Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε?? - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 17 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 249
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Lia123 κανείς δεν θα πέσει να σε φάει, όλες οι απόψεις είναι δεκτές και σεβαστές.
    Εχουν μια λογική όλα όσα προανέφερες. Είναι η λογική του περιμένω να δω τί θα γίνει. Το πρόβλημα όμως με αυτή την 'λογική' είναι ότι αν την ακολουθούσαμε όλοι και δεν εμβολιαζόταν κανείς, τότε είτε θα γινόμασταν Ινδία είτε θα ήμασταν μόνιμα σε καραντίνα.
    Αρα η λογικη του αφήνω εσάς τους υπόλοιπους να κάνετε εμβόλιο να δω τί θα γίνει αλλά εγώ δεν κάνω, είναι άδικο για όλους εμάς τους υπόλοιπους που γινόμαστε 'πειραματόζωα' και κάνουμε το εμβόλιο, όχι μόνο για την δική μας προστασία αλλά και λόγω της κοινωνικής συναίσθησης!
    Συνεπώς όταν βγούνε οι κυβερνήσεις και πούνε ότι μόνο οι εμβολιασμένοι θα μπορούν να ταξιδέψουν, μόνο οι εμβολιασμένοι θα μπορούν να εργαστούν κτλ, όσοι και όσες δεν κάνατε εμβόλιο μην αρχίσετε τότε να διαμαρτύρεστε όταν σας στερούν ελευθερίες κτλ! Εσείς το προκαλέσατε στον εαυτό σας με την ΕΛΕΥΘΕΡΗ επιλογή σας του να ΜΗΝ εμβολιαστείτε.
    Ολες οι απόψεις δέκτες μεν αλλά μην τα θέλουμε όλα δικά μας!
    Μακάρι να μην φτάσει εκεί η όλη κατάσταση αλλά αν δεν φτάσουμε τουλάχιστον το 50 με 60 τοις εκατό του πληθυσμού να έχει κάνει και τις δύο δόσεις μέχρι το τέλος καλοκαιριού τότε...... ο νοών νοείτω.

  2. #137
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Lia123 κανείς δεν θα πέσει να σε φάει, όλες οι απόψεις είναι δεκτές και σεβαστές.
    Εχουν μια λογική όλα όσα προανέφερες. Είναι η λογική του περιμένω να δω τί θα γίνει. Το πρόβλημα όμως με αυτή την 'λογική' είναι ότι αν την ακολουθούσαμε όλοι και δεν εμβολιαζόταν κανείς, τότε είτε θα γινόμασταν Ινδία είτε θα ήμασταν μόνιμα σε καραντίνα.
    Αρα η λογικη του αφήνω εσάς τους υπόλοιπους να κάνετε εμβόλιο να δω τί θα γίνει αλλά εγώ δεν κάνω, είναι άδικο για όλους εμάς τους υπόλοιπους που γινόμαστε 'πειραματόζωα' και κάνουμε το εμβόλιο, όχι μόνο για την δική μας προστασία αλλά και λόγω της κοινωνικής συναίσθησης!
    Συνεπώς όταν βγούνε οι κυβερνήσεις και πούνε ότι μόνο οι εμβολιασμένοι θα μπορούν να ταξιδέψουν, μόνο οι εμβολιασμένοι θα μπορούν να εργαστούν κτλ, όσοι και όσες δεν κάνατε εμβόλιο μην αρχίσετε τότε να διαμαρτύρεστε όταν σας στερούν ελευθερίες κτλ! Εσείς το προκαλέσατε στον εαυτό σας με την ΕΛΕΥΘΕΡΗ επιλογή σας του να ΜΗΝ εμβολιαστείτε.
    Ολες οι απόψεις δέκτες μεν αλλά μην τα θέλουμε όλα δικά μας!
    Μακάρι να μην φτάσει εκεί η όλη κατάσταση αλλά αν δεν φτάσουμε τουλάχιστον το 50 με 60 τοις εκατό του πληθυσμού να έχει κάνει και τις δύο δόσεις μέχρι το τέλος καλοκαιριού τότε...... ο νοών νοείτω.
    Σέβομαι την άποψή σου, αλλά το εμβόλιο δεν είναι υποχρεωτικό. Όποιος θέλει το κάνει. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχουν τέτοιου είδους διακρίσεις. Αυτό θα γινόταν μόνο αν το κάνανε υποχρεωτικό. Αυτό λέει η λογική . Αλλά με αυτούς που έχουμε μπλέξει ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Επίσης γιατί εμβολιασμένοι άνθρωποι και με τις 2 δόσεις είναι στις εντατικές;

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν υπαρχουν απολυτες εγγυησεις σε αυτη τη ζωη. Σε ρωταει ο αλλος εαν βγω εξω υπαρχει περιπτωση να μου ερθει κατι στο κεφαλι? Εξαιρετικα απλο παραδειγμα που δεν απαντιεται ουτε με ναι ουτε με οχι. Μαλλον απιθανο θα σου πει, αλλα μην περνας και απο κατω απο εκει που γινονται οικοδομικες εργασιες.
    Σε προστατευει η μασκα? Εαν δεν φοραει κανενας απο τους δυο και καποιος εχει κορωνοιο, υπαρχουν πιθανοτητες να κολλησεις. Εαν φορας μασκα και εχει ο αλλος, υπαρχουν λιγοτερες. Εαν φοραει αλλος μασκα, ακομα λιγοτερες. Εαν φοραμε και οι δυο μασκα ακομα λιγοτερες.
    Δεν μπορω να σκεφτω πολλα στη ζωη που να δινουν απολυτες εγγυησεις. Ουτε στη θρησκεια, ουτε στη φιλοσοφια και γενικα για τιποτα.
    Πιθανοτητες, ακομα και τα εμβολια δεν σου λενε οτι ειναι 100% αποτελεσματικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πρώτον οι περιπτώσεις που έχουν κάνει δύο δόσεις εμβολίων δεν είναι στις εντατικές. Δεν ξέρω από που παίρνετε αυτές τις πληροφορίες αλλά δεν είναι εξακριβωμένες συνεπώς είναι μέχρι νεοτέρας αναληθείς.
    Δεύτερον αν υπάρχουν ή υπάρξουν περιπτώσεις ανθρώπων που έκαναν και τις δύο δόσεις και είναι όντως στην εντατική από covid τονίζω(και όχι από άλλα υποκείμενα νοσήματα λόγω ηλικίας, γιατί όσοι έκαναν και τις δύο δόσεις στην Ελλάδα είναι άνω των 75 ετών) υπάγονται στο 10% ποσοστό των ανθρώπων που δεν έχουν αναπτύξει τα κατάλληλα αντισώματα παρότι έχουν κάνει και τις δύο δόσεις.
    Αυτό το 10% είναι ενα ποσοστό πολύ μικρό και ισχύει για όλα σχεδόν τα εμβόλια, όχι μόνο για τα εμβόλια κατά του covid.
    Άρα μην ψάχνετε άτοπα επιχειρήματα και παραπληροφόρηση για να δικαιολογήσετε την απόφαση σας να μην κάνετε το εμβόλιο.
    Δεκτή η απόφαση σας αλλά αν φτάσει η κατάσταση στο να γίνουν διακρίσεις δεν θέλω να ακούσω ούτε μισό παράπονο για παραβίαση ελευθεριών από όσους και όσες αποφάσισαν να μην το κάνουν.
    Εγώ αυτό που θέλω είναι να μην ξανά έχουμε καραντίνα μετά το καλοκαίρι, γιαυτό και έκανα ήδη την πρώτη δόση και σε ένα μήνα θα κάνω και την δεύτερη.
    Και αυτό για να γίνει πρέπει μέχρι τον Σεπτέμβριο να έχουμε χτίσει έστω και προσωρινά ένα σχετικό 'τείχος' ανοσίας.
    Αν αυτό δεν γίνει τότε οι κυβερνήσεις θα αναγκαστούν να το κάνουν υποχρεωτικό.
    Και αν τυχόν γίνει αυτό, επαναλαμβάνω ότι δεν θα δεχτώ τυχόν διαμαρτυρίες για καταπάτηση ελευθεριών από άτομα που ΕΠΕΛΕΞΑΝ να μην εμβολιαστούν.
    Και για να συμπληρώσω είμαι υποχόνδριος με ΓΑΔ και στην οικογένεια μου έχουμε κληρονομική καρδιοπάθεια.
    Εννοείται ότι φοβάμαι και γω το εμβόλιο αλλά προτιμώ κάποια προστασία ενάντια σε καθόλου προστασία απέναντι σε έναν ιό που και μην πάει κάποιος εντατική, αν νοσήσει υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να αφήσει σοβαρές παρενέργειες στην υγεία του μακροπρόθεσμα. Και ένας ακόμη λόγος που το κάνω ενώ ειλικρινά το φοβάμαι είναι η κοινωνική συναίσθηση.
    Δεν κρίνω κανέναν ή καμιά για την απόφαση τους απλά παραθέτω τα δικά μου πιστεύω.

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by lia123 View Post
    Επίσης γιατί εμβολιασμένοι άνθρωποι και με τις 2 δόσεις είναι στις εντατικές;
    Αναφέρεσαι προφανώς στον Τσιοδρα που διασωληνωθηκε μετά τον εμβολιασμό, σε σύμφωνα με τις αξιόπιστες πηγές σου.
    Αν όλοι σκέφτονταν σαν εσένα, τώρα, αν δεν είχες πεθάνει ήδη πριν το 4ο έτος όπως το 50% των παιδιών πριν 120 χρόνια, θα ήσουν σημαδεμένη στο πρόσωπο λόγω ευλογιάς, με ένα πόδι κοντύτερο από το άλλο λόγω πολυμυλιετιδας, θα εφτυνες αίμα λόγω φυματίωσης και θα είχες λυσσαξει λόγω κάποιας γάτας που σε παραμόνευε στη γωνία. Όλα τα εμβόλια για τις παραπάνω ασθένειες έγιναν με πρωτόγονα μέσα συγκριτικά με τα εμβόλια covid-19 και όμως όλα πήγαν μια χαρά. Βρισκόμαστε στο 2021 όχι στο 1900. Σε λίγα χρόνια θα είναι διαθέσιμα και εξατομικευμένα εμβόλια mRNA κατά του καρκίνου. Εκεί τί θα κάνεις? Θα περιμένεις να το κάνουν πρώτα οι άλλοι και θα προτιμήσεις να γίνεις γλομπος από τις χημειοθεραπείες? Χαλάρωσε και κλείσε ραντεβού για το εμβόλιο.

  6. #141
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Πρώτον οι περιπτώσεις που έχουν κάνει δύο δόσεις εμβολίων δεν είναι στις εντατικές. Δεν ξέρω από που παίρνετε αυτές τις πληροφορίες αλλά δεν είναι εξακριβωμένες συνεπώς είναι μέχρι νεοτέρας αναληθείς.
    Δεύτερον αν υπάρχουν ή υπάρξουν περιπτώσεις ανθρώπων που έκαναν και τις δύο δόσεις και είναι όντως στην εντατική από covid τονίζω(και όχι από άλλα υποκείμενα νοσήματα λόγω ηλικίας, γιατί όσοι έκαναν και τις δύο δόσεις στην Ελλάδα είναι άνω των 75 ετών) υπάγονται στο 10% ποσοστό των ανθρώπων που δεν έχουν αναπτύξει τα κατάλληλα αντισώματα παρότι έχουν κάνει και τις δύο δόσεις.
    Αυτό το 10% είναι ενα ποσοστό πολύ μικρό και ισχύει για όλα σχεδόν τα εμβόλια, όχι μόνο για τα εμβόλια κατά του covid.
    Άρα μην ψάχνετε άτοπα επιχειρήματα και παραπληροφόρηση για να δικαιολογήσετε την απόφαση σας να μην κάνετε το εμβόλιο.
    Δεκτή η απόφαση σας αλλά αν φτάσει η κατάσταση στο να γίνουν διακρίσεις δεν θέλω να ακούσω ούτε μισό παράπονο για παραβίαση ελευθεριών από όσους και όσες αποφάσισαν να μην το κάνουν.
    Εγώ αυτό που θέλω είναι να μην ξανά έχουμε καραντίνα μετά το καλοκαίρι, γιαυτό και έκανα ήδη την πρώτη δόση και σε ένα μήνα θα κάνω και την δεύτερη.
    Και αυτό για να γίνει πρέπει μέχρι τον Σεπτέμβριο να έχουμε χτίσει έστω και προσωρινά ένα σχετικό 'τείχος' ανοσίας.
    Αν αυτό δεν γίνει τότε οι κυβερνήσεις θα αναγκαστούν να το κάνουν υποχρεωτικό.
    Και αν τυχόν γίνει αυτό, επαναλαμβάνω ότι δεν θα δεχτώ τυχόν διαμαρτυρίες για καταπάτηση ελευθεριών από άτομα που ΕΠΕΛΕΞΑΝ να μην εμβολιαστούν.
    Και για να συμπληρώσω είμαι υποχόνδριος με ΓΑΔ και στην οικογένεια μου έχουμε κληρονομική καρδιοπάθεια.
    Εννοείται ότι φοβάμαι και γω το εμβόλιο αλλά προτιμώ κάποια προστασία ενάντια σε καθόλου προστασία απέναντι σε έναν ιό που και μην πάει κάποιος εντατική, αν νοσήσει υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να αφήσει σοβαρές παρενέργειες στην υγεία του μακροπρόθεσμα. Και ένας ακόμη λόγος που το κάνω ενώ ειλικρινά το φοβάμαι είναι η κοινωνική συναίσθηση.
    Δεν κρίνω κανέναν ή καμιά για την απόφαση τους απλά παραθέτω τα δικά μου πιστεύω.
    Το ότι κάνατε το εμβόλιο για να μην έχουμε καραντίνα ξανά από Σεπτέμβριο, πραγματικά με ξεπερνάει. Το ότι κάνουν το εμβόλιο για να πάνε διακοπές με ξεπερνάει ακόμα περισσότερο. Επίσης ούτε άτοπα επιχειρήματα ψάχνω ούτε παραπληροφορηση κάνω για να δικαιολογήσω την απόφαση μου. Όπως εσείς έχετε τις πληροφορίες σας έτσι έχω και εγώ τις δικές μου.

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 11-06-2021 at 13:00.

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Όπως ανέφερα και πριν. Κοινωνική συναίσθηση μαζί με την προσωπική μας προστασία. Από εκεί και πέρα ότι καταλαβαίνει και όσο μπορεί να καταλάβει ο καθένας και η καθεμία.

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Έχω κάνει και τις δύο δόσεις Pfizer, όχι για να πάω διακοπές αλλά γιατί μου φαίνεται υπεύθυνη στάση. Μπορεί να κάνω λάθος. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για κάτι, αλλά γιατί πρέπει να διαβάζουμε σχόλια τύπου θα πέφτουμε σαν κοτόπουλα σε ένα δυο χρόνια όσοι κάναμε το εμβόλιο; Ας πάρει ο καθένας την απόφαση για τον εαυτό του χωρίς να κρίνει τους άλλους.

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Η μεγαλύτερη έρευνα που έχει γίνει μέχρι στιγμής παγκοσμίως για το ποσοστό των εμβολιασμένων ανθρώπων που εγνωσμένα μολύνονται από τον κορωνοϊό είναι αυτή που έδωσε στη δημοσιότητα στις 26 Μαΐου η αμερικανική κυβέρνηση.

    Στη μελέτη εξετάστηκαν 101 εκατομμύρια άνθρωποι που εμβολιάστηκαν πλήρως στις ΗΠΑ από την 1η Ιανουαρίου μέχρι τις 30 Απριλίου. Το ποσοστό των ανθρώπων που εντοπίστηκε ότι μολύνθηκαν από τον Sars-CoV-2 ήταν μόλις 0,01%. Συνολικά αναφέρθηκαν 10.262 λοιμώξεις δύο εβδομάδες (ή και αργότερα) μετά τη χορήγηση και της δεύτερης δόσης του εμβολίου των Pfizer/BioNTech και Moderna ή της μοναδικής δόσης του Johnson & Johnson.

    Το ποσοστό των εμβολιασμένων που χρειάστηκαν νοσηλεία ήταν 0,0007% και το αντίστοιχο των θανάτων καθηλώθηκε στο 0,0001%. Σύμφωνα με τους ερευνητές, ο αριθμός των μολύνσεων μετά τον εμβολιασμό είναι σίγουρα μεγαλύτερος – αφού οι ασυμπτωματικοί ασθενείς συχνά δεν διαγιγνώσκονται – ωστόσο τα επίπεδα νοσηλείας και θανάτων καταδεικνύουν με πάσα διαύγεια την αξία του εμβολιασμού στην καταπολέμηση της πανδημίας.

    Σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ για την περίοδο 12/04 – 02/05, το 88-90% στις εισαγωγές των ασθενών στα νοσοκομεία είναι άτομα που δεν έχουν εμβολιαστεί και κυρίως ηλικιωμένοι. Ένα ποσοστό 8-9% είναι εμβολιασμένοι με την πρώτη δόση και μόνο ένα 2-3% είναι πλήρως εμβολιασμένοι, αλλά πιθανόν με ήδη βεβαρημένη υγεία.

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ακτιβιστής αντιεμβολιαστης γιατρός Ελληνοκύπριος έκανε προπαγάνδα αποτρέποντας τον κόσμο να εμβολιαστεί, τελευταίο ποστ πριν 2-3 εβδομάδες, χθες πέθανε από Κορωνοιο. https://m.facebook.com/profile.php?id=100000125258879

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Από την στιγμή που μια μερίδα γιατρών είναι ενάντια σε όλο αυτό και δεν ανήκω σε καμία ομάδα που να πρέπει να εμβολιαστεί αναφισβητητα όχι !

    Άλλωστε με ποια λογική να πάει ένας υγιής άνθρωπος να εμβολιαστεί με ένα εμβόλιο που ήδη άλλες χώρες το έχουν αποσύρει ....
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 11-06-2021 at 13:04.

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Ακτιβιστής αντιεμβολιαστης γιατρός Ελληνοκύπριος έκανε προπαγάνδα αποτρέποντας τον κόσμο να εμβολιαστεί, τελευταίο ποστ πριν 2-3 εβδομάδες, χθες πέθανε από Κορωνοιο. https://m.facebook.com/profile.php?id=100000125258879
    καρμα is a bitch they say! Good riddance, rest in pieces κτλπ

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,594
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    καρμα is a bitch they say! Good riddance, rest in pieces κτλπ
    δεν ειναι καρμα.
    οι ψεκασμενοι, δεν αποφευγουν μονο τα εμβολια. αποφευγουν και τα μετρα προστασιας. ειναι οι πρωτοι που κολλανε και οι πρωτοι που πεθαινουν (οχι ολοι φυσικα, δεδομενων των ποσοστων, εννοω.).
    ποσο κριμα που πραγματι, υπαρχουν και γιατροι αναμεσα τους.
    λυπαμαι οσους πηρε στον λαιμο του ως γιατρος. αλλιως ακους την γνωμη ενος γιατρου, κι αλλιως ενος αγραμματου ψεκασμενου...

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Προσωπικά φοβάμαι να κάνω το εμβόλιο λόγω άγχους και νοσοφοβιας. Φοβάμαι ακόμα να πάρω και καινούργια χαπια , δεν είμαι ούτε "ψεκασμενος " όπως λέτε, ούτε έχω κάποια συγκεκριμένη προπαγανδιστική άποψη πάνω στο θέμα.
    Ωστόσο, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πως το εμβόλιο βγήκε πολύ γρήγορα και πως σίγουρα δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά ολες τις παραμέτρους της λήψης του μακροπρόθεσμα και ειδικα οσον αφορα ατομα με υπαρχοντα θεματα υγείας.
    Αυτό ισχύει και για τον ίδιο τον ιό. Είναι ένας περίεργος ιός που μπορεί να κάνει μακροπρόθεσμη ζημιά.
    Πάσχω από ενα φαινόμενο χρονιάς αιμοπτυσης, ο ίδιος ο γιατρός μου μου είπε να περιμένω λίγο για τη λήψη του εμβολίου και να κάνω πρώτα κάποιες επαναληπτικές εξετάσεις.
    Δεν είμαι ενάντιας στο εμβόλιο προφανώς ούτε στα εμβόλια γενικά (αν και το να υποστηρίζει κανείς ότι το σύγχρονο πρόγραμμα εμβολιασμών -όχι για το εμβόλιο κοβιντ , γενικα- είναι αλάνθαστο και αψεγάδιαστο, δηλώνει μονάχα άγνοια) απλά λογω των θεματων αγχους πολυ απο εμάς έχουμε θέματα στο να το κάνουμε. Είναι αχρείαστος ο εμπαιγμός.

Page 10 of 17 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έχει περάσει κάποιος Covid?
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 129
    Last Post: 06-06-2021, 02:06
  2. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 21:30
  3. Covid, ψυχοσωματικα και άγχος υγείας....
    By Layla123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-2020, 21:33
  4. Αρκάς! Το εμβόλιο!
    By homebod in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2020, 08:12
  5. Replies: 3
    Last Post: 28-01-2020, 02:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •