Πριν 2.5 χρόνια, προκειμένου να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην κάνει μια συγκεκριμένη ψυχαναγκαστική τελετουργία, στο περίπου, είπα στον Θεό να με τιμωρήσει εαν έκανα την τελετουργία. Πριν ολοκληρώσω την επικύρωση της υπόσχεσης/συμφωνιας, σταμάτησα και τα ακύρωσα όλα. Εξήγησα στον Θεό ότι δεν θέλω να κάνω υποσχέσεις και ότι την έκανα λογω του ψυχαναγκασμού μου. (ηταν τουλαχιστον η δευτερη φορα που εξηγουσα το πρόβλημα μου).


Βασικά, νομίζω, πότε δεν την εννόησα. Απλά, ήθελα να τρομάξω τον ψυχαναγκασμό μου για να με αφήσει ήσυχο. Δεν ήθελα να κάνω τέτοια συμφωνία/υπόσχεση. Ανησυχώ μήπως την υπόσχεση την δέχτηκαν άλλοι Θεοί (που μπορεί να μην αναφέρονται σε κάποια θρησκεία)


1,5 χρόνο μετά, ΙΣΩΣ εκανα κάτι που ΙΣΩΣ εμοιαζε κάπως με την τελετουργία της υπόσχεσης.


Δεν ήθελα εξαρχης να κάνω υπόσχεση, άσχετα που άρθρωσα τις λέξεις. Απλά ήμουν ζαλισμένος από το άγχος. Με ενοχλούσε τοσο πολύ ο ψυχαναγκασμός, που δεν μπορούσα να σκεφτώ καθαρά. Απλά, ήταν ένα σόου για τον ψυχαναγκασμό μου και τίποτα άλλο.