις να χαρεις τιποτα στη ζωη σου , και φυσικα να φανταστω οτι δεν ειναι λιγα τα χρονια που σε ταλαιπωρουν ολες αυτες οι καταστασεις με τις ψυχικες ασθενειες των μελων της οικογενειας σου , ομως προσφατα νοιωθεις οτι θα χασεις το μοναδικο και τελευταιο αποκουμπι που εχεις στη ζωη σου . Ακουσε με κοριτσι μου , ειναι πολυ δυσκολα , σιγουρα νοιωθεις ατελειωτο θυμο μεσα σου , νοιωθεις ανικανη να βοηθησεις τη μητερα σου και νοιωθεις ενα τεραστιο γιγαντωμενο γιατι μεσα σου . Το ξερω ,γιατι και εγω το εχω νοιωσει και το νοιωθω ακομα καποιες φορες , για αλλους λογους . Στο λεω οτι ειναι απαραιτητη η ψυχοθεραπεια , και συμβουλευτικη και φαρμακευτικη βοηθεια ωστε να καταφερεις να ξεπερασεις αυτο το σκοπελο της ζωης σου και να ζησεις επιτελους μια πιο φυσιολογικη και λειτουργικη ζωη οπως και σου αξιζει . Το οφειλεις στον εαυτο σου , διοτι εχει ταλαιπωρηθει παρα πολυ . Εχεις το αγορι σου που συνεχιζει να ειναι εκει για σενα . Δεν πειραζει που του μιλησες μια φορα ασχημα , θα του ζητησεις συγνωμη , θα του εξηγησεις και θα το καταλαβει . Αρπαξε την ευκαιρια που σου δινει η ιδια ζωη και στηριξου πανω του . Μην βρισκεις αποκουμπι σε αλκοολ και λοιπες δυσλειτουργικες μορφες εκτονωσης , μην αναπαραγεις ενα ηδη αρρωστημενο μοτιβο που σε εκανε να γινεις τοσο δυστυχισμενη , μην αφηνεις τη Μελινα να συνεχισει να ειναι το θυμα εφορου ζωης . Να ηξερες ποσο σε καταλαβαινω που δεν εχεις κανεναν απο την οικογενεια σου να μιλησεις και να στηριχτεις . Εγω το εζησα αυτο 45 χρονια και οταν νομιζα οτι ειχα , εκανα απολυτα λαθος . Μονο ο αντρας μου με στηριξε εμπρακτα και οταν το ειδα και το ενοιωσα τοτε καταλαβα οτι αξιζει να προσπαθησω για τον εαυτο μου . Μην μασας , και εγω τον εαυτο μου συνεχιζω να τιμωρω , ετσι εμαθα μια ζωη να γινεται ,ετσι κανω και τωρα . Ολοι μας εδω μεσα προσπαθουμε να αντιμετωπισουμε τις οποιες δυσλειτουργικες μας διαταραχες και να πουμε μερικες κουβεντες συμπαραστασης και συμβουλης σε καποιον ανθρωπο που τις εχει αναγκη . Πιστεψε με οι θεραπευτες , οι καταληλοι θεραπευτες μπορει να επιφερουν τις καλυτερες προβλεψεις και εσυ να ζησεις μια απολυτα φυσιολογικη και ομαλη ζωη . Ξεκινα αμεσα τη θεραπεια σου , ειναι θεμα ζωης . Καλη δυναμη .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Καλημερα παιδια καιευχαριστω για τις απαντησεις σας. Βικτωρια οντως εχω παρα πολυ θυμο μεσα μου και αποδεκτης αυτου ειναι δυστυχως το αγορι μου.Ξεσπαω πανω του συνεχεια βεβαια πολλες φορες οχι αδικα καθως ειμαστε 4 χρονια μαζι και ενω βλεπει σε το τοξικο κλιμα ζω δεν κανει βηματα να με παρει να φυγουμε να νοικιασουμε κατι δικο μας. Προτιμαει να μενει μαζι μου εδω στο σπιτι με τα τοσα προβληματα να με βλεπει να πινω και να καταστρεφομαι καθε μερα. Τις προαλλες που ηπια του ειπα πολυ ασχημα λογια και δεν εχει συμβει μονο μια φορα. Του ειπα οτι ειναι ανικανος οτι δεν μπορει να αναλαβει καμια ευθυνη οτι ειναι 35 χρονων και τον συντηρουν αλλοι οτι ειναι μαμοθρεφτος οτι ποτε δεν προκειται να καταλαβει τι περναω. Οτι εμενα ο αδερφος μου ειναι τρελος και η μανα μου πεθαινει και σενα ολοι στην οικογενεια σου ειναι καλα οι δικοι σου και τα αδερφια σου. Οτι δεν μπορει να ζηταει απο εμενα να κανω υπερβασεις ενω εκεινος που δεν εχει κανενα προβλημα να μην μπορει να κανει ουτε μια. Του ευχηθηκα να παθει τα ιδια με μενα για να καταλαβει. Γενικα του ειπα πολυ ασχημα λογια και ενω στενοχωριεμαι απο την αλλη με εχει 0ληγωσει κι αυτος με τον τροπο του. Ειναιστιγμες που νιωθω οτι θελει να βιωσει λιγο κατρακυλα στην ζωη του μιας και ειναι καλομαθημένος. Νιωθω οτι ολοι συγγενεις και γονεις με παροτρυνουν να ειμαι μαζι του για να μην αποτρελαθω σαν τον αδερφο μου επειδη δεν εχω κανεναν και με θυμωνει αυτο με θυμωνει που δεν εχω επιλογες με θυμωνει που δεν εχω κανεναν να βασιστω με θυμωνει που δεν θα μπορεσω να εξελιχθω καθως δεβεχω στηριξη και θα ειμαι συνεχεια το ερμαιο των συνθηκων. Ακομα και σε ψυχολογο να παω νιωθω οτι κι αυτος δεν θα δωσει βαση απλα θα μου παιρνει τα λεφτα θα σου πσι αυτη κανεναν δεν εχει δεν θα μου ζητησει κανεις τον λογο. Εχω βιωσει και απο τον αδερφο που πασχει αποσχιζοφρενεια σε τοσους γιατρους που εχει μιλησει τιποτα δεν εγινε. Απο το πολλα φαρμακα που του δωσανε 33 χρονων παλικαρι κουκλος ειναι με καθετηρα και εχει νεφρικη ανεπαρκεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Καλημερα παιδια καιευχαριστω για τις απαντησεις σας. Βικτωρια οντως εχω παρα πολυ θυμο μεσα μου και αποδεκτης αυτου ειναι δυστυχως το αγορι μου.Ξεσπαω πανω του συνεχεια βεβαια πολλες φορες οχι αδικα καθως ειμαστε 4 χρονια μαζι και ενω βλεπει σε το τοξικο κλιμα ζω δεν κανει βηματα να με παρει να φυγουμε να νοικιασουμε κατι δικο μας. Προτιμαει να μενει μαζι μου εδω στο σπιτι με τα τοσα προβληματα να με βλεπει να πινω και να καταστρεφομαι καθε μερα. Τις προαλλες που ηπια του ειπα πολυ ασχημα λογια και δεν εχει συμβει μονο μια φορα. Του ειπα οτι ειναι ανικανος οτι δεν μπορει να αναλαβει καμια ευθυνη οτι ειναι 35 χρονων και τον συντηρουν αλλοι οτι ειναι μαμοθρεφτος οτι ποτε δεν προκειται να καταλαβει τι περναω. Οτι εμενα ο αδερφος μου ειναι τρελος και η μανα μου πεθαινει και σενα ολοι στην οικογενεια σου ειναι καλα οι δικοι σου και τα αδερφια σου. Οτι δεν μπορει να ζηταει απο εμενα να κανω υπερβασεις ενω εκεινος που δεν εχει κανενα προβλημα να μην μπορει να κανει ουτε μια. Του ευχηθηκα να παθει τα ιδια με μενα για να καταλαβει. Γενικα του ειπα πολυ ασχημα λογια και ενω στενοχωριεμαι απο την αλλη με εχει 0ληγωσει κι αυτος με τον τροπο του. Ειναιστιγμες που νιωθω οτι θελει να βιωσει λιγο κατρακυλα στην ζωη του μιας και ειναι καλομαθημένος. Νιωθω οτι ολοι συγγενεις και γονεις με παροτρυνουν να ειμαι μαζι του για να μην αποτρελαθω σαν τον αδερφο μου επειδη δεν εχω κανεναν και με θυμωνει αυτο με θυμωνει που δεν εχω επιλογες με θυμωνει που δεν εχω κανεναν να βασιστω με θυμωνει που δεν θα μπορεσω να εξελιχθω καθως δεβεχω στηριξη και θα ειμαι συνεχεια το ερμαιο των συνθηκων. Ακομα και σε ψυχολογο να παω νιωθω οτι κι αυτος δεν θα δωσει βαση απλα θα μου παιρνει τα λεφτα θα σου πσι αυτη κανεναν δεν εχει δεν θα μου ζητησει κανεις τον λογο. Εχω βιωσει και απο τον αδερφο που πασχει αποσχιζοφρενεια σε τοσους γιατρους που εχει μιλησει τιποτα δεν εγινε. Απο το πολλα φαρμακα που του δωσανε 33 χρονων παλικαρι κουκλος ειναι με καθετηρα και εχει νεφρικη ανεπαρκεια.
    Ναι σε καταλαβαινω και εχεις πολυ δικια με το μερος σου κοριτσι μου . Δεν φταις για τις επιλογες και ολα οσα σου φορτωσε η οικογενεια σου . Ταλανιζεσαι αναμεσα σε ολα οσα σε βασανιζουν και σε οσα θελεις για τη ζωη σου . Ομως προσπαθησε να δεις οτι διατηρωντας ολο αυτο το αρρωστημενο μοτιβο με το αλκοολ ουσιαστικα αναπαρραγεις μια κατασταση που σε εφτασε εδω . Ισως θα επρεπε να βρεις τη δυναμη , χθες , και να παρεις εσυ τον συντροφο σου και να φυγετε απο εκει μεσα . Μια οποια ναναι δουλεια , μια αυτονομια , μια νεα ζωη που θα χτισετε μαζι . Στο θεμα των γιατρων καταλαβαινω την ευλογη ενσταση σου καθως εχεις δει πολλα με τον αδελφο σου , ομως σιγουρα θα ξερεις οτι η σχιζοφρενεια ειναι ισως μια απο τις χειροτερες ψυχικες νοσους και δυσκολα ο θεραπευομενος εχει μια ουσιαστικη και ποιοτητικη ζωη , χρειαζεται και απαιτει παρα πολυ προσπαθεια καθως και ιδανικο φαρμακευτικο συνδυασμο . Για σενα ειμαι σιγουρη οτι θα λειτουργουσε λυτρωτικα και θεραπευτικα . Οφειλεις να προσπαθησεις για τον εαυτο σου . Παρε τη ζωη στα χερια σου και ειμαι σιγουρη οτι μονο καλο θα δεις . Ισως και ο συντροφος σου να μην μπορει να βρει τον καταλληλο τροπο να αντιμετωπισει αυτη την κατασταση και ουσιαστικα να ποναει τοσο πολυ για σενα ωστε να μην μπορει να αντιδρασει με τον σωστο τροπο .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Έχεις προσθέσει το αλκοόλ σε μία ήδη αρκετά επιβαρυμένη πραγματικότητα. Όλα μαζί είναι ένα επικίνδυνο φορτίο, ξεφορτώσου πράγματα. Ένα ένα. Καθάρισε. Τι είναι για σένα πέρα από τις δυνάμεις σου να είσαι κοντά του; Η πρώτη σου ανάγκη είναι εσύ. Δεν έχει νόημα να σέρνεις το μοναδικό πρόσωπο που είναι καλά κεντραρισμένο σε αποκλίνουσες πορείες, φτιάξε τη δική σου πορεία. Δημιουργείς ένα δεδικασμένο για τη σχέση σας που δε το βλέπω παρά ως εκδικητικό, καθώς δεν είναι υπαίτιος για το δικό σου φορτίο. Αν μη τι άλλο, να τιμωρείς και να σκέφτεσαι γιατί να είναι τυχερός και να έχει μια διαφορετική μοίρα, αντί να απολαμβάνεις την τύχη του να έχεις μία σταθερά, μόνο ως αυτοκαταστροφικό στην πορεία το κόβω.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Magcyver, δεν νομιζω να εχω δυναμη γιατί εχω παραιτηθει τελειως πινω πολυ μεγαλες ποσοτητες και για νεα κοπελα ειναι ασυνηθιστο.και επισης δεν θελω να βλεπω ανθρωπο μου σπανε ολοι τα νευρα επισης φερομαι πολυ ασχημα οταν πινω στον μονο ανθρωπο που προσπαθει να με βοηθήσει και είναι διπλα μου και αναρωτιεμαι ποσο αυτοκαταστροφικη μπορει να ειμαι;
    Μελινα , δεν μπορω να σου λυσω τα μεγαλα σου προβληματα , που σε καταβαλλουν και δικαιως , εχω την προθεση να σου δειξω οτι κι αλλοι εχουν το προβλημα του αλκοολ για πιο ασημαντο λογο ( επινα για 15 χρονια 300λιτρα κρασι/χρονο ) , εχω υπαρξει αυτοκαταστροφικος , αφου επινα και οδηγουσα, και εχω εμπλακει σε σωρεια ατυχηματων , τα περισσοτερα με δικυκλο, δεν ειναι διολου ασυνηθιστο για μια νεα κοπελα να το ριχνει στο αλκοολ , ειναι θεμα συγκυριων ...και εγω φερομουν ασχημα υπο την επηρρεια αλκοολ , σε ολους , ειχα πολυ θυμο...........αρα δεν εισαι μονη σε αυτο το λουκι , αν αυτο το βρισκεις παρηγορο.....τον 6/20 τοκοψα , παραυτα ......κοβεται....

Similar Threads

  1. Ποσο πατο μπορει να πιασει πια η αυτοεκτιμηση?
    By TheNewOne in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 24-08-2019, 14:00
  2. Βαρέλι δίχως πάτο....
    By Nefeli28 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-2019, 01:04
  3. Replies: 14
    Last Post: 12-10-2011, 00:13
  4. εχω φτασει στον πατο! δεν παει πιο κατω
    By mel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-06-2011, 07:54
  5. Replies: 9
    Last Post: 17-01-2011, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •