Βοήθεια πληζ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27

    Βοήθεια πληζ.

    Παιδιά καλησπέρα.ειμαι σε απογνωση, θα με βοηθούσε αν κάποιος είχε μια παρόμοια εμπειρία.Ειχα πάντα άγχος από μικρή αλλά έπαθα αγχώδη διαταραχή πριν τέσσερα χρόνια,έχω και λίγο ιδςοψυχαναγκαστικη και λίγο κατάθλιψη εξαιτίας της αγχώδης. Το κύριο θέμα ήταν τα ψυχοσωματικά που αντεπτυξα.πριν αρχισω την αγωγή με ενλιφτ και πάρω και την μέγιστη δόση των 40μγ είχα για πολλούς μήνες μουδιάσματα,καψίματα και ρεύματα παντού,πόνους στους μύες ανυπόφορους, ιλίγγους,,αστάθεια,ζαλάδες κάθε μέρα, βουητά στα αυτιά,θολούρα στην όραση , στο κεφάλι, δεν μπορούσα να σκεφτώ, έχανα τα λόγια μου.Ειχα και μια μόνιμη αποπροσωποποίηση.Ημουν ήδη σε ψυχοθεραπεια και με τα φάρμακα μετά από λίγο λίγο καλυτέρευση κατάφερα μετά από δύο ολόκληρα χρόνια να αρχίζω δειλά δειλατις δραστηριότητες ναδινω κάνα μάθημα και να πιάσω πάλι δουλειά.Με προτροπή του ψυχιάτρου μείωσα την αγωγή στα 30 και έπειτα μόνη Μ επειδή ένιωθα καλά σχετικά και δεν είχα όλα αυτά τα συμπτώματα άντε καμιά ζαλάδα και άγχος που το διαχειριζομουν έφτασα σε διάστημα ενός χρόνου μειώση στη μείωση να τα σταματήσω τελικά τον Ιανουάριο που μας πέρασε.Την τρίτη μέρα διακοπής και ενώ με είχε βαρεσει στερητικό και έκλαιγα όλη μέρα άρχιζε να βουιζει πολύ δυνατά το κεφάλι μ.Οι εμβοες που είχα πριν χρόνια είχαν μαλακώσει σε αυτά τα τρία χρόνια αγωγής σε σημείο να τις ακούω πολύ χαμηλά μόνο αν τις προσέξω χωρίς να Μ δημιπυργουν κανένα θέμα.Τωρα τρεις μήνες πήρα πάλι την ίδια αγωγή χωρίς βελτιωση στις εμβοες παρά μόνο στην διάθεση,άλλαξα και ψυχίατρο γτ ο άλλος δεν Μ έδινε σημασία και τώρα παίρνω 30 μγ ενλιφτ και 15 Ρέμερον.Βριζω τον εαυτό μου που τα έκοψα τώρα θα ήμουν μια χαρά,αππδιοργανωθηκα τελειως,έχω περάσει τόσο μα τόσο δύσκολα και τώρα απλά δεν το αντέχω όλο αυτό, που δεν δείχνει να περνάει ακόμη.Δεν ξέρω ειλικρινά
    Last edited by Aeon; 07-05-2021 at 19:30.

  2. #2
    Καλησπέρα. Αυτό με τις Εμβοες το έχω και εγώ. Από το δεξί αυτί ακούω κάτι σαν βομβο, σαν να ακούω τους παλμούς της καρδιάς. Κάποιες φορές είναι πολύ ενοχλητικό, κάποιες όμως μόνο σε πολύ ησυχία το ακούω. Μόνο από το ένα αυτί όμως. Όλα αυτά που αναφέρεις τα έχω και εγώ αλλά τρέμω την ζαλάδα. Έχω πάθει δύο φορές ιλιγγο θέσης. Όταν νιώθω ότι ζαλίζομαι λίγο με πιάνει τρόμος με αποτέλεσμα να έχω ταχυπαλμια, εξάψεις και όλα τα σχετικά. Επερνα για χρόνια ζαναξ πολύ μικρή δόση, το 0,25 το έκοβα στη μέση. Τον τελευταίο χρόνο το έχω κόψει εντελώς, χρειάστηκε να πάρω 3 φορές το πολύ. Προσπαθώ να το διαχειριστώ. Δεν έπρεπε να κόψεις τα φάρμακα απότομα. Τις Εμβοες εσύ πως τις νιώθεις; ο ορλ μου λέει ότι είναι από άγχος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Οι εμβοες είναι σαν παράσιτα ραδιοφώνου συνεχόμενα όλη μέρα απλά όταν είμαι έξω η όταν έχω άλλη παραγωγή ήχου δεν το αντιλαμβάνομαι.Γενικα είχα εμβοες μαζί με πολλά άλλα όπως είπα παραπάνω και όλα σταδιακά έφυγαν με την αγωγή και το βουητό είχε γίνει πολύ σιγανό με την διακοπή επανήλθαν δυνατά βουητά, έχω επιστρέψει στην αγωγή και έχω τρομάξει να μην συνερχομαι.Ο ψυχίατρος Μ έβαλε και ρεμερον και είδα διάφορα στα βουητά αλλά είμαι στην αρχή του φαρμάκου και Μ κάνει υπνηλία .Γενικά απέκτησα την καθημερινότητα μου με πολύ κόπο και όταν την ξανά έχασα με την διακοπή είχα έντονη την τάση να θέλω να αυτοκτονησω,γτ σκέφτομαι πως δεν θα επανέλθω.Ειμαι καλύτερα ψυχολογικα και περιμένω να μην τις ακούω πάλι έντονα όπως πριν δηλ.Ο οριλα δεν Μ βρήκε τπτ ούτε πριν τρις χρόνια που είχε ξεκινήσει όλο αυτό ούτε τωρα και ο ψυχίατρος λέει είναι ψυχοσωματικο αφού δεν έχω κάποιο νευρολογικό η ακουστικό νόσημα.αυτα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Xrysam έχω εμβοές και στα δύο αυτιά (πιο πολύ στο δεξί) από τότε που με θυμάμαι. Είχα πάει πολύ παλαιότερα ωρλ και μου είχε πει ότι είναι πιθανότατα ψυχολογικό αλλά όχι παθολογικο. Στην καθημερινότητα δεν με ενοχλούν αλλά στον ύπνο ναι. Κοιμάμαι εδώ και χρόνια με ήχους βροχής από το YouTube με ακουστικά.
    Δεν ξέρω αν είναι ότι καλύτερο αυτό. Έχει κανείς πληροφορίες αν είναι σωστός αυτός ο τρόπος που κοιμάμαι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αφού κοιμάσαι χρόνια έτσι, μια χαρά είναι. Το ότι ρωτάς αν κάνεις καλά δείχνει απλά αγχος. Εξάλλου για ήχους βροχής μας λες, όχι για μουσική στη διαπασών για να καταστρέψεις την ακοή σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Συμφωνώ με Niels, εφόσον σε βοηθάει και δε σε βλάπτει κάπου, γιατί να αναρωτιέσαι για κάτι που σε ανακουφίζει; Έχεις δοκιμάσει να είναι ήχος όχι από ακουστικά αλλά στο περιβάλλον; Για παράδειγμα αυτές τις zen βρυσούλες που ανακυκλώνουν το νερό και ακούγονται σαν ρυάκι, ή άλλες τέτοιες μεθόδους ηρεμιστικών ήχων;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Παιδια εγώ αντιμετώπισα τις εμβοες ηδη μια φορά με επιτυχία και όχι μόνο εμβοες δεν περπάταγα μόνη Μ και είχα νευρολογικά συμπτώματα και ότι μπορείτε να φανταστείτε λόγω αγχωδους διαταραχής, πόλυ κακή ποιότητα ζωής.Σιγα σιγά με αντικαταθλιπτικά και ψυχοθεραπεία εφτασα σε ένα καλό επίπεδο και έκανα την μ@@@@α να τα σταματήσω. Αν τα κατάφερα μια φορά θα τα καταφέρω και τώρα. Στην δική μ περίπτωση ότι πάθω είναι ψυχοσωματικο , δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα να είναι ζωντανοί νεκροί με τα ψυχοσωματικα.Οταν μπήκα σε όλο αυτό κόντεψα να πεθάνω μεσα μου η να κάνω απόπειρα.Πως γίνεται ένας αρρώστος νους να σου τα κάνει όλα αυτά ποτέ δε διανοήθηκα μέχρι να μου συμβούν.Εχω να πω καλή δύναμη και με πολύ κόπο όλα ξεπερνιουνται και όταν βρειτε εναν δρόμο μην πείτε από προσωπική εμπειρία έλα εντάξει είμαι τώρα ας κόψω από πχ ψυχοθεραπεια , χάπι κλπ.Ο,τι λειτουργεί δεν το κουνάμε απλά , αφού λειτουργεί συνεχίζουμε.Φιλικη συμβουλη εκ πείρας

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    6
    Καλησπέρα. Πρώτη μου επαφή με το φόρουμ. Έχω και εγώ εμβοες εδώ και 40 μέρες. Έχασα τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου γιατί ήταν ο φόβος μου εδώ και 15 χρόνια. Θα γράψω την ιστορία μου αναλυτικά σε νέο thread όταν μπορώ. Xrusam , αφού τα αντιμετώπισες μια φορά τώρα που έχεις και την προηγούμενη εμπειρία θα είναι ευκολότερο. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι ήταν μ@@@ια που προσπάθησες να τα κόψεις όλα αφού ήσουν καλά. Πάντα πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι. Θα ξαναανεβεις και θα τα καταφέρεις να τα κόψεις αυτή την φορά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Έχεις σκεφτεί ότι η επιστροφή των τόσων έντονων ψυχοσωματικων τελικά ήταν από την στέρηση της ίδιας ουσίας πάρα στο γεγονός ότι την χρειαζοσουν;

  10. #10
    Ποσο καιρο ειχες η εχεις τα μουδιασματα;

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 23:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 12-04-2019, 00:39
  3. oσοι σκεφτεστε αρνητικα , διαβαστε το ....πληζ ...
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-2019, 05:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •