δεν θελω να δουλεψω! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εγώ μιλάω για την θεματοθέτρια, όχι για εσένα. Είναι η κοπέλα κλινική περίπτωση;;; Φαίνεται να είναι μία κοπέλα με χαμηλή αυτοπεποίθηση. Η αυτοπεποίθηση έρχεται και όταν αποκτάς εμπειρίες, γίνεσαι αποδεκτός ή ξεπερνάς μόνος σου κάποια εμπόδια που πριν τα θεωρούσες ακατόρθωτα και γενικώς εμπειρικά χωρίς καν να το καταλαβαίνεις εκείνη τη στιγμή, αλλάζεις. Δεν είναι ο μόνος δρόμος οι ατελείωτες συνεδρίες με ειδικούς.
    Μας λες δηλαδη οτι εισαι σε θεση να γνωριζεις απο ενα γραπτο μήνυμα αν ειναι κλινικη περιπτωση ή οχι ?
    Εχεις δηλαδη αυτες τις γνωσεις και εισαι τοσο απολυτη ?Δεν υπαρχει περιπτωση η κοπελα να μην μπορει μονη της ?

    Την δικη μου περιπτωση την ανεφερα για το αυτονοητο ,οτι ΔΕΝ ΗΤΑΝ και ομως με το να πιεζω μονη μου τον ευατο μου ΕΓΙΝΕ ..Απλα τα πραγματα ...

    Ολοι οι ανθρωποι πιεζουν τον ευατο τους και φτανουν σε αυτες τις καταστασεις και μοιραζονται για να δουν τι μπορουν να κανουν ..Αν δεν μπορεις μονος σου και φτανεις στο σημειο της θεματοθετριας και της καθε θεματοθετριας που θελει να παει παρακατω ,ναι ζητας βοηθεια ..
    Απο ποτε πρεπει να ενοχοποιουμε εναν ανθρωπο που καταφευγει σε αυτη την λυση ?

    Αν ολοι οι αλλοι ειστε τοσο δυνατοι μπραβο σας ,εμεις .η κοπελα και γενικα ο καθε ανθρωπος που δεν ειναι τοσο δυνατος, να ειναι περήφανος που ειχε την αυτογνωσια να ζητησει βοηθεια για να γινει ακομα καλυτερη εκδοχη του ευατου της ..
    Και η ψυχοθεραπεια δεν ειναι μοδα ,ειναι αναγκη της εποχης πλεον ..Εκει καταλαβαινεις ποση μοναξια υπαρχει σε ανθρωπους που δεν εχουν εναν δικο τους ανθρωπο να μοιραστουν τους προβληματισμους του ή ακομα χειροτερα πως ντρεπονται να πουν οτι εχουν θεμα γιατι θα βρεθουν αυτοι που τα ξερουν ολα να τους κουνησουν το δακτυλο ..


    Γι αυτο η ψυχοθερπαεια εχει γινει ¨μοδα ¨για καποιους και οχι γιατι ειναι λιγοτερο δυνατοι απο τους υπολοιπους .

    Κατανοηση και μια λυση στο θεμα τους χρειαζονται και οχι να τους πουμε οτι δεν ειναι ικανοι να τα βγαλουν περα μονοι τους ...Και η μονη λυση σε τετοιες περιπτωσεις ειναι μονο η ψυχοθεραπεια .
    Μακαρι να πηγαιναν ολοι σε ενα γιατρο και να τους ελεγε δεν με χρειαζεσαι γιατι μπορεις μονος σου .Γιατι οταν οι γιατροι βλεπουν οτι εισαι σε καλο δρομο μονοι τους ή ελλατωνουν τις συνεδριες ή τις κανουν πολυ σπανια καθαρα και μονο για μια αναγνωριστικη ματια ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είπα εγώ στην κοπέλα να μην πάει; Αν έχει ψαχτεί και δεν έχει βοήθεια από πουθενά να πάει. Γιατί προκαταβάλει ότι κάθε δουλειά είναι χάλια και ότι δεν θα τα καταφέρει λέω εγώ. Πες ότι πάει και είναι χάλια οι περισσότεροι, αλλά βρει μία συνάδελφο που της μιλάει ωραία και της δίνει θάρρος και σταδιακά δει ότι τα καταφέρνει και πάψει να ψιθυρίζει και να φοβάται, παίρνει πρωτοβουλίες και αισθάνεται καλύτερα. Πες ότι ταυτόχρονα γνωρίζει στην προσωπική της ζωή κάποια άτομα που την αποδέχονται, έχει ενδιαφέροντα και σταδιακά κοινωνικόποιείται καλύτερα και έχει αντιπερισπασμούς στη σκέψη της αντί να κάνει ατελείωτες σκέψεις. Ποιος αποκλείει ότι σε ένα χρόνο δεν θα είναι σε πολλά άλλος άνθρωπος; Έχει δοκιμάσει 5 πράγματα πριν βγάλει το συμπέρασμα ότι δεν τα καταφέρνει κι ότι έχει τόσο χοντρό θέμα; Όπως λες για εμένα πως ξέρω αν είναι κλινική περίπτωση, έτσι λέω κι εγώ πως το ξέρεις ότι είναι; Σώνει και καλά να βγάλουμε νέους ανθρώπους ότι έχουν χοντρό θέμα επειδή αγχώνονται σε μία άσχημη δουλειά; Ποιος δεν έχει αγχωθεί και δεν έχει περάσει δύσκολα στη ζωή του; Αμέσως ψυχολόγο;

    Όπως το βλέπει καθένας.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Από αυτά που είπες για εργασιοφοβια εγώ έχω συμπτώματα και στις δύο περιπτώσεις!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κατανοηση και μια λυση στο θεμα τους χρειαζονται και οχι να τους πουμε οτι δεν ειναι ικανοι να τα βγαλουν περα μονοι τους ...Και η μονη λυση σε τετοιες περιπτωσεις ειναι μονο η ψυχοθεραπεια .
    Άρα αφού η ΜΟΝΗ λύση ειναι η ψυχοθεραπεία, η δωρεάν που βρήκε δεν την βοηθάει και δεν έχει λεφτά για ιδιώτες, να κάτσει να πεθάνει;

    Το αντίθετο λέω, ότι είναι ικανή να τα βγάλει πέρα μόνη της με κάποια βοήθεια αν χρειαστεί, όχι ότι είναι ανίκανη. Ίσα ίσα.

    Αντωνία εγώ σου λέω να δοκιμάσεις να πας σε αυτή τη δουλειά που σου πρότειναν; Ή είναι συνέντευξη, δεν έχω καταλάβει. Κι αν δεν πάει καλά, δεν πήγε. Το προσπάθησες, πας παρακάτω. Προσπάθησε να δεις και τα θετικά της όλης κατάστασης, μην κολλάς στα αρνητικά.
    Τι σχέδια έχεις γενικά για το μέλλον; Τι στόχους;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Είπα εγώ στην κοπέλα να μην πάει; Αν έχει ψαχτεί και δεν έχει βοήθεια από πουθενά να πάει. Γιατί προκαταβάλει ότι κάθε δουλειά είναι χάλια και ότι δεν θα τα καταφέρει λέω εγώ. Πες ότι πάει και είναι χάλια οι περισσότεροι, αλλά βρει μία συνάδελφο που της μιλάει ωραία και της δίνει θάρρος και σταδιακά δει ότι τα καταφέρνει και πάψει να ψιθυρίζει και να φοβάται, παίρνει πρωτοβουλίες και αισθάνεται καλύτερα. Πες ότι ταυτόχρονα γνωρίζει στην προσωπική της ζωή κάποια άτομα που την αποδέχονται, έχει ενδιαφέροντα και σταδιακά κοινωνικόποιείται καλύτερα και έχει αντιπερισπασμούς στη σκέψη της αντί να κάνει ατελείωτες σκέψεις. Ποιος αποκλείει ότι σε ένα χρόνο δεν θα είναι σε πολλά άλλος άνθρωπος; Έχει δοκιμάσει 5 πράγματα πριν βγάλει το συμπέρασμα ότι δεν τα καταφέρνει κι ότι έχει τόσο χοντρό θέμα; Όπως λες για εμένα πως ξέρω αν είναι κλινική περίπτωση, έτσι λέω κι εγώ πως το ξέρεις ότι είναι; Σώνει και καλά να βγάλουμε νέους ανθρώπους ότι έχουν χοντρό θέμα επειδή αγχώνονται σε μία άσχημη δουλειά; Ποιος δεν έχει αγχωθεί και δεν έχει περάσει δύσκολα στη ζωή του; Αμέσως ψυχολόγο;

    Όπως το βλέπει καθένας.
    Σονια ξερεις κατι, δεν σε αδικο που σκεφτεσαι ετσι .Εχεις δικιο απο την πλευρα σου να το αντιμετωπιζεις και να το βλεπεις ετσι και ξερεις γιατι ?
    Γιατι δεν εχεις νοιωσει ολο αυτο που νοιωθουμε-νοιωσαμε καποιοι ,τον φυσιολογικο φοβο ,αγχος για το οτιδηποτε αλλα καποιοι το φτανουν-φτανουμε σε σημειο να μας κυριεύει ολόκληρους ..Σε ευνουχιζει αυτο το πραγμα παντου .Θολωνει τις σκεψεις σου ,σε κανει στην κυριολεξια ανικανο να κανεις το αυτονοητο που για ολους εμας πλεον τα βιωνουμε σε λογικα πλαισια ..

    Ειλικρινα επειδη το περασα δεν μπορω να το εξηγησω με λογια για να καταλαβεις τι πραγματικη κατασταση που σε φερνει ...και ειμαι σιγουρη πως και να μπορουσα να στο μεταφερω στην πραγματικη του μορφη παλι δεν θα καταλαβαινες πως σε παραλυει ολο αυτο ...
    Απλα ΔΕΝ ...αυτο ,σταματανε ολα και αυτοματα σωματοποιεις τα παντα ...
    Δεν ειναι τυχαιο που κρισεις πανικου και καταθλιψη την ονομαζουν τερας ,ετσι ειναι στην κυριολεξια ...

    Εδω εμενα μου ελεγαν ,ελα ρε συ περασες εγκυμοσυνες καισαρικες ,χοντρους τραυματισμους με το αθλημα σου και σε κυριευει μια μεση ?

    Γι αυτο ειμαι απολυτη καποιες φορές ,αν δεν το ειχα ζήσει ειμαι σιγουρη οτι θα ελεγα ακριβως τα ιδια με εσενα ,μην σου πω οτι παλια ελεγα ,αμαν πια ολοι καταθλιψη επαθαν ...
    Και τα λουστικα ...και τα περασα και εμαθα και τωρα απλα καταλαβαινω λιγο παραπάνω και σεβομαι την αναγκη καποιου να ζητησει βοηθεια ...Ανθρωπινο ειναι και αυτο!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω γράψει παλιότερα πολλές φορές για αυτό, ότι πέρασα τέτοια φάση πριν περίπου 12-13 χρόνια και ότι αν ήξερα τι είναι θα πήγαινα σε ειδικό τρέχοντας. Κανείς δεν μου είχε εξηγήσει ότι αυτό το πράγμα ήταν κρίσεις πανικού/αγχώδη διαταραχή. Το ξεπέρασα μόνη μου και ταλαιπωρήθηκα αρκετά, ενώ ίσως με τη βοήθεια ειδικού θα είχα κόψει δρόμο. Κάθισα όμως μόνη μου και συνειδητοποίησα κάποια πράγματα όπως γιατί εμφανίστηκε τότε, τι σήμαινε, τι έπρεπε να κάνω κτλ.

    Έχω όμως περάσει και την φάση της κοπέλας στα πρώτα μου βήματα σαν ενήλικας και θεωρώ ότι μαθαίνεις πολλά πράγματα για τον εαυτό σου και αντιμετωπίζεις αλλιώς κάποιες καταστάσεις αν μάθεις να στέκεσαι λίγο και στα πόδια σου και να τολμάς να αντιμετωπίζεις τους φόβους σου ή να προχωράς παρά τους φόβους και τις αδυναμίες. Δεν θεωρώ ότι βοηθάει πουθενά ούτε καθέναν ατομικά ούτε σαν κοινωνικό σύνολο να είμαστε άνθρωποι φοβικοί, υπερευαίσθητοι και να αποζητούμε πάντα να πηγαίνουμε στα σίγουρα και εκ του ασφαλούς.

    Δεν είναι μια αγχωτική κατάσταση ίδια με διαταραχή πανικού και δεν μαθαίνεται η ζωή μέσα στα γραφεία των ψυχολόγων.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχω γράψει παλιότερα πολλές φορές για αυτό, ότι πέρασα τέτοια φάση πριν περίπου 12-13 χρόνια και ότι αν ήξερα τι είναι θα πήγαινα σε ειδικό τρέχοντας. Κανείς δεν μου είχε εξηγήσει ότι αυτό το πράγμα ήταν κρίσεις πανικού/αγχώδη διαταραχή. Το ξεπέρασα μόνη μου και ταλαιπωρήθηκα αρκετά, ενώ ίσως με τη βοήθεια ειδικού θα είχα κόψει δρόμο. Κάθισα όμως μόνη μου και συνειδητοποίησα κάποια πράγματα όπως γιατί εμφανίστηκε τότε, τι σήμαινε, τι έπρεπε να κάνω κτλ.

    Έχω όμως περάσει και την φάση της κοπέλας στα πρώτα μου βήματα σαν ενήλικας και θεωρώ ότι μαθαίνεις πολλά πράγματα για τον εαυτό σου και αντιμετωπίζεις αλλιώς κάποιες καταστάσεις αν μάθεις να στέκεσαι λίγο και στα πόδια σου και να τολμάς να αντιμετωπίζεις τους φόβους σου ή να προχωράς παρά τους φόβους και τις αδυναμίες. Δεν θεωρώ ότι βοηθάει πουθενά ούτε καθέναν ατομικά ούτε σαν κοινωνικό σύνολο να είμαστε άνθρωποι φοβικοί, υπερευαίσθητοι και να αποζητούμε πάντα να πηγαίνουμε στα σίγουρα και εκ του ασφαλούς.

    Δεν είναι μια αγχωτική κατάσταση ίδια με διαταραχή πανικού και δεν μαθαίνεται η ζωή μέσα στα γραφεία των ψυχολόγων.
    Εχω μια πολυ διαφορετική αποψη απο την δικη σου και οχι, τις πραγματικες κρισεις πανικου δεν μπορεις να τις περάσεις μονη σου γιατι οπως το ειπες δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις και το κυριοτερο δεν εχεις διαυγεια ..
    Χρονια σπουδαζουν για να σου μαθουν εσενα καποια πραγματα οι γιατροι ..Αν ηταν ετσι ,ολοιεμεις που ειμαστε πλεον καλα και δυνατοί θα πηγαιναμε να κανουμε τους γιατρους ...
    Η κριση πανικου ειναι στο μυαλο και εχει σταδια ..
    Ολοι περναμε και εγω πλεον περναω αλλα ο τροπος που τις διαχειριζομαι δεν με επηρεαζει πουθενα ...

    Εχω πει οτι δεν μπορω να βλεπω ατομο να ποναει ,πλεον μπαινω πολυ συχνα σε νοσοκομεια για να παίρνω καταθεσεις απο τραυματιες ,εκθετω τον ευατο μου στον φοβο μου ,αλλα δεν ειναι ικανος ΠΛΕΟΝ να με κυριευση γιατι εχω μαθει να τον διαχειριζομαι σωστα ,δεν τον φοβάμαι ..

    Αν εχεις περασει στο βαθμο που συζηταμε, πως μπορεσες Σονια να το ξεπερασεις οταν ησουν λιπόθυμη και δεν μπορουσες να συνελθεις ?
    Οταν ο πανικος δεν σε αφηνε οχι να σκεφτεις αλλα να σταυρωσεις λεξη απο τα αναφιλητά και το κλαμα που σου προκαλουσε ο φοβος ...

    Αληθεια σε τι κατασταση ησουν για πες μας ,αφου πλεον εσυ νομιζεις οτι εζησες τον απολυτο βαθμο του και το ξεπερασες μονη σου ,Θα ηταν πολυ καλο παραδειγμα αυτο ,να μας λες το τι εκανες ,τον τροπο και οχι ενα απλο το αντμετωπισα μονη μου .

    Αληθεια οταν ο φοβος σου σε κυρίευε και ενοιωθες να τρεμεις ολοκληρη σε βαθμο που να σηκωνεσαι απο το κρεβατι και να σωριαζεσαι πως τα καταφερες ?
    Γιατι εκει σε φτανει η εκθεση στον πραγματικο σου φοβο ...ειδικα οταν δεν ξερεις τι παει να πει ουτε κριση πανικου και το μαθαινεις στα επειγοντα που πας γιατι μεταφερεσαι με ασθενοφορο γιατι οι δικοι σου δεν μπορουσαν να σε επαναφερουν και οταν σε συνεφεραν ετρεμες σαν το ψαρι και εχεις απωλεια μνημης και δεν θυμασαι ουτε καν πως εφτασες εκει ...


    Αν εσυ ολα αυτα τα ξεπερασες μονη σου τι να πω ,σου βγαζω το καπελο ,εγω δεν ημουν τοσο δυνατη απεναντι στον πονο και στον φοβο στο να μην ξαναπερπατησω ...Δεν φοβαται ο καθενας για τον ιδιο λογο και σιγουρα δεν ειναι ιδιας σημασιας .
    Αληθεια οταν παρακαλας να πεθανεις για να μην πονας και μετα σου εμφανιζεται ο ιδιος πονος σε ασχετη στιγμη πως το ξεπερνας αυτο μονη σου ?
    Μην μου πεις με την λογικη σκεψη που πλεον την ξερω και το κανω ,γιατι πολυ απλα οταν ο πονος σου σου ξυπναει τετοιες μνημες δεν υπαρχει λογικη ...ειδες πουθενα λογικη στην παρανοια του πονου ?ειτε αυτος ειναι σωματικος ειτε ψυχικος ?
    Γι αυτον ομως που το περναει την δεδομενη στιγμη ειναι ο μεγαλυτερος του ,ασχετα αν εμας μας φαινετε αστειος ..

    Ολα αυτα δεν τα λεω απο μονη μου ,η ψυχολογια μου τα εμαθε και συνεχίζει να μου μαθαινει ποσο μικρος και ασημαντος ειναι ο ανθρώπινος οργανισμος και το ανθρωπινο μυαλο μπροστα σε αυτη ...
    Εμεις απλα μαθαμαι να χρησημοποιουμε τις λεξεις σαν σλογκαν και εχουν χασει το πραγματικο τους νοημα ..
    Ολοι ξαφνικα τον απλο φοβο μας τον ανομαζουμε κριση πανικου και την υποτιμουμε ,ολοι λεμε εχω στεναχωρια αρα εχω καταθλιψη και απορώ πως οι αλλοι δεν μπορουν να ξεπερασουν κατι τοσο απλο και εγω μπορω ..τι αδυναμοι που ειναι ...

    Πολυ μεγαλο λαθος ..Αν πηγαινες καπου και σου ελεγε ναι πασχεις απο βαριας μορφης καταθλιψης ή κρισης πανικου ,ειχες διαγνωση απο γιατρο και ερχοσουν και μας ελεγες εγω το ξεπερασα μονη μου θα σου ελεγα απλα μπραβο δειξε μας και εμας αφου αυτο θα μας βοηθησει πραγματικα ,θα θελαμε ολοι να γινουμε σαν εσενα ...

    Το να ονομαζουμε ολοι εμεις οι ασχετοι οτι εχουμε περασει μια κριση πανικου και μια καταθληψη και να την συγκρινουμε με τις κλινικα αποδεδειγμενες ειναι πολυ λαθος ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι θα γ.μήσουμε το θέμα της κοπέλας αλλά θα σου πω πως. Είμαι πεισματάρα και έχω κολλήματα στο κεφάλι μου. Για παράδειγμα όταν πρωτοεμφανιστήκαν όλα αυτά δούλευα σεζόν. Και είπα τη σεζόν θα τη βγάλω και μετά βλέπουμε. Ήμουνα στην δουλειά και αισθανόμουν τα πάντα να γυρίζουν και ακουμπούσα στον πάγκο της ρεσεψιόν και νόμιζα ότι μου δίνει σταθερότητα. Ερχόταν πελάτης και λειτουργούσα στον αυτόματο πιλότο παρότι το κεφάλι μου πήγαινε να σπάσει, είχα ταχυκαρδίες και έτρεμα εμφανώς. Θυμάμαι καποια στιγμή να πηγαίνω για κάποια δουλειά από τη ρεσεψιόν στο beach bar και να αισθάνομαι ότι χάνομαι και να κάθομαι κάτω στον κήπο κοντά σε ένα βράχο και να έχω χάσει την όρασή μου για κάποια λεπτά; δευτερόλεπτα; μου φανήκαν ώρες.Και να σηκώνομαι και να πηγαίνω να συνεχίζω τη δουλειά μου. Θυμάμαι να κάνω κάποιες εξετάσεις και η γιατρός του ξενοδοχείου, ειδικευόμενη τότε και καλή μου φίλη να μου λέει Μαλάκα τα έχεις παιξει απο την κούραση και το άγχος, ξεκούραση θες και ηρεμία. Θυμάμαι να πηγαίνω στο δωμάτιο και να γυρίζουν όλα γύρω και να αισθάνομαι ότι θα μείνω και να σέρνομαι στο ντους να ρίχνω πάνω μου κρύο νερό για να συνέλθω. Θυμάμαι να πηγαίνω με μια φίλη μου για καφέ και να νομίζω ότι κάνει σεισμό γιατί γυρνούσαν όλα και να πηγαίνω παραπατώντας να ρίξω νερό στο πρόσωπό μου και να φεύγουμε τρέχοντας. Θυμάμαι να ξυπνάω με ταχυκαρδίες και ρίγη. Και μετά το τέλος της σεζόν θυμάμαι να είμαι πίσω και να κάθομαι στο κρεββάτι με τις ώρες και να πηγαίνω μόνο σε γιατρούς για εξετάσεις μην έχω το ένα και μην το άλλο. Για μήνες να μην ξέρω τι μου γίνεται. Και κάποια στιγμή πλέον να λέω τα βαρέθηκα όλα αυτά, οι γιατροί δυστυχώς τότε δεν ήταν πολύ ενημερωμένοι για αυτά τα πράγματα. Ο καρδιολόγος σε έστελνε στον ΩΡΙΛΑ, ο ΩΡΙΛΑ στον γαστρεντερολόγο και να σου προτείνουν ένα σωρό κουλές εξετάσεις. Το ίντερνετ στα σπάργανα τότε και η ενημέρωση σε αυτά τα θέματα πολύ ελλειπής αν δεν τύχαινε να έχεις κάποιον κοντινό με σχετικές σπουδές ή παρόμοια θέματα. Μέχρι που είπα βαρέθηκα, ότι είναι να ρθει θε να ρθει αλλιώς θα προσπεράσει. Και άρχισα να βγαίνω, να συνεχίζω τη ζωή μου κι ας αισθανόμουνα ότι θα λιποθυμήσω ή θα πάθω καρδιακό ή ξέρω κι εγώ τι. Και με τον καιρό κατάλαβα κάποια πράγματα τα πως και τα γιατί. Και ξανέφυγα σεζόν και δεν πάθαινα πανικό από τον πανικό και έμαθα να το διαχειρίζομαι καλύτερα όλο αυτό. Και επανααξιολόγησα κάποια πράγματα. Σταδιακά μειωθήκανε όλα μέχρι που σταματήσανε. Όχι απο τη μία στιγμή στην άλλη, σταδιακά.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Γιατι ρε συ Σονια νομιζεις οτι γ@μ@ς ενας θεμα λεγοντας μια τοσο σπουδαια προσπάθεια που εκανες και αντιμετώπισες τις φοβίες σου ?

    Εχει αμεση σχεση με το θεμα και το πως το αντιμετώπισες εσυ ...Μας λες τον τροπο και οχι ενα απλο ¨να εκτεθεις ¨στους φοβους σου και να το ξεπεράσεις ..
    Ξερεις ποσοι διαβάζοντας αυτο Θα πουν ,κατσε ρε συ ποια ειναι η Σονια και η καθε Σονια που καταφερε και το ξεπερασε ολο αυτο και ειναι σημερα εδω μαζι μας να μας τα λεει και δεν μπορω εγώ ?

    Αν δες θες να χαιδευεις γιατι ετσι εισα σαν ανθρωπος ειναι απολυτα σεβαστό ,υπαρχει ομως και αυτος ο τροπος να θες να ταρακουνησεις καποιον και να τον κανεις να θυμωσει, γιατι και εγω το πιστευω οτι καποιοι ανθρωποι με το να τους χαϊδεύεις περισσοτερο κακο τους κανεις ...Ας θυμωνουν που εισαι απόλυτη με αυτο τον τροπο , καλο θα τους κανεις να θυμώσουν ..Αλλα και το να ταρακουνησεις καποιον που ειναι σε ευαλωτη θεση θελει τον τροπο του και καλυτερος απο αυτον που εκανες τωρα δεν νομιζω να υπαρχει..

    Οποτε Σονια εσενα η δουλεια σου και η βιοποριστική σου αναγκη ηταν το κινητρο σου για να ξεπερασεις ολο αυτο ,οχι οτι εισαι λιγοτερο ή περισσοτερο δυνατή απο τον καθενα μας ...Ειχες κινητρο γι αυτο και αντεξες την έκθεση σου στον φοβο σου ..
    Αν ομως ο φοβος σου σε παρελυε στην κυριολεξια ,αν σηκωνωσουν απο το κρεβατι και λυποθυμουσες τι θα εκανες ?Πως θα πήγαινες στην δουλεια σου και μεσα απο την δουλεια σου και την απασχοληση του μυαλου με αλλο θεμα δεν μικραινες την σημασια ολων αυτων που σου συνέβαιναν σε βαθμο να τα εξαφανισεις τελειως ?

    Τοτε τι θα εκανες, δεν θα πηγαινες στο γιατρο -ψυχολογο να σε βοηθησει για αρχη ωστε να φτασεις στο σημειο που ησουν για να εχεις την δυνατότητα να το παλέψεις και μονη σου μετα ?
    Αυτο κανει ο γιατρος Σονια στις πιο βαριες περιπτωσεις απο την δικη σου ..Εκεινες που πραγματικα σε καθιστούν ανάπηρο ακομα και να σηκωθεις να πας για δουελια .Και περπει να γινει αμεσα γιατι αν δεν δουλεψεις θα παιθανεις της πείνας ..

    Βλεπεις οτι ολες οι καταστασεις δεν ειναι ιδιες και δεν τις αντιμετωπιζουμε με το ιδιο τροπο γιατι μπορει να μας οδηγησουν σε ενα βημα παραπανω απο το δικο σου και να μας κανουν στην κυριολεξία ανάπηρους γιατι αυτο δεν σε ρωταει που και πως θα σε χτυπήσει ....
    Κινητρα πρεπει να εχει ο καθενας μας πριν εκτεθεί, ειτε ο φοβος του λεγεται δουλεια ,ειτε γαμος ,ειτε σχεση ,ειτε εξετασεις ή οτι αλλο εχει ο καθενας μας ..

    Κινητρο και οταν εισαι ¨ανάπηρος¨ αρχικα ενα χερι βοηθείας ,μια πατερίτσα να σου πω πριν γίνεις δυνατος να τις πετάξεις απο μονος σου και να πορευετεις μετα δυνατος για να αντιμετωπισεις τους φοβους σου ..

    Αυτο κανει ο γιατρος και ο καθε ψυχολογος ,σου δινει αρχικα δυο πατερίτσες για να στηριχτείς αφου δεν τις εχεις ,σιγα σιγα πετας την μια και οταν εισαι σε θεση να πετάξεις και την αλλη ,τον αποχαιρετας το ευγνωμονεις και απο εκει και περα βουτας στους φοβους σου και ξερεις πως οτι και να σου συμβεί θα τα βγαλεις περα ..

    Δεν πας ουτε ανήμπορος ουτε κουτσος να μπεις σε μια μάχη οταν σε εχει ριξει τοσο χαμηλα ..εκει στανταρ θα οδηγηθεις σε μια ακομη μεγαλυτερη ήττα πολυ πιο δυσκολη ...

    Αυτη ειναι η δικη μου οπτικη ματιά και γι αυτο θελω και μ αρεσει να εχω τέτοιες συζητήσεις ...Νομιζω βοηθανε πολυ περισσοτερο ολους εμας απο οποια πλευρα και να βρισκόμαστε.

    Κινητρο αρχικα και μετα ολα τα αλλα ...αλλωστε βλεπεις εδω μεσα τα μεγαλυτερα θεματα που υπαρχουν ειναι γιατι η τροφη και η στεγη ειναι εξασφαλισμενα ...Εγω πιστευω στις απλες περιπτωσεις ,οχι στις δυσκολες ετσι, αν δεν ειχαν τα βασικα και επρεπε να δουλέψουν για να φανε να δεις τι καλα που θα εβρισκαν τον τροπο ακομα και μπουσουλωντας να πήγαιναν σε ενα ψυχολογο αρχικα για μια κατευθυνση και μετα για ολα τα αλλα .Τωρα αν πας στον ψυχολογο και περιμενεις να σου κουνησει αυτος τα χερια και τα ποδια για να δουλεψεις τοτε τι να πω ??
    Εχεις δει καμια μαριονετα να εχει εξελιξει στην ζωη της ?Μαριονετα γεννήθηκε ,μαριονέτα θα πεθαίνει δυστηχως ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω ξαναγράψει στα διάφορα θέματα για όλα αυτά στο παρελθόν, ίως δεν έτυχε να τα διαβάσεις.

    Νομίζω ότι σε εκείνο το σημείο συμβάλανε πολλά και τίποτα σε εκείνο το σκηνικό για να αντιδράσει ο οργανισμός/ψυχισμός μου τόσο έντονα. Δεν ήτανε μόνο βιοποριστικό το θέμα, είναι και το τι σηματοδοτεί για τον καθένα το θέμα δουλειά, η συγκεκριμένη ειδικότερα ή ο όρος δουλειάς γενικότερα καθώς και άλλα πράγματα που μπορεί να συμβαίνουν στη ζωή σου.

    Ωστόσο ξαναπάω λίγο στο αρχικό θέμα της θεματοθέτριας και λέω ότι δεν πιστεύω τα πράγματα τόσο τραγικά όπως το να λέμε ότι ο ψυχολόγος θα σου λύσει την χαμηλή αυτοπεποίθηση, την κοινωνική φοβία, την εργασιακή φοβία κι όλα αυτά. Το βασικότερο για εμένα είναι το τι κίνητρο έχεις γενικότερα και το τι σταθερές σε κάποια φάση της ζωής σου. Έχω ξαναπεί ότι γενικά δεν το είχα με τον κόσμο στην εφηβεία και πιο μετά. Ήμουν απο αυτά τα άτομα που μπορεί να διστάζανε να πάρουν ένα τηλέφωνο να ζητήσουν μία πληροφορία, να μιλάνε με άγνωστους, που αγχώνονταν με νέες γνωριμίες. Όμως ταυτόχρονα όταν θες πολύ να σπουδάσεις, να δουλέψεις, να κάνεις ταξίδια, παρέες, όνειρα για το μέλλον τι κάνεις; Κλείνεσαι στο πατρικό και λες φοβάμαι το ένα και το άλλο; Έχω ξαναπεί ότι πολλές φορές όταν πήγαινα σεζόν ήμουν εντελώς άγνωστη μεταξύ αγνώστων. Όμως όσο άβολα κι αν αισθανόμουν θα μιλούσα και με τη γιαγιά στο παγκάκι και με τον περιπτερά της γειτονιάς και με τα παιδιά δίπλα μου στο μπαρ και πάει λέγοντας. Δεν γίνεται να περιμένεις απο τους άλλους να κάνουν "την δουλειά" για εσένα. Στον εργασιακό χώρο παρά το άγχος, ο τρόπος να προσαρμοστείς είναι να επικεντρωθείς στη δουλειά και να μη κάνεις μονίμως δεύτερες σκέψεις. Είμαι απο τους ανθρώπους που ξέρανε νωρίς με τι θέλουν να ασχοληθουν και το κυνήγησα και ίσως κι αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Όμως το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη. Βημα βήμα χωρίς καλά καλά να το συνειδητοποιήσω, η ζωή με έκανε μέσα σε λίγο καιρό άλλο άνθρωπο. Και γεμάτη αυτοπεποίθηση στη δουλειά, και με ευχέρεια στις κοινωνικές συναναστροφές και με ένα σωρό δεξιότητες. Και τα στραπάτσα σου θα φας και λάθη θα κάνεις και ανθρώπους θα μετρήσεις λάθος. Θα ξέρεις όμως την επόμενη φορά και θα βρεθούν και καταστάσεις να σου αρέσουν και άνθρωποι να τα βρίσκετε και να σε στηρίζουν και θα διαμορφώνεις σε μεγάλο βαθμό την καθημερινότητά σου πλέον και στον επαγγελματικό τομέα και παντού αντί να αφήνεις να εξαρτάται από τους άλλους.

    Αν μέρα με τη μέρα στη δουλειά σε βλέπουν να βελτιώνεσαι, το βλέπεις και ο ίδιος, τα πας καλά μαθαίνεις κι εσύ να υπερασπίζεσαι τα όριά σου, όσο τοξικοί και να είναι οι άλλοι. Τι να σου πουν, τους απαντάς με πράξεις, άρα δεν σε αγγίζει η μαλακία του καθενός. Αλλά ξαναλέω, πολλές φορές πάμε αρνητικά προκατειλημμένοι κάπου και δεν βλέπουμε μία χείρα βοηθείας που μπορεί να μας προσφέρεται απο κάποιο συνάδελφο ή τα θετικά μίας κατάστασης. Ή κάνουμε δίκη προθέσεων για κάποιον που μπορεί να μην έχει κάτι προσωπικό μαζί μας ή προσπαθεί να μας προσεγγίσει με λάθος τρόπο με αποτέλεσμα να το παίρνουμε προσωπικά και να χαλιόμαστε συχνά χωρίς λόγο.

    Αυτά είναι πράγματα που τα βλέπεις στην πράξη πιο πολύ παρά στη θεωρία. Η Αντωνία είχε μία άσχημια εμπειρία στην πρακτική. Τώρα έχει μία ευκαιρία μπροστά της για κάτι άλλο. Μη σου πω ότι κάποιοι θα θεωρούσαν τον εαυτό τους τυχερό και μόνο που έχουν αυτή την ευκαιρία στις εποχές που ζούμε. Γιατί να μην δοκιμάσει να δει πως θα πάει; Αν δοκιμάσεις κάτι και πάει στραβά, το δοκίμασες και πήγε στραβά. Αν δεν τολμήσεις να το δοκιμάσεις, θα μείνεις μονίμως με την απορία τι θα γινόταν αν...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Όλοι αυτό λέμε να δοκιμάσει και αν ακόμα πιστεύει ότι δεν μπορεί και δεν θα τα καταφέρει ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ να χάσει την δεδομένη ευκαιρία να ζητήσει βοήθεια ..
    Δεν αφήνουμε τρίχα να πέσει πλέον κάτω και το κάνουμε με οποιοδήποτε τρόπο ...

    Όλοι το ίδιο λέμε και φυσικά όλα αυτά που πέρασες είναι στάδια που τα περάσαμε όλοι στην ζωή μας που σήμερα είμαστε ανεξάρτητοι και έχουμε καταφέρει μόνοι μας να συντηρούμε τον ευατο μας .
    Δεν είπε κανένας ότι μας χαρίζονται πράγματα .
    Τίποτα δεν μας χαρίστηκε και μάλιστα κάποιοι από μας έχουν υποστεί και πολύ μεγαλύτερες ήττες οικονομικά για να μπορέσουν να φτάσουν στο σήμερα και να είναι καλά .
    Πήραν πολύ μεγαλύτερα οικονομικά ρίσκα που άλλος θα έλεγε ,είσαι τρελος .
    Και όμως όλο αυτό θέλει και μια δώσει τρέλας αν το σκεφτείς εκτός από θάρρος και πίστη .
    Όλα χρειάζονται .

    Πρέπει να καταλάβουμε μερικοί ότι όταν δεν μπορούμε μόνοι μας για τον Χ Ψ λόγο δεν είναι κακό να ζητάμε συμπαράσταση ,στήριξη από κάπου.

    Αυτός μπορεί να είναι ένας φίλος ή ο γονιός ή αν δεν έχουμε κανέναν ας απευθυνθούμε σε ένα σύμβουλο ή ένα coach ...
    Λοιπόν το θέμα του coaching μπορεί να έγινε σχετικά πρόσφατα γνωστό αλλά επειδή ξεκίνησα να μαθαίνω για αυτό και για το πόσο κόσμο έχει βοηθήσει ,πραγματικά εγώ προσωπικά το συστήνω σε όποιο έχει κάνει τις προσπάθειες του και δεν έχει άλλο τρόπο και θέλει πραγματικά να προχωρήσει στην ζωή του ...
    Ας μην πάει σε ψυχολόγο αν νομίζει ότι δεν τον βοηθάει ,μαζί του .
    Ας πάει σε ένα coach ειδικά για το επαγγελματικό κομμάτι είναι το καλύτερο .

    Όλοι στα δύσκολα θέλουμε ένα στήριγμα κάποιον να μας ξεμπλοκαρει.την δεδομένη στιγμή ..
    Εσυ είχες την φίλη σου την ειδικευόμενη η οποία μέσα στην κούραση και στην αναμπουμπουλα σου ήταν εκεί να σου πει την αιτία όλου αυτού και να σε βοηθήσει .

    Άλλοι δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑΝ και στο είπα και παραπάνω, είναι πλέον πολύ συχνό φαινόμενο στις μέρες μας ...

    Επειτα λες για τα τοξικά άτομα και πόσο συμβάλουν σε όλο αυτό ...
    Να σου πω κάτι ?
    Τι πάει να πει έχουμε γύρω μας τοξικά άτομα ?
    Ένας όρος που πάλι έχει γίνει μόδα και έχει χάσει την βαθύτερη έννοια ...
    Αν πραγματικά ήξερε ο καθένας τι σημαίνει τοξικός και το είχε αναλύσει σωστά στο μυαλό του ούτε που θα τον άγγιζαν τέτοια άτομα ...

    Τι σημαίνει τοξικό?
    Κάτι που επιτρέπουμε εμείς να εισχωρήσει στο αίμα μας και να αρρωστήσουμε ...

    Άρα ? Συναινεις και εσύ σε αυτό ,επιτρέπεις πράγματα ..

    Τι είναι αυτό που κάνεις ή δεν κάνεις αντίστοιχα για να δέχεσαι τοξικούς ανθρώπους στην ζωή σου ?

    Μήπως καλύπτεται και εσύ με αυτό ?Μηπως διοχετεύσεις και εσύ κάποια ανάγκη σου μέσα από την
    τοξικότητα αυτών των ανθρώπων ?

    Όλο αυτό σου δίνει το δικαίωμα να γκρινιάζεις και να θυματοποιησε .
    Άρα κάτι ανταλλασεις με αυτό τον άνθρωπο και του επιτρέπεις να είναι και να επηρεάζει την ζωή σου ..

    Η έννοια του τοξικού έχει χαθεί ..έχεις λες τοξικό φίλο .
    Γιατί είναι τοξικός ο φίλος σου ?
    Επειδή έκανε ένα σχόλιο και σε θύμωσε ,σε πρόσβαλε ?
    Άρα το γεγονός, το σχόλιο, που μπορεί να αφορούσε την δουλειά σου , σου προξενούσε ένα συναίσθημα ,τον θυμό ..
    Αυτόματα αναγνωρίζεις πως εσύ είσαι θυμωμένος ,
    Άρα ο φίλος σου σε ενόχλησε σε θύμωσε .

    Πόσο εύκολο είναι να αποβάλεις τον θυμό και την ενόχληση σου από μέσα σου ?
    Εύκολη εφόσον την αναγνωρίζεις από πού πηγάζει και της έχει δόση το όνομα που πραγματικά είναι ...πηγάζει από ενα γεγονός ένα σχόλιο που δεν υφίσταται άρα αυτόματα παύεις να είσαι θυμωμένος..

    Βλέπεις πως όταν δεν χρησημοποιεις λέξεις που γίνονται της μόδας και δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματική έννοια του γεγονότος ,είναι πιο εύκολο για εσένα και να αναγνωρίζεις και να τις αποβάλεις την πραγματική αιτία του προβλήματος σου ...

    Πόσο κακό μας έχει κάνει αυτό το ίντερνετ ,η παραπληροφόρηση που ξαφνικά μπαίνουμε όλοι και υιοθετούμε λέξεις επειδή μας αρέσουν στο άκουσμα και μετά τις χρησημοποιουμε μη αναγνωρίζοντας πως έτσι κάνουμε κακό στον ίδιο μας τον ευατο αφού του βάζουμε εν άγνοια μας μεγαλύτερα εμπόδια να αντιμετωπίσει ...
    Αλλιώς ενεργεις όταν έχεις να αποβάλλεις μια απλή ενόχληση και αλλιώς αν την ονομασεις τοξικότητα ..
    Μάλλον την ονομάζεις τοξικότητα για δεν έχεις το κίνητρο να παλέψεις και θες να κρύβεσαι πίσω από μια λέξη που από μόνη της καλύπτει την δική σου αδυναμία ..

    Μια αδυναμία να προσπεράσεις μια απλή κατάσταση και να πας για δουλειά ...

    Τα πράγματα είναι πολύ απλά ,εμείς έχουμε την τάση να τα μεγαλοποιουμε στο μυαλό μας και να κρυβόμαστε πίσω από αυτά ..

    Η άγνοια μας στο να αξιολογούμε σωστά μια κατάσταση ώστε να εξαλείψουμε τον κάθε κίνδυνο μας φέρνει σε αυτό το σημείο .
    Αν έχεις ένα κίνητρο στην ζωή σου και ένα άνθρωπο σωστό δίπλα σου μπορείς να γίνεις η καλύτερη εκδοχή του οποιοδήποτε .
    Μόνος σου δεν μπορείς τίποτε να κάνεις ..
    Είπαμε άλλοι έχουν δίπλα τους ένα καλό φίλο ,σύντροφο κ.ο.κ. και άλλος ένα επαγγελματία δεν είναι κακό.

    ειδικά όταν είσαι μικρός είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις ..
    Μην ξεχνάς ότι εσύ και εγώ έχουμε φτάσει στο σήμερα ,που είμαστε 40 χρονών να μιλάμε και να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις ..
    Εσύ είχες τα ίδια εφόδια όταν ήσουν στα είκοσι ?
    Τις ίδιες γνώσεις ?
    Όχι φυσικά ,και ξέρεις γιατί ?
    Γιατί μυαλό και αυτογνωσία μπορεί να είχες αλλά δεν είχες εμπειρίες ..
    Μόνο μέσα από τις εμπειρίες έμαθες να αναγνωρίζεις και να επιβιώνεις ..
    Όταν ένας ανθρωπος λοιπόν που μπορεί να έχει πολλά άλλα δεν έχει εμπειρίες πως περιμένεις να αντιδράσει.

    Έτυχε η μία δουλειά να είναι άσχημη ,είναι απόλυτα λογικό να φοβάται στην δεύτερη ..Πρέπει να βρει κίνητρο ,να αναγνωρίσει τι είναι αυτό που πραγματικά την φοβίζει ,να το δώσει το πραγματικό του ονομα για να μπορέσει να το αντιμετωπίσει με πιο πολύ θάρρος .
    Αν λοιπόν δεν έχει έναν ανθρωπο να την σπρώξει σε αυτό ναι θα πρέπει να πάει σε επαγγελματία ..

    Στον σωστό όμως ..αλλιώς θα βαλτώσει και άλλο ..
    Μέχρι να φάει και το δεύτερο στραπατσο και το τρίτο και στο τέταρτο να είσαι σίγουρη ότι θα είναι σαν εσένα και σαν τον οποιοδήποτε θα τα καταφέρει ...

    Όλα αυτά αλυσίδες είναι και πρέπει να περάσεις από όλους τους κρικους για να φτάσεις στην τωρινή σου κατάσταση ..

    Είτε μόνος σου είτε με παρέα δεν έχει σημασία πως θα φτάσεις ,αρκεί να φτάσεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά, που πήγε η Αντωνία;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Κοίταξε να δεις υπάρχουν δουλειές που είναι πολύ εύκολες και χωρίς άγχος. Για παράδειγμα να φυλάς παγκάκι. Και αυτό δουλειά είναι που δεν κάνεις τίποτα απλως στεκεσαι μπροστά από ένα παγκάκι. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ευτυχισμένος κάποιος με αυτό το επάγγελμα αλλά οκ δουλειά είναι.

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    10
    Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας. ειναι απιστευτο πως μπορουν αγνωστοι να σε κανουν να νιωσεις τοσο ομορφα και να σου δωσουν συμβουλες,ειστε ολοι υπεροχοι και ολα οσα λετε πολυ σωστα..Μιας και αυτη την περιοδο δεν εχω την οικονιμη ανεση για βοηθεια απο ειδικο θα προσπαθησω μονη μου να κανω μικρα βηματα να το ξεπερασω..

    Δυστυχως η οικογενεια μου δεν ειναι υποστηρικτικη και εχω ζησει σε ενα τοξικο περιβαλλον στο παρελθον..Ολα οσα εζησα μου βγαινουν τωρα μπροστα μου,πιο παλια δεν καταλαβαινα πχ γτ ειμαι ετσι ή αλλιως πλεον κοιταζοντας πισω μπορω να καταλαβω γιατι εχω υιοθετήσει καποιες συμπεριφορες και καταστασεις..Οτι και να γινοταν μ καθιστουσαν υπευθυνη και πριμεναν απο εμενα τη λυση και αν δεν πρότινα καποια λυση τοτε απλα σημαινε οτι ειμαι κακιά και ότι δεν θελω να τους βοηθήσω ή οτι τους ραταω μουτρα για κατι.. θα μου πειτε να τους εξηγησω οτι αυτο ειναι λαθος.. δυστυχως καθε φορα που πηγαινα να εξηγησω και να τους μαθω τροπους,νομιζαν και ελεγαν οτιδεν σεβομαι τιποτα και το γυρνουσαν σε φασαρια. θα μου πειτε γιατι δεν εφευγα; να παω που; ημουν παιδι..και αυτπ που μολις περιεγραψα ηταν απλως ενα μικρο δειγμα μπροστα στα υπολοιπα πολυ χειρτερα που εχουν συμβει.. Ξερω πολυ καλα λοιπον απο που ξεκινανε διαφορες καταστασεις ομως δεν ξερω πως θα μπορεσω να ξεφυγω απο ολα αυτα τα τραυματα... το συγκεκριεμενο παραδειγμα που περιεγραψα με εχει κανει να πιστευω οτι παντα και παντου φταιω εγω. ετι οπως αυτο , αλλα γεγονοτα και καταστασεις αντιστοιχα με εχουν κανει να πιστευω οτι δεν αξιζω τιποτα, οτι δεν θα καταφερω τιποτα, οτι δεν ειμαι ικανη για τιποτα, να εχω χαμηλη αυτοπεποιθηση, χαμηλη αυτοεκτιμηση, να μην πιστευω καθολου στον εαυτο μου, να με θεωρω ασχημη και πολλα ακομα. δεν ξερω αν ολες οι οικογενειες ειναι ετσι και εγω ειμαι λαθος.. υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.

    Εδώ είσαι λάθος. Δεν θα σου έλεγα ποτέ να τους εξηγήσεις , διότι προφανώς δεν μπορούν να καταλάβουν. Θα ήταν σαν να σου έλεγα να πηγαίνεις συνεχώς να μιλάς στον τοίχο και να τον παρακαλάς να κάνει άκρη να περάσεις γιατί σου κόβει το δρόμο. Θα σου έλεγα να το πάρεις απόφαση ότι έτσι είναι τα πράγματα και να αποτελέσει όλη αυτή η κατάσταση ακριβώς ένα κίνητρο για εσένα. Είτε πήδα πάνω από τον τοίχο είτε βρες άλλο δρόμο.

    Αν με ρωτάς, αυτά που περιγράφεις θα έπρεπε να είναι ένα πάρα πολύ ισχυρό κίνητρο για να μην "κρύβεσαι" από δουλειές. Αν δεν έχεις δουλειά δεν έχεις λεφτά. Αν δεν έχεις λεφτά δεν έχεις οικονομική ανεξαρτησία. Αν δεν έχεις οικονομική ανεξαρτησία δεν έχεις ανεξαρτησία γενικώς. Οπότε τι θα κάνεις; Θα μείνεις εξαρτημένη από την οικογένεια που λες ότι είναι τοξική για εσένα και θα μένεις στάσιμη ή θα χειροτερεύεις σε όλα τα επίπεδα. Σε κανέναν δεν αξίζει όλο αυτό. Πρέπει όμως ο καθένας μας να δίνει τον αγώνα του και να κάνει τις επιλογές του. Συν Αθηνά και χείρα κίνει.

    Για αρχή στο ξαναλέω: Μην αφήνεις ευκαιρίες να περνούν έτσι. Δοκίμασε να πηγαίνεις σε συνεντεύξεις και δουλειές και να δεις πως θα πάνε. Όσο πιο πολύ εκτίθεσαι σε όλο αυτό, τόσο πιο πολύ θα συνηθίζεις. Να πας και να θέτεις τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση. Είναι ευκαιρίες που αν πάνε καλά θα έχεις πολλά οφέλη, αλλά αν δεν πάνε καλά δεν έχεις κάτι να χάσεις. Ίσα ίσα, το τόλμησες και κέρδισες κάτι από την εμπειρία.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να ζω χωρίς εγωισμό, θέλω να γνωρίσω την ψυχή μου
    By IVAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2018, 22:39
  2. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 01:21
  3. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 20:31
  4. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ
    By liuli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 04-12-2010, 00:07
  5. θελω να δουλεψω για να ξεχνιεμαι!!!
    By sofakithess20189 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 10
    Last Post: 09-12-2009, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •