Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε?? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 17 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 249
  1. #61
    Βασικά, συγκρίνοντας ποσοστά (π.χ. βάσει δείγματος), υγιών ανθρώπων προς εμβολιασμό και ασθενών covid
    για τον κίνδυνο θρόμβωσης βγάζεις παραπλανητικά αποτελέσματα. Είναι λάθος! Πρέπει να συγκρίνεις άτομα που δεν έχουν αρρωστήσει από covid, τί πιθανότητα έχουν να πάθουν θρόμβωση, συμπεριλαμβανομένου του κινδύνου του covid.
    Είναι δύσκολο να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα διότι πρέπει να συμπεριληφθούν και οι περιπτώσεις ανθρώπων με άλλα νοσήματα που κινδυνεύουν περισσότερο από covid. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σωστή η σύγκριση 0,01% με 16%. Είναι εντελώς λάθος! Δεν έχω δει την έρευνα βέβαια, ποιός ήταν το δείγμα, σε τί εύρος και διασπορά, "Κανονική Κατανομή" ; κλπ. Έτσι όπως το ανέφερες το είδα απλά.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Σεβομαι την άποψη σου και τις αμφιβολιες σου. Ανοιξες βεβαια μεγαλο θεμα οσον αφορα τους εμβολιασμους των βρεφων. Δεν θα τοποθετηθω σε αυτο ομως με λεπτομερεια. Δεν ειμαι επιστημονας. Ειμαι μανουλα 2 παιδιων 6μιση και 2 μηνων. Θα πω οτι ολα προχωρανε, τα εμβολια, η επιστημη, οι θεραπειες, τα φαρμακα γενικοτερα. Ολα αλλαζουν συνεχως. Δεν γινεται να μενουν στασιμα. Προστειθενται εμβολια συνεχως. Οπως μεταλλασσονται οι ιοι ετσι πρεπει να εξελισσονται και τα εμβολια. Οι επιπλοκες σε καποια βρεφη ειναι αναποφευκτες. Δεν κρυβομαι πισω απο κανενα καθηγητη οπως αναφερεις. Αντιθετως αυτοι οι ανθρωποι σπουδασαν, κανουν ερευνες, ασχολουνται. Εννοειται οτι ο ανθρωπος πρεπει να εχει κριτικη σκεψη, να αναρωτιεται, να αμφιβαλλει κλπ. Στην συγκεκριμενη περιπτωση και περιοδο που ζουμε καλο ειναι να εμπιστευομαστε αυτους τους ανθρωπους που ξερουν περισσοτερα απο εμας.
    Κατι τελευταιο. Ευχομαι ολο αυτο να τελειωσει συντομα. Να εχουμε ολοι υγεια και να ελευθερωθουμε απο αυτο το βασανο. Καλη σας συνεχεια.
    Καταρχην να σου ζησουν τα παιδάκια σου και πραγματικα οτι καλυτερο!!!!


    Και εγω επειδη σέβομαι την καθε αποψη γι αυτο τα ειπα .
    Εμενα με ενοχλουν αυτοι που πανε να κανουν το εμβολιο και αυτοματα θεωρούνται εξυπνοι μειωνοντας ετσι την κριση την δικη μου του γειτονα και του καθε ανθρωπου γενικα .
    Κανενας μας δεν ειπε οτι δεν θα κανει το εμβολιο ετσι ?

    Εγω, για να μιλησω τελειως προσωπικα θα το το κανω καποια στιγμη .Οχι ομως τωρα ετσι ?
    Οτι θα το κανω δεν το συζητώ, γιατι αν συνεχιστει ολο αυο το πραγμα καηκαμε ... θα το κανω μονο και μονο αν απο εμενα εξαρτάται η επανεκκινηση της πραγματικής μας ζωης και γιατι εχω γονεις που αργοτερα για να τους δω μπορει να μπορω να το κανω μονο αν ειμαι εμβολιασμενη ..Θα το κανω αν φτασω αργοτερα σε μια ηλικα που να θεωρειται απαραιτητος ο εμβολιασμος μου ή αποκτήσω ενα νόσημα ...
    Να ξερεις οτι η κορη μου που ειναι στα 19 μια εβδομαδα πριν εμβολιαστει νοσησε το 80% της σχολης της και ετσι δεν το εκανε ...Αλλιως ειναι σε ενα σωμα που ειναι απαραιτητος ο εμβολιασμος τους και οχι μονο με αυτο το εμβολιο ,γενικα και με πολλα αλλα και φυσικα εκει θελοντας και μη θα το κανει ...
    Περιτο να πω απο το συνολο της σχολης που νοσησε δεν ειχε, οχι μόνο περιστατικο διασωλήνωσης αλλα ουτε καν σοβαρα συπτωματα περαν απο της κοινης γρίπης,γιατι οπως ειπες εκει αποσκοπεί και ο εμβολιασμος .Στην μετάλλαξη του ιου ωστε να εχουμε ναι μεν περισσοτερη μεταδοτικοτητα αλλα τα συπτωματα να ειναι πιο ηπια ... ...Οποτε καταλαβαινεις οτι αν εχεις και τετοιες εμπειριες δυσκολα θα ρισκαρεις να κανεις ενα εμβολιο που ΜΠΟΡΕΙ δεν το ξερουμε να σου βγαλει θανατηφορες παρενεργειες ή ΜΠΟΡΕΙ να μην σου κανει και τιποτε ετσι ?

    Εγω να σου πω " κρυφτηκα " πισω απο την παιδιατρο μας την οποια εμπιστευομαι με κλειστα ματια γιατι πραγματικα σε καθοριστικο σημειο μου εσωσε το παιδι και δεν ηταν απο ενα απλο κρυολογημα ...Αλλωστε η συγκεκριμενη ειναι πλεον Ελβετια γιατι ειχε μια πολυ καλη προταση απο εκει και φυσικα την δεχτηκε ...Ξερουμε πολυ καλα οτι οι καλοι γιατροι δυστηχως δεν μενουν και πολυ εδω ..
    Τελοσπαντων ,οταν ηρθε η ηλικια της κορης μου στα 13 να κανει το εμβολιο για τον τράχηλο ξερεις σε τι δηλιμμα ημουν?
    Ημουν πελαγωμενη, αλλοι μου ελεγαν θα το κανεις αλλοι οχι και μπορεις να φανταστεις εφοσον εισαι μανουλα και να με νοιώσεις τι ευθυνη ειχα για ολο αυτο ..
    Γιατι κακα τα ψεματα οταν κανουμε κατι για τον ευατο μας δεν το σκεφτομαστε το ιδιο οταν ειναι να παρουμε μια αποφαση που αφορα την υγεια των παιδιων μας ..

    Ωσπου πηρα την αποφαση να το κανουμε γιατι βασιστικα στα λογια της παιδιατρους μας ,¨εκρυψα¨οπως σου ειπα τις οποιες αμφιβολιες μου κατω απο τα λογια της που ευτυχως εως τωρα δεν με διεψευσαν ...
    Ακομα και αυτο που σου έγραψα οτι πλεον ειναι Ελβετια ενισχύω την δικη μου καθαρα άποψη στο να κανω ενα εμβολιο που τοτε ηταν καινουργιο..

    Αυτα εννουσα λεγοντας ολα αυτα.
    Σιγουρα ολοι αυτο θελουμε ,να περασει οσο πιο αναιμακτα γινεται και να βγουμε ακομα πιο δυνατοί και ενωμενοι σαν άνθρωποι μεταξυ μας ..
    Δεν αντεχω να βλεπω αυτη την δηθεν διαμαχη ,πραγματικα, οσο ξυπνιος νομίζει οτι περνιέται καποιος που παει και το κανει ,στα δικα μου ματια φαινεται το ιδιο ανόητος με αυτον που ειναι καθετος οτι δεν θα το κανει ποτε και ενστερνίζεται θεους και δαιμονες οτι τον προστατευουν ,γι αυτο και χανεται η σημασια ολου αυτου .
    Εγω ειμαι ο χαζος που δεν εχω νοημοσυνη και δεν το κανω και ακουω οποιον να ναι και εσυ που θα πας να το κανεις περνιέσαι για ξυπνιος ..
    Με αυτη την νοοτροπια ειμαι καθετη και μακαρι αυτοι που το κανουν να μην το μετανοιώσει κανενας ..

    Ξερεις φτασαμε σε ενα σημειο να μετραμε θυματα του ιου και θυματα του εμβολιου για να δουμε πιος θα βγει ο νικητης ..

    Ειναι δυνατον ?Εκει μας καταντησαν ...Να χαιρομαι επειδη ειχαμε θύματα σημερα του ιου για να πω ,κοιτα εσυ εισαι ο βλακας που δεν το κανεις και το αντιθετο φυσικά ,να βλεπω θυματα του εμβολίου για να την πω στον αλλον που θελει να το κανει γιατι ετσι κρινει ..

    Αυτη ειναι η νοημοσύνη καποιον δυστυχώς ...

    Ολα καλα να ξερεις συζητησεις κανουμε και δεν υπαρχει καμια προθεση απο εμενα τουλαχιστον να μειωσω νοητικα ουτε αυτον που το κανει ουτε αυτον που δεν το κανει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #63

    ΕΜΒΟΛΙΟ PFIZER ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καταρχην να σου ζησουν τα παιδάκια σου και πραγματικα οτι καλυτερο!!!!


    Και εγω επειδη σέβομαι την καθε αποψη γι αυτο τα ειπα .
    Εμενα με ενοχλουν αυτοι που πανε να κανουν το εμβολιο και αυτοματα θεωρούνται εξυπνοι μειωνοντας ετσι την κριση την δικη μου του γειτονα και του καθε ανθρωπου γενικα .
    Κανενας μας δεν ειπε οτι δεν θα κανει το εμβολιο ετσι ?

    Εγω, για να μιλησω τελειως προσωπικα θα το το κανω καποια στιγμη .Οχι ομως τωρα ετσι ?
    Οτι θα το κανω δεν το συζητώ, γιατι αν συνεχιστει ολο αυο το πραγμα καηκαμε ... θα το κανω μονο και μονο αν απο εμενα εξαρτάται η επανεκκινηση της πραγματικής μας ζωης και γιατι εχω γονεις που αργοτερα για να τους δω μπορει να μπορω να το κανω μονο αν ειμαι εμβολιασμενη ..Θα το κανω αν φτασω αργοτερα σε μια ηλικα που να θεωρειται απαραιτητος ο εμβολιασμος μου ή αποκτήσω ενα νόσημα ...
    Να ξερεις οτι η κορη μου που ειναι στα 19 μια εβδομαδα πριν εμβολιαστει νοσησε το 80% της σχολης της και ετσι δεν το εκανε ...Αλλιως ειναι σε ενα σωμα που ειναι απαραιτητος ο εμβολιασμος τους και οχι μονο με αυτο το εμβολιο ,γενικα και με πολλα αλλα και φυσικα εκει θελοντας και μη θα το κανει ...
    Περιτο να πω απο το συνολο της σχολης που νοσησε δεν ειχε, οχι μόνο περιστατικο διασωλήνωσης αλλα ουτε καν σοβαρα συπτωματα περαν απο της κοινης γρίπης,γιατι οπως ειπες εκει αποσκοπεί και ο εμβολιασμος .Στην μετάλλαξη του ιου ωστε να εχουμε ναι μεν περισσοτερη μεταδοτικοτητα αλλα τα συπτωματα να ειναι πιο ηπια ... ...Οποτε καταλαβαινεις οτι αν εχεις και τετοιες εμπειριες δυσκολα θα ρισκαρεις να κανεις ενα εμβολιο που ΜΠΟΡΕΙ δεν το ξερουμε να σου βγαλει θανατηφορες παρενεργειες ή ΜΠΟΡΕΙ να μην σου κανει και τιποτε ετσι ?

    Εγω να σου πω " κρυφτηκα " πισω απο την παιδιατρο μας την οποια εμπιστευομαι με κλειστα ματια γιατι πραγματικα σε καθοριστικο σημειο μου εσωσε το παιδι και δεν ηταν απο ενα απλο κρυολογημα ...Αλλωστε η συγκεκριμενη ειναι πλεον Ελβετια γιατι ειχε μια πολυ καλη προταση απο εκει και φυσικα την δεχτηκε ...Ξερουμε πολυ καλα οτι οι καλοι γιατροι δυστηχως δεν μενουν και πολυ εδω ..
    Τελοσπαντων ,οταν ηρθε η ηλικια της κορης μου στα 13 να κανει το εμβολιο για τον τράχηλο ξερεις σε τι δηλιμμα ημουν?
    Ημουν πελαγωμενη, αλλοι μου ελεγαν θα το κανεις αλλοι οχι και μπορεις να φανταστεις εφοσον εισαι μανουλα και να με νοιώσεις τι ευθυνη ειχα για ολο αυτο ..
    Γιατι κακα τα ψεματα οταν κανουμε κατι για τον ευατο μας δεν το σκεφτομαστε το ιδιο οταν ειναι να παρουμε μια αποφαση που αφορα την υγεια των παιδιων μας ..

    Ωσπου πηρα την αποφαση να το κανουμε γιατι βασιστικα στα λογια της παιδιατρους μας ,¨εκρυψα¨οπως σου ειπα τις οποιες αμφιβολιες μου κατω απο τα λογια της που ευτυχως εως τωρα δεν με διεψευσαν ...
    Ακομα και αυτο που σου έγραψα οτι πλεον ειναι Ελβετια ενισχύω την δικη μου καθαρα άποψη στο να κανω ενα εμβολιο που τοτε ηταν καινουργιο..

    Αυτα εννουσα λεγοντας ολα αυτα.
    Σιγουρα ολοι αυτο θελουμε ,να περασει οσο πιο αναιμακτα γινεται και να βγουμε ακομα πιο δυνατοί και ενωμενοι σαν άνθρωποι μεταξυ μας ..
    Δεν αντεχω να βλεπω αυτη την δηθεν διαμαχη ,πραγματικα, οσο ξυπνιος νομίζει οτι περνιέται καποιος που παει και το κανει ,στα δικα μου ματια φαινεται το ιδιο ανόητος με αυτον που ειναι καθετος οτι δεν θα το κανει ποτε και ενστερνίζεται θεους και δαιμονες οτι τον προστατευουν ,γι αυτο και χανεται η σημασια ολου αυτου .
    Εγω ειμαι ο χαζος που δεν εχω νοημοσυνη και δεν το κανω και ακουω οποιον να ναι και εσυ που θα πας να το κανεις περνιέσαι για ξυπνιος ..
    Με αυτη την νοοτροπια ειμαι καθετη και μακαρι αυτοι που το κανουν να μην το μετανοιώσει κανενας ..

    Ξερεις φτασαμε σε ενα σημειο να μετραμε θυματα του ιου και θυματα του εμβολιου για να δουμε πιος θα βγει ο νικητης ..

    Ειναι δυνατον ?Εκει μας καταντησαν ...Να χαιρομαι επειδη ειχαμε θύματα σημερα του ιου για να πω ,κοιτα εσυ εισαι ο βλακας που δεν το κανεις και το αντιθετο φυσικά ,να βλεπω θυματα του εμβολίου για να την πω στον αλλον που θελει να το κανει γιατι ετσι κρινει ..

    Αυτη ειναι η νοημοσύνη καποιον δυστυχώς ...

    Ολα καλα να ξερεις συζητησεις κανουμε και δεν υπαρχει καμια προθεση απο εμενα τουλαχιστον να μειωσω νοητικα ουτε αυτον που το κανει ουτε αυτον που δεν το κανει .

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΡΕΛΛΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΘΡΟΜΒΩΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ Α ΔΟΣΗ ΤΟΥ PFIZER ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ?

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Ξέρω πολλούς που το έχουν κάνει, μεταξύ αυτών κι εγώ, δεν έχω ακούσει κάτι. Έχω διαβάσει στο ίντερνετ για μια έρευνα που ξεκίνησε στο Ισραήλ για περιστατικά μυοκαρδιτιδας.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Έκανα της αστραζένεκα εδώ και 12 μέρες. Ξέρω επίσης πολύ κόσμο που έκανε και της άστρα και της φαιζερ και τίποτα αρνητικό. Εκτός από ένα περιστατικό που άκουσα (όχι διαπιστωμένο προσωπικα) μια κοπέλα που είχε αυτοανοσο και δεν το ηξερε και μετά το εμβόλιο της φαιζερ είχε σοβαρές επιπλοκές και είναι υποτίθεται σοβαρά. Αλλά εντάξει πολλά ακούμε.....
    Προσωπικά πιστεύω ότι για θρομβωση και σοβαρές παρενέργειες είναι πάρα πολύ μικρό το ποσοστό. Όπως σε όλα τα εμβόλια και όλα τα φάρμακα. Ο πατέρας μου πριν από 3 χρόνια έκανε το εμβόλιο της γρίπης και έπαθε εγκεφαλικό. Πάντα είχαν σοβαρές παρενέργειες σε μικρό ή μεγαλύτερο ποσοστό όλα τα εμβόλια και πολλά φάρμακα, απλά δεν το ψάχναμε και δεν το ανέφεραν.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by ARTEMIS View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΡΕΛΛΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΘΡΟΜΒΩΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ Α ΔΟΣΗ ΤΟΥ PFIZER ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ?

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
    Όσοι δικοί μου εχουν κανει κανενας δεν ειχε ουτε δεκατα σε αντιθεση με της Αστρα ...Αυτο βεβαια παιζει με τον καθε οργανισμο ..
    Η νυφη μου που εχει ιστορικο θρομβοφυλιας εκανε Αστρα αλλα δυο μερες πριν το παρει ηταν σε συνεννοησει με τον γιατρο της και αλλαξε λιγακι την αγωγη της ..

    ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΡΩΤΑΣ .

    Εγω πλεον πηρα το Οκ απο τον γιατρο μου αλλα μονο για της Pfizer αφου πρεπει να ταξιδεψω , οποτε ακομα περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα γιατι λόγο ηλικίας με είχε μονο Άστρα οπου και το ακύρωσα ...

    Δεν υπαρχει πατροναρισμα σε ολο αυτο ,ολοι με τον νομο των πιθανοτητων παίζουμε δυστυχώς ακόμα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #67
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όσοι δικοί μου εχουν κανει κανενας δεν ειχε ουτε δεκατα σε αντιθεση με της Αστρα ...Αυτο βεβαια παιζει με τον καθε οργανισμο ..
    Η νυφη μου που εχει ιστορικο θρομβοφυλιας εκανε Αστρα αλλα δυο μερες πριν το παρει ηταν σε συνεννοησει με τον γιατρο της και αλλαξε λιγακι την αγωγη της ..

    ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΡΩΤΑΣ .

    Εγω πλεον πηρα το Οκ απο τον γιατρο μου αλλα μονο για της Pfizer αφου πρεπει να ταξιδεψω , οποτε ακομα περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα γιατι λόγο ηλικίας με είχε μονο Άστρα οπου και το ακύρωσα ...

    Δεν υπαρχει πατροναρισμα σε ολο αυτο ,ολοι με τον νομο των πιθανοτητων παίζουμε δυστυχώς ακόμα ...
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

    ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΟΠΩΣ Π.Χ. ΘΡΟΜΒΩΣΗ Η ΜΥΟΚΑΡΔΙΤΙΔΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ Α ΔΟΣΗ

    ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Κάπου είχα ακούσει μετά περίπου 15 μέρες το είχε πει ή η Λινου ή η Παγώνη στη τηλεόραση..πιο νωρίς έλεγαν δεν προλαβαίνεις να σχηματιστούν θρωμβοι...αλλά η αλήθεια είναι ότι κανένας δεν ξέρει σίγουρα...

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Σεβομαι την άποψη σου και τις αμφιβολιες σου. Ανοιξες βεβαια μεγαλο θεμα οσον αφορα τους εμβολιασμους των βρεφων. Δεν θα τοποθετηθω σε αυτο ομως με λεπτομερεια. Δεν ειμαι επιστημονας. Ειμαι μανουλα 2 παιδιων 6μιση και 2 μηνων. Θα πω οτι ολα προχωρανε, τα εμβολια, η επιστημη, οι θεραπειες, τα φαρμακα γενικοτερα. Ολα αλλαζουν συνεχως. Δεν γινεται να μενουν στασιμα. Προστειθενται εμβολια συνεχως. Οπως μεταλλασσονται οι ιοι ετσι πρεπει να εξελισσονται και τα εμβολια. Οι επιπλοκες σε καποια βρεφη ειναι αναποφευκτες. Δεν κρυβομαι πισω απο κανενα καθηγητη οπως αναφερεις. Αντιθετως αυτοι οι ανθρωποι σπουδασαν, κανουν ερευνες, ασχολουνται. Εννοειται οτι ο ανθρωπος πρεπει να εχει κριτικη σκεψη, να αναρωτιεται, να αμφιβαλλει κλπ. Στην συγκεκριμενη περιπτωση και περιοδο που ζουμε καλο ειναι να εμπιστευομαστε αυτους τους ανθρωπους που ξερουν περισσοτερα απο εμας.
    Κατι τελευταιο. Ευχομαι ολο αυτο να τελειωσει συντομα. Να εχουμε ολοι υγεια και να ελευθερωθουμε απο αυτο το βασανο. Καλη σας συνεχεια.
    Μπορω να πω οτι συμφωνω σε αρκετα, διαφωνω για την αλλαγη των μβολιων αναλογα με τον Ιο, διοτις δεν δουλευουν ετσι τα εμβολια, τα συγκεκριμενα σαν δρασουν αυτο που κανουν ειναι να "ασχοληθουν" πιο πολυ με τους κωδικες που παραγουν τα διαφορα ενζημα μεσα μας ωστε να δημιουργηθει ο κοροιος, και οχι οπως τα πιο πολλα εμβολια οπου σκοπο ειχαν να καταπολεμησουν τον ιο οπως ειναι την ωρα που δρα στον οργανισμο μας, δλδ στο τελευταιο του σταδιο.
    Τελος εχω μια απορια και εριεργια, πως γινετε τα παιδια σου να εχουν ηλικιακη διαφορα 3,5 μηνες?? πως γινετε αυτο αφου πρεπει να υπαρχουν τουλαχιστον 9 μηνες!! ετσι δεν ειναι ? αλλιως θα επρεπε να γεννηθει το ενα και μετα αμεσως να γινει εγκυμοσυνη και μεσα σε 3 μηνες να βγει και το αλλο?

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω θα το κάνω για να μπορώ να ταξιδεύω χωρίς τεστ...Αλλα οχι της αστρα ζενεκα γιατί εχω φλεβική ανεπάρκεια και φοβάμαι για θρομβωσεις... Όταν ανοίξουν τα υπόλοιπα θα παω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω θα το κάνω για να μπορώ να ταξιδεύω χωρίς τεστ...Αλλα οχι της αστρα ζενεκα γιατί εχω φλεβική ανεπάρκεια και φοβάμαι για θρομβωσεις... Όταν ανοίξουν τα υπόλοιπα θα παω
    Τεστ θα κάνεις δυστηχως είτε είσαι εμβολιασμενη είτε όχι ..
    Αυτό δεν έχει να κάνει με την προφύλαξη σου αλλά με το νεο καθεστώς που θα επιβληθεί από τις ταξιδιωτικές εταιρείες ...

    Το ότι εμβολιάζεται κάποιος δεν σημαίνει ότι δεν θα νοσήσει ή ότι δεν θα είναι φορέας ...

    Αυτή η παραφιλολογία έχει ήδη υιοθετηθεί από αρκετούς που σου λένε μην με φοβάσαι γιατί είναι εμβολιασμενος ...

    Όταν κάνεις το εμβόλιο πάλι προσεκτική να είσαι ,άλλωστε δεν είσαι 100,% προστατευμένη δυστηχως ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Θα κάνω το την πρώτη δόση Pfitzer το επόμενο Σάββατο. Δεν μπορώ να πω ότι δεν ψιλοφοβαμαι. Όσοι γνωστοί μου το έκαναν δεν κατάλαβαν τίποτα. Η ψιλικατζου στη γειτονιά μου έκανε την πρώτη δόση την περασμένη Τετάρτη μεσημέρι και επέστρεψε κατευθείαν στο μαγαζί. Δύο συγγενείς μου με ιστορικό εμφράγματος έκαναν.το Astra Zeneca και δεν κατάλαβαν τίποτα. Άλλα δύο ξαδέλφια μου με προβλήματα υγείας έκαναν αυτό της moderna και δεν κατάλαβαν τίποτα. Προτιμώ την ενεσουλα από τη γριπουλα. Πλέον πιστεύω ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Μόλις το κάνω θα σας πω εντυπώσεις. Σε ευχαριστώ που άνοιξες το θέμα, αλλιώς θα το άνοιγα εγώ.

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    είμαι 39 χρόνων υγειής και η πιθανότητα να πάθω κάτι από τον κορονοιο είναι απειροελαχιστη...να προστατέψω τους δικους μου από τον κορονοϊο δεν παίζει γιατί και οι εμβολιασμένοι κολλάνε όποτε γιατί να πάω γυρεύοντας βάζοντας μέσα μου ένα φάρμακο που στερείται τις μακροχρόνιες δοκιμές?

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Φίλε μου kotas σεβαστή η επιλογή σου να μην θέλεις να κάνεις εμβόλιο αλλά τα επιχειρήματα σου δεν στέκουν. Εμβόλιο κάνεις ώστε και στην πιθανότητα που νοσήσεις, να μην νοσήσεις βαριά και κινδυνέψει η ζωή σου. Όσων αφορά την ηλικία έχω γνωστό μου 37 χρονών, μηδέν καταχρήσεις, αθλητής, χορευτής χωρίς νοσήματα που κόλλησε covid και νοσηλεύτηκε για 24 μέρες, κάποιες διασωληνομένος και έχασε 15 κιλά.
    Επίσης ο σκοπός του εμβολιασμού είναι να χτίσουμε ένα τοίχος ανοσίας σε κοινωνικό επίπεδο ώστε να περιορίσουμε τον ιό και να μην πιέζεται το σύστημα υγείας. Τώρα αν εσύ δεν σκέφτεσαι το κοινωνικό σύνολο καλά κάνεις, αλλά αναρωτήσου αν όλοι σκεφτόμασταν όπως εσύ τί θα γινόταν;

  15. #75
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    δεν λέω καλό είναι το κοινωνικό σύνολο αλλά σαν τη πάρτι σου δεν έχει!!όποτε ας κοιτάξει ο καθένας τον εαυτό του γιατί το κοινωνικό σύνολο δεν δίνει φράγκο για το ατομικό σύνολο..εγώ δεν ξέρω κανένα 30 40 χρόνων να έπαθε κάτι απενατιας ξέρω ότι νοσήσαν πολλοί και μερικοί πέθαναν άνω των 60!για αυτούς που πέθαναν απο εμβόλιο τι κάνει το κοινωνικό σύνολο?θα σου πω εγώ τι κάνει...λέει ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ στην προσπάθεια για έναν καλύτερο κόσμο...αν αύριο μεθαύριο μακροχρόνια πχ σου πουν ότι το εμβόλιο προκαλεί στειρότητα η καρδιοπαθείες τι θα κάνει το κοινωνικό σύνολο?μήπως μας ότι είμαστε ήρωες που καναμε το εμβόλιο και πάθαμε αυτά?όχι φίλε εγώ ήρωας δεν είμαι!

Page 5 of 17 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έχει περάσει κάποιος Covid?
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 129
    Last Post: 06-06-2021, 02:06
  2. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 21:30
  3. Covid, ψυχοσωματικα και άγχος υγείας....
    By Layla123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-2020, 21:33
  4. Αρκάς! Το εμβόλιο!
    By homebod in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2020, 08:12
  5. Replies: 3
    Last Post: 28-01-2020, 02:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •