Κατάθλιψη ή λάθος ανθρώπινος κύκλος??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    2

    Κατάθλιψη ή λάθος ανθρώπινος κύκλος??

    Καλησπερα σας, ειμαι 28 και για να γράφω εδώ σημαίνει ότι κοντευωνα σκάσω..δεν ξέρω τι να πρωτοπώ. Πλέον έχω φτάσει σε σημείο να έχω ελάχιστους φίλους απο τους οποίους νιώθω ενδιαφέρον πραγματικό 0..μου έχει κοπεί η όρεξη για έξω αλλα δεν μπορώ να καταλάβω αν φταιω εγω σε αυτο ή απλα δεν μου ταιριάζουν αυτοί οι άνθρωποι..συγκατοικω με την σχέση μου αλλα και αυτόν τον νιώθω στον κόσμο του.ουτε στο σπίτι δεν βοηθάει. .ποιος ενδιαφέρετε τελικά για το αν ειναι καλα η ψυχουλα σου??? 2 ειναι οι σκέψεις μου... οτι δεν χρειάζεται άλλο να δω πραγματα απο την ζωη..φαντάζομαι τον εαυτό μου στα 50 και λεω τι θα κανω εως τότε...και η αλλλη σκέψη είναι ότι θέλω να πάρω τον εαυτούλη μου και το σκυλί μου και να κανω. Ενα restart σε αλλο τόπο σε αλλο χρόνο ...δύσκολη απόφαση ποσο μάλλον όταν δυσκολεύεσαι και οικονομικά
    Πως καταλαβαίνεις αν φταίει ο άνθρωπος που εχω απέναντι μου η εγω?? Συνέχεια κου μιλανε φωνούλες που δεν νιώθω ευτυχισμένη με τον φιλο μου αλλα ισως αν τα εβλεπα εγω πιο θετικα να ηταν κακυτερα τα πράγματα? Ζω σε αυτον τον φαύλο κύκλο. Παλευω καθε μέρα αλλα ποτε κάνεις δεν ηρθε να κάτσει δίπλα μου να μου βαλει το χερι στον ώμο να μου πει τι σου σημβαινει

  2. #2
    Με το να απομονωνεσαι δεν ωφελει σε κατι.Ειμαι σε παρομοια κατασταση.Η απομονωση δεν μας βοηθα.Προσπαθησε να βγαινεις εξω πιο πολυ, να γνωριζεις καινουριους ανθρωπους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Miami View Post
    Καλησπερα σας, ειμαι 28 και για να γράφω εδώ σημαίνει ότι κοντευωνα σκάσω..δεν ξέρω τι να πρωτοπώ. Πλέον έχω φτάσει σε σημείο να έχω ελάχιστους φίλους απο τους οποίους νιώθω ενδιαφέρον πραγματικό 0..μου έχει κοπεί η όρεξη για έξω αλλα δεν μπορώ να καταλάβω αν φταιω εγω σε αυτο ή απλα δεν μου ταιριάζουν αυτοί οι άνθρωποι..συγκατοικω με την σχέση μου αλλα και αυτόν τον νιώθω στον κόσμο του.ουτε στο σπίτι δεν βοηθάει. .ποιος ενδιαφέρετε τελικά για το αν ειναι καλα η ψυχουλα σου??? 2 ειναι οι σκέψεις μου... οτι δεν χρειάζεται άλλο να δω πραγματα απο την ζωη..φαντάζομαι τον εαυτό μου στα 50 και λεω τι θα κανω εως τότε...και η αλλλη σκέψη είναι ότι θέλω να πάρω τον εαυτούλη μου και το σκυλί μου και να κανω. Ενα restart σε αλλο τόπο σε αλλο χρόνο ...δύσκολη απόφαση ποσο μάλλον όταν δυσκολεύεσαι και οικονομικά
    Πως καταλαβαίνεις αν φταίει ο άνθρωπος που εχω απέναντι μου η εγω?? Συνέχεια κου μιλανε φωνούλες που δεν νιώθω ευτυχισμένη με τον φιλο μου αλλα ισως αν τα εβλεπα εγω πιο θετικα να ηταν κακυτερα τα πράγματα? Ζω σε αυτον τον φαύλο κύκλο. Παλευω καθε μέρα αλλα ποτε κάνεις δεν ηρθε να κάτσει δίπλα μου να μου βαλει το χερι στον ώμο να μου πει τι σου σημβαινει
    Είναι και σημεία των καιρών. Οι περισσότεροι σκεφτόμαστε τις δικές μας ανάγκες και μόνο και κυρίως τις υλικές ανάγκες. Το πιο δύσκολο πράγμα είναι η αληθινή επικοινωνία, χωρίς ψέματα, χωρίς μάσκες. Οι σχέσεις βέβαια χρειάζονται και διεκδίκηση, μην περιμένεις ο άλλος να καταλάβει από μόνος του, μίλα, πες τι αισθάνεσαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    επικοινωνία είναι μια λύση.
    αν περιμένεις απο τους άλλους να καταλάβουν τί συμβαίνει, θα πεθάνεις περιμένοντας.
    αν δεν σε καλύπτει η σχέση σου, αντιμετώπισέ το. ίσως κι εσύ να παρερμηνεύεις τα σημάδια.
    στην ερώτησή σου αν φταίνε οι γύρω σου, απαντώ πως υπάρχουν ανθρώποι στη δική σου κατάσταση που δε νιώθουν ενόχληση απο τις κακές παρέες, τις λάθος επιλογές, η θέλησή τους είναι ισχυρή κλπ. η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 28-04-2017, 21:22
  2. Κατάθλιψη ή τεμπέλια? Όλα ένας φαύλος κύκλος
    By Johnloser in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 05-12-2014, 10:19
  3. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 23:35
  4. ανθρωπινος οργανισμος
    By ASTARTE_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 27
    Last Post: 20-08-2011, 22:39
  5. κατάθλιψη;;;; ΙΑΤΡΙΚΟ ΛΑΘΟΣ
    By λίτσα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 124
    Last Post: 09-11-2009, 14:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •