Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε?? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 249
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλη σας μερα.
    Αναφορικα με τις θρωμβοσεις ως προιν χρηστης ενδοφλεβιας χρησης εχω να σας πω οτι κι εγω και πολλα παιδια παθαιναν θρομβωσεις, αυτο γινοταν απο την λαθος χρηση της ενεσης, η απο προβληματα με την ουσια,ομως υπηρχε και η περιπτωση να εχει προβλημα υγειας ο χρηστης οπως με το αιμα του να μην εχει τν σωστη πιξη.
    Αρα ενδεχετε να μην ειναι καθε αυτου απο το εμβολιο ισως να φταιει και ο οργανισμος αλλα κι η νοσοκομα. Δεν καμω τον ειδικο ουτε τολμω να βγαλω συμπερασμα απλα σας καταθετω προσωπικη εμπειρια κι ως παθον στο δεξι μου χερι αλλα και ως ζωντας σε αυτο τον κοινωνικο κυκλο κι εχωντας δει πολλες τετοιες θρομβωσεις.
    Οσο για το εμβολιο καθε αυτου, νομιζω οτι οσοι ασχολουντε με την υγεια πρεπει να το κανουν αφου ειναι ξεκαθαρα οτι δεν επιρεαζει κανενα γωνιδιο οπως φοβουντε καπιοι.
    Τελος .KEEP WOLKING , νομιζω οτι οταν ερθουν οι σειρες μας δλδ ηλικιες κατω των 50 το εμβολιο θα εχειδιαθεση επυλογης, ετσι ακουσα ,βεβαια δεν το λεω με συγουρια. Αρα θα μπορεις να αποφασησεις ποια μαρκα θες. Αν και νομιζω οτι μεχρι τοτες θα εχουν φτιαξει ολα τα προβληματα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εκανα τη πρωτη δωση phizer, εχω άυλη συνταγογραφιση και με καλεσαν ως ομαδα υψηλου κινδυνου.....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλη σας μερα.
    Αναφορικα με τις θρωμβοσεις ως προιν χρηστης ενδοφλεβιας χρησης εχω να σας πω οτι κι εγω και πολλα παιδια παθαιναν θρομβωσεις, αυτο γινοταν απο την λαθος χρηση της ενεσης, η απο προβληματα με την ουσια,ομως υπηρχε και η περιπτωση να εχει προβλημα υγειας ο χρηστης οπως με το αιμα του να μην εχει τν σωστη πιξη.
    Αρα ενδεχετε να μην ειναι καθε αυτου απο το εμβολιο ισως να φταιει και ο οργανισμος αλλα κι η νοσοκομα. Δεν καμω τον ειδικο ουτε τολμω να βγαλω συμπερασμα απλα σας καταθετω προσωπικη εμπειρια κι ως παθον στο δεξι μου χερι αλλα και ως ζωντας σε αυτο τον κοινωνικο κυκλο κι εχωντας δει πολλες τετοιες θρομβωσεις.
    Οσο για το εμβολιο καθε αυτου, νομιζω οτι οσοι ασχολουντε με την υγεια πρεπει να το κανουν αφου ειναι ξεκαθαρα οτι δεν επιρεαζει κανενα γωνιδιο οπως φοβουντε καπιοι.
    Τελος .KEEP WOLKING , νομιζω οτι οταν ερθουν οι σειρες μας δλδ ηλικιες κατω των 50 το εμβολιο θα εχειδιαθεση επυλογης, ετσι ακουσα ,βεβαια δεν το λεω με συγουρια. Αρα θα μπορεις να αποφασησεις ποια μαρκα θες. Αν και νομιζω οτι μεχρι τοτες θα εχουν φτιαξει ολα τα προβληματα.
    αυτο που λενε προς το παρον, αν δεν προκυψουν αλλα αποτελεσματα ερευνων, ειναι οτι το ποσοστο που παρουσιασε θρομβωση δεν εινια καθολου μεγαλυτερο απο του συνολικου πληθυσμου, πραγμα που σημαινει οτι αν αυτα τα εκατομμυρια των ανθρωπων δεν ειχαν κανει εμβολιο, παλι το ιδιο ποσοστο θα ειχε παθει θρομβωση, οποτε δεν φαινετια να σχετιζεται με το εμβολιο.

    και μια ερωτηση απο την εμπειρια σου. πως το καταλαβαινεις την ωρα που παθαινεις θρομβωση και τι πρεπει να κανεις; δεν πεθαινεις;;

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο που λενε προς το παρον, αν δεν προκυψουν αλλα αποτελεσματα ερευνων, ειναι οτι το ποσοστο που παρουσιασε θρομβωση δεν εινια καθολου μεγαλυτερο απο του συνολικου πληθυσμου, πραγμα που σημαινει οτι αν αυτα τα εκατομμυρια των ανθρωπων δεν ειχαν κανει εμβολιο, παλι το ιδιο ποσοστο θα ειχε παθει θρομβωση, οποτε δεν φαινετια να σχετιζεται με το εμβολιο.

    και μια ερωτηση απο την εμπειρια σου. πως το καταλαβαινεις την ωρα που παθαινεις θρομβωση και τι πρεπει να κανεις; δεν πεθαινεις;;
    Απαντω παντα με προσωπικη εμπειρια δεν καμω τον γιατρο.Προσωπικα θυμαμαι οτι ειχε πρηστει το χερι μου υπερβολικα,αλλα οχι ακριβως στο σημειο της ενεσης ,λιγο πιο πανω, ητν το δεξι μου χερι στο υψος του αγκονα αλλα απο την μεσα πλευρα.Το πριξιμο ειχε μεγαλωσει υπερβολικα το χρωμα γινοταν βαθυ πρασινοπο, σαν μελανια αλλα οχι μπλε .Οι πονοι ηταν και λογο της δυσκολιας να κουνησω το χερι μου αλλα και απο το ιδιο προβλημα καθε αυτου.Πυρετος θυμαμαι για 1 μερα, κι εμετος.Βεβαια το ειχα παθει στα 19 περιπου ,αρα μιλαμε για 21 χρονια πισω! .Επειδη ειμουν στις αρχες που ειχαμπλεξει κι ειχα καλο οργανισμο ως προιν αθλητης, θυμαμαι οτι δεν ειχα πολλα προβληματα ,σε σχεση με αυτα που μου ειχαν πει οτι θα παθαια ειχα πολυ λιγοτερα, αλλα θυμαμαι οτι πειρε πολυ καιρο για να φυγει κανα μηνα σχεδον.Αλλα ατομα γνωριζω οτι επαθαν πολυ χειροτερα προβληματα ,γνωριζω κι ακροτιριασμους αφου ο ογκος αυτος που δημιουργειτε ενδεχετε να μην αφηνει το αιμα να κυκλοφορησει σωστα ,και αν σκεφτεις οτι οι ανθρωποι αυτοι δεν πολυ προσεχαν τον εαυτο τους, δυστυχως οταν πηγαιναν στο νοσοκομειο ηταν πλεον αργα, το χερι τους ειχε σχεδον νεκρωσει αρα ο ακροτιριασμος ηταν ανακαιος, εμενα θυμαμαι οτι το χερι μου δεν αλλαξε χρωμα στα δαχτυλα οπου επρεπε να εχω το νουμου ,αν θυμαμαι καλα επερνα ασπιρινη ,αρα λογικα μου την εδιναν για να μπορει το αιμα να ειναι πιο λεπτο, πιο νερουλο ωστε να κυκλοφορει χωρις να το ενοχλει ο ογκος που υπηρχε. Εμενα λεγωταν φλεβικη θρομβωση! δεν ηταν σε αρτιριες δλδ.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Είμαι 41 άρα θα με καλέσουν τέλη Ιουνίου στην καλύτερη. Μέχρι στιγμής σκέφτομαι θετικά μόνο γι αυτό της Pfizer.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Γνωστή μου παντως τη πηραν με το ασθενοφόρο . Ειχε κανει το εμβόλιο τη Δευτερα είπε ο γιος της.. εντάξει τι να πω αν και αυτό τυχαίο περιστατικό....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Παιδια εγω ειμαι 31 και μου ηρθε σημερα μηνυμα για 26/5. Μαλλον λογω του φαρμακου που παίρνω για τις ταχυκαρδίες θεωρούμαι ομάδα υψηλου κινδύνου. Πήρα τηλ στο κέντρο υγείας και είναι της astra αυτό που θα μου κάνουν :( Φοβάμαι :( Θα μιλήσω με το γιατρό μου να δω.
    Last edited by Skiouros8; 16-04-2021 at 11:01.

  8. #38
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Πολύ ευχαριστως να δωσω. Οσοι εκαναν το εμβολιο 5 στους 10 ειχανε σοβαρες παρενέργειες.και δεν το στηριζω μονο σε αυτα που μαθενουμε απτο δυαδικτυο..αλλα και απτο περιβαλλον μας..
    Επειτα δεν πιστεύω οτι το συγκεκριμένο εμβολιο ειναι και πολυ αθώο οπως τα αλλα δεν πιστεύω οτι ειναι για το καλο της ανθρωπότητας...ακομα και αν δεν ειναι ενοχο δεν ειναι ουτε και αθώο..ισως ειναι μια δοκιμή για να δουνε τη μπορούνε να περασουνε στο λαο...
    5 στους 10 ε ? Ωραία παραπληροφόρηση εύγε

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ayurveda13 View Post
    5 στους 10 ε ? Ωραία παραπληροφόρηση εύγε
    συμφωνω. δεν υπαρχει καμια τετοια στατιστικη.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Γνωστή μου παντως τη πηραν με το ασθενοφόρο . Ειχε κανει το εμβόλιο τη Δευτερα είπε ο γιος της.. εντάξει τι να πω αν και αυτό τυχαίο περιστατικό....
    το εμβολιο θελει αρκετο καιρο για να δρασει. δεν σημαινει οτι αν το κανεις αυτοματως προστατευεσαι. επισης, για ποιον λογο την πηρε το ασθενοφορο;;; υπαρχουν ενα σωρο αρρωστιες. και πριν τον κορονοιο, πηγαινε πολυς κοσμος με ασθενοφορα στα νοσοκομεια..

  11. #41
    Elenia781
    Guest
    Καποιος που εχει αντισωματα δεν χρειαζεται να κανει εμβολιο ,ετσι δεν ειναι?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Κυρίες και κύριοι ζω στην επαρχία. Άρα ζω σε χωριό που περιβάλλεται από πολυ περισσότερα χωριά που στην πλειοψηφία τους οι κάτοικοι είναι ηλικιωμένοι. Και η μεγάλη πλειοψηφία τους έχει ήδη εμβολιαστεί. Εκτός από ελαφρύ πυρετό και πονοκέφαλο (κατά κύριο λόγο στις γυναίκες) κανένα άλλο παράπονο ή δυσχερή συνέπεια είδα ή πληροφορήθηκα. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος στην ευρύτερη περιοχή εδώ η μεγάλη πλειοψηφία των εμβολίων που έγιναν είναι της Αστραζένεκα και δεν παρατηρήθηκε ή αναφέρθηκε κάτι αρνητικό. Και ξανά τονίζω μιλάμε για επαρχία που δεν μένει τίποτα κρυφό....

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Χθες έκανε το εμβόλιο ο πατέρας μου. (Moderna). Είναι 68 ετών.
    Μοναδική παρενέργεια έως και τώρα, είναι ο πόνος στο σημείο της ένεσης αλλά και συνολικά στο μπράτσο του. Συνυπάρχει ήπιο οίδημα.

    **Update: Ήπια Αδιαθεσία με χαμηλή δεκατική πυρετική κίνηση παρατηρείται τις τελευταίες ώρες, περίπου 40 ώρες μετά τον εμβολιασμό.
    Συνεχίζει και εργάζεται απροβλημάτιστα.
    Last edited by Stavros; 17-04-2021 at 10:57.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Θα του έβαλαν χαμηλή δόση μην πάθει κάτι ο γέρος
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Χθες έκανε το εμβόλιο ο πατέρας μου. (Moderna). Είναι 68 ετών.
    Μοναδική παρενέργεια έως και τώρα, είναι ο πόνος στο σημείο της ένεσης αλλά και συνολικά στο μπράτσο του. Συνυπάρχει ήπιο οίδημα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ρε παιδια εχω μπερδευτει, το εμβολιο ειναι της pheizer , η της pheifer ( απο την michelle pheifer ) ?

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έχει περάσει κάποιος Covid?
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 129
    Last Post: 06-06-2021, 03:06
  2. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30
  3. Covid, ψυχοσωματικα και άγχος υγείας....
    By Layla123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-2020, 22:33
  4. Αρκάς! Το εμβόλιο!
    By homebod in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2020, 09:12
  5. Replies: 3
    Last Post: 28-01-2020, 03:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •