Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε?? - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 17 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 249
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Με ρώτησαν αν έχουμε εμβολιαστεί τους εξήγησα πως έχει η κατάσταση και μου είπαν απλά όταν το πάρω ή να το στείλω με μέιλ ή να το έχω μαζί μου κατά την άφιξη μας ..
    Σε αυτό που θα πάω πριν το εμβόλιο ούτε καν το ανέφεραν, αλλά αυτό είναι για επαγγελματικό σκοπό και ίσως τα έχει κανονίσει η εταιρεία που έχει το συνέδριο και γνωρίζει ότι είμαστε όλοι κάτω από το καθεστώς των τεστ .......
    Δεν ξέρω κιόλας μάλλον ο καθένας κάνει ότι θέλει .

    Καλά για τα τεστ και εμείς εδώ κανονικά κάνουμε κάθε εβδομάδα όπως και τα παιδιά που έχουν κάνει και τις δύο δόσεις από το εμβόλιο

    Τώρα για εξωτερικό που έχω ταξίδι τον Σεπτέμβριο δεν ξέρω ακόμα ,δεν ασχολήθηκα τι πρέπει να κάνω σαν εμβολιασμενη γιατί σίγουρα μέχρι τότε θα αλλάξουν εκατό φορές τα πράγματα ..

    Καλά και σε εμάς εδώ μην νομίζεις ότι φοράνε μάσκες οι περισσότεροι ....ειδικά το βράδυ ,χαμός γίνεται και ας έχουμε και πολύ τουρισμό που αυτοί είναι πέρσυ που μας αποτελείωσαν εμάς και είχαμε τα περισσότερα κρούσματα ..

    Εγώ πιστεύω θα καθιερωθεί το εμβόλιο όπως και το κοινό της γρίπης .
    Άλλωστε ως γνωστό θα υπάρχουν συνέχεια μεταλλάξεις και ήρθε για να μείνει και αυτό ...
    Συμφωνω, θα γινει ετήσιος ο εμβολιασμος, δεν θα εξαφανιστεί από τη μια στιγμή στην άλλη ο ιός.


    Σίγουρα ο καθένας κάνει ό, τι του κατεβει από τους υπεύθυνους καταλυμάτων. Πάντως δεν έχουν δικαίωμα να αρνηθούν κράτηση λόγω μη επίδειξης πιστοποιητικου εμβολιασμου, από όσο ξέρω.

    Τεσπα, στην πορεία λογικά θα τα αλλάξουν πάλι αρα το βλέπεις τότε για το εξωτερικό. Μπορεί να απλοποιηθεί κιόλας αν εμβολιαστούν περισσότεροι.

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αν κάποιοι φοβάστε την απειροελάχιστη πιθανότητα θρόμβωσης που πάντα γίνεται πρωτοσέλιδα σε αντίθεση με την προσωπική ιστορία του καθενός από τους δεκάδες νεκρούς καθημερινά από Κορωνοιο στην Ελλάδα (αυτοί είναι απλά όλοι μαζί ένα νούμερο) κλείστε ραντεβού με Pfizer ή Moderna όπου δεν έχει παρατηρηθεί θρόμβωση. Το τί εμβόλιο είναι θα το κάταλαβετε από το διάστημα που μεσολαβεί ανάμεσα στις δύο δόσεις, 21 και 28 μέρες αντίστοιχα. Σε περίπτωση που νιώσετε ατονία τις πρώτες μέρες απλά θα ξεκουραστείτε και το πολύ σε μια δυο μέρες περνάει. Αν ανεβάσετε πυρετό ή έχετε μυαλγιες ένα depon ή Panadol αρκεί. Δεν χρειάζεται αντιφλεγμονώδες. Για το πόνο στο σημείο της ένεσης, δεν ασχολούμαι καν. Έχω φίλους και γείτονες που ασθένησαν από Κορωνοιο και χρειάστηκαν να νοσηλευθουν με οξυγόνο. Δύο χωρίς πρόβλημα υγείας γύρισαν σπίτι τους πετσί και κόκκαλο και ο ένας μάλιστα "άνοιξε" σαν τους γέρους από την ακινησία. Και μιλάμε για νέα παιδιά. Γνωρίζω αλλους τόσους γείτονες και φίλους και συγγενείς που εμβολιαστηκαν και δεν συνέβη τίποτα

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Συγκεκριμένα Remedy εσύ μου έκανες παράθεση, εγώ δεν απηυθηνα το λόγο συγκεκριμενα σε σενα, έκανα απλώς μια γενική παρατήρηση για την κατεύθυνση που έχει πάρει η κουβεντα. Σου απαντώ λοιπον με βάση τα δεδομένα μου και ότι υπάρχουν ένα σωρό άτομα που αγχώνονται για το εμβόλιο και βαλλονται παράλληλα απο όλη αυτή τη καλτ διαμάχη μεταξύ δήθεν επιστημονιστων και ψεκων , όπως αλληλοχαρακτηριζεστε.

    Δεν θέλω κάποια κατήχηση για το πώς λειτουργούν οι πανδημίες και η ιατρική. Γνωρίζω μια χαρά.
    Δεν με ενδιαφέρει επισης αν κάποιος γιατρός πέθανε επειδή δεν έκανε το εμβόλιο. Με το σκεπτικό σου όπως είπα κάποιος μπορεί να επιλέξει να ασχοληθεί με όσους πέθαναν κάνοντας το εμβόλιο.

    Αυτό που σου εξήγησα είναι ότι δεν ωφελεί αυτή η συζήτηση εδώ μέσα. Εδώ μιλαμε για το άγχος μας για το εμβόλιο λόγω της αγχωδους διαταραχής μας. Δεν με ενδιαφέρει η θεωρία ούτε του μέσου "ψεκα" ούτε και οι κοροϊδίες της αντίθετης πλευράς.
    εγω μιλουσα για συγκεκριμενους ανθρωπους που εχουν συγκεκριμενο σκεπτικο στην αρνηση του εμβολιου.
    εαν εσυ δεν ανηκεις σε αυτους, γιατι ταυτιζεσαι;;;

    παραθεση σου εκανα, επειδη χρησιμοποιησες καποια επιχειρηματα δικα τους. εξηγησα πολυ αναλυτικα για ποιο σκεπτικο μιλαω.. εαν διαφοροποιεισαι, δεν μιλουσα για σενα. εαν ταυτιζεσαι, τοτε μιλουσα και για σενα.

    τωρα, εαν εσυ αποκαλεις "καλτ διαμαχη" την πολυ σοβαρη διαφωνια μεταξυ της επιστημης και της παπαρολογιας, νομιζω δειχνεις προς καποια μερια να κλινει το σκεπτικο σου...

    το να αγχωνεται καποιος για το εμβολιο ειναι τελειως διαφορετικο απο το να το θεωρει λαθος, να το αρνειται, να μην θελει να το κανει και να παρακινει και αλλους να μην το κανουν.
    υπαρχουν ανθρωποι που φρικαρουν ακομα και με τις πιο απλες ενεσεις, ή και λιποθυμουν. αυτο δεν σημαινει οτι το αρνουνται, ουτε οτι οτι δεν θα το κανουν. σημαινει ομως οτι τους προκαλει εντονο αγχος.
    εγω δεν κρινω το αγχος, ειτε της αρρωστοφοβιας, ειτε της ενεσοφοβιας. κρινω την αρνηση του εμβολιασμου με επιχειρηματα του τιποτε...

    δεν ξερω τι γνωριζεις και τι δεν γνωριζεις. αυτα που απαντησες, εμενα μου εδειξαν οτι δεν γνωριζεις, γι αυτο στα ειπα..

    γιατι δεν σε ενδιαφερουν οσοι πεθαναν επειδη δεν εκαναν το εμβολιο; αυτοι δεν ειχαν καμια αξια; ειτε δεν προλαβαν, ειτε ηταν αρνητες, ειναι πολυ κριμα που πεθαναν!! εσυ μπορεις να βλεπεις μονο οσους πεθαναν απο παρενεργεια του εμβολιου. καποιον αντικειμενικο παρατηρητη θα τον ενδιεφεραν και οι δυο.
    αν σε ενδιεφεραν και εσενα, θα εβλεπες οτι οσοι πεθαναν επειδη δεν εμβολιαστηκαν για οποιονδηποτε λογο ειναι ΠΟΛΛΑ εκατομμυρια, ενω οσοι πεθαναν απο καποια παρενεργεια του εμβολιου ειναι απειροελαχιστοι..

    εγω αντιθετως, θεωρω οτι ωφελει παρα πολυ αυτη η συζητηση και εδω μεσα...
    επομενως, εσυ που δεν πιστευεις το αντιθετο, μπορεις να μην το συζητας. δεν ειναι υποχρεωτικο.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Αν κάποιοι φοβάστε την απειροελάχιστη πιθανότητα θρόμβωσης που πάντα γίνεται πρωτοσέλιδα σε αντίθεση με την προσωπική ιστορία του καθενός από τους δεκάδες νεκρούς καθημερινά από Κορωνοιο στην Ελλάδα (αυτοί είναι απλά όλοι μαζί ένα νούμερο) κλείστε ραντεβού με Pfizer ή Moderna όπου δεν έχει παρατηρηθεί θρόμβωση. Το τί εμβόλιο είναι θα το κάταλαβετε από το διάστημα που μεσολαβεί ανάμεσα στις δύο δόσεις, 21 και 28 μέρες αντίστοιχα. Σε περίπτωση που νιώσετε ατονία τις πρώτες μέρες απλά θα ξεκουραστείτε και το πολύ σε μια δυο μέρες περνάει. Αν ανεβάσετε πυρετό ή έχετε μυαλγιες ένα depon ή Panadol αρκεί. Δεν χρειάζεται αντιφλεγμονώδες. Για το πόνο στο σημείο της ένεσης, δεν ασχολούμαι καν. Έχω φίλους και γείτονες που ασθένησαν από Κορωνοιο και χρειάστηκαν να νοσηλευθουν με οξυγόνο. Δύο χωρίς πρόβλημα υγείας γύρισαν σπίτι τους πετσί και κόκκαλο και ο ένας μάλιστα "άνοιξε" σαν τους γέρους από την ακινησία. Και μιλάμε για νέα παιδιά. Γνωρίζω αλλους τόσους γείτονες και φίλους και συγγενείς που εμβολιαστηκαν και δεν συνέβη τίποτα

    Κοίταξε να δεις .
    Δεν μπορείς να κρίνεις έναν άνθρωπο που φοβάται και αγχώνεται και σίγουρα δεν μπορείς να τον καθησυχάσεις από την στιγμή που υπάρχει αρκετά υπολογίσιμη μερίδα γιατρών που υποστηρίζουν ότι ακόμα οι παρενέργειες του εμβολίου σε ΒΑΘΟΣ χρόνου δεν μπορούν να διευκρινηστουν για τον αυτονόητο λόγο ,ότι είναι ένα καινούργιο εμβολιο.
    Δεν μιλάμε για απλές παρενέργειες ενός πυρετου ή κάτι άλλο που συνήθως δεν κρατάνε παραπάνω από 24 ώρες ..
    Εδώ παιδικό εμβόλιο κάνεις και γνωρίζεις ότι για 3 24ωρα είσαι σε επιφυλακή να μην φας συγκεκριμένες τροφές μην τυχών εμφανίσης κάποιοι είδους αλλεργίας -επιπλοκες ....

    Γι'αυτό φοβάται ο περισσότερος κόσμος και είναι απόλυτα λογικό .Για την πολύ μετέπειτα πορεία αυτού, που είναι παντελώς άγνωστη σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ και δεν μπορεί να υποστηρίξει κανένας το οτιδήποτε .
    Σίγουρα κανένας νοήμων άνθρωπος δεν πιστεύει όλες αυτές τις ανοησίες για τσιπακια και ότι να ναι .

    Εγώ δεν σου κρύβω την ανησυχία μου ειδικά για τα μικρότερα ηλικιακά άτομα ,τι μετέπειτα επιπτώσεις μπορεί να έχει όλο αυτό στην υγεία τους αλλά και στην γονιμότητα τους .
    Ει άι λογικό για μια γυναίκα που δεν έχει σκοπό την τεκνοποίηση ή είναι σε προχωρημένη ηλικία να μην την νοιάζουν και πολύ όλα αυτά τα θέματα .
    Δεν μπορείς όμως να καθησυχάσεις μια γυναίκα που έχει σκοπό να κάνει σε λίγο ένα παιδί ή βρίσκεται στην φάση θηλασμού .
    Εινάι πολύ φυσιολογικές ανησυχείς όλες αυτές και απόλυτα κατανοητές .

    Κακά τα ψέματα ,τις τυχών παρενέργειες που θα εμφανιστούν σε βάθος χρόνου δεν μπορεί να στις πει κανένας και όποιος πιστεύει ότι δεν θα υπάρξουν είναι τουλάχιστον αφελής για εμένα .
    Εδώ σε εμβόλια που υπάρχουν για δεκαετίες υπάρχει ακόμα ομάδα ανθρώπων που εμφανίζουν επιπλοκές .
    Δεν στέκεται όμως κανένας σε αυτές γιατί το καλό που κάνει στο σύνολο του πληθυσμού , είναι μεγαλύτερο από τα προβλήματα που δημιουργούν σε μια μικρή μερίδα .
    Το γεγονός όμως ότι δημιουργούν δεν μπορεί να το αμφισβήτηση κανένας .

    Πάνω λοιπόν σε αυτό πατάει και των περισσότερων η ανησυχία και ο φόβος ειδικά αν προϋπάρχουν και ιστορικά με θέματα υγείας .

    Ούτε εσύ,ούτε εγώ ,ούτε κανένας γιατρός λοιπόν δεν μπορεί να μιλήσει με ακρίβεια για το τι θα γίνει αργότερα και γι'αυτό ακριβώς τον λόγο πρέπει να είναι σεβαστό το γεγονός από τους υπόλοιπους αν δεν θέλει κάποιος να εμβολιαστεί .

    Προστάτευσε εσύ τον ευατο σου και άσε τους υπόλοιπους να κάνουν ότι θέλουν από το να μπαίνεις σε μία ανούσια διαμάχη με πραγματικά πολύ ανουσιος χαρακτηρισμούς .
    Σίγουρα ένας σωστός άνθρωπος δεν θα επηρεαστεί από του οποιοδήποτε την άποψη για αν θα το κάνει ή όχι .:D
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κοίταξε να δεις .
    Δεν μπορείς να κρίνεις έναν άνθρωπο που φοβάται και αγχώνεται και σίγουρα δεν μπορείς να τον καθησυχάσεις από την στιγμή που υπάρχει αρκετά υπολογίσιμη μερίδα γιατρών που υποστηρίζουν ότι ακόμα οι παρενέργειες του εμβολίου σε ΒΑΘΟΣ χρόνου δεν μπορούν να διευκρινηστουν για τον αυτονόητο λόγο ,ότι είναι ένα καινούργιο εμβολιο.
    Δεν μιλάμε για απλές παρενέργειες ενός πυρετου ή κάτι άλλο που συνήθως δεν κρατάνε παραπάνω από 24 ώρες ..
    Εδώ παιδικό εμβόλιο κάνεις και γνωρίζεις ότι για 3 24ωρα είσαι σε επιφυλακή να μην φας συγκεκριμένες τροφές μην τυχών εμφανίσης κάποιοι είδους αλλεργίας -επιπλοκες ....

    Γι'αυτό φοβάται ο περισσότερος κόσμος και είναι απόλυτα λογικό .Για την πολύ μετέπειτα πορεία αυτού, που είναι παντελώς άγνωστη σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ και δεν μπορεί να υποστηρίξει κανένας το οτιδήποτε .
    Σίγουρα κανένας νοήμων άνθρωπος δεν πιστεύει όλες αυτές τις ανοησίες για τσιπακια και ότι να ναι .

    Εγώ δεν σου κρύβω την ανησυχία μου ειδικά για τα μικρότερα ηλικιακά άτομα ,τι μετέπειτα επιπτώσεις μπορεί να έχει όλο αυτό στην υγεία τους αλλά και στην γονιμότητα τους .
    Ει άι λογικό για μια γυναίκα που δεν έχει σκοπό την τεκνοποίηση ή είναι σε προχωρημένη ηλικία να μην την νοιάζουν και πολύ όλα αυτά τα θέματα .
    Δεν μπορείς όμως να καθησυχάσεις μια γυναίκα που έχει σκοπό να κάνει σε λίγο ένα παιδί ή βρίσκεται στην φάση θηλασμού .
    Εινάι πολύ φυσιολογικές ανησυχείς όλες αυτές και απόλυτα κατανοητές .

    Κακά τα ψέματα ,τις τυχών παρενέργειες που θα εμφανιστούν σε βάθος χρόνου δεν μπορεί να στις πει κανένας και όποιος πιστεύει ότι δεν θα υπάρξουν είναι τουλάχιστον αφελής για εμένα .
    Εδώ σε εμβόλια που υπάρχουν για δεκαετίες υπάρχει ακόμα ομάδα ανθρώπων που εμφανίζουν επιπλοκές .
    Δεν στέκεται όμως κανένας σε αυτές γιατί το καλό που κάνει στο σύνολο του πληθυσμού , είναι μεγαλύτερο από τα προβλήματα που δημιουργούν σε μια μικρή μερίδα .
    Το γεγονός όμως ότι δημιουργούν δεν μπορεί να το αμφισβήτηση κανένας .

    Πάνω λοιπόν σε αυτό πατάει και των περισσότερων η ανησυχία και ο φόβος ειδικά αν προϋπάρχουν και ιστορικά με θέματα υγείας .

    Ούτε εσύ,ούτε εγώ ,ούτε κανένας γιατρός λοιπόν δεν μπορεί να μιλήσει με ακρίβεια για το τι θα γίνει αργότερα και γι'αυτό ακριβώς τον λόγο πρέπει να είναι σεβαστό το γεγονός από τους υπόλοιπους αν δεν θέλει κάποιος να εμβολιαστεί .

    Προστάτευσε εσύ τον ευατο σου και άσε τους υπόλοιπους να κάνουν ότι θέλουν από το να μπαίνεις σε μία ανούσια διαμάχη με πραγματικά πολύ ανουσιος χαρακτηρισμούς .
    Σίγουρα ένας σωστός άνθρωπος δεν θα επηρεαστεί από του οποιοδήποτε την άποψη για αν θα το κάνει ή όχι .:D
    Κανένα εμβόλιο δεν έχει παρενέργειες σε βάθος χρόνου. Οι παρενέργειες φαίνονται άμεσα. Αυτά σύμφωνα με την διεθνή επιστημονική κοινότητα.

    Αν ασχολείσαι με συγκεκριμένη ομάδα γιατρών που ανησυχούν για επιπτώσεις των εμβολίων σε βάθους χρόνου τύπου ντοκτορ Καραχυσαριδης με πτυχίο ιατρικής από Ρουμανία επί εποχής Τσαουσέσκου, η υγεία σου και η ζωή σου κινδυνεύουν άμεσα, οπότε άλλαξε γιατρό. Είναι η μοναδική ευκαιρία να καταλάβεις ότι επί χρόνια εμπιστευοσουν την υγεία σου στον Dr Jekyll.

    Εμείς εμπιστευόμαστε τη διεθνή επιστημονική κοινότητα και προχωράμε. Οι υπόλοιποι ανάψτε ένα κεράκι στη μνήμη του Κύπριου ιατρού που παρέπεμψα παραπάνω και ο θάνατος του είναι η αποστομωτικη απάντηση στην άρνηση του για εμβολιασμό κατά covid-19. Αν είχε εμβολιαστεί, σήμερα θα ζούσε. Ένα και ένα κάνουν δύο.

    Το τί θα γίνει σε 10 χρόνια, εγώ που καπνίζω ένα πακέτο την ημέρα, αν πάθω καρκίνο, έμφραγμα, εγκεφαλικό ή την διαβόητη θρόμβωση και κατηγορήσω το εμβόλιο, απλά θα είμαι ψεκ-ψεκ. Τελεία

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Κανένα εμβόλιο δεν έχει παρενέργειες σε βάθος χρόνου. Οι παρενέργειες φαίνονται άμεσα. Αυτά σύμφωνα με την διεθνή επιστημονική κοινότητα.

    Αν ασχολείσαι με συγκεκριμένη ομάδα γιατρών που ανησυχούν για επιπτώσεις των εμβολίων σε βάθους χρόνου τύπου ντοκτορ Καραχυσαριδης με πτυχίο ιατρικής από Ρουμανία επί εποχής Τσαουσέσκου, η υγεία σου και η ζωή σου κινδυνεύουν άμεσα, οπότε άλλαξε γιατρό. Είναι η μοναδική ευκαιρία να καταλάβεις ότι επί χρόνια εμπιστευοσουν την υγεία σου στον Dr Jekyll.

    Εμείς εμπιστευόμαστε τη διεθνή επιστημονική κοινότητα και προχωράμε. Οι υπόλοιποι ανάψτε ένα κεράκι στη μνήμη του Κύπριου ιατρού που παρέπεμψα παραπάνω και ο θάνατος του είναι η αποστομωτικη απάντηση στην άρνηση του για εμβολιασμό κατά covid-19. Αν είχε εμβολιαστεί, σήμερα θα ζούσε. Ένα και ένα κάνουν δύο.

    Το τί θα γίνει σε 10 χρόνια, εγώ που καπνίζω ένα πακέτο την ημέρα, αν πάθω καρκίνο, έμφραγμα, εγκεφαλικό ή την διαβόητη θρόμβωση και κατηγορήσω το εμβόλιο, απλά θα είμαι ψεκ-ψεκ. Τελεία
    Πολύ απολύτως !

    Ούτε ο πιο εγκεκριμένος επιστήμονας γιατρός τόσο πολύ σίγουρος για τα εμβόλια και τις παρενέργειες σε βάθος χρόνου ..


    Δεν είμαι οπαδός κανενός ,είμαι οπαδός την λογικής και της αντικειμενικότητας !
    Για το τι θα βάζω στον οργανισμό μου εμπιστεύομαι ΜΟΝΟ τους θεράπων ιατρός μου και ΚΑΝΕΝΑΝ άλλων .
    Οι υπόλοιποι που είστε καλή συνέχεια και είπαμε ο σεβασμός στις απόψεις του και στην πάθηση του άλλου δεν σε κάνει ούτε εξυπνότερο ούτε σοφότερο :D
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μια από τα ίδια κι εγώ. Ποτε σκέφτεσαι να το κανεις;


    Εντωμεταξύ αυτές τις μέρες με έπιασε κι εμένα φοβος θρομβωσης , γιατί έχω έναν πόνο αριστερά κάπου κοντά στο έντερο και με πιάνουν σούβλες με τις κινήσεις. Θα πάω για εξετάσεις τη Δευτέρα.
    Σκεφτομαι μολις κανει και ο αντρας μου την δευτερη δοση (15 ιουλιου) να κλεισω ραντεβου.λογικα αυγουστο υπομογιζω.εσυ??ο πονος εκει που περιγραφεις μπορει να ειναι αερια εγκλωβισμενα.παντως ξερεις ddimers και θα ηρεμησεις!!!!μου ανοιξες τα ματια με αυτη την εξεταση!!!

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 12-06-2021 at 12:46.

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Αν κάποιοι φοβάστε την απειροελάχιστη πιθανότητα θρόμβωσης που πάντα γίνεται πρωτοσέλιδα σε αντίθεση με την προσωπική ιστορία του καθενός από τους δεκάδες νεκρούς καθημερινά από Κορωνοιο στην Ελλάδα (αυτοί είναι απλά όλοι μαζί ένα νούμερο) κλείστε ραντεβού με Pfizer ή Moderna όπου δεν έχει παρατηρηθεί θρόμβωση. Το τί εμβόλιο είναι θα το κάταλαβετε από το διάστημα που μεσολαβεί ανάμεσα στις δύο δόσεις, 21 και 28 μέρες αντίστοιχα. Σε περίπτωση που νιώσετε ατονία τις πρώτες μέρες απλά θα ξεκουραστείτε και το πολύ σε μια δυο μέρες περνάει. Αν ανεβάσετε πυρετό ή έχετε μυαλγιες ένα depon ή Panadol αρκεί. Δεν χρειάζεται αντιφλεγμονώδες. Για το πόνο στο σημείο της ένεσης, δεν ασχολούμαι καν. Έχω φίλους και γείτονες που ασθένησαν από Κορωνοιο και χρειάστηκαν να νοσηλευθουν με οξυγόνο. Δύο χωρίς πρόβλημα υγείας γύρισαν σπίτι τους πετσί και κόκκαλο και ο ένας μάλιστα "άνοιξε" σαν τους γέρους από την ακινησία. Και μιλάμε για νέα παιδιά. Γνωρίζω αλλους τόσους γείτονες και φίλους και συγγενείς που εμβολιαστηκαν και δεν συνέβη τίποτα
    Kι εγώ γνωρίζω άτομα που είναι στην εντατική με κορωνοιο. Αυτό δεν με κάνει να φοβάμαι λιγότερο το εμβόλιο. Όπως φοβάμαι το να πάρω ένα καινούργιο χαπι που έχει δοκιμαστεί για χρόνια σε κλινικές δοκιμές και λαμβάνεται από εκατομμύρια ανθρώπους. Δεν λειτουργούν εκλογικευτικα οι αγχώδεις διαταραχές. Και σίγουρα δεν βοηθάει το να κάθεστε να λέτε ότι όσοι δεν έχουμε εμβολιαστεί ακόμα θα πεθάνουμε. Άτομα στην οικογένεια μου δεν θα κάνουν καθόλου το εμβόλιο πάλι για λόγους υγείας. Το αν θα πεθάνει η μητέρα μου ή η Γιαγιά μου και θα βγει κάποιος να γελάει επειδή δεν ήταν εμβολιασμένη το θεωρώ τουλαχιστον απολιτιστο.

    Σε σχέση με μακροπρόθεσμες παρενέργειες , μπορούμε να πούμε ότι τα εμβόλια για τα οποία έχουν γίνει κλινικές δοκιμές για χρόνια δεν έχουν μακροπρόθεσμες παρενέργειες. Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν αυτό ισχύει και για το συγκεκριμένο εμβόλιο γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να εξακριβωθεί κάτι τέτοιο ακόμα παρα μονάχα σε βάθος χρόνου. Έτσι λειτουργεί η επιστήμη. Η οποια btw ποτε δεν ειναι αφοριστική. Αφοριστικες είναι για παραδειγμα οι θρησκείες και τα δόγματα. Έχουν αφετηρια a priori προτασεις. Η επιστήμη αντιθετως αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα και τα εξεταζει, τα αποδεικνύει.

    Ο κίνδυνος του ιού είναι μεγαλύτερος, αυτό δεν έχει καμία σχέση με το να κρατά κάποιος μια σκωπτικη ή διστακτική στάση απέναντι στο εμβόλιο ή να το συζητά με τον γιατρό του. Το να ακούς τι λέει ο καθένας στο ίντερνετ, είτε γιατρός είτε όχι, σίγουρα δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα. Εννοείται πως αν ένας γιατρός στο ίντερνετ λέει ότι τα εμβόλια είναι κακα δεν σημαίνει ότι θα τον ακούσεις. Θα ακούσεις τις οδηγίες του δικού σου γιατρού που ξέρει το ιστορικό σου.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Σκεφτομαι μολις κανει και ο αντρας μου την δευτερη δοση (15 ιουλιου) να κλεισω ραντεβου.λογικα αυγουστο υπομογιζω.εσυ??ο πονος εκει που περιγραφεις μπορει να ειναι αερια εγκλωβισμενα.παντως ξερεις ddimers και θα ηρεμησεις!!!!μου ανοιξες τα ματια με αυτη την εξεταση!!!
    Χαχα ναι αυτό σκεφτόμουν, θα κάνω τη Δευτέρα να μου φύγει και μένα η υπόνοια. Μάλλον το έντερο είναι αλλά ξέρεις, αν σου μπει η ιδέα δύσκολα φεύγει.

    Εγώ σκεφτόμουν πιο άμεσα γιατί τώρα με τη δουλειά πρέπει να κάνουμε συνέχεια τεστ και για τους εμβολιασμενους μάλλον θα τα καταργήσουν. Θα δω , σίγουρα μετά τις εξετάσεις πάντως.

  11. #176
    xaka10
    Guest
    .................................................. .....
    Last edited by xaka10; 12-06-2021 at 02:42.

  12. #177
    xaka10
    Guest
    ...............................................
    Last edited by xaka10; 12-06-2021 at 02:42.

  13. #178
    xaka10
    Guest
    .................................................. ....
    Last edited by xaka10; 12-06-2021 at 02:42.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.

    δεν ξερω τι ασθενεια εχει η κοπελα, ουτε εσυ.
    το θεμα ανοιχτηκε για τον εμβολιασμο κι εγω μιλαω για τον εμβολιασμο.
    εσυ μπορεις να μιλας για τις ασθενειες σου. κανεις δεν στο απαγορευσε.
    Last edited by Aeon; 12-06-2021 at 14:15.

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    μιας και μιλαμε για εμβολιασμο, να ενημερωσω οτι εχουμε εμβολιαστει ολοι με moderna...

Page 12 of 17 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έχει περάσει κάποιος Covid?
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 129
    Last Post: 06-06-2021, 02:06
  2. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 21:30
  3. Covid, ψυχοσωματικα και άγχος υγείας....
    By Layla123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-2020, 21:33
  4. Αρκάς! Το εμβόλιο!
    By homebod in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2020, 08:12
  5. Replies: 3
    Last Post: 28-01-2020, 02:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •