Μείζον καταθλιπτικη διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85
  1. #1

    Μείζον καταθλιπτικη διαταραχή

    Πριν απο 5 χρονια διαγνωστηκα απο ψυχιατρο με την παραπανω ασθενεια.5 χρόνια παλεύω με την ασθενεια αλλα δεν βλεπω φως.Ενα αισθημα ματαιοτητας των πραγματων με χαρακτηριζει και με βαραινει.Λεω ποια η ουσια στο οτιδηποτε.Δυσκολα μπορω να συννενοηθω με ανθρωπο.Ολοι η σχεδον ολοι μου φαινονται ζουρλοι ,φωνακλαδες , νευρικοι και επιμονοι και αυτο με απωθει και με οργιζει.Παρατηρω οτι οι ανθρωποι συνεχως υποκινουνται απο τους φοβους τους και κανουν την μια βλακεια μετα την αλλη.Επισης παρατηρω πολυ υποκρισια,αλλα λενε αλλα κανουν .Ο καθεις κανει του κεφαλιου του χωρις κανεναν διαλογο και καμια επικοινωνια.Επισης αντιμετωπιζω πολυ δυσκολια στους χωρους εργασιας.Βλεπω τους παντες να δουλευουν σαν να μην υπαρχει αυριο.Να θυσιαζονται ανουσια και αναιτια.Εχω διαρκως την αισθηση οτι αυτη η πραγματικοτητα το μονο που αναπαραγει με επιτυχια ειναι η βια.Επισης νιωθω παραλληλα και φοβερα αναξιος αν και οποτε μου ανατεθηκε κατι το φερα εις περας.Θα ηθελα με χαρα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις και το πως αντιλαμβανεστε εσεις την πραγματικοτητα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν ξερω αν εχεις μειζονα κτθλπτκη διαταραχη , αυτην την διαγνωση μονο ενας ψυχιατρος μπορει να την κανει, αλλα η οπτικη σου γωνια ειναι στρεβλη , δεν ειναι ετσι τα πραματα οπως τα αντιλαμβανεσαι....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    Πριν απο 5 χρονια διαγνωστηκα απο ψυχιατρο με την παραπανω ασθενεια.5 χρόνια παλεύω με την ασθενεια αλλα δεν βλεπω φως.Ενα αισθημα ματαιοτητας των πραγματων με χαρακτηριζει και με βαραινει.Λεω ποια η ουσια στο οτιδηποτε.Δυσκολα μπορω να συννενοηθω με ανθρωπο.Ολοι η σχεδον ολοι μου φαινονται ζουρλοι ,φωνακλαδες , νευρικοι και επιμονοι και αυτο με απωθει και με οργιζει.Παρατηρω οτι οι ανθρωποι συνεχως υποκινουνται απο τους φοβους τους και κανουν την μια βλακεια μετα την αλλη.Επισης παρατηρω πολυ υποκρισια,αλλα λενε αλλα κανουν .Ο καθεις κανει του κεφαλιου του χωρις κανεναν διαλογο και καμια επικοινωνια.Επισης αντιμετωπιζω πολυ δυσκολια στους χωρους εργασιας.Βλεπω τους παντες να δουλευουν σαν να μην υπαρχει αυριο.Να θυσιαζονται ανουσια και αναιτια.Εχω διαρκως την αισθηση οτι αυτη η πραγματικοτητα το μονο που αναπαραγει με επιτυχια ειναι η βια.Επισης νιωθω παραλληλα και φοβερα αναξιος αν και οποτε μου ανατεθηκε κατι το φερα εις περας.Θα ηθελα με χαρα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις και το πως αντιλαμβανεστε εσεις την πραγματικοτητα.
    Kαλημερα


    Εσυ μπορει να διαγνωστικες και να εισαι σε αυτη την κατασταση ,να βλεπεις οπως νομιζεις εσυ οτι ειναι ο κοσμος ,αλλα για πες μας λιγακι για εσενα .... σε ολα αυτα τα χρονια τι εχεις κανει εσυ για να παλεψεις με το θηρίο σου?

    Παίρνεις αγωγή ,κανεις ψυχοθεραπεία ,δουλεύεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    Εχεις διαταραχτει σιγουρα και ολα σε εκνευριζουν. Βγες απο αυτο το μουντ για να συνεχισεις . Ολα σου φταινε και σε ερεθιζουν. Η ζωη συνεχιζεται ο κοσμος

  5. #5
    Παίρνω αγωγή invega και velept.Κανω ψυχοθεραπεια μια φορα το μηνα.Τωρα δεν δουλευω.Δουλευα στο παρελθον.Macqyver γιατι το λες αυτο;Πως μπορεις να ξερεις την πραγματικοτητα μου και εκφραζεις κριση ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    .Macqyver γιατι το λες αυτο;Πως μπορεις να ξερεις την πραγματικοτητα μου και εκφραζεις κριση ;
    αν σου φαινονται ολα χάλι μαυρο, η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζεις , οποτε μαλλον το δευτερο ισχυει....

  7. #7
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αν σου φαινονται ολα χάλι μαυρο, η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζεις , οποτε μαλλον το δευτερο ισχυει....
    δεν ειπα οτι μου φαινονται ΟΛΑ μαυρα...πιστευεις ομως οτι ο γυαλος δεν ειναι στραβος; Οτι ολη η πραγματικοτητα δεν ειναι λανθασμενα στημενη ;Ολα ρεουν καλως ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλημερα , σε καταλαβαινω , ειναι πολυ δυσκολο να ταλανιζεσαι ετσι συνεχεια , καθημερινα και ακαταπαυστα . Εγω υποφερω απο διπολικη διαταραχη τυπου 2 και οριακη διαταραχη . Περναω μεγαλα διαστηματα καταθλιψης και γνωριζω ποσο βασανιστικο ειναι , αλλα και λογω της αλλης διαταραχης μου ταλανιζομαι συνεχεια αναμεσα στο αν συμπαθω η αντιπαθω ανθρωπους που υπαρχουν στη ζωη μου , ευτυχως εχω αρκετη επιγνωση και αρκετη εμπειρια λογω συμβουλευτικης ψυχοθεραπειας στο να μπορω να διακρινω και να διαχειριστω τα συναισθηματα μου ωστε να μην δειχνω το πως αισθανομαι (ιδιαιτερα τα αρνητικα συναισθηματα) στους αλλους και να συζητω , ζητω με ωριμοτητα οσα μπορω η δεν μπορω να αντεξω . Γνωμονας μου παντα ειναι οτι δεν θελω σε καμια περιπτωση να πληγωσω τους αλλους και αυτο ειναι κατι που δουλεψα παρα πολυ για να το κατακτησω . Μεσα μου φυσικα συμβαινει το αφορητο τουτο "τουρλομπουκι" και σε περιοδους τετοιας εντασης προτιμω να απομωνονομαι απο φιλους κτλ. Ομως γνωριζω καλα για αυτον εαυτο μου επισης , οτι εχω μια μεγαλη ταση να παρεξηγω εντονα καταστασεις και λογια , λογω των διαταραχων μου . Ειναι πολυ σημαντικο που το δουλευεις και προσπαθεις με καθε τροπο να καλυτερεψεις την καθημερινοτητα σου . Να ξερεις οτι πολλοι δεν το κανουν αυτο . Γνωριζω φιλους που παρολο εχουν διαγνωστει με διαφορες διαταραχες , σοβαρες κτλ αρνουνται κατηγορηματικα να μπουν στη διαδικασια της ψυχοθεραπειας και μενουν μονο στην οποια βοηθεια μπορουν να παρουν απο τα φαρμακα τους .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    δεν ειπα οτι μου φαινονται ΟΛΑ μαυρα...πιστευεις ομως οτι ο γυαλος δεν ειναι στραβος; Οτι ολη η πραγματικοτητα δεν ειναι λανθασμενα στημενη ;Ολα ρεουν καλως ;
    διαπιστωνω μια αισθηση ματαιοτητας των παντων ( το γραφεις κι ο ιδιος ) , και μεγαλο πεσσιμισμο.......ισως ναναι η πραματικοτητα ολη στημενη λαθος , δεν λεω , αλλα αυτο δεν σε οδηγει πουθενα .......

  10. #10
    Βικτορια ακριβως και γω ετσι λειτουργω.Με τον ιδιο γνωμονα , να μην πληγωσεις τους αλλους.Βεβαια αυτο εχει την καταληξη να πληγωνεσαι εσυ συνεχεια.Ισως παλι πληγωνεις ασυνειδητα παλι.Ουφ δεν ξερω πια τιποτα , το μονο που ξερω ειναι οτι με εχει κουρασει αυτη η κατασταση.Macgyver το ζητημα ειναι να οδηγεις οπουδηποτε καταπατωντας καθε αξια ;Μονο και μονο να γλιτωσεις απ την αληθεια;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    .Macgyver το ζητημα ειναι να οδηγεις οπουδηποτε καταπατωντας καθε αξια ;Μονο και μονο να γλιτωσεις απ την αληθεια;
    εδω θιγεις ενα θεμα που σηκωνει πολυ κουβεντα ................να βλεπεις τα πραματα κυνικα η οχι ? αν τα βλεπεις τοσο κυνικα , τι θα βγει ?

    η ερωτηση ειναι καθαρα φιλοσοφικη, οπως το εθεσε ο Σαιξπηρ , να ζει κανεις η να μην ζει.......


    οντως , η ζωη ειναι γεματη φασαρια , οργη, βιασυνη, που στην τελικη δεν σημαινουν τιποτα ....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    Παίρνω αγωγή invega και velept.Κανω ψυχοθεραπεια μια φορα το μηνα.Τωρα δεν δουλευω.Δουλευα στο παρελθον. ;
    Βρηκες τη πηγη που σε οδηγησε σε ολο αυτο ?Αρχικα πως ηταν η ζωη σου ,ησουν ικανοποιημενος και ποιο το γεγονος που σε ταραξε τοσο πολυ ωστε εφτασες στο σημερα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εδω θιγεις ενα θεμα που σηκωνει πολυ κουβεντα ................να βλεπεις τα πραματα κυνικα η οχι ? αν τα βλεπεις τοσο κυνικα , τι θα βγει ?

    η ερωτηση ειναι καθαρα φιλοσοφικη, οπως το εθεσε ο Σαιξπηρ , να ζει κανεις η να μην ζει.......


    οντως , η ζωη ειναι γεματη φασαρια , οργη, βιασυνη, που στην τελικη δεν σημαινουν τιποτα ....
    ακριβώς αυτό το θέμα θίγω...

  14. #14
    Το γεγονός που με τάραξε τόσο πολύ ήταν πισωπλατα μαχαιρωματα απο φιλους και μια τραυματικη 5 χρονων σχεση

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    ακριβώς αυτό το θέμα θίγω...

    δεν θα σου πω τα συνηθισμενα , μην τα αναλυεις , μην τα ψαχνεις , ειναι το καλο ερωτημα σου , αλλα προεχει το αισθημα επιβιωσης ( οτιδηποτε κι αν σημαινει/συμπεριλαμβανει αυτο ) , που εχουμε ολα τα οντα ......

    στην τελικη , ζωα ειμαστε κι εμεις , κι ισως τα πιο αγρια .......

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 14-03-2021, 13:07
  2. μικτή αγχώδησ και καταθλιπτική διαταραχή
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2021, 22:10
  3. Μείζονα καταθλιπτική διαταραχή
    By nickirkas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2020, 20:39
  4. καταθλιπτικη διαταραχη?
    By Νεραιδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-03-2016, 20:28
  5. Καταθλιπτική αντίδραση..
    By Φωτεινη! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 67
    Last Post: 03-05-2010, 14:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •