Άγχος λόγω είδησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Άγχος λόγω είδησης

    Πάντα βγάζουν ειδήσεις όπως αυτή με την 36χρονη μητέρα, που λένε ως αιτιολογία θανάτου την "ανακοπή". Και συνήθως αφορά υγιείς ενήλικες όπως ισχυρίζονται αλλά σπάνια είναι ανακοπή χωρίς αίτιο. Δεν αναφέρουν όμως ποτέ το αίτιο γιατί απαιτείται νεκροψία και μετά είναι πια θέμα προσωπικών δεδομένων της οικογένειας.

    Με αγχώνουν τέτοιες ειδήσεις. Προσπαθώ να τις αποφεύγω αλλά το άκουσα τυχαια επειδη είχα ανοιχτή την τηλεόραση.

    Τα ίδια είχαν κάνει και με τον Ευζωνα και είχα πάρει τηλέφωνο στο γραφείο τυπου του προέδρου της Δημοκρατίας να μάθω τα αίτια θανάτου και μου είχαν πει ότι είχε πρόβλημα εκ γενετής.


    Και σκέφτομαι πώς εγώ έχω σίγουρα προδιάθεση για κάτι τέτοιο λόγω της ορθοστατικης. Το τελευταίο διάστημα έχω και συνέχεια υποθερμία και νιώθω περίεργα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε φόβισε η είδηση αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τι προβλήματα είχε η συγκεκριμένη ή αν είχε κάνει εξετάσεις για να δει αν έχει κάτι. Κι εγώ τρόμαξα όταν το διάβασα σαν καρδιοφοβική που είμαι και με τις έκτακτες που έχω. Μην ανησυχείς πάντως αφού έχεις κάνει εξετάσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε φόβισε η είδηση αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τι προβλήματα είχε η συγκεκριμένη ή αν είχε κάνει εξετάσεις για να δει αν έχει κάτι. Κι εγώ τρόμαξα όταν το διάβασα σαν καρδιοφοβική που είμαι και με τις έκτακτες που έχω. Μην ανησυχείς πάντως αφού έχεις κάνει εξετάσεις.
    Ναι αυτό λέω κι εγώ στον εαυτό μου, ότι έχω κοιτάξει τοσες φορές την καρδιά μου αλλά και πάλι όταν ακούω τέτοιες ειδήσεις και μονο η συγκεκριμένη λέξη δλδ με γεμίζει φόβο.

    Όταν είχε φρακαρει εκείνο το πλοίο την ακτοπλοϊκή γραμμή σε κάποια σάιτ έγραφαν πχ οτι προκαλεσε "έμφραγμα στο διεθνές εμπόριο" απο το ρημα φραζω δλδ, και μόνο η λέξη ηταν αρκετή για να με αγχωσει.

    Οι έκτακτες οκ, ειναι θέμα , αλλά νομίζω οι ταχυπαλμίες που έχω ειναι πιο επικίνδυνες. Βέβαια έχω τεστάρει πολλές φορές την καρδιά μου, πέρα από τις εξετάσεις, και με τις παρελθόντος κρίσεις πανικού που χτυπούσα 180 παλμούς αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Διάβασα πχ σε αθλητικούς αγώνες όπως στο ραγμπυ, αν ένας αθλητής χτυπήσει κάποιον άλλο στο θώρακα τη στιγμή που η καρδιά πάει να γεμίσει για να χτυπήσει, σε ένα κλάσμα του δευτερολέπτου δλδ αρκεί για να επιφέρει καρδιακό θάνατο γιατί διαταράσσεται ο ρυθμος. Τόσο εύκολα.


    Επίσης σκέφτομαι συχνά, οκ, άγχος, έχω και το θέμα με την ορθοστατικη, αλλά γενικά εμείς οι αγχώδεις είμαστε σίγουρα πιο ευάλωτοι για αληθινά καρδιακά επεισόδια. Και έστω το να πάθει κάποιος έμφραγμα, μπορείς και να το προλάβεις αλλά η ανακοπή σε 3 δεύτερα μου είπε ο καρδιολόγος μου έχεις πέσει κάτω. Αν κάποιος βέβαια δίπλα σου ξέρει πρώτες βοήθειες μπορείς να σωθείς, εγώ όμως μένω μόνος μου. Για αυτο εχω φοβία και προτιμώ να υπάρχει κάποιος στο σπίτι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ναι αυτό λέω κι εγώ στον εαυτό μου, ότι έχω κοιτάξει τοσες φορές την καρδιά μου αλλά και πάλι όταν ακούω τέτοιες ειδήσεις και μονο η συγκεκριμένη λέξη δλδ με γεμίζει φόβο.

    Όταν είχε φρακαρει εκείνο το πλοίο την ακτοπλοϊκή γραμμή σε κάποια σάιτ έγραφαν πχ οτι προκαλεσε "έμφραγμα στο διεθνές εμπόριο" απο το ρημα φραζω δλδ, και μόνο η λέξη ηταν αρκετή για να με αγχωσει.

    Οι έκτακτες οκ, ειναι θέμα , αλλά νομίζω οι ταχυπαλμίες που έχω ειναι πιο επικίνδυνες. Βέβαια έχω τεστάρει πολλές φορές την καρδιά μου, πέρα από τις εξετάσεις, και με τις παρελθόντος κρίσεις πανικού που χτυπούσα 180 παλμούς αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Διάβασα πχ σε αθλητικούς αγώνες όπως στο ραγμπυ, αν ένας αθλητής χτυπήσει κάποιον άλλο στο θώρακα τη στιγμή που η καρδιά πάει να γεμίσει για να χτυπήσει, σε ένα κλάσμα του δευτερολέπτου δλδ αρκεί για να επιφέρει καρδιακό θάνατο γιατί διαταράσσεται ο ρυθμος. Τόσο εύκολα.


    Επίσης σκέφτομαι συχνά, οκ, άγχος, έχω και το θέμα με την ορθοστατικη, αλλά γενικά εμείς οι αγχώδεις είμαστε σίγουρα πιο ευάλωτοι για αληθινά καρδιακά επεισόδια. Και έστω το να πάθει κάποιος έμφραγμα, μπορείς και να το προλάβεις αλλά η ανακοπή σε 3 δεύτερα μου είπε ο καρδιολόγος μου έχεις πέσει κάτω. Αν κάποιος βέβαια δίπλα σου ξέρει πρώτες βοήθειες μπορείς να σωθείς, εγώ όμως μένω μόνος μου. Για αυτο εχω φοβία και προτιμώ να υπάρχει κάποιος στο σπίτι.
    Αντώνη πέραν από τα οργανικά σου θέματα έχεις και του φόβους σου .
    Φόβους που όλοι έχουμε λίγο πολύ πάνω σε κάτι συγκεκριμένο.
    Δυστηχως δεν μπορουμε να τους αποφύγουμε, μόνο να μάθουμε να τους διαχειριζόμαστε ..
    Και εγώ δεν μπορώ να α ακούω για ανθρώπους που μετά από ατύχημα είναι καθηλωμένοι στο κρεβάτι ..
    Αυτόματα αναζωπυρώνονται πολλές μνήμες και πολλά άλλα που έχω βίωση ..

    Μόνο να τους διαχειριζόμαστε μπορούμε τίποτε άλλο και να μάθουμε να ζούμε με αυτούς ώστε να μην μας επηρεάζουν ..

    Και εγώ ταράχτηκα πολύ με αυτή την είδηση γιατί έγινε πραγματικά με πολύ τραγικό τρόπο όλο αυτό ..
    Και τα παιδιά μέσα στο αυτοκίνητο και το ατύχημα κάτω από το σπίτι της αδελφής της όπου πήγαινε γιατί κάτι είχε καταλάβει ότι δεν πήγαινε καλά ..
    Κρατα αυτό,ότι η γυναίκα είχε θέμα το διαισθάνθηκε γι αυτό και ο συζηγος της, της είπε να τον περιμένει και να μην οδηγεί αλλά εκείνη δυστηχως δεν τον άκουσε ..

    Ο μόνος τρόπος για να καταπολεμήσουμε τους φόβους μας είναι η πρόληψη και τίποτε άλλο.
    Εσύ ξέρεις έχεις τα θέματα σου ,έχεις κάνει τις εξετάσεις σου οπότε μπορείς να αξιολογήσεις πάνω κάτω κάτι που σου συμβαίνει ώστε να το προλάβεις .
    Οπότε ,οτι είναι να κάνεις από πλευρά σου το κάνεις ,μην αγχώνεσαι περισσότερο γιατί τότε εσύ ο ίδιος θα προκαλέσεις κάτι χειρότερο στον ευατο σου ..

    Άλλωστε να σου πω και κάτι ,οτι είναι να το πάθουμε θα το πάθουμε κάποια στιγμή ..
    Αν καθόμαστε και σκεφτόμαστε ποτέ θα το πάθουμε ή αν μπορούμε να το προλάβουμε τότε θα έχουμε χάσει το νόημα της ζωής μας ..
    Ειναι σαν να λες στον ευατο σου ότι από εδώ και πέρα θα μείνεις στο σπίτι σου όλη σου την ζωή ,μην τυχών και βγεις στο δρόμο και σε χτυπήσει αυτοκίνητο ..γίνεται?
    Όχι βέβαια ..

    Ηρέμησε όσο μπορείς μην ακούς τέτοια πράγματα και αν τύχει και τα ακούς προσπάθησε ο φόβος σου και η ανησυχια σου να μην σκεπάζουν την λογική όλου αυτού .
    Αλλιώς θα αρρωστήσεις ακόμα πιο πολύ .

    Και είναι μια ευκαιρία όλο αυτό να λέμε ότι η ζωή είναι πολύ μικρή ,δεν αξίζει να στεναχωριομαστε για κανέναν και τίποτα και να ζούμε όσο μπορούμε τις επιθυμίες μας !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το πρόβλημα είναι ότι εγώ συχνά νιώθω τέτοια συμπτώματα και νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά. Πχ από χθες έχω ναυτία, νιώθω βάρος και μια έλλειψη συντονισμού . Πλέον δεν τρέχω επειγοντα ούτε πάω στο γιατρό με το παραμικρό , αλλά νομίζω δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω ποτέ όντως κάτι τρέχει γιατι έχω κατά καιρούς τρελά συμπτώματα. Φοβαμαι λοιπον οτι θα παθω καυι και δεν θα το αξιολογησω ως σοβαρό για να πάω έγκαιρα στο γιατρο.

    Διάβασα τώρα ότι την έλουσε κρύος ιδρώτας και είχε πόνο στο στήθος. Λογικά έπαθε έμφραγμα και ναι, σε αυτές τις περιπτώσεις δεν πρέπει να κινηθείς, πρέπει να μασήσεις μια ασπιρίνη και να καλέσεις ασθενοφόρο. Ναι, πολύ άσχημο αυτό που συνέβη.

    Προσπαθώ να αποφεύγω τέτοιες ειδήσεις αλλά κάποιες φορές ή πετάγονται ή απλά τις ακούς τυχαία. Ένα μήνα πριν πάλι μου πετάχτηκε είδηση για μια κοπέλα 30 ετών που πέθανε στον ύπνο της.


    Προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι αλλά οπότε μαθαίνω κάτι τέτοιο σίγουρα με επηρεάζει για καμία βδομάδα ή το σκέφτομαι κατά καιρούς.
    Last edited by Skiouros8; 09-04-2021 at 16:37.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το πρόβλημα είναι ότι εγώ συχνά νιώθω τέτοια συμπτώματα και νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά. Πχ από χθες έχω ναυτία, νιώθω βάρος και μια έλλειψη συντονισμού . Πλέον δεν τρέχω επειγοντα ούτε πάω στο γιατρό με το παραμικρό , αλλά νομίζω δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω ποτέ όντως κάτι τρέχει γιατι έχω κατά καιρούς τρελά συμπτώματα. Φοβαμαι λοιπον οτι θα παθω καυι και δεν θα το αξιολογησω ως σοβαρό για να πάω έγκαιρα στο γιατρο.

    Διάβασα τώρα ότι την έλουσε κρύος ιδρώτας και είχε πόνο στο στήθος. Λογικά έπαθε έμφραγμα και ναι, σε αυτές τις περιπτώσεις δεν πρέπει να κινηθείς, πρέπει να μασήσεις μια ασπιρίνη και να καλέσεις ασθενοφόρο. Ναι, πολύ άσχημο αυτό που συνέβη.

    Προσπαθώ να αποφεύγω τέτοιες ειδήσεις αλλά κάποιες φορές ή πετάγονται ή απλά τις ακούς τυχαία. Ένα μήνα πριν πάλι μου πετάχτηκε είδηση για μια κοπέλα 30 ετών που πέθανε στον ύπνο της.


    Προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι αλλά οπότε μαθαίνω κάτι τέτοιο σίγουρα με επηρεάζει για καμία βδομάδα ή το σκέφτομαι κατά καιρούς.
    Νομίζω ότι ξέρεις ότι όταν φοβόμαστε κάτι μπορούμε να το σωματοποιησουμε έτσι?
    Αυτή είναι η κρίση πανικου.....Οι φοβίες μας ,τα άγχη μας και όλη αυτή η ψυχολογική πίεση αποτυπωμενη στο σώμα μας..

    Δεν θα ξεχάσω κάθε φορά που φοβόμουν ο πόνος στο σημείο της επέμβασης μου ήταν τριπλάσιος ..
    Όταν μου εξήγησε ο γιατρός πως γίνεται ο ίδιος πόνος ,από το ίδιο ακριβώς χειρουργείο να διαφέρει από άτομο σε άτομο και άρχισα να το επεξεργάζομαι , όλο αυτό τελοσπαντων και για το πώς έπρεπε να δουλέψω εγώ ,απορούσα με την δύναμη που έχει το μυαλό μας ..

    Ίδιο χειρουργείο ,ίδια αποκατάσταση ,ίδιας εντασης πόνος με άλλα άτομα ,διαφορετική αντίληψη όμως στην ένταση αυτού .
    Καθοριστικος παράγοντας ?
    Άγχος και φόβος ..Ικανά αυτά τα δύο συναισθήματα να σωματοποιησουν και να μεγιστοποιήσουν ένα πρόβλημα μας ..

    Έχεις σκεφτείι αυτό το βάρος που νοιωθεις κάποιες φορές ο φόβος που έχεις για όλα αυτά που ανέφερες πριν ,τον μεγαλώνει με αποτέλεσμα να τον σωματοποιεις σε βαθμό που οντως κάποια στιγμή να πάθεις ζημιά ,όχι γιατί είναι καθαρά μόνο οργανικό ...

    Συχνά πονάμε στο στομάχι γιατι φάγαμε πολύ ή κάτι που μας πειραξε....
    Αν όμως κάθε φορά που πονάμε λέμε ,αμάν μήπως έχω και κάτι άλλο ? Γιατί να πονάω τόσο συχνά?
    Αυτόματα δεν θα πονάμε ακόμα περισσότερο και σίγουρα δεν θα είναι από την αρχική αιτία ?

    Όλα κάπως έτσι λειτουργούν ...

    Σκέφτηκες ποτέ να μιλήσεις σε κάποιον άλλον να σου δείξει πως με ήρεμο τρόπο να αντιμετωπίζεις πρώτα την σκέψη σου και μετά τον πόνο ..
    Ας πούμε αντί να τρέξεις στα επείγοντα όταν πραγματικά αισθάνεσαι άσχημα να πάς σε ένα ψυχοθεραπευτή και να τα συζητήσετε όλα αυτά ..

    Εγώ νομίζω ότι όλα αυτά που έχεις ,τα θέματα υγείας σου όταν τα δεις πιο ψύχραιμα ,όταν αποβάλλεις το άγχος μην πάθεις κάτι και δεν προλάβεις ή τον φόβο θα τα διαχειρίζεσαι πιο καλά ..

    Κάποιες φορές όταν δεν είσαι καλά έχεις σκεφτεί να πας κάπου που να είναι κάποιος δικό σου άνθρωπος και να το συζητήσεις ?
    Δεν νοιωθεις τότε μεγαλύτερη ασφάλεια ότι και να πάθεις κάτι τουλάχιστον δεν θα είσαι μόνος σου?

    Πραγματικά Αντώνη τι φοβάσαι ?
    Να πάθεις κάτι ή την μοναξιά όταν δεν αισθάνεσαι καλά την ανασφάλεια της μοναξιάς πάνω σε θέματα υγείας ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κάνω περιστασιακά συνεδρίες.

    Δεν είναι ότι φοβάμαι τη μοναξιά Τόσο, αλλά περισσότερο το να μου συμβεί κάτι όταν ειμαι μόνος. Πάντως είναι δεδομένο ότι αν ζούσα με άλλο άτομο το άγχος μου θα ήταν μειωμένο κατά πολύ. Το καλοκαίρι που εμενα στο ξενοδοχείο ήμουν καλύτερα γιατί ήξερα ότι ανα πάσα στιγμή υπάρχει κόσμος γύρω μου.

    Δεν πάω πια στα επειγοντα, απλώς περιμένω να περάσει. Μου φαιβεται ομως οτι δεν δινω την πρεπουσα σημασια στα συμπτωματα μου. Πχ ακομα δεν εκανα τη βρογχοσκοπηση.
    Τώρα είμαι χάλια, με βάρος και παλμούς, έσπασα ΞΑΝΑ θερμόμετρο αυτή τη φορά στην κουζίνα και πετάχτηκαν οι μπίλιες παντού. Σίγουρα θα εξέπνευσε γιατί πολλές μπίλιες έγιναν πολύ μικρές. Σκουπίδια όπως μπορούσα αλλά το σπίτι μου έχει πολλές γωνίες και σίγουρα τρυπωσαν και στους αρμούς.

    Τώρα θα πάω φαρμακείο να αγοράσω ένα ηλεκτρονικό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Κάνω περιστασιακά συνεδρίες.

    Δεν είναι ότι φοβάμαι τη μοναξιά Τόσο, αλλά περισσότερο το να μου συμβεί κάτι όταν ειμαι μόνος. Πάντως είναι δεδομένο ότι αν ζούσα με άλλο άτομο το άγχος μου θα ήταν μειωμένο κατά πολύ. Το καλοκαίρι που εμενα στο ξενοδοχείο ήμουν καλύτερα γιατί ήξερα ότι ανα πάσα στιγμή υπάρχει κόσμος γύρω μου.

    Δεν πάω πια στα επειγοντα, απλώς περιμένω να περάσει. Μου φαιβεται ομως οτι δεν δινω την πρεπουσα σημασια στα συμπτωματα μου. Πχ ακομα δεν εκανα τη βρογχοσκοπηση.
    Τώρα είμαι χάλια, με βάρος και παλμούς, έσπασα ΞΑΝΑ θερμόμετρο αυτή τη φορά στην κουζίνα και πετάχτηκαν οι μπίλιες παντού. Σίγουρα θα εξέπνευσε γιατί πολλές μπίλιες έγιναν πολύ μικρές. Σκουπίδια όπως μπορούσα αλλά το σπίτι μου έχει πολλές γωνίες και σίγουρα τρυπωσαν και στους αρμούς.

    Τώρα θα πάω φαρμακείο να αγοράσω ένα ηλεκτρονικό.
    Καλημερα

    Αρα ειναι η ανασφαλεια που προερχεται απο την μοναξια σου καθαρα και μονο στα θεματα υγειας .
    Αφου λες οτι κανεις περιστασιακα καποιες συνεδριες, μαλλον ειναι αυτες που σε βοηθησαν να κανεις και το πρωτο σου βημα ...Να τα καταπολεμας μονος σου και να μην πηγαινεις στα επειγοντα .

    Ειδες πως τελικα δεν επαθες κατι?Παρ ολο τον φοβο σου και την ανησυχία σου καταφερες και δεν πηγες και καταλαβαινεις οτι μονο ταλαιπωρια προσφέρει ολο αυτο στον οργανισμο σου γι αυτο πλεον δεν το κανεις .

    Προσπαθησε να βελτιώνεις τις συνθηκες στο σπιτι οταν εισαι μονος σου .Οπως τωρα που λες οτι μια στιγμη αφηρημάδας ηταν ικανη να σε πανικοβάλει παλι. Παρε ηλεκρτονικο θερμομετρο και το κυριοτερο μην το χρησημοποιεις τοσο συχνα .
    Δεν σου προσφερει κατι εκτος και αν πρεπει να καταγραφεις την θερμοκρασια σου με τα θεματα που εχεις .

    Αλλιως αστο ,πιστεψε με αν κανεις πυρετο πανω απο 38 που αυτος θεωρειται πυρετος θα το κατλαβεις και χωρις να βαλεις θερμομετρο ..
    Βγαλε ετσι απο την ζωη σου ενα αγχωτικό παραγοντα ..Προσπαθησε και αλλες τετοιες μικρες λεπτομεριες να τις δουλευεις μονος σου εφοσον αντιλαμβανεσαι πληρως το τι σου συμβαινει .
    Δεν εισαι κανενας που τα εχει χαμενα και δεν ξερει τι σου γινεται ...

    Τωρα ανοιξε και ο καιρος και πιστευω θα ξεκινησεις παλι φουλ δουλεια οποτε θα δεις οτι οσο εχουμε απασχολημενο το μυαλο μας με αλλα πραγματα και οχι στα ηδη υπάρχων θεματα υγειας που εχουμε τοτε και τα συπτωματα τους καλυτερεύουν και φυσικα θα αισθανεσαι πολυ καλυτερα .

    Καλα με την ζεστη οσο να ναι οσοι εχουμε θεματα με υπόταση ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα ,αλλα και αυτο με τα καταλληλα μετρα αντιμετωπιζεται μια χαρα.
    Κανε και την βροχοσκοπηση να φυγει τελειως απο το μυαλο σου και αστα ολα να παρουν τον δρομο τους και μην τα πολυσκεφτεσαι ,δεν κερδιζεις τιποτα ειλικρινα ,μονο περισσοτερο φοβο και άγχος.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Οχι δεν πρέπει να μετράω τη θερμοκρασία μου. Δεν με φοβίζει τόσο ο πυρετός, όσο το ότι συχνά η θερμοκρασία μου πέφτει γύρω στους 35.5 και φοβάμαι μήπως πάθω κάτι λόγω αυτού. Αλλά δεν έχει νόημα να μετριεμαι συνεχεια.

    Η ψυχολόγος μου μού είπε ότι αυτό μπορεί να πηγάζει από θέματα στην παιδική ηλικία και ότι λόγω θεμάτων υγείας της μητέρας μου και διαζυγίου των γονιών μου, δεν είχα την πρέπουσα φροντίδα, ακόμα και ως βρέφος.

    Δεν το αποκλείω να φταίει αυτο , αλλά γενικά πιστεύω ότι είναι πολυπαραγοντικο θέμα.


    Έκανα και παλαιότερα ψυχοθεραπεία συστηματικά. Μου έδωσε κάποια εφόδια αλλά το σημαντικότερο που με έκανε να "ξεπεράσω" κάπως την φοβία με την καρδιά (όχι εντελώς φυσικά, ακόμα ειμαι φουλ καρδιοφοβικος) είναι 1. Το ότι πέρασε πια σχεδόν μια διετία από τοτε που ξεκίνησαν τα συμπτώματα της ορθοστατικης και έχω πάει αμέτρητες φορές να ελεγχθω αρα το "συνηθισα" πια 2. Το ότι είχα πάρει χάπι για την καρδιά και γενικά ξεπέρασα σε ένα μικρό βαθμό τη φοβία που είχα με τα χάπια. Το ότι πήρα χάπι που δρα κατευθείαν στην καρδιά (δρα κατευθειαν στο φλεβοκομβο) με έκανε να νιώσω οτι εχω τον ελεγχο της καταστασης και έμαθα να διαχειρίζομαι κάπως τα συμπτώματα μου. 3. Το ότι πια δεν εξαντλουμαι όπως παλιά και έχω άνθρωπο να ταΐζει τα αδέσποτα. Έτσι δεν χρειάζεται να βγαίνω συνήθως μέσα στη ζέστη όπως πέρυσι και δεν είμαι συνέχεια συμπτωματικος 4. Εξεθεσα τον εαυτό μου σε ενδεχόμενα που φοβόμουν 5. Και φυσικά ότι το καλοκαίρι εμενα ανάμεσα σε κόσμο. Εξαφάνισε παρά πολύ άγχος, πήρα κιλά, έφτιαξε ο ύπνος μου κλπ. Για αυτο άλλωστε βρήκα και το θάρρος να ξεκινήσω την αγωγή μου, γιατί ήμουν ανάμεσα σε κόσμο.


    Τέλη Μαΐου ανοίγουμε εμείς, αρα θα μετακομίσω αρχές Ιουνίου στο ξενοδοχείο. Αυτό που με αγχώνει είναι που πάλι θα αφήσω τις γάτες μου μόνες τους εδώ. Το καλοκαίρι ερχόμουν μέρα παρά μέρα να τος ταΐσω και όταν δεν ερχόμουν τις ταιζε η αδερφή μου αλλα νιωθω αγχος και τύψεις. Θα παρω μαλλον μια μαζι μου αλλα και παλι αισθανομαι ασχημα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς γενικά, τι προτείνεις; δεν σε καθησυχάζει κάπως όταν ένας γιατρός σου λέει ότι δεν έχεις τίποτα; εμένα μια φορά ένας μου χε πει "αν πάθεις κάτι, πες τους δικούς σου να μου κάνουν μήνυση"...αυτό δεν δείχνει ότι παίρνει το βάρος από σένα και επωμίζεται αυτός όλη την ευθύνη; δεν ξέρω, ρωτάω για να μάθω και για ποιόν λόγο έχουμε τους γιατρούς, δηλαδή ποιος ο λόγος να πηγαίνουμε αν όλα είναι θέμα τύχης (που δεν είναι)....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by csath View Post
    δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς γενικά, τι προτείνεις; δεν σε καθησυχάζει κάπως όταν ένας γιατρός σου λέει ότι δεν έχεις τίποτα; εμένα μια φορά ένας μου χε πει "αν πάθεις κάτι, πες τους δικούς σου να μου κάνουν μήνυση"...αυτό δεν δείχνει ότι παίρνει το βάρος από σένα και επωμίζεται αυτός όλη την ευθύνη; δεν ξέρω, ρωτάω για να μάθω και για ποιόν λόγο έχουμε τους γιατρούς, δηλαδή ποιος ο λόγος να πηγαίνουμε αν όλα είναι θέμα τύχης (που δεν είναι)....
    Έχω διαγνωστεί με ορθοστατικη ταχυκαρδία και αρκετά άλλα θέματα.

    Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η τύχη και ποιος την ανέφερε.

    Το πρόβλημα με περιπτώσεις ξαφνικού θανάτου είναι ότι δεν μπορούν να προβλεφθούν από τους γιατρούς εκτός κι αν υπάρχουν συγκεκριμένα σύνδρομα που το επιφέρουν (το long qt, το brugada κλπ) ή οικογενειακό ιστορικό που να προϊδεάζει προς αυτή την κατεύθυνση. Άρα δεν μπορεί να σε καθησυχάσει ένας γιατρός ότι δεν θα πεθάνεις ξαφνικά, είναι πάντοτε μια πιθανότητα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Οχι δεν πρέπει να μετράω τη θερμοκρασία μου. Δεν με φοβίζει τόσο ο πυρετός, όσο το ότι συχνά η θερμοκρασία μου πέφτει γύρω στους 35.5 και φοβάμαι μήπως πάθω κάτι λόγω αυτού. Αλλά δεν έχει νόημα να μετριεμαι συνεχεια.

    Η ψυχολόγος μου μού είπε ότι αυτό μπορεί να πηγάζει από θέματα στην παιδική ηλικία και ότι λόγω θεμάτων υγείας της μητέρας μου και διαζυγίου των γονιών μου, δεν είχα την πρέπουσα φροντίδα, ακόμα και ως βρέφος.

    Δεν το αποκλείω να φταίει αυτο , αλλά γενικά πιστεύω ότι είναι πολυπαραγοντικο θέμα.


    Έκανα και παλαιότερα ψυχοθεραπεία συστηματικά. Μου έδωσε κάποια εφόδια αλλά το σημαντικότερο που με έκανε να "ξεπεράσω" κάπως την φοβία με την καρδιά (όχι εντελώς φυσικά, ακόμα ειμαι φουλ καρδιοφοβικος) είναι 1. Το ότι πέρασε πια σχεδόν μια διετία από τοτε που ξεκίνησαν τα συμπτώματα της ορθοστατικης και έχω πάει αμέτρητες φορές να ελεγχθω αρα το "συνηθισα" πια 2. Το ότι είχα πάρει χάπι για την καρδιά και γενικά ξεπέρασα σε ένα μικρό βαθμό τη φοβία που είχα με τα χάπια. Το ότι πήρα χάπι που δρα κατευθείαν στην καρδιά (δρα κατευθειαν στο φλεβοκομβο) με έκανε να νιώσω οτι εχω τον ελεγχο της καταστασης και έμαθα να διαχειρίζομαι κάπως τα συμπτώματα μου. 3. Το ότι πια δεν εξαντλουμαι όπως παλιά και έχω άνθρωπο να ταΐζει τα αδέσποτα. Έτσι δεν χρειάζεται να βγαίνω συνήθως μέσα στη ζέστη όπως πέρυσι και δεν είμαι συνέχεια συμπτωματικος 4. Εξεθεσα τον εαυτό μου σε ενδεχόμενα που φοβόμουν 5. Και φυσικά ότι το καλοκαίρι εμενα ανάμεσα σε κόσμο. Εξαφάνισε παρά πολύ άγχος, πήρα κιλά, έφτιαξε ο ύπνος μου κλπ. Για αυτο άλλωστε βρήκα και το θάρρος να ξεκινήσω την αγωγή μου, γιατί ήμουν ανάμεσα σε κόσμο.


    Τέλη Μαΐου ανοίγουμε εμείς, αρα θα μετακομίσω αρχές Ιουνίου στο ξενοδοχείο. Αυτό που με αγχώνει είναι που πάλι θα αφήσω τις γάτες μου μόνες τους εδώ. Το καλοκαίρι ερχόμουν μέρα παρά μέρα να τος ταΐσω και όταν δεν ερχόμουν τις ταιζε η αδερφή μου αλλα νιωθω αγχος και τύψεις. Θα παρω μαλλον μια μαζι μου αλλα και παλι αισθανομαι ασχημα.
    Καλημέρα !

    Σκέφτεσαι να βρεις κάποιον άνθρωπο να ζήσεις μαζί του ?
    Καταρχήν θέλεις να έχεις μια σχέση ?

    Νομίζω ότι αν πάρεις λιγάκι το μυαλό σου από τα υπάρχων θέματα υγεία σου και δεις και άλλες ανάγκες που υπάρχουν στην ζωή σου ,ανάγκες που απ' ότι καταλαβαίνω θα συμβάλουν και στις φοβίες σου ίσως να δώσουν και εκεί λύση ..

    Είσαι ανάμεσα σε τόσο κόσμο δεν μπορεί όλο και κάποιες κοπέλες θα γνωρίζεις .
    Δες το λιγάκι και αυτό το θέμα ..Σίγουρα δεν μιλάμε για μόνιμες σχέσεις ή για γάμο έτσι?
    Άλλωστε αυτά τα θέματα δεν μπορείς να τα προγραμματίσεις .
    Μιλάμε όμως για κάποια περιστασιακή συγκατοίκηση,για κάποια κοπέλα που θα μπορεί να είστε μαζί και να μένετε και κάποιες μέρες μαζί .
    Το έχεις σκεφτεί ?
    Σκέψου όλο αυτό τι διαφορετικό νόημα θα δώσει και στην σκέψη σου και κατ επέκταση στην ζωή σου .

    Δεν χρειάζεται άγχος για τις γάτες σου Αντώνη .
    Πρόγραμμα χρειάζεται .
    Θα βρίσκεις λίγο χρόνο μέσα στην μέρα και θα τις ταιζεις ,όχι καθημερινά .
    Εφόσον έχεις και την αδελφή σου είναι ακόμα καλύτερα .
    Δεν νομίζω να τις το ξαναζητησεις και να σου πει όχι .
    Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο για εκείνη ..

    Λύσεις βρίσκονται ,άγχος δεν χρειάζεται το οποίο δυστηχως θολώνει τις σκέψεις μας και διογκώνει θέματα που σε άλλες περιπτώσεις θα τα λύναμε πιο εύκολα .

    Απλοποίησε την ζωή σου .
    Δες λιγάκι και τις άλλες ανάγκες του Αντώνη .
    Στο κάτω κάτω αφού φοβάσαι τόσο πολύ μην πάθεις κάτι ,ας γίνει κίνητρο σου όλο αυτό να ζησεις επιτέλους πράγματα που ίσως δεν προλάβεις αργότερα .
    Άλλαξε λιγάκι τους ρόλους των φόβων σου .
    Καντους δημιουργικούς , δωστους κίνητρο για να ζήσεις μια ώρα γρηγορότερα κάποια καινούργια πράγματα .

    Εφόσον λες ότι έκανες ψυχοθεραπεία και έχεις εφόδια ,χρησημοποιησε τα .
    Ξέρεις λοιπόν ότι τα πάντα είναι στο μυαλό μας .
    Χρησημοποιησε λοιπόν την δύναμη του μυαλού σου για να αντιμετωπίσεις τους οποίους φόβους σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Πιστεύω ότι έχω και μπορώ να κάνω πολλά πράγματα ακόμα στη ζωή μου. Βέβαια δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να πάω 80 χρονών σε γηροκομείο, να φοράω πάνες και να περιμένω πότε και αν με θυμηθεί κάποιος, να βλέπω στο καθρέφτη το καταζαρωμενο πρόσωπο και να έχω μπροστά μου συνέχεια τα ζαρωμένα χέρια μου, να περπατάω με το πι κλπ. Το αν πάθω ξαφνικά ανακοπή και "φύγω", δεν μου λέει κάτι. Με ενδιαφέρει το πριν, να φύγω χωρίς να υποφέρω

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    Και γω έχω ταχυκαρδία, πρόσφατα έκανα τρίπλεξ, έβαλα και χολτερ, τωρα παιρνω μισο λοπρεσορ, τι άλλο να κάνω δηλαδή; Έχεις οικογενειακό ιστορικό αιφνιδίου θανάτου; Αν δεν έχεις, είσαι οκ. Αν έχεις κάνει τις εξετάσεις σου επίσης είσαι οκ. Το 100% που ζητάς δεν μπορεί να στο πει κανείς, όπως επίσης κανείς δεν μπορεί να σου πει αν θα σε πατήσει π.χ. αυτοκίνητο ενώ περπατάς στο δρόμο. Εκεί κολλάει η τύχη, γι αυτό μίλησα για τύχη. Η επιστήμη φτάνει μέχρι κάπου, δεν είναι μάντης, μπορεί ομως να σου πει αν έχεις κάποιο βουλωμένο αγγείο ή αν κάνεις κακοήθεις ταχυκαρδίες. Στο 100% δεν φτάνει, φτάνει όμως μέχρι το 98%. Ε τώρα αν ανήκουμε στο 1 και 2%, ας πάμε να παίξουμε κι ένα τζόκερ. Οι περιπτώσεις αυτές που διαβάζουμε δεν ξέρουμε αν έχουν περάσει από έλεγχο, αν είχε διαπιστωθεί κάτι, αν, αν...απλά διαβάζουμε την είδηση. Καθήκον εμας είναι να κάνουμε τον έλεγχο και να εμπιστευόμαστε νομίζω το γιατρό μας. Αν όλες οι περιπτώσεις ήταν αιφνίδιες δεν θα είχε και νόημα να πηγαίνουμε στους γιατρούς, δεν θα υπήρχαν γιατροί. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να μένουμε στις διαγνώσεις των γιατρών και να σταματάμε το μυαλό μας εκεί. Γνώμη μου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by csath View Post
    Και γω έχω ταχυκαρδία, πρόσφατα έκανα τρίπλεξ, έβαλα και χολτερ, τωρα παιρνω μισο λοπρεσορ, τι άλλο να κάνω δηλαδή; Έχεις οικογενειακό ιστορικό αιφνιδίου θανάτου; Αν δεν έχεις, είσαι οκ. Αν έχεις κάνει τις εξετάσεις σου επίσης είσαι οκ. Το 100% που ζητάς δεν μπορεί να στο πει κανείς, όπως επίσης κανείς δεν μπορεί να σου πει αν θα σε πατήσει π.χ. αυτοκίνητο ενώ περπατάς στο δρόμο. Εκεί κολλάει η τύχη, γι αυτό μίλησα για τύχη. Η επιστήμη φτάνει μέχρι κάπου, δεν είναι μάντης, μπορεί ομως να σου πει αν έχεις κάποιο βουλωμένο αγγείο ή αν κάνεις κακοήθεις ταχυκαρδίες. Στο 100% δεν φτάνει, φτάνει όμως μέχρι το 98%. Ε τώρα αν ανήκουμε στο 1 και 2%, ας πάμε να παίξουμε κι ένα τζόκερ. Οι περιπτώσεις αυτές που διαβάζουμε δεν ξέρουμε αν έχουν περάσει από έλεγχο, αν είχε διαπιστωθεί κάτι, αν, αν...απλά διαβάζουμε την είδηση. Καθήκον εμας είναι να κάνουμε τον έλεγχο και να εμπιστευόμαστε νομίζω το γιατρό μας. Αν όλες οι περιπτώσεις ήταν αιφνίδιες δεν θα είχε και νόημα να πηγαίνουμε στους γιατρούς, δεν θα υπήρχαν γιατροί. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να μένουμε στις διαγνώσεις των γιατρών και να σταματάμε το μυαλό μας εκεί. Γνώμη μου...
    Εσύ δεν είπες ότι ο γιατρός σου είπε αν πάθεις να του κάνουν μηνυση; Αυτό είναι 100%. Εμένα δεν μου το έδωσε κανένας καρδιολόγος αυτό το 100% γιατί δεν υπάρχει.
    Η δυσαυτονομια και η ορθοστατικη ταχυκαρδία είναι πολύ πιο περίπλοκη από απλή φλεβοκομβικη ταχυκαρδία και δημιουργεί θέματα σε όλο το σώμα. Σε κάθε περίπτωση , κανεις δεν μιλησε για αμφισβήτηση των γιατρων , οι φοβίες έτσι λειτουργούν, τριγκαρονται από συγκεκριμένα περιστατικά και έχουν υφέσεις και διεσεις.

    Ωστόσο ούτε ως αλλανθαστες αυθεντίες πρέπει να βλέπει κανείς τους γιατρούς. Τα ιατρικά λάθη είναι συχνά και είναι λογικό να συμβαίνουν, δεν είναι παντογνώστες ούτε θεοί.

    Στην περίπτωση του Ευζωνα πάντως έλεγαν ότι είχε ελεγχθεί πρόσφατα και ότι έκανε κάθε χρόνο καρδιολογικο ελεγχο. Ωστόσο μετά είπαν ότι δεν είχε γίνει πλήρης έλεγχος. Κάποιοι είπαν ανεύρυσμα αορτής. Εμένα στο γραφείο τυπου μου είπαν ότι είχε θέμα εκ γενετής. Σε αλλη περίπτωση 25 χρονου πέρυσι που σωριάστηκε μπροστά στους γονείς του, είχε πάει σε γιατρό την προηγούμενη και δεν δόθηκε η πρεπουσα σημασία ατα συμπτώματα που ανέφερε.
    Αλλη περίπτωση στο χωριό μου, 35χρονης, είχε πάει στο νοσοκομείο με πόνο, της έκαναν εξετάσεις, την έστειλαν σπίτι της και πέθανε λίγες ώρες μετά.

    Επιπλεον οι συνηθεις έλεγχοι για την καρδιά δεν ειβαι πλήρεις. Πλήρης έλεγχος εκτός από τα βασικά χολτερ, καρδιογράφημα, τεστ κοπώσεως εξετάσεις αίματος, τριπλεξ κλπ, είναι και ο γενετικός έλεγχος καθώς και η αξονική καρδιάς.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. τριγλυκεριδια λογω ολανζαπίνης
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-04-2020, 16:18
  2. Τρελό άγχος λόγω κορονοϊός
    By stavrinafly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 17-03-2020, 16:35
  3. Δεν τον ελκυω λόγω ασθένειας...
    By Κατερινα82 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 23-10-2019, 22:29
  4. Αυξημένο άγχος λόγω των ημερών...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-04-2019, 03:00
  5. Άγχος λόγω μη επαγγελματικής αποκατάστασης
    By s83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-07-2010, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •