Ψυχίατρος η ψυχολόγος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345

    Ψυχίατρος η ψυχολόγος;

    Είναι λίγο μάλλον αστεία ερώτηση αλλά θέλω και άλλες γνώμες για να αποφασίσω. Είναι λοιπόν αυτό το διάστημα να πάω είτε σε ψυχολόγο είτε σε ψυχίατρο. Σε ψυχίατρο έχω να πάω πολλους μήνες 6 για την ακρίβεια και παίρνω φαρμακευτική αγωγή που μου είχε γράψει η προηγούμενη ψυχίατρος που τώρα έχουμε διακόψει. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κλείσω ραντεβού μόνο με online συνεδρία, και δεν ξέρω εάν μπορέσει να κρίνει εάν συνεχίσω τα ίδια φάρμακα, εάν μπορεί να μου γράψει άλλη συνταγή και πως θα την στείλει από το υπολογιστή, δεν ξέρω εσείς τι λέτε; Καλά για την ψυχολόγο μένει στην ίδια πόλη μου λέει να με βλέπει πιο συχνά μια φορά το μήνα, αλλά εάν δώσω τα λεφτά στον ψυχίατρο η επίσκεψη στην ψυχολόγο θα με πάει πίσω! Τι να κάνω;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ανδρεα , εσυ δεν εισαι με τα 80 χλμ. αποσταση ? και αν εισαι για τι αγωγη και τι παθηση μιλαμε ? αν ειναι μια κτθλψη ας πουμε , δεν ξερω απο αλλες παθησεις αλλωστε , δεν χρειαζεται να σε βλεπει ο ψυχιατρος , ισως αρκει μια online συνεδρια , αν και ασχετος με τους υπολογιστες δεν ξερω τι ακριβως σημαινει online συνεδρια .....ειμαι ασχετος με αυτα .....θα προτιμουσα την ψυχολογο, αφου ειναι στην ιδια πολη ....και μια ψυχολογος δεν μπορει να γραψει φαρμακα .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ανδρεα , εσυ δεν εισαι με τα 80 χλμ. αποσταση ? και αν εισαι για τι αγωγη και τι παθηση μιλαμε ? αν ειναι μια κτθλψη ας πουμε , δεν ξερω απο αλλες παθησεις αλλωστε , δεν χρειαζεται να σε βλεπει ο ψυχιατρος , ισως αρκει μια online συνεδρια , αν και ασχετος με τους υπολογιστες δεν ξερω τι ακριβως σημαινει online συνεδρια .....ειμαι ασχετος με αυτα .....θα προτιμουσα την ψυχολογο, αφου ειναι στην ιδια πολη ....και μια ψυχολογος δεν μπορει να γραψει φαρμακα .....
    Σωστά 80 Χιλ απόσταση είναι ο ψυχίατρος, πήγα μια φορά τώρα με το κορονοιο δεν γίνεται, το θέμα είναι ότι παίρνω εδώ και πολλούς μήνες την ίδια δώσει των ίδιων φαρμάκων της ίδιες ώρες και φοβάμαι μήπως δεν κάνει, γιατί ίσως θέλει μείωση ή αλλαγή στα φάρμακα. Online είναι μέσω κάμερας από υπολογιστή ή μέσω Viber η messenger από κινητό!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κρατω το μεσω καμερας , γιατι ταλλα δυο δεν τα γνωριζω , δεν εχω καν σμαρτ-φον ... ......δεν γραφεις αν ειναι κτθλψη , δεν γνωριζω τις αλλες παθησεις ......εμενα με βλεπει καθε 2 μηνες ο ψυχιατρος , του ΕΟΠΥΥ , για αγχωδη κτθλψη, για κανα δεκαλεπτο, και μου γραφει φαρμακα , οποτε θα προτιμουσα να πηγαινα σε ψυχολογο, αφου μου γραφει τα φαρμακα ο ψυχιατρος ....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κρατω το μεσω καμερας , γιατι ταλλα δυο δεν τα γνωριζω , δεν εχω καν σμαρτ-φον ... ......δεν γραφεις αν ειναι κτθλψη , δεν γνωριζω τις αλλες παθησεις ......εμενα με βλεπει καθε 2 μηνες ο ψυχιατρος , του ΕΟΠΥΥ , για αγχωδη κτθλψη, για κανα δεκαλεπτο, και μου γραφει φαρμακα , οποτε θα προτιμουσα να πηγαινα σε ψυχολογο, αφου μου γραφει τα φαρμακα ο ψυχιατρος ....
    Είναι άγχος η πάθηση, προτιμώ και εγώ ψυχολόγο αλλά από την άλλη ο ψυχίατρος θα κρίνει εάν πρέπει να αλλάξω φάρμακα μην παίρνω τσάμπα φάρμακα που δεν χρειάζομαι. Τέλος πάντων πολύ το κούρασα το θέμα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι, αλλα η ψυχολογος ειναι στην ιδια πολη με σενα , αν καταλαβα καλα , ο ψυχιατρος μπορει σου αλλαξει τα φαρμακα η να στα μειωσει σε online συνεδρια ? διοτι 80 χλμ. ειναι πολλα για να τρεχεις ......δεν το κουρασες το θεμα , λιγολογος εισαι, οτι καλυτερο.....προφανως παιρνεις ηρεμιστικα , η οχι για το αγχος ? η αντιψυχωτικα ? η αντικαταθλιπτικα ?

Similar Threads

  1. Ψυχολόγος vs Ψυχίατρος
    By WhyAlwaysMe? in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 22-02-2016, 21:31
  2. ψυχολογος η ψυχιατρος?
    By xristina1234 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 16-12-2015, 16:48
  3. ψυχολογος vs ψυχιατρος
    By koukouvagia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-10-2013, 15:03
  4. Ψυχολογος ή ψυχιατρος
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 02-08-2009, 22:04
  5. Ψυχολογος ή Ψυχιατρος
    By giorgos_86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-2008, 01:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •