Άγχος λόγω είδησης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Σκέφτεσαι να βρεις κάποιον άνθρωπο να ζήσεις μαζί του ?
    Καταρχήν θέλεις να έχεις μια σχέση ?

    Νομίζω ότι αν πάρεις λιγάκι το μυαλό σου από τα υπάρχων θέματα υγεία σου και δεις και άλλες ανάγκες που υπάρχουν στην ζωή σου ,ανάγκες που απ' ότι καταλαβαίνω θα συμβάλουν και στις φοβίες σου ίσως να δώσουν και εκεί λύση ..

    Είσαι ανάμεσα σε τόσο κόσμο δεν μπορεί όλο και κάποιες κοπέλες θα γνωρίζεις .
    Δες το λιγάκι και αυτό το θέμα ..Σίγουρα δεν μιλάμε για μόνιμες σχέσεις ή για γάμο έτσι?
    Άλλωστε αυτά τα θέματα δεν μπορείς να τα προγραμματίσεις .
    Μιλάμε όμως για κάποια περιστασιακή συγκατοίκηση,για κάποια κοπέλα που θα μπορεί να είστε μαζί και να μένετε και κάποιες μέρες μαζί .
    Το έχεις σκεφτεί ?
    Σκέψου όλο αυτό τι διαφορετικό νόημα θα δώσει και στην σκέψη σου και κατ επέκταση στην ζωή σου .

    Δεν χρειάζεται άγχος για τις γάτες σου Αντώνη .
    Πρόγραμμα χρειάζεται .
    Θα βρίσκεις λίγο χρόνο μέσα στην μέρα και θα τις ταιζεις ,όχι καθημερινά .
    Εφόσον έχεις και την αδελφή σου είναι ακόμα καλύτερα .
    Δεν νομίζω να τις το ξαναζητησεις και να σου πει όχι .
    Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο για εκείνη ..

    Λύσεις βρίσκονται ,άγχος δεν χρειάζεται το οποίο δυστηχως θολώνει τις σκέψεις μας και διογκώνει θέματα που σε άλλες περιπτώσεις θα τα λύναμε πιο εύκολα .

    Απλοποίησε την ζωή σου .
    Δες λιγάκι και τις άλλες ανάγκες του Αντώνη .
    Στο κάτω κάτω αφού φοβάσαι τόσο πολύ μην πάθεις κάτι ,ας γίνει κίνητρο σου όλο αυτό να ζησεις επιτέλους πράγματα που ίσως δεν προλάβεις αργότερα .
    Άλλαξε λιγάκι τους ρόλους των φόβων σου .
    Καντους δημιουργικούς , δωστους κίνητρο για να ζήσεις μια ώρα γρηγορότερα κάποια καινούργια πράγματα .

    Εφόσον λες ότι έκανες ψυχοθεραπεία και έχεις εφόδια ,χρησημοποιησε τα .
    Ξέρεις λοιπόν ότι τα πάντα είναι στο μυαλό μας .
    Χρησημοποιησε λοιπόν την δύναμη του μυαλού σου για να αντιμετωπίσεις τους οποίους φόβους σου .
    Έχω περιστασιακά φλερτ, αλλά δεν φτάνουν στο να συγκατοικω.

    Η οικογένεια μου δεν με στηρίζει καθόλου, γενικά είμαστε δυσλειτουργική οικογένεια σε πολλά θέματα.

    Τεσπα, να δούμε αν θα με αφήσει καν ο πατέρας μου να μετακομίσω στο ξενοδοχείο γιατί λέει ότι πέρυσι είχα φέρει μια γάτα στο δωμάτιο που εμένα και έχει εμμονή εναντίων των γατών. Και δεν τον ενδιαφέρει καν ότι θα ζαλίζομαι για να πάω από το σπίτι μου στο ξενοδοχείο. Θα τον πείσω στο τέλος αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να πάρω την αγαπημένη μου γάτα μαζί μου και παίρνει και χάπια.

    Η αδερφή μου δεν είναι καθόλου συννενοησιμη και υπεύθυνη, αλλά οκ, θα βρω μια λύση .

  2. #17
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εσύ δεν είπες ότι ο γιατρός σου είπε αν πάθεις να του κάνουν μηνυση; Αυτό είναι 100%. Εμένα δεν μου το έδωσε κανένας καρδιολόγος αυτό το 100% γιατί δεν υπάρχει.
    Η δυσαυτονομια και η ορθοστατικη ταχυκαρδία είναι πολύ πιο περίπλοκη από απλή φλεβοκομβικη ταχυκαρδία και δημιουργεί θέματα σε όλο το σώμα. Σε κάθε περίπτωση , κανεις δεν μιλησε για αμφισβήτηση των γιατρων , οι φοβίες έτσι λειτουργούν, τριγκαρονται από συγκεκριμένα περιστατικά και έχουν υφέσεις και διεσεις.

    Ωστόσο ούτε ως αλλανθαστες αυθεντίες πρέπει να βλέπει κανείς τους γιατρούς. Τα ιατρικά λάθη είναι συχνά και είναι λογικό να συμβαίνουν, δεν είναι παντογνώστες ούτε θεοί.

    Στην περίπτωση του Ευζωνα πάντως έλεγαν ότι είχε ελεγχθεί πρόσφατα και ότι έκανε κάθε χρόνο καρδιολογικο ελεγχο. Ωστόσο μετά είπαν ότι δεν είχε γίνει πλήρης έλεγχος. Κάποιοι είπαν ανεύρυσμα αορτής. Εμένα στο γραφείο τυπου μου είπαν ότι είχε θέμα εκ γενετής. Σε αλλη περίπτωση 25 χρονου πέρυσι που σωριάστηκε μπροστά στους γονείς του, είχε πάει σε γιατρό την προηγούμενη και δεν δόθηκε η πρεπουσα σημασία ατα συμπτώματα που ανέφερε.
    Αλλη περίπτωση στο χωριό μου, 35χρονης, είχε πάει στο νοσοκομείο με πόνο, της έκαναν εξετάσεις, την έστειλαν σπίτι της και πέθανε λίγες ώρες μετά.

    Επιπλεον οι συνηθεις έλεγχοι για την καρδιά δεν ειβαι πλήρεις. Πλήρης έλεγχος εκτός από τα βασικά χολτερ, καρδιογράφημα, τεστ κοπώσεως εξετάσεις αίματος, τριπλεξ κλπ, είναι και ο γενετικός έλεγχος καθώς και η αξονική καρδιάς.
    Έχω συγγενείς καρδιολόγους και πηγαίνω σ αυτούς ή συστημένος απ αυτούς σε κάποιους άλλους, οπότε μια κάποια σιγουριά τη νιώθω ή τουλάχιστον προσπαθώ να τη νιώθω. Το υπερηχογράφημα, το χόλτερ κλπ.είναι βασικές εξετάσεις κι αν ο γιατρός διαπιστώσει κάτι κακό πάνω σ αυτά θα σε στείλει για περαιτέρω εξετάσεις. Ναι ειναι και θέμα που θα τύχεις, αλλά η πλειοψηφία έχει συνείδηση της ιατρικής των ιδιότητος. Τα περιστατικά που αναφέρεις είναι καθαρά θέμα ιατρικών λαθών, έχω και γω αρκετά ν αναφέρω, ειδικά στα νοσοκομεία, αλλά δεν θέλω τώρα να το κάνω. Το θέμα του εύζωνα ήταν κληρονομικό, που αν γινόταν ενας καλός και αναλυτικός έλεγχος θα είχε προληφθεί. Προφανώς ήταν τυπικός και επιπόλαιος ο έλεγχος...
    Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να έχεις τον προσωπικό σου ιατρό έτσι ώστε και στο νοσοκομείο να χρειαστεί να πας, να τον πάρεις τηλέφωνο και να επιληφθεί αυτός από κει και έπειτα. Δεν είναι αυθεντίες οι ιατροί, ούτε Θεοί, όμως αν έχεις χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης ξέρεις ότι θα κάνει το καλύτερο δυνατό για σένα. Καταλαβαίνεις πότε ένας γιατρός κάνει καλά τη δουλειά του, όταν δεν σ εξετάζει επιπόλαια, όταν σου μιλάει σωστά και εμπεριστατωμένα, όταν η όλη του εικόνα σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Μεγάλωσα σε οικογένεια γιατρών, οι θείοι μου δηλαδή, έχω πάει και σε καθηγητές πανεπιστημίου, μπορώ να κρίνω πότε ένας είναι υπεύθυνος και πότε "απατεώνας", αν μπορεί να μου επιτραπεί η λέξη. Νομίζω το ίδιο μπορείς να κάνεις και συ, έχεις κρίση, έχεις επισκεφτεί πάμπολλους καρδιολόγους απ οτι έχεις γράψει στο παρελθόν και νομίζω έχεις καταλάβει ότι δεν είναι όλοι οι ίδιοι.
    Ναι, ο γιατρός είπε να του κάνουνε μήνυση αν πάει κάτι στραβά, όμως πως μπορείς να πεις ότι είναι 100% αν τυχόν έχει λάθος; Τίποτα δεν είναι 100%, ακόμα και ο ψυχίατρός μου λέει "εδώ τώρα που κάνουμε τη συνεδρία μπορεί να πέσει ένας μετεωρίτης πάνω μας, υπάρχουν πιθανότητες".
    Με συγχωρείς, δεν ήξερα ότι έχεις δυσαυτονομία, αυτό είναι κάτι που το χει διαγνώσει καρδιολόγος; Θέλω να πω φαίνεται στην εξέταση; Έχεις διαταραχές του καρδιακού ρυθμού; Επειδή και γω έχω, αλλά μου είπε ότι είναι φλεβοκομβική ταχυκαρδία.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by csath View Post
    Έχω συγγενείς καρδιολόγους και πηγαίνω σ αυτούς ή συστημένος απ αυτούς σε κάποιους άλλους, οπότε μια κάποια σιγουριά τη νιώθω ή τουλάχιστον προσπαθώ να τη νιώθω. Το υπερηχογράφημα, το χόλτερ κλπ.είναι βασικές εξετάσεις κι αν ο γιατρός διαπιστώσει κάτι κακό πάνω σ αυτά θα σε στείλει για περαιτέρω εξετάσεις. Ναι ειναι και θέμα που θα τύχεις, αλλά η πλειοψηφία έχει συνείδηση της ιατρικής των ιδιότητος. Τα περιστατικά που αναφέρεις είναι καθαρά θέμα ιατρικών λαθών, έχω και γω αρκετά ν αναφέρω, ειδικά στα νοσοκομεία, αλλά δεν θέλω τώρα να το κάνω. Το θέμα του εύζωνα ήταν κληρονομικό, που αν γινόταν ενας καλός και αναλυτικός έλεγχος θα είχε προληφθεί. Προφανώς ήταν τυπικός και επιπόλαιος ο έλεγχος...
    Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να έχεις τον προσωπικό σου ιατρό έτσι ώστε και στο νοσοκομείο να χρειαστεί να πας, να τον πάρεις τηλέφωνο και να επιληφθεί αυτός από κει και έπειτα. Δεν είναι αυθεντίες οι ιατροί, ούτε Θεοί, όμως αν έχεις χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης ξέρεις ότι θα κάνει το καλύτερο δυνατό για σένα. Καταλαβαίνεις πότε ένας γιατρός κάνει καλά τη δουλειά του, όταν δεν σ εξετάζει επιπόλαια, όταν σου μιλάει σωστά και εμπεριστατωμένα, όταν η όλη του εικόνα σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Μεγάλωσα σε οικογένεια γιατρών, οι θείοι μου δηλαδή, έχω πάει και σε καθηγητές πανεπιστημίου, μπορώ να κρίνω πότε ένας είναι υπεύθυνος και πότε "απατεώνας", αν μπορεί να μου επιτραπεί η λέξη. Νομίζω το ίδιο μπορείς να κάνεις και συ, έχεις κρίση, έχεις επισκεφτεί πάμπολλους καρδιολόγους απ οτι έχεις γράψει στο παρελθόν και νομίζω έχεις καταλάβει ότι δεν είναι όλοι οι ίδιοι.
    Ναι, ο γιατρός είπε να του κάνουνε μήνυση αν πάει κάτι στραβά, όμως πως μπορείς να πεις ότι είναι 100% αν τυχόν έχει λάθος; Τίποτα δεν είναι 100%, ακόμα και ο ψυχίατρός μου λέει "εδώ τώρα που κάνουμε τη συνεδρία μπορεί να πέσει ένας μετεωρίτης πάνω μας, υπάρχουν πιθανότητες".
    Με συγχωρείς, δεν ήξερα ότι έχεις δυσαυτονομία, αυτό είναι κάτι που το χει διαγνώσει καρδιολόγος; Θέλω να πω φαίνεται στην εξέταση; Έχεις διαταραχές του καρδιακού ρυθμού; Επειδή και γω έχω, αλλά μου είπε ότι είναι φλεβοκομβική ταχυκαρδία.
    Τον καρδιολόγο μου τον εμπιστεύομαι, θεωρώ πως είναι ο καλύτερος του νησιού, ωστόσο με βλέπουν περιστασιακά και άλλοι χωρίς να του το πω. Ο δεύτερος καρδιολόγος μου που με βλέπει εκτος από τον επίσημο θεωρεί ότι θα μπορουσα και χωρίς χάπια λόγω της ηλικίας μου, αλλά μου είπε ότι δεν αποκλείει το να μου έγραφε και αυτός, απλα όχι το χάπι που παίρνω (το προκαλαραν που το δίνουν συνήθως σε καρδιακή ανεπάρκεια) Χωρις χαπια είμαι και τωρα (είπα να τα κόψω για λίγο μέχρι να πιάσουν οι ζέστες που μου φέρνουν μεγαλύτερα συμπτωματα) αλλα περιορίζεται πολύ η καθημερινότητα μου και η ποιότητα ζωης μου, γιατί, ειδικά τα πρωινά, είμαι συμπτωματικος και με πιάνει και κάτι σαν λαχάνιασμα αν πανε πάνω από 120 χωρίς λόγο. Καλά , σε κρίση πανικού χτυπάω 160 , αλλά άλλο αυτό. Ειδικά πχ αν έχω φάει, έστω και δύο μπουκιές και μετά είμαι σε όρθια θέση έχω σίγουρα 120+. Πριν μερικές μέρες είχα πάει να βάψω λίγο στο ξενοδοχείο για να βοηθήσω στις δουλειές για το άνοιγμα και μετά από λίγη ώρα έπρεπε να πάω να ξαπλώσω γιατί με χτύπησε ο ήλιος, είχα φάει και ένα σάντουιτς και είχα 120 με το να στέκομαι απλά.

    Δεν έχω διαγνωστεί επίσημα με ορθοστατικη ταχυκαρδία γιατί θέλει το τεστ ανάκλησης και πρέπει να πάω Αθήνα να το κάνω, αλλά πληρω τα κριτήρια. Το POΤS ανήκει στη δυσαυτονομια. Ο καρδιολόγος μου στη διάγνωση γράφει ότι έχω απροσφορη φλεβοκομβικη ταχυκαρδία. Φλεβοκομβικη ειναι και η δικη μου δλδ, απλα συμβαίνει χωρις λογο με το που σηκωθώ ή περπατήσω λίγα βήματα. Σε απλές μέρες πάω μέχρι 120-130 , σε μέρες που έχει ζέστη αν κάνω το λάθος να βγω είχαν ανέβει και 170. Οι φλεβοκομβικες ταχυκαρδιες είναι δύσκολο να αξιολογηθούν γιατί δεν ξέρουν αν αυτή τη φλεβοκομβικη την κάνεις περπατώντας από το δωμάτιο στην τουαλέτα , που δεν ειναι φυσιολογικό, ή πανω στην άσκηση, που είναι φυσιολογικο.
    Έχω επίσης συχνα υπόταση σε πολύ χαμηλές μετρήσεις πχ 75/49 , ακόμα και σε μέτρηση ιατρείου.
    Δεν ξέρω που οφείλεται το θέμα με τους παλμούς. Αγχος είχα ανέκαθεν αλλά ήμουν βραδυκαρδικος, εντελώς ξαφνικά 1.5 χρόνο πριν άρχισε να συμβαίνει αυτό. Παράλληλα εμφάνισα προδιαβητη, θέματα με το στομάχι κ.ά. Διαφορα σενάρια έχουν εξεταστεί αλλά ακόμα καμία βέβαιη διάγνωση.
    Έχω και το θέμα των αιμοπτυσεων που δεν διαλευκανθηκε ακόμα. Γενικά πολλά ανοιχτά παράθυρα και αναπάντητα ερωτήματα.
    Αύριο έχω υπέρηχο άνω κοιλιάς λόγω πόνου ψηλά δεξιά. Να δούμε τι είναι κι αυτό.


    Εσύ ποτε ανέβασες τους 140;

  4. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    Tη μέρα που είχα βάλει το χολτερ έδειξε 140 και ελάχιστες 60. Πριν απ αυτό ανέβαζα μέσα στη μέρα 100-115, ανάλογα και με το τί σκεφτόμουν και σε τι ένταση το σκεφτόμουν. Τώρα με το λοπρεσορ εδώ και μια βδομαδα έχουν πέσει στους 85-90 τη μέρα με τάση να πέσουν κι άλλο και τη νύχτα γύρω στους 60. Πίεση σχετικά σταθερή 7 με 8 η μικρή και 10 με 11 η μεγάλη. Η ιατρός μου εξέτασε το χόλτερ πολλές ώρες, μου είπε ότι δεν είναι επικίνδυνες οι ταχυκαρδίες και μάλιστα μου το τόνισε με έντονο ύφος (για να το εμπεδώσω ίσως) και αρκετές φορές. "Το εξέτασα επισταμένα" μου είπε, "αν έβλεπα κάτι θα σε είχα στείλει αλλού, δεν θα καθόμασταν τώρα εδώ".
    Η δυσαυτονομία στα κάνει αυτά τα σκαμπανεβάσματα στους σφυγμούς έτσι δεν είναι; Είναι βασανιστικό το ξέρω...
    Όλα αυτά που αναφέρεις, προδιαβήτη, στομάχι, αιμοπτύσεις, μήπως είναι από άγχος; Υπερευαισθησία στο άγχος και εκδήλωση τέτοιων συμπτωμάτων; Υπόθεση κάνω, εγώ συνήθως σε έντονο άγχος έχω την κοιλια (διάρροια) και φυσικά πολλά ψυχοσωματικά, εκτός αυτού έχω και υποθυρεοειδισμό...
    Καλή επιτυχία στην εξέτασή σου

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έκανες κάποια δραστηριότητα όταν ανέβηκαν ή λόγω άγχους;

    Σε ηρεμία και μένα πέφτουν στους 50 και στους σαράντα κάποιες φορές. Πριν το πάθω είχα συνέχεια χαμηλούς παλμούς.



    Από άγχος δύσκολο να κάνεις αιμοπτυσεις και τα υπόλοιπα, δεν μου το είπε κανένας από τους γιατρούς. Οκ για τους παλμούς άντε να πεις άγχος (αν και δεν ισχύει, γιατί τότε θα είχα και σε καθιστή θέση. Δεν μπορεί δηλαδή να είμαι όρθιος με 120 λόγω άγχους και όταν κάθομαι να πέφτουν στους 75 λες και το άγχος εξαφανίστηκε σε δευτερόλεπτα). Σίγουρα επηρεάζει στο πώς εκλαμβάνω εγώ τα συμπτώματα ή μπορεί πχ εκεί που θα είχα 120 παλμούς να με κάνει να έχω 150, αλλά πρακτικά δεν έχει επίδραση και ούτε είδα διάφορα με αγχολυτικα. Μπορεί βέβαια το έντονο άγχος να ενεργοποιησε μια κατάσταση στο σώμα μου που ίσως θα εκδηλωνόταν αργότερα στη ζωή μου.


    Εγώ πιστεύω ότι ίσως έχω καρκίνο,γιατί διάβασα μια μελέτη που λέει ότι ασθενείς με καρκίνο μπορεί να αναπτύξουν τέτοια συμπτώματα, είτε κάποιο αυτοάνοσο που δεν έχει βρεθεί ακόμα και βρίσκεται υπό εξέλιξη. Μπορεί βέβαια και όλα αυτά τα συμπτώματα να μην σχετίζονται με μια μονο πάθηση.

    Γενικά με αγχωνει κυρίως η καρδιά και το απρόβλεπτο. Ακόμα και σε άσχετες παθήσεις, φοβάμαι την επίπτωση στην καρδιά , όχι την πάθηση από μόνη της.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    όχι, δεν έκανα κάποια δραστηριότητα, καθαρά λόγω άγχους. Τώρα δείχνει να δουλεύει το λοπρεσόρ, βέβαια σε συνθήκες έντονου στρεσαρίσματος θα πρέπει ίσως ν αυξήσω τη δόση, αλλά με τα μέχρι τώρα δεδομένα πάει καλά.
    Δεν είδες διαφορά ούτε με αγχολυτικά ε; Χμμ, περίεργο...
    Και μένα περισσότερο με αγχώνει η καρδιά, ακόμα και σε περιπτώσεις καρκίνου ή άλλων παθήσεων, ξέρω μπορεί ν ακουστεί προσβολή αλλά είναι η πικρή αλήθεια....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Δεν ακουσα την είδηση που λέτε αλλα θα σας πω κατι που έχω καταλάβει δε πάει να έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις δε πάει να μας έχουν δει οι καλύτεροι γιατροί αν έρθει η ώρα μας δε γλιτώνουμε με τίποτα. Το πιστεύω 100% . Δεν υπάρχει για κανένα εγγύηση. Άκουσα μια σε ενα μπλογκ που είπε " άρχισα να νιώθω ευτυχισμένη οταν συνειδητοποίησα οτι οι μέρες μπροστά μου είναι λιγότερες από τις μέρες που εχω ήδη ζήσει" άρα λιγότερο αγχωτικές σκέψεις και περισσότερη ΖΩΗ.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    Αντώνη έκανες την εξέταση; Πως πήγε; Αν θες ενημέρωσε...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by csath View Post
    Αντώνη έκανες την εξέταση; Πως πήγε; Αν θες ενημέρωσε...
    Καλησπερα, ναι, την εκανα χθες. Δεν βρήκαν κάτι. Μονο λιπώδη διήθηση στο συκώτι μου χωρίς εστιακες αλλοιώσεις. Αυτό το είχα και πέρυσι αλλά μου κάνει εντύπωση το γιατί. Ούτε αλκοόλ πίνω πλέον, ούτε καπνίζω, ούτε κιλά έχω.
    Βέβαια τον περσινό υπέρηχο τον έκανα σε άλλο εργαστήριο και μου είχαν βρει και λίθους στα νεφρά. Άρα ίσως δεν ηταν καλό το μηχάνημα στο ότι δεν βρήκαν πέτρες στη χολή.

    Δεν μίλησα ακόμα με το γαστρεντερολογο μου, θα τον πάρω κάποια στιγμή να τον ρωτήσω αν πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο ή αν θα θεωρήσουμε ότι ο πόνος είναι λόγω του ευερεθιστου εντέρου (αν και άλλος γιατρός που μίλησα είπε ότι δεν ειναι συχνό να συμβαίνει στα δεξια)

    Ο πόνος μου πάντως πάει και έρχεται κατά καιρούς.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Κι εγώ όταν έκανα υπέρηχο μου βρήκανε λίπος στο συκώτι και πέτρες στη χολή. Αλλά βέβαια φάνηκε ότι κάτι έχω και από τις αιματολογικές εξετάσεις ήταν λίγο ανεβασμένες. Και αναρωτιόμουν όπως εσύ αφού δεν πίνω, δεν καπνίζω, προσέχω όσο μπορώ γιατί να έχω θέμα; Είναι αναλόγως τον άνθρωπο. Όσο και να προσέχει κάποιος μπορεί να έχει πρόβλημα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Κι εγώ όταν έκανα υπέρηχο μου βρήκανε λίπος στο συκώτι και πέτρες στη χολή. Αλλά βέβαια φάνηκε ότι κάτι έχω και από τις αιματολογικές εξετάσεις ήταν λίγο ανεβασμένες. Και αναρωτιόμουν όπως εσύ αφού δεν πίνω, δεν καπνίζω, προσέχω όσο μπορώ γιατί να έχω θέμα; Είναι αναλόγως τον άνθρωπο. Όσο και να προσέχει κάποιος μπορεί να έχει πρόβλημα.

    Για τις πέτρες τι σου είπαν; Νιώθεις πόνο κατά καιρούς στη χολή; Κι εγώ περίμενα ότι θα έβρισκαν γιατί ο πόνος μου κάποιες φορές είναι ακριβώς πάνω στη χολή.

    Η διατροφή μου δεν είναι πάντα η καλύτερη είναι η αλήθεια. Ίσως πρέπει να αρχίσω να προσέχω λίγο παραπάνω. Εξετάσεις έκανα πριν δύο μήνες, είχαν βγει όλα οκ. Θα ξανακάνω άμεσα όμως γιατί θα πάω στην ενδοκρινολόγο μου να δούμε για το θέμα του ζαχάρου. Όχι πως έχω ζάχαρο αλλά στη δοκιμασία γλυκόζης ήταν λίγο ανεβασμένη η ινσουλίνη και η γλυκοζυλιωμενη μου ήταν οριακή. Επίσης κατά καιρούς με πιάνουν υπογλυκαιμικα επεισόδια. Το ζάχαρο νηστείας μου είναι συνήθως 91 δεν το λες και χαμηλό και έχουμε προδιάθεση στην οικογένεια.
    Για αυτό είχε πάει και ο νους μου στο πάγκρεας, γιατί κάνει θέματα διαβήτη. Η χρονιά παγκρεατίτιδα θα εξηγούσε μάλιστα και τις αιμοπτυσεις. Δεν βρήκε όμως κάτι στον υπέρηχο. Η αμυλαση μου στις εξετάσεις αίματος ήταν 90 με όριο το 110 και δεν ανησύχησε το γιατρό, αν και εμένα μου φάνηκε ύποπτη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Καλησπερα, ναι, την εκανα χθες. Δεν βρήκαν κάτι. Μονο λιπώδη διήθηση στο συκώτι μου χωρίς εστιακες αλλοιώσεις. Αυτό το είχα και πέρυσι αλλά μου κάνει εντύπωση το γιατί. Ούτε αλκοόλ πίνω πλέον, ούτε καπνίζω, ούτε κιλά έχω.
    Βέβαια τον περσινό υπέρηχο τον έκανα σε άλλο εργαστήριο και μου είχαν βρει και λίθους στα νεφρά. Άρα ίσως δεν ηταν καλό το μηχάνημα στο ότι δεν βρήκαν πέτρες στη χολή.

    Δεν μίλησα ακόμα με το γαστρεντερολογο μου, θα τον πάρω κάποια στιγμή να τον ρωτήσω αν πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο ή αν θα θεωρήσουμε ότι ο πόνος είναι λόγω του ευερεθιστου εντέρου (αν και άλλος γιατρός που μίλησα είπε ότι δεν ειναι συχνό να συμβαίνει στα δεξια)

    Ο πόνος μου πάντως πάει και έρχεται κατά καιρούς.
    Καλημερα !

    Ολα καλα Αντωνη μην ανυσηχεις ,ολοι εχουμε λίπος στο συκωτι .
    Και εγω ειχα και ο αντρας μου πριν κανουμε και οι δυο χειρουργείο στην χολη ...

    Και οι δυο καναμε διατροφή, πολυ ιδιαίτερη λογου αθλητισμου και ομως είχαμε λιπος ...Ουτε καπνιζουμε ,ουτε τιποτε αλλο απο καταχρήσεις .Ενα δυο ποτακια οταν βγαιναμε μονο και καποια βραδια στο σπιτι ,οτι δηλαδη κανουν οι περισσοτεροι ....
    Ασε που οταν χειρουργηθηκε ο γιος μου για σκωληκοειδής απόφυση ειχαν βρει και εκείνων λιγο λιπακι στο συκώτι του , πανικοβληθηκα και ρωτησα την γιατρο μας γιατι τοσο μικρο παιδι και με την διατροφη που κανει και μου ειπε να μην αγχώνομαι ολοι οι άνθρωποι εχουν ,ακόμα και τα μικρα παιδια ενα μικρο ποσοστο λόγο των τροφων ..Οσο προσεγμένες και να ειναι πλεον εχουν και αυτες συντηρητικά .. έπαιρνε και αντιβιωση εκεινο το διαστημα και επηρεασε και αυτο και οντως δηλαδη οταν ξανακαναμε μετα απο εξι μήνες επαναληπτικό ειχε φυγει τελειως ..
    Οποτε να ξερεις παιζουν ρολο ακομα και τα απλα ντεπον που παίρνουμε και οχι μονο η διατροφη ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Για τις πέτρες τι σου είπαν; Νιώθεις πόνο κατά καιρούς στη χολή; Κι εγώ περίμενα ότι θα έβρισκαν γιατί ο πόνος μου κάποιες φορές είναι ακριβώς πάνω στη χολή.

    Η διατροφή μου δεν είναι πάντα η καλύτερη είναι η αλήθεια. Ίσως πρέπει να αρχίσω να προσέχω λίγο παραπάνω. Εξετάσεις έκανα πριν δύο μήνες, είχαν βγει όλα οκ. Θα ξανακάνω άμεσα όμως γιατί θα πάω στην ενδοκρινολόγο μου να δούμε για το θέμα του ζαχάρου. Όχι πως έχω ζάχαρο αλλά στη δοκιμασία γλυκόζης ήταν λίγο ανεβασμένη η ινσουλίνη και η γλυκοζυλιωμενη μου ήταν οριακή. Επίσης κατά καιρούς με πιάνουν υπογλυκαιμικα επεισόδια. Το ζάχαρο νηστείας μου είναι συνήθως 91 δεν το λες και χαμηλό και έχουμε προδιάθεση στην οικογένεια.
    Για αυτό είχε πάει και ο νους μου στο πάγκρεας, γιατί κάνει θέματα διαβήτη. Η χρονιά παγκρεατίτιδα θα εξηγούσε μάλιστα και τις αιμοπτυσεις. Δεν βρήκε όμως κάτι στον υπέρηχο. Η αμυλαση μου στις εξετάσεις αίματος ήταν 90 με όριο το 110 και δεν ανησύχησε το γιατρό, αν και εμένα μου φάνηκε ύποπτη.
    Μου είπαν ότι έχω λάσπη και πολλές μικρές πετρούλες που υπάρχει κίνδυνος να τύχει να φρακάρουν σε κάποιο σωληνάκι προς το πάγκρεας και να δημιουργηθεί παγκρεατίτιδα. Και έκανα λαπαροσκόπηση και την αφαίρεσα τη χολή. Δεν είχα όμως έντονα συμπτώματα μόνο από τις εξετάσεις φάνηκε το πρόβλημα. Γενικά αν τυχόν η χολή δημιουργεί πέτρες είναι άχρηστο σαν όργανο και δεν λειτουργεί σωστά και δεν μπορεί να επανέλθει όπως ήταν.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ειμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Χθες τα σκυλιά του άντρα της μιας μου αδερφής , μια αγελη εξι αγριων σκυκιων,ξεσκισαν μπροστα στα ματια μου 3 από τις γάτες μου. Καλέσαμε την αστυνομια με την άλλη μου αδερφή αλλα δεν βρήκαμε άκρη προς το παρόν.

    Πήγα στο νοσοκομείο με ταχυπαλμία και αίσθημα παλμών. Είχα μιλήσει και τον καρδιολόγο μου και μου είπε να πάρω το χάπι μου, αλλά δεν θέλω να το ξαναρχίσω αυτές τις μέρες γιατί θα μου φέρει σίγουρα παρενέργειες όπως όταν το ένα πρωτοξεκινησει και θα με αγχωσει πιο πολυ.

    Φοβάμαι να το πάρω.


    Πήγα στα επείγοντα χθες και μου έκαναν καρδιογράφημα και εξετάσει αιματος και με άφησαν να φύγω. Νιώθω βάρος και κατά καιρούς πόνο στο στήθος. Δεν νομίζω να τη βγάλω καθαρή. Η πίεση μου ανέβηκε 115/79 που είναι υψηλή για μένα. Και έχω αίσθημα παλμών και ταχυπαλμία με το παραμικρό.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Κρίμα για τις καημένες τις γάτες, αλλά να το κυνηγήσετε το θέμα, έχουν και νομική ευθύνη οι ιδιοκτήτες σκύλων! ίσως να ρωτούσατε δικηγόρο?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. τριγλυκεριδια λογω ολανζαπίνης
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-04-2020, 16:18
  2. Τρελό άγχος λόγω κορονοϊός
    By stavrinafly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 17-03-2020, 16:35
  3. Δεν τον ελκυω λόγω ασθένειας...
    By Κατερινα82 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 23-10-2019, 22:29
  4. Αυξημένο άγχος λόγω των ημερών...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-04-2019, 03:00
  5. Άγχος λόγω μη επαγγελματικής αποκατάστασης
    By s83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-07-2010, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •