ΙΨΔ και νοσοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139

    ΙΨΔ και νοσοφοβια

    Γεια σας!!!Ειμαι 23 χρονων και επασχα(η πασχω ακομα) απο ιψδ(νομιζω)...Λοιπον ολα αρχισαν οταν ημουν περιπου 12..Ξαφνικα μια μερα μου μπηκε η ιδεα οτι η πολυθρονα στο σπιτι μου ηταν μολυσμενη και φοβομουν να κατσω εκει..Μετα νομιζα οτι θα παθαινα aids,χολερα η καποια αλλη αρρωστια αν ακουμπουσα κατι στο δρομο..Μετα ομως αρχισα να κανω συγκεκριμενες κινησεις για να μην παθω κατι απο ολα αυτα..Περναγα τις πορτες παντα με το δεξι,μετραγα μεσα μου αριθμους(τους ειχα χωρισει σε καλους[3,4,7...] και κακους),επαναλαμβανα απο μεσα μου στιχους η φρασεις,να τακτοποιω "τελεια" τα πραγματα μου και αλλα τετοια..με τον καιρο τα πολεμησα και τα ελατωσα..Μου εχουν μεινει καποια υπολοιματα βεβαια,ειδικα με τους αριθμους και το μετρημα..Εδω και καν χρονο ομως με εχει πιασει νοσοφοβια..Θελω να ρωτησω αν εχει καμια σχεση η ιψδ με τη νοσοφοβια..Ξερει κανεις μηπως???Ευχαριστω...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    8
    geia soy.epeidi to exw k egw ayto to problima k twra arxisa na to antimetwpizw me ti boi8eia eidikoy,soy lew oti nai i nosofobia exei sxesi me ti ideopsixanagkastiki diataraxi.nosofovia les fisika oti fobasai min arrwstiseis i mi kolliseis tpt etsi? toylax eetsi to katalaba

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    ναι αυτο εννοω...αν και τον τελευταιο καιρο οχι απλα φοβομουν να μην κολλησω κατι αλλα εφτιαχνα τρελα σεναρια με το μυαλο μου και ημουν σιγουρος οτι κατι εχω..Υποχονδριαση δεν το λενε αυτο???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    κι εγω το εχω αυτο φιλε μου, αν και δεν ειναι το μονο, πασχω απο αρκετες φοβιες. με τη σωστη καθοδηγηση ενος ειδικου, νομιζω ειναι αντιμετωπισιμο ανετα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Γεια σου φιλε μου..Σου βγαινουν κι εσενα ψυχωσωματικα?Μουδιασματα και αλλα τετοια???Ασε οτι και να νιωσω στο κορμι μου,το παραμικρο μου μπαινει η ιδεα οτι εχω κατι σοβαρο..Δραμα...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    8
    ipoxondriasi to lene otan einai se fisiologika plaisia to na para eisai ka8aros.nomizw omws oti apo ena simeio k meta,apla den to elegxeis k kaneis trela senaria. k egw kanw sinexws.mesa se deytera mporw na soy kanw ena sillogiasmo,apolita logika alla iperoblika logiko,poy apla o aplos kosmos de to skeftetai pote.na soy pw tin ali8eia edw k merikoys mines paw se psixologo k arga alla sta8era nomizw exw kani mia mikri proodo.pantws 8a sistisw k 8a pw oso nwris to antimetwpiseis toso kalitera.egw meta apo 10-11 xronia piga!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Παιδιά βοηθήστε με να καταλάβω σας παρακαλώ! Εγώ δεν φοβάμαι ότι αν ακουμπήσω κάτι θα κολλήσω μικρόβιο, ούτε μανία με την καθαριότητα έχω, ούτε πλένω συνέχεια και σχολαστικά τα χέρια μου. Εγώ τρέμω μην αρρωστήσω και το χειρότερο φοβάμαι μήπως τρελαθώ. Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Πανικός ή ΙΨΔ; Έχει κολλήσει το μυαλό μου, αφήστε που με πιάνουν ταχυπαλμίες, ρίγη ναυτίες, ζαλάδες, δεν πάει μπουκιά κάτω και δεν μπορώ να κοιμηθώ και καλά.
    Απαντήστε μου σας παρακαλώ...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    8
    poso kairo exei poy fobasai??k afoy de fobasai oti an akoympiseis kati,a pareis ta mikrobia,ara pws fobasai?an fobasai apla oti mporeis na pa8eis kamia arrwstia, opws px karkinos,nomizw oti den einai ΙΨΔ alla apla enas poanikos.isws o megaliteros fobos soy einai o 8anatos k gia ayto to skeftesai.de soy kribw oti k egw polles fores moy pernaei apo to mialo alla katafernw k to diwxnw se deyterolepta,giati alliws ta pramgata zorizoyn. nomizw oti to basiko den einai na fobasai mipwes pa8eis kati alla koita na ziseis to twra oso to dunaton kalitera k anemela. k otan soy erxontai tetoies skepseis sto mialo,na eyxaristeis to 8eo poy exeis tin igeia soy k boyr gia alla pragmata xwris na skefteis tpt allo.8a deis,8a piasei.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    δηλαδη αμα εχεις μανία με την καθαριότητα κ πλένεις συνεχώς τα χέρια σου, σχολαστικά κ κυκλοφορεις με detol, δεν ακουμπας πουθενα κ επουδενι να πατήσεις ξυπόλητος, ασε τα σεναρια απο τι αρρωστια μπορεί να έχεις κλπ κλπ, εχεις ιδψ ή απλά κόλλημα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Ουτε εγω παντως φοβαμαι μην κολλησω μικροβια,ουτε πλενω συνεχεια τα χερια μου..Απλα εκει που ειμαι μια χαρα μου μπαινει η ιδεα οτι εχω κατι σοβαρο..Νομιζω οτι το εχω δεν φοβαμαι μηπως το παθω..Και μου βγαζει και ψυχωματικα..Μουδιαζα πολυ και μου ειχε μπει η ιδεα οτι εχω ογκο στον εγκεφαλο..Πηγα σε νευρολογο και μου ειπε οτι εχω νοσοφοβια και πανικο..Εκανα μεχρι και μαγνητικη για να ηρεμησω..Συνδεεται αυτο με την ιψδ που εχω απο παλια?Εχει κανεις το κολλημα με τους αριθμους οπως εγω μηπως?(πχ μετραω ποσες φορες καταπινω οταν πινω νερο κ.α.)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Άρχισα να φοβάμαι τις αρρώστιες από τον καιρό που αρρώστησε σοβαρά ο άντρας μου και αυτή η αρρώστια κρατάει μέχρι και σήμερα κι ένας Θεός ξέρει πόσο ακόμα. Έπαθα τότε πανικό και κατάθλιψη και φοβόμουν ότι κι εγώ θα πάθω την ίδια ασθένεια. Πέρασε καιρός να ηρεμήσω, αλλά κατά καιρούς από τότε με καταλαμβάνει φοβερό άγχος και πανικός που νομίζω ότι τρελαίνομαι. Κι όσο σκέφτομαι πως μπορεί τελικά να συμβεί κάτι τέτοιο, τόσο πανικοβάλλομαι πιο πολύ. Γιατί ρε παιδιά φοβάμαι μήπως τρελαθώ; Ή μήπως είμαι τρελή και δεν το ξέρω;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Panito ψυχαναγκασμός είναι η θεραπεία είναι αντικαταθλιπτικά το λέω με σιγουριά γιατί χρειάστηκε να ρωτήσουμε τον γιατρό για τέτοιου είδους κολλήματα.Εντάσσεται στα πλαίσια της κατάθλιψης και με την αγωγή εύκολα διορθώνεται

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    8
    Originally posted by mstrouf
    δηλαδη αμα εχεις μανία με την καθαριότητα κ πλένεις συνεχώς τα χέρια σου, σχολαστικά κ κυκλοφορεις με detol, δεν ακουμπας πουθενα κ επουδενι να πατήσεις ξυπόλητος, ασε τα σεναρια απο τι αρρωστια μπορεί να έχεις κλπ κλπ, εχεις ιδψ ή απλά κόλλημα;
    nomizw oti einai ιψδ k ocxi apla kollima.berbaia an ola ayta poy kaneris,ta kaneis se fisiologiko ba8mo k den enoxleisai oyte enoxleis toys alloys einai apla ena kalo,poli kalo kollima.alla kata ti gnvmi moy,einai lio iperboliko.k egw exw kollima,k ka8arizw oxi panta tosa sxolastika

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    8
    για τον ψυχαναγκασμο δεν παιρνεις φαρμακα υποχρεωτικα.εγω κανω θεραπεια αλλα χωρις φαρμακο,απλα κανω ασκησεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Να κανω μια ερωτηση?Ψυχοσωματικα εχει κανεις?Εγω συχνα νιωθω κατι σαν μουδιασμα τραβηγμα στο αριστερο μερος του προσωπου μου..Απο το αριστερο φρυδι μεχρι το μαγουλο και το σαγονι..Το νιωθω συχνοτερα οταν σηκωνω τα φρυδια μου η χαμογελαω..Το εχει περασει κανεις αυτο?????

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •