Τρώω ελάχιστες θερμίδες εδώ και 4 χρόνια,και θέλω να το αλλάξω. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παντως, 1,70 με 55 κιλα, δεν ειναι κατι ανθυγιεινο η νοσηρο απο μονο του. στα πλαισια του απολυτως φυσιολογικου ειναι. το θεμα ειναι να μην υπαρχει ταση μειωσης, αλλα και το σε ποια κιλα αισθανεσαι εσυ, καλα..
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν παιζουν ρολο τα νουμερα σε αυτες τις περιπτωσεις που αφορουν τα κιλά και το ύψος ...

    Τα νουμερα των αιματολογικων κρινουν αν ενας οργανισμός αντιμετωπιζει θέμα ή όχι .Το να είσαι 55 κιλά και με τέτοιο ύψος ναι μεν είσαι πολύ αδύνατη αλλά αν εισαι μια χαρά και βγαζεις την καθημερινοτητα σου χωρις το αισθημα της κουρασης τοτε δεν εχεις θεμα ...

    Αν ομως ζαλίζεσαι, δεν εχεις κουράγιο να σηκωθείς από το κρεβάτι σου ,πέφτουν τα μαλλιά σου ,σπάνε τα νυχια σου και πολλά άλλα πολύ χειρότερα ,ακόμα και με τα δόντια σου μπορείς να έχεις θέμα ,τοτε σίγουρα ολα αυτα ειναι καμπανάκια που δεν πρέπει να τα αγνοήσεις ...

    Ασε που οταν είσαι ψηλή μόνο αναιμία να έχεις είναι ικανή να σε ρίξει στο κρεβάτι ...Ας είσαι και 70 κιλά ...
    νομιζω οτι ημουν πολυ σαφης.
    ειπα οτι αυτα τα νουμερα δεν ειναι νοσηρα απο μονα τους.
    αυτο σημαινει οτι αν εχεις κακες εξετασεις η περιεργα συμπτωματα, δεν αισθανεσαι καλα, αλλαζουν τα πραγματα.

    αναιμια και κακες εξετασεις μπορεις να εχεις ανεξαρτητως κιλων. ειτε ειναι λιγα , ειτε πολλα.
    με αυτα τα κιλα, μια χαρα υγιης μπορεις να ειναι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Alice97 View Post
    Αρχικά να ευχαριστήσω όσες και οσους απάντησαν,πραγματικά δεν
    περίμενα τέτοια ανταπόκριση.Συμφωνω στις εξετάσεις,αν και αγχώνομαι πραγματικά(Πόσο εχω κάνει κακό στην υγεία μου) .Οσο για τον λόγο που δεν τρώω,ξεκινησε ως ένα είδος αυτοτιμωριας(το οποίο κατάλαβα αργότερα,του τύπου δεν με νοιάζει αν θα τρώω γιατί δεν με νοιάζει και τόσο να ζω),πλέον όμως δεν είναι αυτός ο λόγος,είναι θέμα συνήθειας.Απο θεμα ενέργειας είχα λιποθυμικα επεισόδια(Όχι πολύ συχνα),κάτι που δεν γινόταν όταν έτρωγα κανονικά.Επισης υπήρχαν φορές που απλά δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου,είχα πονοκεφάλους ρίγη γυναικολογικα και δεν συμμαζεύεται,δεν μπορούσα να ξυπνήσω εύκολα.Ειδικα για την δουλειά μου ήταν θέμα,επειδή δουλευα στην εστίαση και έπρεπε να είμαι στο πόδι.Ειναι όντως φαυλος κυκλος,και θα προσπαθήσω να βάλω ένα πρόγραμμα(τρώω περισσότερο πλέον,αλλά όχι τόσο ώστε να πάρω υγιές βαρος).Παρακολουθω επισης ψυχίατρο για άλλο θέμα, ο οποίος δεν εστιάζει σε αυτό το κομμάτι.Οπως και να έχει Ευχαριστώ,ίσως να αναρτήσω την πρόοδο μου σε αυτό το κομμάτι,όταν βάλω σε μια ταξη την διατροφή μου,να σας πω τις αλλαγές που βίωσα και ίσως να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου.
    το θεμα, δεν ειναι να βαλεις κιλα. το θεμα ειναι να τρως αυτα που χρειαζεται ο οργανισμος σου, ανεξαρτητα αν θα βαλεις κιλα. τα κιλα σου δεν εχουν κατι το νοσηρο απο μονα τους.
    αλλα πρεπει να αισθανεσαι καλα, προφανως να μηνε χεις λιποθυμικες τασεις και ολα τα υπολοιπα που περιγραφεις.
    καλυτερα να ξεκινησεις με εξετασεις για να δεις που βρισκεσαι και που πρεπει να εστιασεις.
    σιγουρα εχει κλεισει το στομαχι σου με τοσο καιρο ολιγοφαγιας.
    ρωτα τον γιατρο σου αν ειναι καλο να παρεις βιταμινες. εκτος του οτι σε τονωνουν, ανοιγουν και την ορεξη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν παιζουν ρολο τα νουμερα σε αυτες τις περιπτωσεις που αφορουν τα κιλά και το ύψος ...

    Τα νουμερα των αιματολογικων κρινουν αν ενας οργανισμός αντιμετωπιζει θέμα ή όχι .Το να είσαι 55 κιλά και με τέτοιο ύψος ναι μεν είσαι πολύ αδύνατη αλλά αν εισαι μια χαρά και βγαζεις την καθημερινοτητα σου χωρις το αισθημα της κουρασης τοτε δεν εχεις θεμα ...

    Αν ομως ζαλίζεσαι, δεν εχεις κουράγιο να σηκωθείς από το κρεβάτι σου ,πέφτουν τα μαλλιά σου ,σπάνε τα νυχια σου και πολλά άλλα πολύ χειρότερα ,ακόμα και με τα δόντια σου μπορείς να έχεις θέμα ,τοτε σίγουρα ολα αυτα ειναι καμπανάκια που δεν πρέπει να τα αγνοήσεις ...

    Ασε που οταν είσαι ψηλή μόνο αναιμία να έχεις είναι ικανή να σε ρίξει στο κρεβάτι ...Ας είσαι και 70 κιλά ...


    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι ημουν πολυ σαφης.
    ειπα οτι αυτα τα νουμερα δεν ειναι νοσηρα απο μονα τους.
    αυτο σημαινει οτι αν εχεις κακες εξετασεις η περιεργα συμπτωματα, δεν αισθανεσαι καλα, αλλαζουν τα πραγματα.

    αναιμια και κακες εξετασεις μπορεις να εχεις ανεξαρτητως κιλων. ειτε ειναι λιγα , ειτε πολλα.
    με αυτα τα κιλα, μια χαρα υγιης μπορεις να ειναι
    .

    Και εγώ σαφέστατη ήμουν !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Alice97 View Post
    Έγραφα ξαναεγραφα και κατεληξα στο ότι δεν θελω να απαντήσω στην ιστορια σου με ένα μπραβο.Απλα να ξερεις Marilou ότι αυτά που έγραψες μου έχουν μείνει .Ευχαριστω πάρα πολύ που τα μοιραστηκες.
    Το μπράβο να το πεις σε εσένα που πήρες την απόφαση να μπεις σε ένα πρόγραμμα !!!
    Αν τρως σωστά και πρωτεινουχες συνήθως τροφές και μικρά να είναι τα γεύματα σου θα δεις θα πάρεις σιγά σιγά βάρος αλλά στόχος σου να είναι να νοιωθεις καλά ανεξάρτητα από τα κιλά σου .

    Καλή δύναμη !!!

    Να μας λες τα νέα σου ,θα χαρούμε πολύ να επανέλθεις σε σημείο που και να είσαι καλά αλλά και να νοιωθεις δυνατή !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Marilou View Post

    Και εγώ σαφέστατη ήμουν !
    μα ναι, απολυτως.
    το προβλημα ειναι οτι τα εγραψες κατω απο εμενα, σαν να διαφωνεις με οσα ειπα, ενω απλα επανελαβες με δικα σου λογια αυτα που ειπα εγω...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα ναι, απολυτως.
    το προβλημα ειναι οτι τα εγραψες κατω απο εμενα, σαν να διαφωνεις με οσα ειπα, ενω απλα επανελαβες με δικα σου λογια αυτα που ειπα εγω...
    Όπως το είπες ..
    Σαν να διαφωνώ ...Ξέρεις αν διαφωνώ με κάποιον το λέω ευθέως ..
    Μάλλον παρεξήγηση πάλι ...Μόνο και μόνο η φράση "από μόνο του " φτάνει και περισσεύει για να καταλάβει κάποιος τι εννοείς ..
    Και εμένα μου φάνηκε περίεργο που το σχολιασες μετά γιατί ουσιαστικά σαν να συμφωνούμε σε όλο αυτό .....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Ότι κάτι σου συμβαίνει είναι σίγουρο. Και δεν το λέω με επίκριση. Το λέω με αγάπη. Είναι σημαντικό να παρατηρούμε τον εαυτό μας. Και ότι έγραψες εδώ είναι το πρώτο βήμα και να είσαι περιφανή για αυτό.
    Τώρα στο κομμάτι της διατροφής. Το κορμάκι σου προσπαθεί να σου πει τι χρειάζεται. Η γνώμη μου είναι είτε να απευθυνθείς σε κάποιον διατροφολόγο του ΚΕΑΔ η να πάρεις το βιβλίο του Ζουμπανεα thin.. positive.
    Στην ουσία σου εξηγήσει ότι συμβαίνει στο σώμα μας και σε μαθαίνει να τρέφεσαι με 3αδες και 2αδες ώστε να δημιουργείται σεροτονίνη στον εγκέφαλο. επίσης και το βιβλίο διατροφική νοημοσύνη είναι σχετικό.
    Έχω αδηφαγικη διαταραχή και αυτός ο τρόπος διατροφής δηλαδή 3αδες και 2αδες με βοηθάει να σκέφτομαι καθαρα.
    Επίσης πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσεις με ψυχολόγο σχετικά το άγχος. Αν δεν μπορείς λόγο του οικονομικού σου προτείνω να ακούσεις διαλογισμούς και webinar στο YouTube της Έλενας Φύσσα. είναι ψυχολόγος και είναι εξαιρετική. Εύχομαι να ξεπεράσεις αυτά που σε προβληματίζουν και να φροντίσεις το κορμάκι σου όπως του αξίζει. Μόνο εσένα έχει. Μην το εγκαταλείπεις.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θέλω να αλλάξω το attitude μου help
    By Iwannachangeattitude in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2019, 00:35
  2. θέλω να αλλάξω την ζωή μου
    By stavroula19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-08-2015, 19:12
  3. Θελω να αλλαξω
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-09-2012, 02:33
  4. θελω να αλλαξω παρεες
    By nickathens21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-01-2012, 03:20
  5. θελω να αλλαξω nick
    By BrokeN_DoLL in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 04-02-2011, 17:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •