Ψυχίατρος - ερώτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    5

    Question Ψυχίατρος - ερώτηση

    Καλησπέρα παιδιά,

    πιο πολύ γράφω εδώ γιατί θέλω με κάποιον να το συζητήσω και δεν έχω με ποιον.

    Εδώ και 2 χρόνια πηγαίνω σε ψυχολόγο καθώς γενικά ζοριζόμουν πολύ με άγχος και συναισθηματικές μεταπτώσεις. Τον τελευταίο χρόνο η αλήθεια είναι οτι δεν είμαι πολύ καλά. Κλάματα σε άσχετες φάσεις, αδυναμία να απολαύσω βασικά πράγματα όπως το φαγητό ή το σεξ και γενικά ζόρι. Αυτό που σας περιγράφω δεν είναι μόνιμο. Άλλωτε είναι πιο έντονο και άλλωτε όχι.
    Στην τελευταία μας συνερδία με την ψυχ την προηγούμενη εβδομάδα μου συζήτησε το πως θα μου φαινόταν να πήγαινα σε έναν ψυχίατρο γιατί ίσως αυτό που μου συμβαίνει να είναι κατάθλιψη και εξηγώντας μου βέβαια ότι δεν είναι η δική της δουλειά να κάνει μια τέτοια διάγνωση. Μου εξήγησε οτι είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί κάποια αγωγή (εφόσον το πει ο ψυχίατρος) για να με βοηθήσει να το παλέψω.
    Αρχικά πάγωσα αλλά με μια δεύτερη σκέψη αποφάσισα οτι θα ήθελα να πάω γιατί πραματικά όταν δεν νιώθω καλά, δεν νιώθω καλά.

    Έρχομαι στο δια ταύτα. Τις τελευταίες 3-4 μέρες είναι σαν να υπάρχει στο μυαλό μου μια φωνή που προσπαθεί να με πείσει οτι δεν το χρειάζομαι. Ότι είμαι μια χαρά. Ότι η ψυχολόγος μου είναι υπερβολική. Ότι δεν έχω τίποτα. Ότι ίσως δραματοποιώ τις καταστάσεις και κάνω τον κόσμο να νομίζει οτι είμαι χάλια ενώ δεν είμαι.

    Εννοείται πως δεν περιμένω από εσάς να μου πείτε αν πρέπει να πάω ή όχι. Απλά θα ήθελα να μάθω αν έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο. Η οικογένεια μου αυτήν την περίοδο περνάει μια πολύ δύσκολη κατάσταση με μια χρόνια πάθηση απο την οποία πάσχει η αδερφή μου και δεν θέλω να τους επιβαρύνω και με τα δικά μου. Οπότε σαν λύση σκέφτηκα το forum γιατί πραγματικά ίσως να υπάρχει κάποιος που να μπορει να με βοηθήσει.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε σκέψη μοιραστείτε μαζί μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Καταρχάς να πω ότι ανεξάρτητα από το τι περνούν οι δικοί σου είναι σημαντικό νομίζω να ξέρουν πώς είσαι, πώς αισθάνεσαι κλπ. Εννοώ ότι είναι σημαντικό για τη δική σου ψυχική υγεία. Από κει και πέρα αν πας σε ψυχίατρο εξαρτάται σε τι γιατρό θα πέσεις. Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι θεωρούν ότι αφού πήγες σ' αυτόν έχεις αποδεχθεί το να πάρεις χάπια. Γενικά θα έλεγα να προσπαθήσεις να καταλάβεις πού οφείλεται αυτή η μετάπτωση. Μπορείς να κάνεις και κάποιες εξετάσεις αίματος για να δεις για π.χ. θυρεοειδή, επίπεδα b 12, d, φυλλικού οξέος που σχετίζονται με το νευρικό σύστημα και τη διάθεση ώστε αν είναι χαμηλά να πάρεις κάποια συμπληρώματα. Επίσης δες αν μπορείς να εντάξεις στη ζωή σου πράγματα που σ'αρέσει να κάνεις, άσκηση, χόμπι κλπ ώστε να εκτονωνεσαι, να εκφραζεσαι.

Similar Threads

  1. Ψυχιατρος
    By Gtyos in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 16-03-2020, 13:08
  2. Ψυχίατρος
    By ariana in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-2020, 07:52
  3. ψυχίατρος
    By mar. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-12-2012, 20:18
  4. Ψυχιατρος
    By tinker in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-2012, 21:25
  5. Ψυχίατρος...
    By STORM LORD in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 02-05-2012, 23:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •