Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε?? - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 17 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 249
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 12-06-2021 at 12:47.

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Συμφωνω, θα γινει ετήσιος ο εμβολιασμος, δεν θα εξαφανιστεί από τη μια στιγμή στην άλλη ο ιός.


    Σίγουρα ο καθένας κάνει ό, τι του κατεβει από τους υπεύθυνους καταλυμάτων. Πάντως δεν έχουν δικαίωμα να αρνηθούν κράτηση λόγω μη επίδειξης πιστοποιητικου εμβολιασμου, από όσο ξέρω.

    Τεσπα, στην πορεία λογικά θα τα αλλάξουν πάλι αρα το βλέπεις τότε για το εξωτερικό. Μπορεί να απλοποιηθεί κιόλας αν εμβολιαστούν περισσότεροι.

    Ας ελπίσουμε να αλλάξουν γιατί πέρσυ ήταν τραγελαφικά τα πράγματα σε εμάς που έπρεπε να ταξιδέψουμε και ένα περισσότερο που θέλω να κάνω πλέον το εμβόλιο..

    Όταν ταξίδεψα εκανα κανονικά μοριακό πέρασα από το δικό μας αεροδρόμιο και μόλις προσγειώθηκα Κύπρο χωρίς καμία προειδοποίηση και ενημέρωση μας υποχρέωσαν να ξανακάνουμε μοριακό ..
    Το θέατρο του παραλόγου ..Στο τέλος μας βγήκαν τα τεστ πιο ακριβά από τα εισιτήρια μας ...
    Άσε που όταν επέστρεψα δεν με έλεξε κανένας αν έμεινα καραντίνα ή όχι ..

    Ποντάρουν καθαρά στο θέμα συνείδησης του κάθενος ,αλλά σίγουρα οι περισσότεροι ειναι στην κοσμαρα τους οπότε προφυλάσσουμε εμείς τον ευατο μας όσο μπορούμε και από εκεί και πέρα ας αποφασίσουν ότι θέλουν οι υπόλοιποι.
    Δεν μπορώ να έχω άγχος και για γι αυτό ειλικρινά γιατί έχει κουράσει πλέον ...

    Εδώ δεν ξέρουν ακόμα τι ισχύει για αυτούς που το πέρασαν ..
    Χθες συναντήθηκα με μια φίλη η οποία νόσησε μέσα στο χειμώνα και ενώ γι αυτους ήταν μια δόση το εμβόλιο ,τώρα που πήγε και την έκανε τελικά την ενημέρωσαν ότι θα κάνει και την δεύτερη ....
    Ότι να ναι στην κυριολεξία ...

    Μίλησε με τον γιατρό της και της είπε μόλις περάσει λίγο ο καιρός να κάνει ένα τεστ αντισωμάτων να δει που βρίσκεται και θα ξαναμιλήσει αν θα κάνει και την δεύτερη δόση ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ας ελπίσουμε να αλλάξουν γιατί πέρσυ ήταν τραγελαφικά τα πράγματα σε εμάς που έπρεπε να ταξιδέψουμε και ένα περισσότερο που θέλω να κάνω πλέον το εμβόλιο..

    Όταν ταξίδεψα εκανα κανονικά μοριακό πέρασα από το δικό μας αεροδρόμιο και μόλις προσγειώθηκα Κύπρο χωρίς καμία προειδοποίηση και ενημέρωση μας υποχρέωσαν να ξανακάνουμε μοριακό ..
    Το θέατρο του παραλόγου ..Στο τέλος μας βγήκαν τα τεστ πιο ακριβά από τα εισιτήρια μας ...
    Άσε που όταν επέστρεψα δεν με έλεξε κανένας αν έμεινα καραντίνα ή όχι ..

    Ποντάρουν καθαρά στο θέμα συνείδησης του κάθενος ,αλλά σίγουρα οι περισσότεροι ειναι στην κοσμαρα τους οπότε προφυλάσσουμε εμείς τον ευατο μας όσο μπορούμε και από εκεί και πέρα ας αποφασίσουν ότι θέλουν οι υπόλοιποι.
    Δεν μπορώ να έχω άγχος και για γι αυτό ειλικρινά γιατί έχει κουράσει πλέον ...

    Εδώ δεν ξέρουν ακόμα τι ισχύει για αυτούς που το πέρασαν ..
    Χθες συναντήθηκα με μια φίλη η οποία νόσησε μέσα στο χειμώνα και ενώ γι αυτους ήταν μια δόση το εμβόλιο ,τώρα που πήγε και την έκανε τελικά την ενημέρωσαν ότι θα κάνει και την δεύτερη ....
    Ότι να ναι στην κυριολεξία ...

    Μίλησε με τον γιατρό της και της είπε μόλις περάσει λίγο ο καιρός να κάνει ένα τεστ αντισωμάτων να δει που βρίσκεται και θα ξαναμιλήσει αν θα κάνει και την δεύτερη δόση ...
    Ναι έχω κι εγώ μια γνωστή με το ίδιο πρόβλημα. Νοσησε και αρχικά της εί αν πει μια δόση. Εντωμεταξύ εφόσον υπάρχουν ασυμπτωματοκοι ασθενείς, θεωρητικά ο καθένας μας μπορεί να είχε αντισώματα και αν δεν έκανε το τεστ να μην το γνωρίζει σε περίπτωση που νοσησε ως ασυμπτωματικος.


    Και αισχροκέρδεια μεγάλη. Όχι μόνο στην Ελλάδα. Οι Γερμανοί που ερχονται μας λενε οτι πληρωσαν 150 για τεστ και θα πληρώσουν αλλα 50 εδώ για να το κάνουν πριν φύγουν γιατι αλλιώς δεν μπορούν να ταξιδέψουν. Αντι οι κυβερνήσεις να διευκολύνουν τον τουρισμό σε περίοδο κρίσης τα κάνουν όλα χειρότερα.

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 12-06-2021 at 12:48.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 12-06-2021 at 12:48.

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ναι έχω κι εγώ μια γνωστή με το ίδιο πρόβλημα. Νοσησε και αρχικά της εί αν πει μια δόση. Εντωμεταξύ εφόσον υπάρχουν ασυμπτωματοκοι ασθενείς, θεωρητικά ο καθένας μας μπορεί να είχε αντισώματα και αν δεν έκανε το τεστ να μην το γνωρίζει σε περίπτωση που νοσησε ως ασυμπτωματικος.


    Και αισχροκέρδεια μεγάλη. Όχι μόνο στην Ελλάδα. Οι Γερμανοί που ερχονται μας λενε οτι πληρωσαν 150 για τεστ και θα πληρώσουν αλλα 50 εδώ για να το κάνουν πριν φύγουν γιατι αλλιώς δεν μπορούν να ταξιδέψουν. Αντι οι κυβερνήσεις να διευκολύνουν τον τουρισμό σε περίοδο κρίσης τα κάνουν όλα χειρότερα.
    Εμεις κάναμε η αλήθεια είναι πριν προγραμματίσουμε τα εμβόλια γιατί μέσα στον χειμώνα όλο κάτι κρυωματακια και αδιαθεσίες είχαμε οπότε μας είπαν οι γιατροί καλό είναι να κάνουμε για να είμαστε σίγουρη πως θα κινηθούμε .....
    Άλλη μια κίνηση που θα έπρεπε όλοι να την κάνουν πριν εμβολιαστούν και δεν την προτείνουν όλοι οι γιατροί ..

    Business Αντώνη μου , αυτό είναι δυστηχως το θέμα των τεστ ...
    Πάντα μέσα σε όλο αυτό κυριαρχεί και ο παράγοντας χρήμα ...
    Κανονικά άτομα που τους υποχρεώνουν να ελεγχθούν δεν θα έπρεπε καν να πληρώνουν τα τεστ αλλά εκεί πατάνε και για να επισπεύσουν την όλη διαδικασία του εμβολιασμού ,γιατί κακά τα ψέματα τα 80αρια που είναι σε εμάς εδώ , πάνε και έρχονται και για εμένα και για την κόρη μου που μπαινοβγαίνει στην σχολή της ,οπότε ειλικρινά τα θεωρώ τα πιο κοροϊδία λεφτά ...

    Εδώ ενώ τα παιδιά πάνε με self τεστ στα σχολεία ,ο γιος μου που δίνει Prof ζήτησαν μοριακό ...
    Είπαμε παραλογισμος παντού και πάντα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 12-06-2021 at 12:49.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    να θυμησω για οποιον δεν το εχει προσεξει, οτι το θεμα ειναι στην κατηγορια συζητησεων γενικοτερου ψυχολογικου ενδιαφεροντος.
    επομενως δεν ειναι ενα θεμα οπου μιλανε μονο οσα μελη εχουν αγχωδεις διαταραχες για το αγχος του εμβολιου οπως επανειλλημενα ειπωθηκε, αλλα οποιο μελος θελει να τοποθετηθει για θεματα σχετικα με το εμβολιο...

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να θυμησω για οποιον δεν το εχει προσεξει, οτι το θεμα ειναι στην κατηγορια συζητησεων γενικοτερου ψυχολογικου ενδιαφεροντος.
    επομενως δεν ειναι ενα θεμα οπου μιλανε μονο οσα μελη εχουν αγχωδεις διαταραχες για το αγχος του εμβολιου οπως επανειλλημενα ειπωθηκε, αλλα οποιο μελος θελει να τοποθετηθει για θεματα σχετικα με το εμβολιο...

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Skiouros8; 12-06-2021 at 14:03.

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Αυτό που με φοβίζει δεν είναι το εμβόλιο φυσικά, αλλά το να διαβάζω πόσοι αρνητές του εμβολίου υπάρχουν και η συνειδητοποίηση του πόσο μεγάλο μέρος του πληθυσμού σκέφτεται με παρόμοιο παράλογο τρόπο. Συμφωνώ σε όλα με τη Ρέμεντυ και τον Νικόλα73. Από πού αντλείτε οι αρνητές την πληροφόρησή σας, απορώ.
    #UnVioladorEnTuCamino

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Και οι αρνητές αλλά και οι μη καταρτισμένοι και αμορφωτοι προπαγανδιστες της αντιθετης πλευρας ανήκουν στην ίδια ακριβως κατηγορία. Η επιστημη δεν λειτουργεί με αφορισμούς. Βέβαια άσχετα όλα αυτά με το παρόν θέμα. Εδώ συζητάμε το άγχος λόγω αγχωδους διαταραχής. Αν δεν είστε εξοικειωμένοι με άτομα που αγχώνονται μέχρι και για ένα Ντεπόν κακώς γράφετε στη συγκεκριμένη θεματολογία και δεν σέβεστε τους κανόνες του φόρουμ.

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Το να φοβάται κάποιος το εμβόλιο δεν αναιρεί το γεγονός ότι κάποιοι μπορεί να αρρωστήσουν ή και να πεθάνουν εάν κολλήσουν από αυτόν που φοβάται μήπως μία στο δις πάθει κάτι. Η αναλογία ανάμεσα σε αυτόν τον έναν και το πόσο μπορεί να επηρεάσει ολόκληρο το περιβάλλον του δεν αλλάζει. Ο covid κολλάει πανεύκολα, ενώ οι παρενέργειες και δη οι σοβαρές είναι πάρα πολύ σπάνιες. Θα το πω παρτακισμό και δίχως να το φοβάμαι αν για το δικό του του καθενός το κόλλημα ρισκάρει να πάρει παραμάζωμα όσους υποτίθεται αγαπά. Δε ζούμε ως μονάδες, σε κοινωνίες ζούμε.
    #UnVioladorEnTuCamino

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Η αγχώδης μου διαταραχή γίνεται χειρότερη όταν βλέπω πόσοι αρνούνται να κάνουν το εμβόλιο. Δεν έχετε άγχος μόνο εσείς, το διασπείρετε και σε μας τους άλλους. Δεν είναι προνόμιο το άγχος μόνο όσων δε θέλουν να το κάνουν. Τόση ανευθυνότητα πια.
    #UnVioladorEnTuCamino

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Όπως είπα και πρωτυτερα, τόσο οι αρνητές όσο και οι αμόρφωτοι της άλλης πλευράς είναι εξίσου αστοιχειωτοι και γραφικοί και επιφέρουν παραπάνω στρες σε εμάς που έχουμε ήδη θέματα υγείας -και δρούμε ορθως υπο τις επιστημονικες και καταρτισμένες οδηγιες της ιατρικής μας ομάδας- αλλά και θέματα άγχους που επιδεινώνονται και από τους μεν και από τους δε, που κινδυνολογουν εξίσου.

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Αυτό που με φοβίζει δεν είναι το εμβόλιο φυσικά, αλλά το να διαβάζω πόσοι αρνητές του εμβολίου υπάρχουν και η συνειδητοποίηση του πόσο μεγάλο μέρος του πληθυσμού σκέφτεται με παρόμοιο παράλογο τρόπο. Συμφωνώ σε όλα με τη Ρέμεντυ και τον Νικόλα73. Από πού αντλείτε οι αρνητές την πληροφόρησή σας, απορώ.
    αντε, πες... βαζουν μια ταμπελα "εγω δεν ειμαι ψεκασμενος" για ξεκαρφωμα κι απο κατω αρχιζει ο παραλογισμος..

Page 13 of 17 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έχει περάσει κάποιος Covid?
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 129
    Last Post: 06-06-2021, 02:06
  2. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 21:30
  3. Covid, ψυχοσωματικα και άγχος υγείας....
    By Layla123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-2020, 21:33
  4. Αρκάς! Το εμβόλιο!
    By homebod in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2020, 08:12
  5. Replies: 3
    Last Post: 28-01-2020, 02:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •