Μισοφωνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285

    Μισοφωνια

    Καλημέρα σε όλους. Πάσχω από μισοφωνια. Για όσους δε γνωρίζουν τι είναι, είναι η ενόχληση από ήχους όπως το μάσημα, το καθάρισμα του λαιμού, το ρουφηγμα της μύτης, ο ήχος της κατάποσης.. Μπορεί να φαίνεται ασήμαντο, αλλά δεν είναι, πιστέψτε με. Σου δημιουργεί αισθήματα οργής, θυμού, πανικού ο ήχος και γίνεται αυθόρμητα. Σα να σου χτυπάει στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Όσο περνάνε τα χρόνια χειροτερεύει. Δεν αντέχω να ακούω τον σύζυγο μου πλέον. Φεύγω, αλλάζω δωμάτιο, αλλά ο εκνευρισμός μου είναι μεγάλος. Όσοι συμπασχουν, παρακαλώ ας μου πουν τι έχουν κάνει για βοήθεια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Κανείς?? Δεν το έχετε ξανακούσει?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Έχεις κάποιο πρόβλημα ψυχικής υγείας ;; Ορισμένες φορές από όσο γνωρίζω μπορεί να συνδέονται

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ναι ψυχαναγκαστικη διαταραχή και συνδέεται με τη μισοφωνια.. Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει τρόπο να μην ταραζομαι..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Είναι δύσκολη κατάσταση και δεν υπάρχει θεραπεία . Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά . Μόνο να αποφεύγεις αυτούς του ήχους και να προσπαθείς να παραμένεις σε ηρεμία . Επίσης ίσως αν γίνεται να αποσπάσεις την προσοχή σου σε άλλους ευχάριστους ήχους

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Αχ προσπαθώ αλλά εκείνη την στιγμή είναι πολύ δύσκολο, εκνευρίζομαι πολύ και δε μπορώ να το διαχειριστώ. Όποιος έχει κάποια συμβουλή, δεκτή. Σε σελίδες του εξωτερικού γράφουν για ωτοασπίδες κλπ.αλλα δε μου φαίνεται πολύ βολική λυση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αν αντιμετωπίσεις γενικά το αγχος σου (με ψυχαναγκαστική διαταραχή λογικά θα έχεις αρκετό αγχος) έμμεσα θα καλυτερεύσει κι αυτό. Μην το βλέπεις μεμονωμένα... τώρα είναι αυτό, αύριο θα είναι κάτι άλλο... είναι ζήτημα εστίασης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν ξέρω αν έχω μισοφωνία, αλλά τρελαίνομαι με το ροχαλητό. Δηλαδή αν ξέρω πως πρόκειται κάποιος ακόμα και στο δίπλα δωμάτιο να ροχαλίσει, όλη μου η σκέψη επικεντρώνεται σε αυτό, δεν μπορώ να ηρεμήσω. Έτσι για πολύ μεγάλη περίοδο κοιμόμουν με ακουστικά που έπαιζαν μουσική. Πχ. αν στο ΚΤΕΛ σε ταξίδι χαλάσουν τα ακουστικά με πιάνει μέσα μου πανικός και μόνο στην ιδέα πως μπορεί κάποιος να αποκοιμηθεί και να ακούγεται. Δύσκολη φάση αυτό με τους ήχους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Είναι πολύ δύσκολη και πολλοί δεν το καταλαβαίνουν.. Εγώ ενοχλουμαι από ανεπαίσθητους ήχους, όχι δυνατούς. Δλδ.καποιον που τρώει τα νύχια του, κάποιον που καταπίνει και ακούγεται το "γκλουκ", κάποιον που καθαρίζει τον λαιμό του.. Ειδικά με τα άτομα που έχω μεγάλη οικειότητα, όπως τον σύζυγο, τη μαμά μου κλπ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    1
    Καλησπέρα ,αντιμετωπίζω ίδιο πρόβλημα .εδώ και χρόνια τουλάχιστον 4 ,τα βραδιά κοιμάμαι με ωτοασπίδες και ήχους βροχής στο YouTube δίπλα από τ κεφάλι μου για να μην ακούω την ανάσα του άντρα μου ,με αγχώνει πολύ όταν ανασαίνει βαριά κ ακούγεται δν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο,δυσκολεύει πολύ τη ζωή μου ,πλέον με ενοχλεί οποιοσδήποτε ήχος ακούγεται στο περιβάλλον και κοιμάμαι ξυπνάω άμεσως με πολύ άγχος .

  11. #11
    Honorata
    Guest
    Συνήθως σε ενοχλεί κάτι, όταν εστιαζεις σε αυτό.

  12. #12
    Honorata
    Guest
    Εάν δεν έδινες τόσο μεγάλη προσοχή σε αυτούς τους θορύβους;

  13. #13
    Honorata
    Guest
    Ο ψυχίατρος σου τι λεει;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    1
    Καλησπερα,
    Εχετε ακριβως τα ιδια θεματα με την κορη μου. Ειναι 21 ετων και εχει μισοφωνια, κανει συνεδριες με ψυχολογο να την βοηθησει στο θεμα της καταθλιψης και τωρα την προτρεπει να επισκεφθει ψυχιατρο για το ΙΔΨ ωστε να συνδυασει φαρμακευτικη αγωγη (ladose) για να μπορεσει να δουλεψει τη μισοφωνια και τη μισοκινησια.
    Πραγματικα ψαχνουμε να βρουμε τι ειναι το πιο σωστο. Πολυ φοβαμαι οτι τα χαπια θα βοηθησουν για λιγο αλλα δεν θα λυσουν το προβλημα. Εχω διαβασει για θεραπειες απευαισθητοποιησης σε ηχους που μας ενοχλουν.
    Εσεις εχετε βγαλει ακρη?
    Εχετε δοκιμασει καποιο αλλο τροπο εκτος των χαπιων?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Όχι δυστυχώς άκρη δεν έβγαλα. Πολλοί ψυχίατροι δείχνουν να μη γνωρίζουν πολλά, ή να μην έχουν ασχοληθεί ιδιαίτερα με το συγκεκριμένο θέμα. Ζορίζομαι πολύ, παίρνω 1 ladose για την ψυχαναγκαστικη διαταραχή, αλλά μόνο αυτό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ-κατάθλιψη-μισοφωνία
    By lloullou00 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 30-12-2019, 20:46
  2. Μισοφωνια
    By davidh in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2016, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •