Άγχος λόγω είδησης - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Κρίμα για τις καημένες τις γάτες, αλλά να το κυνηγήσετε το θέμα, έχουν και νομική ευθύνη οι ιδιοκτήτες σκύλων! ίσως να ρωτούσατε δικηγόρο?
    Έχουμε κάνει ήδη καταγγελία αλλά στο μεταξύ εξακολουθούν να αφήνουν τα σκυλιά ελεύθερα. Για να αποτραπεί αυτο, είτε καλούμε συνέχεια την αστυνομια (όπως και κάνουμε τις τελευταίες δύο ημερες) για να τους επιβληθεί διοικητικό πρόστιμο, είτε σκάμε 3.000 χιλιάρικα για ασφαλιστικά μέτρα. Αλλά εκτός του ότι δεν θέλω να ξοδέψω δεκάρα για αυτό το σίχαμα (θα πάει αυτεπάγγελτα η κατηγορία και θα πληρώσει αποζημίωση μέχρι και 5.000 για ΚΆΘΕ ΜΊΑ νεκρή γάτα) ο πατέρας μου δεν μας αφήνει να κάνουμε ασφαλιστικά γιατί λέει ότι θα γίνουμε ρεζίλι (επειδή εμπλέκεται και η μεγάλη μου αδερφή αφού είναι άντρας της)


    Το χειρότερο είναι ότι είναι προκλητικοί. Σκότωσαν που σκότωσαν τις γάτες έλεγαν "καλά να πάθετε" και σήμερα αυτό το γομαρι που δεν αλλάζει ρούχα ποτέ και είναι σαν βουβάλι, με έβγαζε φωτογραφίες ενώ καθομουν στην αυλή , κάτι που είναι παράνομο να κάνει. Τοποθέτησα κι εγώ μια κάμερα αλλά δεν χαμπαριαζουν.

    Έκανα μέχρι τώρα μια καταγγελία στο Δημο, μια στην εισαγγελία και κάλεσα τόσες φορές την αστυνομία.

    Για τις καταγγελίες, ειδικά με τις παρούσες συνθήκες, θέλει αρκετούς μήνες μέχρι να φωνάξουν για προανάκριση κλπ, άρα στο μεταξύ αυτός θα αλωνίζει και θα πιστεύει ότι δεν τον αγγίζει ο νόμος

    Και είναι και επικίνδυνος, μου έχει επιτεθεί στο παρελθόν.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Αντώνη τι να πω ρε συ ..
    ειλικρινά πολύ σοκαριστικό όλο αυτό το θέαμα ειδικά για εσένα που ξέρω τι αγάπη έχεις για τις γάτες σου ..

    Πραγματικά προσπάθησε να αποβάλλεις αυτές τις εικόνες από το μυαλό σου γιατί δεν πρόκειται να ηρεμήσεις αλλιώς .

    Και άστο ,κάνε τα απαραίτητα βήματα και άσε τον νόμο να πράξει τα δέοντα ..
    Όσο ασχολείσαι μόνο κακό στην δική σου υγεία κάνεις να το ξέρεις .
    Δυστηχως όλο αυτό δεν θα της φέρει πίσω ούτε θα σβήσει τις εικόνες από το μυαλό σου ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αντώνη τι να πω ρε συ ..
    ειλικρινά πολύ σοκαριστικό όλο αυτό το θέαμα ειδικά για εσένα που ξέρω τι αγάπη έχεις για τις γάτες σου ..

    Πραγματικά προσπάθησε να αποβάλλεις αυτές τις εικόνες από το μυαλό σου γιατί δεν πρόκειται να ηρεμήσεις αλλιώς .

    Και άστο ,κάνε τα απαραίτητα βήματα και άσε τον νόμο να πράξει τα δέοντα ..
    Όσο ασχολείσαι μόνο κακό στην δική σου υγεία κάνεις να το ξέρεις .
    Δυστηχως όλο αυτό δεν θα της φέρει πίσω ούτε θα σβήσει τις εικόνες από το μυαλό σου ...
    Ναι έχεις δίκιο . Μου το είπε και ένας φίλος μου αυτό. Θα αφήσω το νομο να πράξει τα αναγκαια και θα ηρεμήσω. Είμαι καλύτερα σήμερα , μου πέρασαν δλδ τα νεύρα αλλά νιώθω όταν μου έρχονται στο μυαλό τα γατάκια που πέθαναν. Σκέφτομαι πως θα ένιωθαν εκείνη τη στιγμή και ότι το ένα γατάκι είχε έρθει νια στιγμή πριν να το χαϊδέψω κι εγώ δεν του έδωσα τότε την πρέπουσα σημασία για το έγραφα κάτι. Έμοιαζε σαν να ξέρει τι θα του συμβεί και ήθελε να με αποχαιρετήσει.

    Τέλος πάντων, ελπίζω να τιμωρηθεί αυτός από τη Δικαιοσύνη και να γίνει πιο υπεύθυνος. Όχι τίποτε άλλο, είναι επικίνδυνο να έχει έξι άγρια σκυλιά. Χθες παραλίγο να δαγκωσουν και μένα. Και δεν φταίνε τα ζώα προφανώς, αυτός φταίει που δεν είναι υπεύθυνος.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ναι έχεις δίκιο . Μου το είπε και ένας φίλος μου αυτό. Θα αφήσω το νομο να πράξει τα αναγκαια και θα ηρεμήσω. Είμαι καλύτερα σήμερα , μου πέρασαν δλδ τα νεύρα αλλά νιώθω όταν μου έρχονται στο μυαλό τα γατάκια που πέθαναν. Σκέφτομαι πως θα ένιωθαν εκείνη τη στιγμή και ότι το ένα γατάκι είχε έρθει νια στιγμή πριν να το χαϊδέψω κι εγώ δεν του έδωσα τότε την πρέπουσα σημασία για το έγραφα κάτι. Έμοιαζε σαν να ξέρει τι θα του συμβεί και ήθελε να με αποχαιρετήσει.

    Τέλος πάντων, ελπίζω να τιμωρηθεί αυτός από τη Δικαιοσύνη και να γίνει πιο υπεύθυνος. Όχι τίποτε άλλο, είναι επικίνδυνο να έχει έξι άγρια σκυλιά. Χθες παραλίγο να δαγκωσουν και μένα. Και δεν φταίνε τα ζώα προφανώς, αυτός φταίει που δεν είναι υπεύθυνος.
    Εχεις δικιο Αντωνη ειλικρινα ...Εμενα παντως με προβληματιζουν τετοιες συμπεριφορες απο σκυλια γιατι δεν ξερω πως θα αντιδρασουν οχι μονο σε ενα ενηλικα που μπορει καπως να προσπατευθει ,αλλα πολυ περισσοτερο σε μωρα -μικρα παιδια ..
    Καλο ειναι να ενημερωσεις την φιλοζωικη ,τετοια σκυλια δεν τα αφηνουν ετσι να το ξερεις ,ειχα περιπτωση που ενας σκυλος επιτεθηκε σε μικρο παιδι και μετα απο παρμβαση της φιλοζωικης απομακρυνθηκε απο το αφεντικο του και οδηγηθηκε σε ευθανασία γιατι εκριναν οτι ηταν επικίνδυνο ...Σκληρο και αυτο ,αλλα οταν ξερεις οτι θα κανει κακό δυστηχως ενεργεις διαφορετικά ..

    Ασε τις τύψεις και τις εικόνες στην ακρη μονο ετσι θα ηρεμησεις θα δεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εχεις δικιο Αντωνη ειλικρινα ...Εμενα παντως με προβληματιζουν τετοιες συμπεριφορες απο σκυλια γιατι δεν ξερω πως θα αντιδρασουν οχι μονο σε ενα ενηλικα που μπορει καπως να προσπατευθει ,αλλα πολυ περισσοτερο σε μωρα -μικρα παιδια ..
    Καλο ειναι να ενημερωσεις την φιλοζωικη ,τετοια σκυλια δεν τα αφηνουν ετσι να το ξερεις ,ειχα περιπτωση που ενας σκυλος επιτεθηκε σε μικρο παιδι και μετα απο παρμβαση της φιλοζωικης απομακρυνθηκε απο το αφεντικο του και οδηγηθηκε σε ευθανασία γιατι εκριναν οτι ηταν επικίνδυνο ...Σκληρο και αυτο ,αλλα οταν ξερεις οτι θα κανει κακό δυστηχως ενεργεις διαφορετικά ..

    Ασε τις τύψεις και τις εικόνες στην ακρη μονο ετσι θα ηρεμησεις θα δεις .
    Η φιλοζωική μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι πήρα το Δημο και είπαν θα έρθουν για αυτοψια στο σημείο και αν διαπιστώσουν κάτι, κινούν τις διαδικασίες για αφαίρεση των σκυλιών.

    Δεν νομίζω να φτάσουν στο να τους κάνουν ευθανασία αλλά είναι βέβαιο ότι τα σκυλιά πρέπει να χωριστούν και να πάνε σε νέους ιδιοκτήτες γιατι τώρα λειτουργούν σαν αγέλη και μπορεί να γίνουν επικίνδυνα.

    Σίγουρα μπορεί να δαγκωσουν και παιδάκια γιατί ακριβώς απέναντι έχουμε ένα μικρό εκκλησάκι που έρχονται βόλτα οικογένειες. Και γενικά έρχεται κόσμος , μικρότερα σκυλιά κλπ, δεν γινεται να κυκλοφορουν ελευθερα. Δεν είναι ότι είναι πολύ άγρια αν πλησιάσεις, αλλά είναι πολυ μεγαλόσωμα και δεν πρέπει να είναι χωρίς επίβλεψη όπως τα αφήνει αυτός ο ανεύθυνος. Και απλο παιχνιδι να θελουν να κανουν λογω του μεγέθους τους μπορεί να τραυματίσουν κάποιον.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Πάλι άσχημη είδηση. Παιδί 25 χρονών έσβησε ξαφνικά το βράδυ. Πεταγόταν στον υπνο του και είχε ταχυκαρδιες. Ο καρδιολογος δεν έβρισκε τίποτα. Του έλεγε είναι μια χαρά. Μήπως δεν τα ψάχνουμε αρκετά? Εχω τρελαθει που το άκουσα. Τι φταίει τι γίνεται και γιατι. Δεν ξέρω τι σκατά πια. Μήπως δεν πρεπει να βλέπω τόσο ίντερνετ πια γιατί όλο άσχημα βλέπω και τίποτα άλλο? Μήπως όλα συμβαίνουν σε όλους και πρεπει να ηρεμησω από τα φεισμπουκ κλπ? Η τελικά δεν ψάχνουμε αρκετά τι έχουμε και οκ είμαστε καλά λέμε. Φοβάμαι δεν ξέρω τι να σκεφτω

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Πάλι άσχημη είδηση. Παιδί 25 χρονών έσβησε ξαφνικά το βράδυ. Πεταγόταν στον υπνο του και είχε ταχυκαρδιες. Ο καρδιολογος δεν έβρισκε τίποτα. Του έλεγε είναι μια χαρά. Μήπως δεν τα ψάχνουμε αρκετά? Εχω τρελαθει που το άκουσα. Τι φταίει τι γίνεται και γιατι. Δεν ξέρω τι σκατά πια. Μήπως δεν πρεπει να βλέπω τόσο ίντερνετ πια γιατί όλο άσχημα βλέπω και τίποτα άλλο? Μήπως όλα συμβαίνουν σε όλους και πρεπει να ηρεμησω από τα φεισμπουκ κλπ? Η τελικά δεν ψάχνουμε αρκετά τι έχουμε και οκ είμαστε καλά λέμε. Φοβάμαι δεν ξέρω τι να σκεφτω
    Τον ποδοσφαιριστή λες;

    Για ποιο λόγο μας γράφεις αναλυτικά τι διάβασες σε ενα θέμα που λέω ότι προσπαθώ να αποφεύγω αυτές τις ειδήσεις; Δεν καταλαβαίνω.

    Τι σχέση έχει αν πετάγονταν στον ύπνο του; Ο πατέρας του είπε "κατι σαν ταχυκαρδίες" στον ύπνο και ότι τον εστειλαν σε έναν καρδιολόγο που του είπε ότι όλα είναι εντάξει. Λογικά δεν έβαλε χολτερ και δεν έπιασαν ην αρρυθμία. Δεν το διευκρινίζει βέβαια αν έβαλε ή όχι.Ηταν λάθος του γιατρού που δεν αξιολόγησε σωστά τα συμπτώματα. Επίσης οι αθλητές είναι πιο συχνό φαινόμενο να πάθουν κάτι τέτοιο.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Με συγχωρείς δεν είχα αυτόν τον σκοπό. Πίστευα πως όπως εσυ φοβήθηκες με μια είδηση έτσι φοβήθηκα και εγώ και ήθελα να το μοιραστω. Απλά αναρωτιέμαι μήπως τελικά πρεπει να επιμείνουμε όταν νιώθουμε κάτι παρολο τον εφησυχασμό που μας περνανε οι γιατροί

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το λέω πολύ ξεκάθαρα παραπάνω ότι προσπαθώ να αποφεύγω αυτές τις ειδήσεις και εσυ έρχεσαι και γράφεις αναλυτικά μια τέτοια είδηση στο θέμα.

    Τεσπά. Δεν ξέρω τι να πω. Κι εγώ έχω τέτοιες σκέψεις αλλά έχω πάει σε 12 καρδιολόγους. Έχω θέμα με ταχυκαρδίες σε όρθια θέση. Στον ύπνο νιώθω κάποιες φορές παλμούς αλλά δεν έτυχε να έχω ποτέ ταχυκαρδία. Για να πετάγονταν θα ένιωθε κάποια αρρυθμια. Πώς του προκλήθηκε βέβαια ξαφνικά,δεν ξέρω.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Με συγχωρείς δεν ήθελα να σε αγχωσω παραπανω. Είσαι από τα άτομα εδώ μέσα που νιώθω πως με καταλαβαίνουν πιο πολυ απ ολα γιατί νιώθω πως σκέφτομαι πολλες φορες τα ίδια με σένα και αυτό με παρηγορει. Και όπως πιστευω και για τον εαυτό μου ότι επηρεάζεται πολυ από όσα διαβάζει στα φμπ και ολα αυτα έτσι πιστευω πως παθαινεις και εσυ και ίσως τελικά δεν πρέπει να κοιταμε όλη την ώρα τα κινητά μας αλλά να κάνουμε πιο πολλα πραγματα μέσα στη μέρα. Και φυσικά ότι έχει ο ένας δεν παει να πει πως θα το παθει και ο άλλος. Δεν ξέρω και εγώ προσπαθω να βρω την άκρη μου. Να νιώθω καλά να μη φοβάμαι τόσο. Συγνώμη απλά θυμόμουν το ποστ και από τη χαζοβιασυνη μου δεν είδα ποιος το έγραψε και ότι δεν ήθελε άλλες ειδήσεις

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Όπως είπα μάλλον δεν έβαλε χολτερ και είχε κάποια αρρυθμία αρα με έναν απλό υπέρηχο και καρδιογράφημα δεν θα την επιασε. Τώρα πως και γιατί προκληθηκε και τον έπιανε κυρίως στον ύπνο, δεν ξέρω.
    Εγώ κάποια στιγμή θέλω να κάνω και μαγνητική καρδιάς και γενετικό έλεγχο .

    Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πέρα από συχνούς ελέγχους .

    Εγώ από χθες ένιωθα κάπως περίεργα. Τώρα νιώθω κάπως περίεργο το στομάχι μου, σαν να ανακατεύεται και μου έχει ανέβει η πίεση . Έχω 118 με 78 που είναι πολύ υψηλή για μένα και ειμαι και ξαπλωμένος. Και δεν έγινε λόγω άγχους και πριν μπω έχω έτσι ήμουν . Έχω και τρεις πετεχιες αριστερά στο στήθος. Περίεργα πράγματα.

    Πριν καμία ώρα έφαγα λίγα πατατάκια. Μήπως για αυτό μου ανέβηκε η πιεση; Και πάλι περίεργο μου φαινεται βέβαια.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Νιώθεις περιεργα το στομάχι γιατί εφαγες πατατακια? Ίσως σε ενόχλησαν και γι αυτό έχεις και ανεβασμενη πιεση. Τι να πω να τα προκαλει όλα το άγχος μας και υποσυνείδητα? Δεν ξερω

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Ελλη μου, σου απαντω εδω οπως σου απαντησα και στο δικο μου θεμα που εγραψες. Ναι! Η συνεχης ερευνα στο διαδικτυο, οι ειδησεις κλπ μας κανουν πιο πολυ κακο παρα καλο!! Το μυαλο μας, μας παιζει παιχνιδια. Εχω μια φιλη που ηθελε απεγνωσμενα να μεινει εγκυος. Το αποτελεσμα; Ειχε καθυστερηση, ειχε εμετους και δημιουργηθηκε σακος. Ομως εμβρυο...ποτε! Ο γυναικολογος της ειπε οτι ειναι ψευδοεγκυμοσυνη απο τα μηνυματα του εγκεφαλου! Ε, αν πιστεψω και εγω τωρα οτι ποναω το γονατο μου, σε καποια φαση θα το παθω!! Ότι εχουμε εκτακτες ειναι δεδομενο. Καταγράφηκε. Ομως οι γιατροι μας, μας καθησυχασαν. Αρα γιατι να του δινω και αλλη τροφη με το μυαλο μου και τις καταστροφικές μου σκεψεις; Οχι! Θα σκεφτομαι θετικα και θα ερθουν καλυτερες μερες! Και οταν ερχονται οι εκτακτες θα χορευω στον ρυθμο τους!!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Στον Ευαγγελάτο είπαν ότι έκανε μόνο καρδιογράφημα. Αλλά και υπέρηχο να έκανε, η νεκροψία δεν έδειξε κάποια ανωμαλία στην καρδιά του, ηταν δομικά υγιής.
    Ο πατέρας του είπε ότι του είπαν άγχος και ότι ηταν γενικά αγχωδης. Έπρεπε να μπει χολτερ να ανιχνεύσουν την αρρυθμία. Ξεκίνησαν πάντως τα συμπτώματα του τουλάχιστον δέκα μέρες πριν.

    Στην προκειμένη φταίει βέβαια ο γιατρός γιατι έχουν κάνει καραμέλα το άγχος. Για αυτο πρέπει να επιμένουμε και για περαιτέρω διερεύνηση ή να ζητάμε δεύτερη γνώμη αν συνεχιζουν τα συμπτώματα.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. τριγλυκεριδια λογω ολανζαπίνης
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-04-2020, 16:18
  2. Τρελό άγχος λόγω κορονοϊός
    By stavrinafly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 17-03-2020, 16:35
  3. Δεν τον ελκυω λόγω ασθένειας...
    By Κατερινα82 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 23-10-2019, 22:29
  4. Αυξημένο άγχος λόγω των ημερών...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-04-2019, 03:00
  5. Άγχος λόγω μη επαγγελματικής αποκατάστασης
    By s83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-07-2010, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •