Lucid dreaming - Θεραπεία στη μιζέρια μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    22

    Lucid dreaming - Μια νέα εμπειρία

    Καλησπέρα σε όλους,ο λόγος που γράφω αυτό το μήνυμα και ανοίγω αυτό το θέμα είναι όπως μαντέψατε και από τον τίτλο,για το lucid dreaming.Πιστέυω ότι αυτός είναι ένας τρόπος να βλέπω ωραία όνειρα και ακόμα καλύτερα να τα ελέγχω,τι πιστεύετε θα με βοηθήσει αυτό με την ψυχολογία μου,θα εκτιμούσα πολύ να ακούσω την άποψη σας.
    Last edited by Vasilis125; 10-11-2023 at 00:42.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,066
    Δυστυχώς εγώ δεν βλέπω lucid dreams...Οταν καταλαβαίνω στον ύπνο μου ότι ονειρεύομαι, αμέσως ξυπνάω.
    Και για μένα τα όνειρα είναι μια μορφή escapism...Νοιώθω χαρούμενος όταν βλέπω ένα σουρεαλιστικό έντονο όνειρο και θυμωμένος όταν βλέπω πεζά και ανούσια όνειρα.
    Εχω ακούσει ότι το ονειρόχορτο(calea/dream herb) προκαλεί συνειδητά όνειρα...Το πίνεις σαν τσάι πριν τον ύπνο...Πουλάνε και στην Ελλάδα αλλα δεν έχω δοκιμάσει.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    22
    Αλήθεια,δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα,ονειρόχορτο λοιπόν.Ακούγεται ενδιαφέρον αλλά πιστεύω πως δύσκολα το βρίσκεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,571
    Τι να σου πω αγόρι μου εγώ από τότε που άρχισα να παίρνω Topamac βλέπω τέτοια όνειρα. Ωραία και διαστημικά ρε!
    Δεν είναι αστείο χα χααα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,066
    Quote Originally Posted by Vasilis125 View Post
    Αλήθεια,δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα,ονειρόχορτο λοιπόν.Ακούγεται ενδιαφέρον αλλά πιστεύω πως δύσκολα το βρίσκεις.
    Υπάρχει και στην Ελάδα σε καταστήματα με βότανα αλλά και ονλάιν,δες εδώ https://cannabisos-seeds.gr/dream-ie...bs-of-the-gods

    Χάρλευ πριν τον υπνο το παίρνεις το Τοπαμακ?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εκανα εκτεταμενο lucid dreaming στην παιδικη μου ηλικια, καθε σχεδον βραδυ. Τωρα οχι πλεον αλλα καταλαβαινω ως επι το πλειστων οτι ονειρευομαι. Και μερικες φορες προσπαθω να γυρισω το ονειρο πισω για διαφορετικη εξελιξη και καπως "κολλαει". Δεν μου αρεσει ιδιαιτερα αυτο προτιμω να εκπλησσομαι και να λεω πως ειναι δυνατον να σκεφτηκα κατι τετοιο. Οταν με εκπλησσουν τα ονειρα τα σκεφτομαι μερικες φορες και οταν ξυπνω για καμποσο διαστημα. Μου εκανε εντυπωση οταν διαβασα για αυτο οταν εμφανιστηκε το διαδικτυο οτι δεν το εκαναν ολοι. Δεν νομιζω οτι ειναι κατι συνταρακτικο, ουτε εχω διαβασει εκτεταμενα για αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,571
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Υπάρχει και στην Ελάδα σε καταστήματα με βότανα αλλά και ονλάιν,δες εδώ https://cannabisos-seeds.gr/dream-ie...bs-of-the-gods

    Χάρλευ πριν τον υπνο το παίρνεις το Τοπαμακ?
    Ναι το βράδυ. Jadix παίρνω για την ακρίβεια.
    Πριν από αυτό το φάρμακο έβλεπα όλο εφιάλτες ειλικρινά.

Similar Threads

  1. ΜΙΖΕΡΙΑ
    By pap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 05-01-2017, 23:55
  2. Lucid dreaming?
    By keep_walking in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 29-09-2015, 15:46
  3. Μιζερια.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 18-08-2011, 18:31
  4. Μιζέρια
    By mstrouf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 03-06-2010, 14:21
  5. μιζερια
    By manic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 19-05-2010, 10:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •