κατάθλιψη μετά από το μωρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12

    κατάθλιψη μετά από το μωρο

    Χαίρετε. Γέννησα πριν 8 μήνες και πέρασα μια δύσκολη εγκυμοσύνη, απομονωμένη λόγω covid. Οι πρώτοι μήνες μετά τη γέννα ήταν πολύ δύσκολοι καθώς ο σύζυγος δε με στήριξε καθόλου σωματικά ή ψυχολογικά, αντιθέτως με πίεζε να γίνει η ζώη όπως παλιά. Αποτελέσμα αυτής της πίεσης και της κούρασης ήταν να σταματήσει το γάλα μου, κάτι το οποίο με φόρτωσε με επιπλέον τύψεις. Μετά η ζωή βρήκε τον ρυθμό της αλλά εγώ όσο πάει και γίνομαι πιο καταθλιπτικη. Δε βρίσκω νόημα σε τίποτα, είμαι όλη μέρα με το μωρό μόνο. Κάθε μέρα είναι η ίδια. Ένας διαρκής αγώνας μόνη μου να το φροντίσω. Δεν μπορώ να δω φίλους και οικογένεια λόγω απαγόρευσης κυκλοφορίας εκτός νομου. Όταν πηγαινω σε ένα μαγαζί γεμίζω τύψεις μην κολλήσω κάτι το μωρό. Ο σύζυγος δεν ακούει τα πρόβληματα μου και μου λέει ότι όλη μέρα απλά κάθομαι. Νιώθω ότι βρίσκομαι σε τέλμα και οι παλιές αγοραφοβικες τάσεις μου κάθε μέρα δυναμώνουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    καλησπερα, αυτα πες τα στον γυναικολογο σου και νομιζω θα μπορεσει να σε καθοδηγησει ισως στελνοντας σε σε καποιον αλλο γιατρο.
    γενικα μην το πολυσκεφτεσε εαν και ποτε θα πας σε καποιον γιατρο, κανονισε κατι αμεσα, πριν τις γιορτες

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Δεν αισθάνομαι άνετα να το συζητήσω με τον γυναικολόγο και δεν ξέρω κάποιον καλό ειδικό εδώ που μένω γιατί πρόσφατα μετακόμισα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Cupofcoffee View Post
    Χαίρετε. Γέννησα πριν 8 μήνες και πέρασα μια δύσκολη εγκυμοσύνη, απομονωμένη λόγω covid. Οι πρώτοι μήνες μετά τη γέννα ήταν πολύ δύσκολοι καθώς ο σύζυγος δε με στήριξε καθόλου σωματικά ή ψυχολογικά, αντιθέτως με πίεζε να γίνει η ζώη όπως παλιά. Αποτελέσμα αυτής της πίεσης και της κούρασης ήταν να σταματήσει το γάλα μου, κάτι το οποίο με φόρτωσε με επιπλέον τύψεις. Μετά η ζωή βρήκε τον ρυθμό της αλλά εγώ όσο πάει και γίνομαι πιο καταθλιπτικη. Δε βρίσκω νόημα σε τίποτα, είμαι όλη μέρα με το μωρό μόνο. Κάθε μέρα είναι η ίδια. Ένας διαρκής αγώνας μόνη μου να το φροντίσω. Δεν μπορώ να δω φίλους και οικογένεια λόγω απαγόρευσης κυκλοφορίας εκτός νομου. Όταν πηγαινω σε ένα μαγαζί γεμίζω τύψεις μην κολλήσω κάτι το μωρό. Ο σύζυγος δεν ακούει τα πρόβληματα μου και μου λέει ότι όλη μέρα απλά κάθομαι. Νιώθω ότι βρίσκομαι σε τέλμα και οι παλιές αγοραφοβικες τάσεις μου κάθε μέρα δυναμώνουν.
    Καλημερα και να σου ζησει το μωρακι σου κοριτσι μου!

    Να σου πω οτι ολες ,μα ολες οι μανουλες την περναμε αυτη την φαση ...... λογικο ειναι αφου οι ορμονες μας τρελαίνονται στην κυριολεξια .
    Απλα αλλες την περνάμε κάπως πιο ελαφριά θα ελεγα και αλλες τις ριχνει αρκετα .

    Προσπαθησε να κανεις πραγματα και να εχεις απασχολημενο το μυαλο σου .Καταρχην τι κανεις με δουλεια ?
    Τωρα για τον συζηγο τι να σου πω ..Ασε τα γυρω γυρω και καθίστε κατω και πεστου στα ισια πως εχει η κατασταση και πως νοιωθεις .
    Θελεις βοηθεια και συμπαρασταση αυτο το διάστημα και πρεπει να ειναι διπλα σου ,αυτο το θεμα δεν διαπραγματευεται ...

    Πλεον ειμαι καθετη σε αυτο το θεμα γιατι βλεπω οτι πολλα ζευγαρια φτανουν σε αυτο το σημειο γιατι δεν μιλανε και δεν εχουν μαθει να μοιραζουν τις ευθυνες τους .
    Το οτι γινεσαι μανουλα δεν σημαινει οτι αυτοματα επωμίζεσαι τα παντα εσυ ..
    Τα παντα μπορει να κανει και ο συζηγος και θα τα κανε,ι δεν το διαπραγματευεσαι ..
    Οπως εκεινος θελει καποιες ωρες να παει να πιει ενα καφε με τους φιλους του ή να παει να κανει το χομπυ του το ιδιο εχεις το δικαιωμα να το κανεις και εσυ ..

    Δεν σταματησε η ζωη της μεχρι τωρα γυναικας που ησουν επειδη προστεθείκε και ο ρολος της μητερας .Απλα την διαμορφωνεις και ολα γινονται παραλληλα .

    Και να ξερεις στο λεω απο εμπειρία, οσο πιο προστατευμενο το εχεις το μωρο τοσο πιο ευαισθητο θα το κανεις ..Τα ιδια εκανα και στο πρωτο και μετα οταν πηγε παιδικο τα ειδα ολα ...
    Μακαρι να τα ειχαμε στην γυάλα και να μην αρρωσταιναν ποτε αλλα δεν γινεται ..
    Αντε τωρα λες το προστατευεις και καθεσαι μεσα ,μετα οταν ξεκινησεις παιδικο ξερεις τι θα κολλαει απο εκει ?
    Χαμος γινεται με τις ιωσεις και ειναι το λογικο ,ετσι τα παιδια κανουν αντισώματα και χτιζουν αμυνες ..
    Εσυ φροντιζε την διατροφη του να ειναι καλη και την υγιεινή του και ασε ολα τα αλλα ..

    Ακομα και σπιτι να καθεσαι βρες τροπους δημιουργικους να μην ρουτινιαζεις ...Εχει πολλες δραστηριοτητες να κανεις και μαζι με το μωρο σου .
    Αργοτερα αν ανοιξουν τα παντα ξερεις τι ωραια πραγματα εχει ..
    Η καλυτερη μου ηταν τρεις φορες την εβδομαδα οταν καναμε baby swimming ...Και εκεινο το απολαμβανε και εγω μαζι με τις υπόλοιπες μανουλες καναμε τρομερη παρεα και πηγαινα αλλος ανθρωπος σπιτι ..
    Υστερα εχει ειδικα μαθηματα που κανεις γυμναστικη μαζι με το μωρακι σου ...Οσο μεγαλωνει εχει παρα πολλες δραστηριοτητες .Γεμισε την μερα σου παραλληλα και με την δικη του και θα δεις θα λες ποτε να παμε σπιτι μας να κατσουμε μονοι μας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    βρες το νόημα της ύπαρξης σου με το μωρό σου

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να του μιλήσω και πριν καν ολοκληρώσω την σκέψη μου δέχομαι επίθεση. Φωνές, προσβολές, μέχρι και βρισιές. Έτσι έμαθα να μη μιλάω. Φυσικά αγαπάω το μωρό μου αλλά θα προτιμούσα να το μεγαλώσω μόνη μου. είναι σαν να μην υπάρχει για καλό λ σύζυγος, μόνο για να με κάνει χειρότερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Διαζύγιο και γρήγορα. Μίλησε στην οικογένειά σου, δεν είναι αυτός η οικογένειά σου, που βρίσκονται συγγενείς και φίλοι; Μια χαρά μπορείς να μεγαλώσεις το μωρό σου, ήρεμη και χωρίς την έτσι κι αλλιώς, εχθρική του παρουσία και μηδαμινή θετική του παρουσία. Δε θα ήθελα να μεγαλώσω το παιδί μου με έναν τέτοιο τύπο, φέρεις ευθύνη για δύο αυτή τη στιγμή.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Η οικογένεια και οι φίλοι είναι μακριά και λόγω ιου δεν μπορώ να τους δω. Μίλησα στην αδερφή μου και με έκανε να νιώσω χειρότερα. Ότι διαλύω τη ζωή μου, ότι θα στενοχωρήσω τους γονείς. Ότι είναι φάση και θα περάσει. Και ότι τη φόρτωσα με τα πρόβληματα μου και έτσι έμαθα να μη μιλάω ούτε σε αυτή. Ειλικρινά, συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν έχω την ψυχική δύναμη αυτή τη στιγμή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Πόσο καιρό έχει που σε κακοποιεί; Γιατί για κακοποίηση πρόκειται. Σε βρίζει, σε προσβάλει και δε σε αφήνει να αρθρώσεις το λόγο σου και να μιλήσεις καν για το πώς νιώθεις. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον πώς να μην έχεις κατάθλιψη; Δεν έχεις ευκαιρίες για αλλαγή παραστάσεων, ζεις με έναν κριτή και όχι με έναν σύντροφο, δέχεσαι επίθεση και όχι αγκαλιά και σε όλα αυτά επάνω έχεις εξ'ολοκλήρου τη φροντίδα ενός μωρού, δεν έχεις προλάβει να προσαρμοστείς στον νέο τρόπο ζωής και τις απαιτήσεις του. Η αδερφή σου σε φορτώνει ενοχές, πολύ κακώς βέβαια. Για ποιο λόγο θα καταστραφούν οι γονείς σου εάν πάρεις διαζύγιο; Δε θέλουν το παιδί τους ευτυχισμένο; Αν όχι, τότε δεν είναι σωστοί γονείς. Ούτε η αδερφή σου σωστή αδερφή. Εν προκειμένω, εφόσον δεν έχεις κανέναν να σε στηρίξει, θα πρέπει να στηριχτείς στον εαυτό σου, να σε φροντίσεις και να ξαναβρείς τη δύναμη να υποστηρίξεις τα δικαιώματά σου, να θωρακίσεις την υγεία σου και να προστατέψεις εσένα ΚΑΙ το παιδί σου από έναν κακοποιητή. Βλάπτοντας εσένα ψυχολογικά ο τύπος βλάπτει και το παιδί σου, καθώς από εσένα εξαρτάται η φροντίδα του. Εδώ μπορείς να πάρεις μία πρώτη βοήθεια, παρέχονται πληροφορίες για θέματα ψυχικής υγείας. Αν δε μπορούν να σε βοηθήσουν, ζήτα τους να σου δώσουν άλλη πηγή βοήθειας. Κάντο άμεσα. Θα παρακολουθώ το θέμα σου και θα είμαι εδώ όπως και άλλα μέλη, όποτε αισθάνεσαι ανάγκη να γράφεις και να συζητάμε.

    https://www.moh.gov.gr/articles/citi...oys-kai-goneis

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Σε ευχαριστώ για την ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη απάντηση. Όλα άρχισαν 2 βδομάδες πριν γεννήσω. Τότε ήρθε αντιμέτωπος με ένα σοβαρό προσωπικό του θέμα και άλλαξε τελείως. Νόμιζα ότι θα ήταν κάτι προσωρινό όμως παγιώθηκε αυτή η συμπεριφορά. Η μόνη φορά που άλλαξε ήταν όταν μάζεψα τα πράγματά μου. Με τα ράμματα ακόμη από τη γέννα έφτιαχνα βαλίτσες και κουβαλούσα βάρη. Τι βλακείες έκανα κι εγώ. . έκλαψε, είπε θα αλλάξει και μετά σιγά σιγά πάλι τα ίδια. Ξέρω τι πρέπει να κάνω αλλά δεν μπορώ ακόμα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Θα το κάνεις εν καιρώ. Συνέχισε να εμπιστεύεσαι την κρίση σου. Μην μπαίνεις σε διενέξεις που μπορεί και να τις αναζητά, κράτα απόσταση για ηρεμία, συγκεντρώσου στο τι θες για εσένα και το παιδί σου. Ο καιρός άνοιξε, πάρε το μωρό με το καροτσάκι, πήγαινε σε μία πλατεία, με ένα βιβλίο ή περιοδικό, έχε το καφεδάκι σου ή τον χυμό σου και να κάθεσαι να αποτοξινώνεσαι και βρίσκεις ξανά την καθαρότητα του νου που σου χρειάζεται. Αυτό που περνάς δε θα είναι για πάντα. Το προσωπικό του θέμα αφορά αυτόν, να το λύσει. Η δική σου προτεραιότητα δεν είναι να είσαι ο σάκος του μποξ του για τις εσωτερικές του δικές του μάχες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Διαζύγιο και γρήγορα.
    μερλοτ εσυ τραβας πολλα ζορια.............

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Το θέμα του έχει λυθεί ήδη εδώ και καιρό. Εγώ κάνω αυτά που είπες όταν ο καιρός το ευνοει. Μόνο με το μωρό μιλάω, και έχω πάντα χαμόγελο μαζί του. Δεν είμαι άνθρωπος των διενέξεων, είμαι ήρεμη και αποφευγω. Κλείνομαι πολύ στον εαυτό μου. Δεν έχω όρεξη ούτε στο τηλ να μιλάω πια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Αντί να κλείνεσαι στον εαυτό σου, βρες φίλους στο περιβάλλον που βρίσκεσαι γιατί χρειάζεσαι ένα σύστημα στήριξης που δεν έχεις ούτε από οικογένεια αυτή τη στιγμή. Θαυμάσια μαμά σε βρίσκω αν μέσα σε τόσα βρίσκεις το χαμόγελο για το παιδί σου και εύχομαι αυτό το χαμόγελο να ριζωθεί μέσα σου και να ανθίσει! Το θέμα του δεν έχει λυθεί, αν είχε δε θα ήταν η συμπεριφορά του έτσι απέναντι στη σύντροφο και μητέρα του παιδιού του. Αλλά όπως σου είπα, δεν είσαι η σωτήρας κανενός, πολύ περισσότερο ενός που δεν κοιτάει να βελτιώνεται σαν άνθρωπος με τις ευθύνη ενός παιδιού, αλλά που κακοποιεί τον άνθρωπο που έχει την κύρια ευθύνη του παιδιού του αυτή τη στιγμή. Και παιδί να μην είχατε, πάλι ένας άθλιος στο ρόλο του είναι προς εσένα. Αν πιστεύεις ότι υπάρχει περιθώριο βελτίωσης, βάλτα κάτω στεγνά και πέστα, αλλά εγώ θα έφευγα με χίλια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Διαζύγιο και γρήγορα. Μίλησε στην οικογένειά σου, δεν είναι αυτός η οικογένειά σου, που βρίσκονται συγγενείς και φίλοι; Μια χαρά μπορείς να μεγαλώσεις το μωρό σου, ήρεμη και χωρίς την έτσι κι αλλιώς, εχθρική του παρουσία και μηδαμινή θετική του παρουσία. Δε θα ήθελα να μεγαλώσω το παιδί μου με έναν τέτοιο τύπο, φέρεις ευθύνη για δύο αυτή τη στιγμή.
    Ναι έτσι διαζύγιο χωρίς καμία προσπάθεια ....
    Τι ωραία που τα λέτε ..
    Ζήστε τα κιόλας ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΑΔ και μετα κατάθλιψη..
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2018, 00:30
  2. Κατάθλιψη... και μετά τί;
    By Militon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 12-06-2011, 23:06
  3. Καταθλιψη μετα τον χωρισμο
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 31-03-2011, 02:49
  4. Μετά την Κατάθλιψη.
    By Alpha2008 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 23-10-2008, 02:30
  5. Κατάθλιψη μετά τη γέννα...
    By lilina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •