Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 249
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Εγώ ρώτησα βασικά διότι όσοι υποφέρετε από άγχος και πανικός πήγατε έτσι απλά?? Χωρίς να αμφισβητήσετε την απόφαση σας...εγώ νομίζω ότι άμα πάω θα λυποθημησω από το φοβο μου...μην τυχόν και πάθω κάτι

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Εγώ ρώτησα βασικά διότι όσοι υποφέρετε από άγχος και πανικός πήγατε έτσι απλά?? Χωρίς να αμφισβητήσετε την απόφαση σας...εγώ νομίζω ότι άμα πάω θα λυποθημησω από το φοβο μου...μην τυχόν και πάθω κάτι
    Τι φοβάσαι τις βελόνες ?
    την διαδικασία ή τις τυχών παρενέργειες ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Μάλλον τον τρόμο που πουλούν τόσο καιρό για τον κορονοιο και πόσο επικυνδινος είναι... Άρα θα είναι τόσο αθώο το εμβόλιο; ένα σκεπτικό έκανα...
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τι φοβάσαι τις βελόνες ?
    την διαδικασία ή τις τυχών παρενέργειες ?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Μάλλον τον τρόμο που πουλούν τόσο καιρό για τον κορονοιο και πόσο επικυνδινος είναι... Άρα θα είναι τόσο αθώο το εμβόλιο; ένα σκεπτικό έκανα...
    Όλοι κάποια σκεπτικό κάνουμε και αποφασίζουμε.
    Δεν πάμε γιατί το έκανε η γειτόνισσα και θα το κάνουμε και εμείς ..

    Αλλά άλλο να μιλάμε για τον φόβο που μπορεί να έχει κάποιος ως προς τις βελόνες και γενικά για τα εμβόλια ας πούμε και άλλο για κάποια συγκεκριμένη παρενέργεια που λόγο ιστορικού μπορεί να έχει περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσει.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Τελείωσαν οι εκλογές στην Αμερικη και την επόμενη έβγαλαν όλοι εμβόλιο.
    Αρκετοί γιατροί είναι αρνητικοί και παρά πολλοί κρατούν απόσταση.
    Λογοκρισία και φίμωση.
    Φαγώθηκαν σώνει και καλά να χαρακτηριστεί πανδημία επειδή σε κατάσταση πανδημίας μπορείς να προχωρήσεις σε ιατρικές τακτικές που διαφορετικά θα σε κλείσουν μέσα. Αποκτάς νόμιμη άδεια ας το πούμε να χρησιμοποιήσεις κάτι που υπό κανονικές συνθήκες δεν έχει πάρει έγκριση λόγω μη αξιοπιστίας, δοκιμών κτλ. Είναι γνωστό δε ότι σε καταστάσεις "πολέμου" η ιατρική έκανε άλματα παρ όλο που κάποια πείραμα ήταν αποτυχημένα η εντελώς παράνομα.
    Με λίγα λόγια το εμβόλιο μπορεί να έχει καλό σκοπό, μιλάμε για νέας γενιάς, πιθανώς να καταπολεμήσουν καρκίνο, αλλά δεν πάθει να είναι πειραματικό με ότι συνεπάγεται που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα προχωρούσε.
    Προσωπικά όλο αυτό που γίνεται με τον τρόπο και την βιασύνη που γίνεται, με χαλάει λίγο και κρατάω τις επιφυλάξεις μου

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Τελείωσαν οι εκλογές στην Αμερικη και την επόμενη έβγαλαν όλοι εμβόλιο.
    Αρκετοί γιατροί είναι αρνητικοί και παρά πολλοί κρατούν απόσταση.
    Λογοκρισία και φίμωση.
    Φαγώθηκαν σώνει και καλά να χαρακτηριστεί πανδημία επειδή σε κατάσταση πανδημίας μπορείς να προχωρήσεις σε ιατρικές τακτικές που διαφορετικά θα σε κλείσουν μέσα. Αποκτάς νόμιμη άδεια ας το πούμε να χρησιμοποιήσεις κάτι που υπό κανονικές συνθήκες δεν έχει πάρει έγκριση λόγω μη αξιοπιστίας, δοκιμών κτλ. Είναι γνωστό δε ότι σε καταστάσεις "πολέμου" η ιατρική έκανε άλματα παρ όλο που κάποια πείραμα ήταν αποτυχημένα η εντελώς παράνομα.
    Με λίγα λόγια το εμβόλιο μπορεί να έχει καλό σκοπό, μιλάμε για νέας γενιάς, πιθανώς να καταπολεμήσουν καρκίνο, αλλά δεν πάθει να είναι πειραματικό με ότι συνεπάγεται που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα προχωρούσε.
    Προσωπικά όλο αυτό που γίνεται με τον τρόπο και την βιασύνη που γίνεται, με χαλάει λίγο και κρατάω τις επιφυλάξεις μου
    Μα εδώ στο γεγονός ότι κατάφεραν και την πέρασαν ως παγκόσμια πανδημία κατάφεραν μέσα σε λίγες μέρες να μας περάσουν όλα τα αντισυναταγματικα μέτρα.... Απαγόρευση κυκλοφορίας, απαγόρευση λειτουργίας καταστημάτων, απαγόρευση το ένα, απαγόρευση το άλλο.... Το όλο θέμα είναι ποιος πολίτης σε ατομικό επίπεδο μπορεί να κινηθεί νομικά κατά του κράτους; να του πει '' '' ελα εδώ ρε καραγκιόζη, εγώ θέλω να κολλήσω τον ιό και αν πεθάνω πέθανα, αλλά θέλω να έχω την ελευθερία μου... " Τι πάει να πει θα κάθομαι στο σπίτι;

    Τόσα χρόνια κυκλοφορούσαν ελονοσίες που μεταδίδοταν από τα κουνούπια κανείς δεν βγήκε να πει, όλοι μέσα στα σπίτια σας να μην σαν μεταδώσουν ασθένεια τα κουνουπια...κάποιοι πέθαναν και τότε ... Αλλά έτσι γίνετε πάντα σε κάθε ασθένεια.. Κάποιοι θα ζήσουν κάποιοι θα πεθάνουν...

    Μέσα από όλο αυτό το παγκόσμιο χάλι, ίσως θέλουν να αναδείξουν την δυνατότερη χώρα που θα καταφέρει να σταθεί στα πόδια της... Και οι άλλες θα παρακαλάνε για ένα συμβιβασμό δανείου να πάρουν τα πάνω τους... Ποιος είπε ότι ο παγκόσμιος πόλεμος ο τρίτος θα γίνει με όπλα;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μην αντλειτε πληροφοριες απο σαιτ ψεκασμενων. καντε εναν κοπο να ενημερωθειτε απο επιστημονες. υπαρχουν εγκυρα σαιτ με στατιστικες, αριθμους κρουσματων και θυματων και αποδεικνυεται αν υπαρχει κορονοιος η δεν υπαρχει κι αν ειναι πανδημια...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Καταρχήν φοβάμαι τις παρενέργειες ...έχω αυτοάνοσα και σίγουρα κανένας δεν μου πεις ότι δεν θα αναζοπυρωθουν και άλλα... κά με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν δοκιμαστικές για μεγάλο χρονικό διάστημα..και ότι υπάρχουν και γιατροί που σου λένε να μην το κάνεις..και γενικά όλη αυτή η κατάσταση με έχει φοβησει...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Καταρχήν φοβάμαι τις παρενέργειες ...έχω αυτοάνοσα και σίγουρα κανένας δεν μου πεις ότι δεν θα αναζοπυρωθουν και άλλα... κά με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν δοκιμαστικές για μεγάλο χρονικό διάστημα..και ότι υπάρχουν και γιατροί που σου λένε να μην το κάνεις..και γενικά όλη αυτή η κατάσταση με έχει φοβησει...
    Οκ κατανοητό και απόλυτα φυσιολογικό .
    Δες το πιο ψύχραιμα ?
    Το αυτοάνοσο μπορεί να συμβάλει την επιβάρυνση της υγείας σου αν νοσησεις από τοι ιό?
    Γενικά ανήκεις στις άμεσα ευπαθείς ομάδες που θα πρέπει να εμβολιαστούν ή θα πας έτσι γιατί το λένε κάποιοι και όχι ο θεράπων γιατρό σου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Βρε Μένη,
    Εσύ είσαι σοβαρό άτομο.

    Εάν κολλήσεις τον ιό, η μόνη συνέπεια δεν θα είναι ότι μπορεί να πεθάνεις...
    Αλλά και ό,τι μπορεί να υποστούν οι υπόλοιποι από την στάση σου.

    Συνάνθρωποι σου θα κινδυνεύουν να τον κολλήσουν από εσένα με ίσως τραγικές συνέπειες,
    το κράτος θα υποχρεωθεί να σε νοσηλευσει με έξοδα των υπολοίπων,
    θα στερήσεις υγειονομικές υπηρεσίες (που δεν μας περισσεύουν )από άλλους που τις έχουν ανάγκη ,κλπ κλπ!

    Καλύτερα να βλέπουμε μερικές φορές και την γενικότερη εικόνα..

    Φιλικά

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οκ κατανοητό και απόλυτα φυσιολογικό .
    Δες το πιο ψύχραιμα ?
    Το αυτοάνοσο μπορεί να συμβάλει την επιβάρυνση της υγείας σου αν νοσησεις από τοι ιό?
    Γενικά ανήκεις στις άμεσα ευπαθείς ομάδες που θα πρέπει να εμβολιαστούν ή θα πας έτσι γιατί το λένε κάποιοι και όχι ο θεράπων γιατρό σου ?
    Καταρχήν έχω ψωρίαση...και άσθμα αλλά ο πνευμονολογος μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο και δεν ξέρω έχω μπερδευτεί

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιωργο, το 5 στους 10 δεν ισχυει με τπτ, ειναι εντελως αυθαιρετο. τα προβληματα στα τοσα εκατομυρια ανθρωπων που το εκαναν, ειναι οσα σε ολα τα φαρμακα και τα εμβολια. παντα σε ενα μικρο ποσοστο παρουσιαζεται καποια παρενεργεια. ακομα και στο ντεπον, καποιοι εχουν παρενεργειες.
    προσωπικα, οταν με φωναξουν , θα παω τρεχοντας.
    ο αριθμος των θρομβωσεων ειναι 85 στα 23.000.000 που εχουν κανει το εμβολιο στην Ευρωπη ....αμελητεο δλδ.....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Καταρχήν έχω ψωρίαση...και άσθμα αλλά ο πνευμονολογος μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο και δεν ξέρω έχω μπερδευτεί
    Από την στιγμή που σου είπε ο πνευμονολογος σου να μη το κάνεις γιατί το σκέφτεσαι ?

    Κοίταξε και εμένα ο άντρας μου έχει αλεργικο άσθμα και κάθε άνοιξη ταλαιπωρείται κάνα μήνα το πολύ και αυτό όχι τόσο πολύ πλέον γιατί έχει κάνει την σειρά των εμβολίων που αφορά καθαρά την αλεργια του και είδε τεράστια διαφορά .
    Αυτά έκανε και όχι του ιού γιατί και ο δικός μας γιατρός του είπε όχι ακόμα και μας εξήγησε τους λόγους που αφορούν όμως καθαρά το ιστορικό το δικό του...

    Δεν έχει αρρωστήσει ποτέ από κοινή γρίπη και γενικά μπορεί εγώ και τα παιδιά όταν ήταν μικρά να αρρωσταιναν συνέχεια γιατί κολλούσαν τα πάντα από το σχολείο και τα έφερναν ,εκείνος ποτέ μα ποτέ δεν κόλλησε το οτιδήποτε ..
    Και πριν τρία χρόνια που πέρασαμε οικογενειακώς τον Η1Ν1 και είδαμε και πάθαμε να συνέλθουμε εκείνος το πέρασε στο πόδι και με ένα ελαφρύ μπούκωμα ..
    Γενικά με αυτά είναι πολύ καλά και δεν παίρνει ούτε Ντεπον ...

    Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ο κάθε γιατρός προτείνει ή όχι το εμβόλιο στον κάθε ασθενή του με βάση το ιστορικό του .
    Ακόμα και η πνευμονολογος που έχω για τα παιδιά επειδή πήραν την αλεργια του πατέρα τους ,μας είπε όχι ακόμα ...
    Δεν το απέκλειαν απλά μας είπαν όχι την δεδομένη στιγμή ...

    Και αυτό κάνουμε ,τώρα σωστό λάθος τι να σου πω επιστήμονα ακούσαμε όχι τον κάθε άσχετο που λέει τον μακρύ του και το κοντό του .

    Και εσύ τον γιατρό σου θα ακούσεις και θα εμπιστευτείς και όταν σου πει ξέρεις κάτι Μαργαρίτα πρέπει να το κάνεις, μπορεί να εχει περάσει τόσος καιρός να είναι ακόμα πιο καλά τα εμβόλια που θα γίνονται την δεδομένη στιγμή και να μην χρειάζεται να είσαι σε αυτή την κατάσταση που μόνο κακό σου κάνει ...

    Μην φορτώνεται τζάμπα άγχος ..Άστο ,βγάλτω από το μυαλό σου και όταν έρθει η ώρα να το κάνεις ζήτησε από τον γιατρό σου να σου εξηγήσει το οτιδήποτε .
    Να σου λύση και την παραμικρή φοβία που έχεις στο μυαλό σου για να είσαι καλά .
    Σκέψου καθαρά πρακτικά ,με το να φορτωνομαστε αγχοι από υποθετικές σκέψεις δεν βγάζει πουθενά ,μόνο κακό μας κάνει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Καταρχήν έχω ψωρίαση...και άσθμα αλλά ο πνευμονολογος μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο και δεν ξέρω έχω μπερδευτεί
    η ψωριαση ειναι ελαφροτατο αυτοανοσο, την εχω περασει, εχω σοβαροτατο αυτοανοσο, και δεν ειχε αντιρρηση ο νευρολογος μου για το εμβολιο.................................ο� �ο για το ασθμα σου, εχεις πιο πολλα να χασεις μην κανοντας το εμβολιο, παρα κανοντας το .....θεωρεισαι ευπαθης ομαδα, εχω φιλο με ασθμα .....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω θα κανω το pfizer ή το moderna. Δεν θα κανω το astrazeneca ή το jonson. Φυσικα δεν εχουμε το δικαιωμα επιλογης κυριως γιατι ειναι περιορισμενη η ποσοτητα των εμβολιων που δεν εχουν ακουστει σοβαρες παρενεργειες, αλλιως θα τα ειχαν αποσυρει τα υποπτα. Στη Δανια υπολογισαν τις πιθανοτητες 1 στις 40000. Φυσικα τα οφελη απο το εμβολιο ειναι μεγαλυτερα απο τα κατα (αυτο ελειπε), οπως μας πληροφορουν για το astrazeneca και το jonson αλλα δεν τα κανω.
    Οσο για τους γιατρους, περα του αν εχεις κατι σοβαρο στο ιστορικο σου, αμφιβαλλω αν εχουν καποια ουσιαστικη γνωση. Εδω επιτροπες βγαινουν και λενε ειναι τυχαια η θρομβωση, μετα εμφανιζονται και αλλα περιστατικα και αρχιζουν και μιλανε για πιθανοτητες. Για αυτο αλλωστε γινονται κλινικες δοκιμες, εαν ηξερε εστω και η εταιρεια παρασκευης που ειναι η πλεον αρμοδια και οι ειδικοι δεν θα χρειαζοντουσαν και μακροχρονιες δοκιμες για ενα εμβολιο. Βγηκαν γρηγορα τα εμβολια γιατι περιμενε ολος ο πλανητης και δεν κολλησε σε καμμια χρονοβορα δοκιμη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έχει περάσει κάποιος Covid?
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 129
    Last Post: 06-06-2021, 03:06
  2. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30
  3. Covid, ψυχοσωματικα και άγχος υγείας....
    By Layla123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-2020, 22:33
  4. Αρκάς! Το εμβόλιο!
    By homebod in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2020, 09:12
  5. Replies: 3
    Last Post: 28-01-2020, 03:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •