Βρήκα ψυχολόγο που ξέρει γνωσιακή συμπερίφορά στην πόλη μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    14

    Βρήκα ψυχολόγο που ξέρει γνωσιακή συμπερίφορά στην πόλη μου!

    Έχω διαγνωσθεί με ιδεοψυχαναγαστική διαταραχή και αγχώδης καταθλιψη.







    Από μικρός είχα φοβίες και ενοχλητικές σκέψεις (τυφλωση, σκωληκοιδίτιδα, αν είναι κλειστός ο φούρνος, αν είναι κλειδωμένη η πόρτα) που με βασάνιζαν. Στην εφηβεία, επειδή ήμουν παχύς είχα κάποιες ανησυχίες με το σώμα μου. Αυτές καλυτέρεψαν μετά από επέμβαση αλλά μετά άρχισα να έχω ΥΠΟΘΕΤΙΚΕΣ, παράλογες σκέψεις σχετικά με την εμφάνιση και την ζωή. Όταν ενηλικιώθηκα είχα εμμονή να φτάσω σε πολύ χαμηλό αριθμό κιλών (παρόλο που ήμουν αδύνατος) και παράλληλα ανησυχούσα μήπως το οικογενειακό μου περιβάλλον για τον Χ, Ψ λόγο έβαζε στο φαγητό κρυφά κάποιο φάρμακο (κορτιζονη) που θα με έκανε να παχύνω.







    Όταν σταμάτησα να ασχολούμαι με το θέμα του βάρους μου, άρχισα να ασχολούμαι με κάποιες ατέλειες στο πρόσωπό μου. Μετά από 2-3 χρόνια, άρχισα να έχω έντονο φόβο για τον Θεό και την κόλαση. όταν ΄το ξεπέρασα, άρχισα να συνδέω την εμφάνιση μου με τον Θεό, δηλαδή φοβόμουν ότι αν έκανα κάποια αμαρτία μπορεί ο Θεός να με τιμωρούσε και να μου χαλούσε την εμφάνιση.




    Αργότερα, λόγω πίεσης από τις κλασσικές ψυχαναγκαστικές τελετουργίες (πόρτα,φούρνο,θερμοσίφωνα) αποφάσισα να κάνω ψεύτικες υπόσχεσεις στον Θεό και να ζητάω τιμωρία σε περίπτωση που έσπαγα τις υποσχέσεις κάνοντας τις ψυχαναγκαστικές τελετουργίες. Χρησιμοποιούσα δηλαδή τον φόβο της τιμωρίας για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην κάνει τις τελετουργίες γιατί μόνο έτσι μπορούσα να αγνοήσω τους ψυχαναγκασμούς.




    Μια νύχτα, ενώ ήμουν πολύ κουρασμένος από την ιδψ, προσπάθησα να κάνω μια αληθινή υπόσχεση στον Θεό σχετικά με το ότι δεν θα κάνω μια πολύ συγκεκριμένη τελετουργία και ζητήθηκε μια τιμωρία κάπως (ισως) αόριστη και συγκεκριμένη. Αμέσως ακύρωσα την υπόσχεση και εξήγησα στον Θεό την κατάστασή μου.







    Ο ψυχαναγκασμός μου άρχισε να μου λέει ότι μπορεί να έσπασα κάποια υπόσχεση με αποτέλεσμα η τιμωρία να είναι πολύ συγκεκριμένη. Δηλαδή, άρχισε να μου λέει ότι μπορεί να τιμωρήθηκα με κάτι που με ενοχλεί πολύ. Δηλαδή, μιας και τότε το πρόβλημα μου ήταν η εμφάνισή μου, άρχισα να ανησυχώ και να σκέφτομαι "Και αν ασχήμυνα λόγω τιμωρίας?" Και ενώ έβλεπα ότι είμαι μια χαρά, σκεφτόμουν κάτι παράλογο "Και αν ασχήμυνα αλλά μπορούν όλοι να το δουν εκτός από εμένα επειδή μπορεί να βλέπω ψευδαισθήσεις λόγω της τιμωρίας?"







    Από τότε ζω συνέχεια με ανησυχίες καθημερίνες που έχουν να κάνουν με τέτοιου είδους υπόσχεσεις (υποθετικές και μη). Σκέφτομια δηλαδή. "Kαι αν έκανα υπόσχεση που δεν θυμάμαι? Και αν την έσπασα κατά λάθος? Και αν μέτρησε για πάντα η υπόσχεση? Και αν δεν ήμουν συγκεκριμένος με τα λόγια μου όταν την έκανα? Και αν τιμωρήθηκα με τις ψευδαισθήσεις και την ασχήμια?"




    Άρχισα κάπως να ξεπερνάω το πρόβλημα γιατί τότε πίστευα στον Χριστιανικό Θεό. Αργότερα όμως, άρχισα να κάνω υποθέσεις τύπου: "Και αν ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινός?" Και αν υπάρχουν άλλοι Θεοί που μπορεί να μην ανήκουν σε κάποια θρησκεία? Αν δεν Τους νοιάζει ότι είμαι ψυχικά άρρωστος? Αν πήραν στα σοβαρά τις υποσχέσεις? Αν με τιμώρησαν?"







    Έχω φτάσει σε σημείο να αναλύω κάθε μέρα το πρόβλημά μου. Να γράφω συνέχεια στο ίντερνετ ζητώντας επιβεβαίωση. Και όταν δεν ασχολούμαι με το πρόβλημα συνέχως μου έρχονται σκέψεις τύπου "Και αν τιμωρήθηκα? Και αν ασχήμυνα? Και αν δεν μπορώ να το δω λόγω ψευδαισθήσεων?" που μου χαλάνε πολύ την διάθεση.







    Έχω φτάσει σε σημείο να μην κοιμάμαι καλά την νύχτα, να έχω ζαλάδες, να μην βρίσκω ευχαρίστηση σε τίποτα και πολλές φορές να αισθάνομαι σαν να θέλω να πεθάνω.




    Υπάρχουν φορές που κάπως συνέρχομαι αλλά τότε με πιάνουν άλλες ανησυχίες. Όταν δεν αναλύω το πρόβλημα των υποσχέσεων-τιμωρίας, σκέφτομαι για το τί υπάρχει μετά τον θάνατο. Σκέφτομαι αν θα ξαναδούμε τα αγαπήμενα μας πρόσωπα, ή και άλλες φοβίες που έχουν να κάνουν ότι μπορεί μετά τον θάνατο να υπάρχει το απόλυτο σκοτάδι στο οποίο ζούμε μόνοι μας και σκεφτόμαστε σαν να είμαστε θαμμένοι ζωντανοί. Πολλές φορές έχω την ανησυχία ότι πρέπει να είμαι καλός Χριστιανός αλλά παράλληλα δεν θέλω να το κάνω γιατί έχω χάσει παρα πολύ την πίστη μου και όλη αυτή η ιστορία με την ιψδ μου προκαλεί κούραση και θλίψη. Δεν μπορώ δηλαδή να προσθέσω και τους κάνόνες του Χριστιανισμού (πχ εκκλησία, αναγνωση Γραφών, νηστεία, κοινωνία). αλλά παράλληλα φοβάμαι όταν "απομακρύνομαι" από τον Χριστό και αμα προσπαθήσω να γίνω καλύτερος σκέφτομαι "ποιο το νόημα? μπορεί να μην υπάρχει"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Παίρνεις κάποια αγωγή; Βοηθάει καθόλου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πριν ποσα χρονια διαγνωστηκες; Οι ψυχικες ασθενειες μπορει να μεταβάλλονται. Να πάρεις και δεύτερη γνώμη στη διάγνωση. Δεν είναι μόνο ΙΔΨ αυτό, ακούγεται για ψύχωση. Εκτύπωσε τις εδώ δημοσιεύσεις σου και δείξτες στον ψυχίατρο για να διαγνωστείς σωστά και να πάρεις την κατάλληλη αγωγή.

Similar Threads

  1. Νιώθω μόνος στην πόλη που ζω
    By Michael21gr in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-2019, 11:38
  2. Κηπουροί στην πόλη
    By Delmem080319a in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 15
    Last Post: 05-06-2015, 12:30
  3. Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου
    By dilimma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 08-03-2014, 17:27
  4. Πως να τον φερω στην πολη μου?
    By μυσπ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 09-09-2013, 00:14
  5. καλος ψυχολογος στην πολη των χανιων
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 21-08-2012, 23:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •