Δεν αντέχω άλλη καραντίνα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236

    Δεν αντέχω άλλη καραντίνα

    Γεια σε όλους
    Πείτε μου λίγο, είστε και άλλα άτομα που έχετε κουραστεί από όλη αυτήν την κατάσταση; Ειλικρινά αυτή η ρουτίνα δεν παλεύεται άλλο . Βασικά ας μην είμαι υπερβολικη, την παλεύω.. Αλλά κοντεύω να χάσω το νόημα της ζωής μου πλέον. Χρειάζομαι ποικιλία , να βγαίνω με τους φίλους μου, να πηγαίνουμε σε μαγαζιά, να ζω γενικά διάφορες συγκινήσεις. Αντ' αυτού είμαι διαρκώς μέσα στο σπίτι, βλέπω μόνο πολύ συγκεκριμένα άτομα, η ζωή μου είναι κατα βάσην σειρές, facebook, instagram . Το χόμπυ μου δεν μπορώ να το κάνω με την καραντίνα γιατί είναι κλειστές οι σχολές χορού. Είμαι επιρρεπής βεβαια στην γκρίνια και στην βαρεμάρα, αλλά τώρα νομίζω είναι λίγο δικαιολογημένο.. Ευτυχώς έχω το αγόρι μου. Αλλά επειδή μένουμε σε άλλους νομούς, έχω ρθει και μένω μάζι του και δεν βλέπω καθόλου τους φίλους μου. Και το πήγαινε-έλα δε γίνεται λόγω απαγορευσης.. Και περνάνε οι μήνες και τίποτα δεν αλλάζει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    κι εγώ δεν αντέχω άλλο την μονοτονία. έχεις δίκιο, όταν δεν είναι επιλογή, είναι άγριο πράγμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by rainbow96 View Post
    Γεια σε όλους
    Πείτε μου λίγο, είστε και άλλα άτομα που έχετε κουραστεί από όλη αυτήν την κατάσταση; Ειλικρινά αυτή η ρουτίνα δεν παλεύεται άλλο . Βασικά ας μην είμαι υπερβολικη, την παλεύω.. Αλλά κοντεύω να χάσω το νόημα της ζωής μου πλέον. Χρειάζομαι ποικιλία , να βγαίνω με τους φίλους μου, να πηγαίνουμε σε μαγαζιά, να ζω γενικά διάφορες συγκινήσεις. Αντ' αυτού είμαι διαρκώς μέσα στο σπίτι, βλέπω μόνο πολύ συγκεκριμένα άτομα, η ζωή μου είναι κατα βάσην σειρές, facebook, instagram . Το χόμπυ μου δεν μπορώ να το κάνω με την καραντίνα γιατί είναι κλειστές οι σχολές χορού. Είμαι επιρρεπής βεβαια στην γκρίνια και στην βαρεμάρα, αλλά τώρα νομίζω είναι λίγο δικαιολογημένο.. Ευτυχώς έχω το αγόρι μου. Αλλά επειδή μένουμε σε άλλους νομούς, έχω ρθει και μένω μάζι του και δεν βλέπω καθόλου τους φίλους μου. Και το πήγαινε-έλα δε γίνεται λόγω απαγορευσης.. Και περνάνε οι μήνες και τίποτα δεν αλλάζει
    κατσε ολα αυτα γινονται για το καλο μας, για την προασπιση της υγειας μας... πρεπει να μενουμε μεσα και φυσικα οταν μεσα στο σπιτι υπαρχουν και αλλα ατομα πρεπει να απομωνομαστε και απο εκεινους ωστε να μην μας μεταδωσουνν τον ιο.... δεν εχει σημασια αν βαριεσαιή οχι... η ζωη εχει σημασια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    λεω οτι αν ξεμπερδεψουμε με τον ιο αυτον αρχες του 22 , να ειμαστε ευχαριστημενοι , διοτι ενας ιος ενα πραμα ξερει η θελει να κανει, να επιβιωσει, και γιαυτο θα μεταλλαχθει οσες φορες μπορει .....οποτε η προσπαθεια ειναι να τον περιορισουμε .......σε ανοιχτους χωρους καποια στιγμη δεν θα υπαρχει προβλημα , αρχες του 22 ευχομαι, αλλα σε κλειστους κανεις δεν ξερει....
    αυτα εφερε ο ' πολιτισμος ' , δεν ειναι τυχαιο οτι το 1981 ξαναξυπνησαμε τον ιο του AIDS , και τωρα τον ιο αυτον, ναι, και οι δυο ειχαν ξαναυπαρξει πριν εκατομμ. χρονια .....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Δυστυχως ,η καραντινα εχει προκαλεσει ψυχολογικες παθησεις αλλα και ψυχιατρικες ασθενιες.Μαλιστα φοβαμαι οτι μερικοι συνανθρωποι μας ενδεχετε να μην το χουν παρει χαμπαρι και αν δεν εχουν και καποιον γυρο τους που να ξερει τα βασικα για να τους το πει τοτες ειναι χειροτερα τα πραματα.
    Ακουσα στο ραδιο οτι καποιο πανεπιστημιο εκανε μια ερευνα συλογης και αναλυσης των ληματων της Ψυττάλειας ,οπου ελεγε οτι τον τελευταιο χρονο η χρηση φαρμακων σχετικων με ψυχικη υγεια,αντικαταθλιπτυκα κ.α. ειχε αυξιθει πεερι το 600/100.Επειδη δεν το καταλαβα κι αν θεσλετε βοηθηστε, ο συντακτης εννουσαι οτι αν δλδ ο ως τοτες αριθμος ηταν π.χ. τα 100.000 χαπια το χρονο πηγε στα 160.000 χαπια ανα χρονο? Η εννοουσαν οτι απο 100.000 το 600/100 ειναι 600.000 χαπια ανα χρονο? ξερετε ρε παιδια μαθηματικα δημοτικου μαλον ειναι ε? ρεζιλι μου το καταλαβα!!αλλα αν μπορειτε βοηθηστε!! πλζ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιωργο , και η καταναλωση αλκοολ εχει εκτοξευτει στα υψη ......ναι, 600, 000 χαπια τον χρονο βγαινει....οχι 160,000...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by rainbow96 View Post
    Γεια σε όλους
    Πείτε μου λίγο, είστε και άλλα άτομα που έχετε κουραστεί από όλη αυτήν την κατάσταση; Ειλικρινά αυτή η ρουτίνα δεν παλεύεται άλλο . Βασικά ας μην είμαι υπερβολικη, την παλεύω.. Αλλά κοντεύω να χάσω το νόημα της ζωής μου πλέον. Χρειάζομαι ποικιλία , να βγαίνω με τους φίλους μου, να πηγαίνουμε σε μαγαζιά, να ζω γενικά διάφορες συγκινήσεις. Αντ' αυτού είμαι διαρκώς μέσα στο σπίτι, βλέπω μόνο πολύ συγκεκριμένα άτομα, η ζωή μου είναι κατα βάσην σειρές, facebook, instagram . Το χόμπυ μου δεν μπορώ να το κάνω με την καραντίνα γιατί είναι κλειστές οι σχολές χορού. Είμαι επιρρεπής βεβαια στην γκρίνια και στην βαρεμάρα, αλλά τώρα νομίζω είναι λίγο δικαιολογημένο.. Ευτυχώς έχω το αγόρι μου. Αλλά επειδή μένουμε σε άλλους νομούς, έχω ρθει και μένω μάζι του και δεν βλέπω καθόλου τους φίλους μου. Και το πήγαινε-έλα δε γίνεται λόγω απαγορευσης.. Και περνάνε οι μήνες και τίποτα δεν αλλάζει

    Εχεις δικιο οτι ολη αυτη η κατσταση ειναι περιεργη και μας εχει αποσυντονισει ολους αλλα καλο ειναι να το σκεφτεις διαφορετικα .
    Σκεψου οτι ολα αυτα ειναι προσωρινα ,οτι επρεπε να γινουν για το καλο μας και το κυριοτερο οτι η καραντινα γέννησε και αλλες δραστηριοτητες οι οποιες ηταν ξεχασμένες ..

    Στο χερι του καθενος ειναι πως θα το διαχειριστει ολο αυτο .
    Σιγουρα ομως δεν ειναι λογος καποιος να το ριξει στις καταχρήσεις ...Ναι μεν η ολη κατασταση εχει επηρεάσει παρα πολυ το ψυχολογικο κομματι μας αλλα πραγματικα υπαρχουν τοσα πραγματα να κανεις ωστε να μην αφησεις ολο αυτο να σε παρασυρει ..

    Και τους φιλους σου μπορεις να δεις ,να πας και μια βολτα ,να περασεις περισσοτερο ποιοτικο χρονο πλεον στο σπιτι σου που πριν το ειχες μονο σαν ξενοδοχειο αφου ετρεχες ολη μερα να τα προλαβεις ολα και το χομπυ σου να μην αφησεις και να βρεις και αλλα καινουργια να κανεις !
    Χορο μπορεις να κανεις και στο σπιτι σου σαν γυμναστικη !

    Υπομονη και δυναμη γιατι τα δυσκολα θα ξεκινησουν για αρκετους οταν επιστρεψουν στην καθημερινοτητα τους και θα βρουν την πορτα της εργασίας του κλειστεί και τις υποχρεωσεις τους ,αυτες που παγωσαν για λιγο να συνεχιζουν να τρεχουν ...
    Τοτε θα ειναι τα αληθινα ζορια ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Quote Originally Posted by rainbow96 View Post
    Γεια σε όλους
    Πείτε μου λίγο, είστε και άλλα άτομα που έχετε κουραστεί από όλη αυτήν την κατάσταση; Ειλικρινά αυτή η ρουτίνα δεν παλεύεται άλλο . Βασικά ας μην είμαι υπερβολικη, την παλεύω.. Αλλά κοντεύω να χάσω το νόημα της ζωής μου πλέον. Χρειάζομαι ποικιλία , να βγαίνω με τους φίλους μου, να πηγαίνουμε σε μαγαζιά, να ζω γενικά διάφορες συγκινήσεις. Αντ' αυτού είμαι διαρκώς μέσα στο σπίτι, βλέπω μόνο πολύ συγκεκριμένα άτομα, η ζωή μου είναι κατα βάσην σειρές, facebook, instagram . Το χόμπυ μου δεν μπορώ να το κάνω με την καραντίνα γιατί είναι κλειστές οι σχολές χορού. Είμαι επιρρεπής βεβαια στην γκρίνια και στην βαρεμάρα, αλλά τώρα νομίζω είναι λίγο δικαιολογημένο.. Ευτυχώς έχω το αγόρι μου. Αλλά επειδή μένουμε σε άλλους νομούς, έχω ρθει και μένω μάζι του και δεν βλέπω καθόλου τους φίλους μου. Και το πήγαινε-έλα δε γίνεται λόγω απαγορευσης.. Και περνάνε οι μήνες και τίποτα δεν αλλάζει
    Νομιζω ολοι μας φτανουμε στα ορια μας με την ολη κατασταση. Ομως δε μπορεις να βρεις λιγο εναλλακτικες? Ισως να μην μπορεις να βγεις στα μαγαζια περπατημα με καποιο γνωστο απο εκει που μενεις τωρα? Ή και μονη σου. Να περπατας και να προσπαθεις να κοιτας με αλλα ματια καθε φορα.
    Αν εχεις φιλους απο το χορο, θα μπορουσατε να κλεινετε μια μερα να κανετε διαδικτιακη συναντηση και να χορευετε ο καθενας στο σπιτι του με μια μουσικη που σας αρεσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εχεις δικιο οτι ολη αυτη η κατσταση ειναι περιεργη και μας εχει αποσυντονισει ολους αλλα καλο ειναι να το σκεφτεις διαφορετικα .
    Σκεψου οτι ολα αυτα ειναι προσωρινα ,οτι επρεπε να γινουν για το καλο μας και το κυριοτερο οτι η καραντινα γέννησε και αλλες δραστηριοτητες οι οποιες ηταν ξεχασμένες ..

    Στο χερι του καθενος ειναι πως θα το διαχειριστει ολο αυτο .
    Σιγουρα ομως δεν ειναι λογος καποιος να το ριξει στις καταχρήσεις ...Ναι μεν η ολη κατασταση εχει επηρεάσει παρα πολυ το ψυχολογικο κομματι μας αλλα πραγματικα υπαρχουν τοσα πραγματα να κανεις ωστε να μην αφησεις ολο αυτο να σε παρασυρει ..

    Και τους φιλους σου μπορεις να δεις ,να πας και μια βολτα ,να περασεις περισσοτερο ποιοτικο χρονο πλεον στο σπιτι σου που πριν το ειχες μονο σαν ξενοδοχειο αφου ετρεχες ολη μερα να τα προλαβεις ολα και το χομπυ σου να μην αφησεις και να βρεις και αλλα καινουργια να κανεις !
    Χορο μπορεις να κανεις και στο σπιτι σου σαν γυμναστικη !

    Υπομονη και δυναμη γιατι τα δυσκολα θα ξεκινησουν για αρκετους οταν επιστρεψουν στην καθημερινοτητα τους και θα βρουν την πορτα της εργασίας του κλειστεί και τις υποχρεωσεις τους ,αυτες που παγωσαν για λιγο να συνεχιζουν να τρεχουν ...
    Τοτε θα ειναι τα αληθινα ζορια ....
    Στην Αθήνα δεν μπορείς να δεις τους φίλους σου αν δεν έχεις χαρτι από εργανη, θα σε κεράσουν κατα τη συνέντευξη καφεδάκι των 300 ευρώ αν δεν σπάσουνε το πρόστιμο δεν μπορείς να πας ουτε σε πλατεία θα σε γράψουνε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by rainbow96 View Post
    Γεια σε όλους
    Πείτε μου λίγο, είστε και άλλα άτομα που έχετε κουραστεί από όλη αυτήν την κατάσταση; Ειλικρινά αυτή η ρουτίνα δεν παλεύεται άλλο . Βασικά ας μην είμαι υπερβολικη, την παλεύω.. Αλλά κοντεύω να χάσω το νόημα της ζωής μου πλέον. Χρειάζομαι ποικιλία , να βγαίνω με τους φίλους μου, να πηγαίνουμε σε μαγαζιά, να ζω γενικά διάφορες συγκινήσεις. Αντ' αυτού είμαι διαρκώς μέσα στο σπίτι, βλέπω μόνο πολύ συγκεκριμένα άτομα, η ζωή μου είναι κατα βάσην σειρές, facebook, instagram . Το χόμπυ μου δεν μπορώ να το κάνω με την καραντίνα γιατί είναι κλειστές οι σχολές χορού. Είμαι επιρρεπής βεβαια στην γκρίνια και στην βαρεμάρα, αλλά τώρα νομίζω είναι λίγο δικαιολογημένο.. Ευτυχώς έχω το αγόρι μου. Αλλά επειδή μένουμε σε άλλους νομούς, έχω ρθει και μένω μάζι του και δεν βλέπω καθόλου τους φίλους μου. Και το πήγαινε-έλα δε γίνεται λόγω απαγορευσης.. Και περνάνε οι μήνες και τίποτα δεν αλλάζει
    Γεια σου...

    Αν σε βοηθάει κι εγώ ζορίζομαι πολύ μ' αυτή την κατάσταση, μου λείπει το να κάνω μια βόλτα στα μαγαζιά, το να πάω για έναν καφέ... Είναι στιγμές που νιώθω να πνίγομαι οπότε σε καταλαβαίνω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    κι εγώ δεν αντέχω άλλο την μονοτονία. έχεις δίκιο, όταν δεν είναι επιλογή, είναι άγριο πράγμα.
    Υπαρχουν σαφως πιο αγριες καταστασεις .........μακραν πιο αγριες .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Υπομονή τέλη Απριλίου θα την σπασουνε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Υπομονή τέλη Απριλίου θα την σπασουνε

    Aν το κανουν αυτο, θαχουμε υποτροπη της καταστασης , και ανοιγοκλεισιματα ακορντεον .....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    ο φασισμός είναι άγριο πράγμα. δεν συγκρίνουμε με άλλες καταστάσεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Απο την μια πλευρα ειναι η δυναμη της συνηθειας ,οτι δλδ δεν μπορουμε ακομα να συντονιστουμε με τις εναλακτηκες λυσεις οπου υπαρχουν για να βγαινουμε εξω.Μετα ειναι οι αδικιες οπου υπαρχουν αναμεσα μας ,δεν ειμαστε δυστυχως ολοι ισοι, βλεπουμε οτι οι πολυτικοι κανουν οτι θελουν, ακομα και οι πλουσιοι μπορουν να βγαινουν οπωτες θελουν. Απο προσωπικη εμπειρια γνωριζω μια κοπελια οπου δεν εχει νιωσει σχεδον καθολου τον περιορισμο αφου λογο της οικογενειακης της επιχειρησης βρησκει τα εγγραφα και μπορει οπωτες θελει ακομα και μετα τις 9 το βραδυ να κυκλοφορει μια χαρα!
    Ομως, εαν ειναι τα πραγματα οπως τα λενε οι επιστημονες του κρατους ,τοτες πρεπει να κανουμε κατα γραμμα οσα λενε, διοτις δεν αξιζει να χαθουν ζωες ανθρωπων επειδη δεν μπορουμε για μερικους ακομα μηνες να ζουμε λιγο περιορισμους .Ξερω οτι ειναι ασχημο, αλλα στην φανταστικη ζυγαρια οπου απο την μια πλευρα ειναι ο θανατος ανθρωπων με ασχημο τροπο κιολας και απο την αλλη ,ο περιορισμος μας στο σπιτι μας, οπου δεν ειναι και τοσο αυστηρος ετσι,αλλα δεν ειναι μονο ο περιορισμος ειναι και τα οικονομικα προβληματα που εχουν προκηψει απ ολο αυτο.Στην ζυγαρια αυτη λοιπον για μενα το βαρος ειναι πιο μγαλο στις ζωες των ανθρωπων! Ομως ειναι εξωργιστικο οταν διαβαζεις οτι το κρατος θα μπορουσε να αγορασει και φαρμακα κατα του κοροναιου και δεν πειρε διοτις φοβηθηκαν οτι οι πολητες του θα αποφυγουν να κανουν τα εμβολια οπου εχον αγοραστει και που κανουν πολλα εκατομυρια! διοτις σαν μαθουν οτι πλεον ο ιος μπορει να σταματαει να ειναι θανατηφορος και σε συνδιασμο με τον φοβο που υπαρχει για τις οπιες παρενεργειες των εμβολιων το αποτελεσμα θα ειναι να μεινουν εμβολια στο ραφι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αβεβαιότητα μετά την καραντίνα
    By MarisaVs in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2021, 09:20
  2. Καραντίνα Πανελλήνιες και χωρισμός
    By hercules_str in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2021, 22:01
  3. ερωτας στην καραντινα
    By AliceK in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 04-09-2020, 10:23
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΙΑΙΤΑ!!!
    By zoiali in forum Παχυσαρκία
    Replies: 49
    Last Post: 14-03-2012, 02:01
  5. απο την εκδρομη στην καραντινα..
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 12-12-2011, 14:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •