Νιώθετε κι εσείς έτσι; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Καλησπέρα και σε σένα Γιώργο και σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να δώσεις μια τόσο εκτενή απάντηση. Σίγουρα ο εγκλεισμός και η κατάσταση έχουν συμβάλλει στην έξαρση του άγχους που βιώνω, όπως σωστά λες αυτό ισχύει και για πολλούς άλλους. Δεν θεωρώ πως αυτό το πράγμα είναι μια απλή μελαγχολία της εποχής, ούτε πως είναι κατάθλιψη. Οι ιδεοληψίες με έχουν κάνει να θέσω τον εαυτό μου γενικά υπο μια αμφισβήτηση και νιώθω πως έχω χαθεί τελείως. Έχω όνειρα ακόμη απλά στο καπάκι που κάνω μια ευχάριστη σκέψη, έρχεται η αυτοαμφισβήτηση, το αυτομαστίγωμα και έπεται το άγχος, η πίεση, η δυσφορία κοκ. Όσον αφορά τον έρωτα που αναφέρεις, θα συμφωνήσω με την End_of_an_era..δεν είμαι για έρωτες έτσι όπως είμαι τώρα πραγματικά. Μπορεί να φαίνεται ωραίο ως σενάριο το να έρθει ο έρωτας και να σε σώσει αλλά δεν λειτουργεί έτσι. Καταρχάς, έχω χάσει τη λίμπιντο μου και ούτε έλξη μπορώ να νιώσω, νιώθω πως όλα έχουν χαθεί. Πριν κάποιους μήνες ένιωθα. Αυτή η κατάσταση με τρομάζει και μένω να διαπραγματεύομαι τις σκέψεις μου.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Γίνεται να μην γράφουν άσχετοι; Είναι η λύση στην κορύφωση της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής της να βρει έναν έρωτα; Πόσα πρέπει να ακούσουμε. Υποτιμάς το πρόβλημα που εκφράζει η κοπέλα.
    η Ινσομνια δεν αναφαιρει πουθενα για ΙΔΨ συμτωματα! ουτες οτι ο γιατρος της εκανε καποι τετοια διαγνωση! πως εσυ λοιπον μπορεσες απο εδω απο ενα φορουμ να κανεις διαγνωση? εκτος απο οτι ειναι εναντια στους οποιους κανονες ,οπως και να παροτρηνεις να παρει φαρμακα εκω σου λεει οτι ο γιατρος αρνητε! πως μπορεις λοιπον εσυ ακομα και απο την ηθικη οπτικη να γραεις τετοια πραματα οταν λογικ γνωριζεις οτι στην φαση που βρησκεται η κοπελια ειναι υπερβολικα ευαλωτη! Ντροπη!!
    Λυπαμαι για την δικη σου παθιση κι ευχομαι ταχυα αναρωση, αλλα δυστυχως αυτο που κανεις δεν ξερω αν το γνωριζεις,το κανεις δλδ συνειδητα,ευχομαι οχι, διοτις η πρακτικη της διασπορας σκεψεων για ομοια παθηση ε την δικη σου ειναι βοηθεια προς εσενα ξεκαθαρα, αφου ο καθε ασθενης ψυχικης παθισης νιωθει ενα ειδος παρηγοριας οταν γυρο του υπαρχουν ασθενεις με ομοια παθηση,νιωθει οτι δεν εχει το επικυνδηνο της μοναδικοτητας,σε βοηθαει αυτο εσενα αλλα κανει κακο στην κοπελα, και ειναι σε στιγμες που βρησκεται ευλοτη σε κατι τετοιο! δεν νιωθεις ασχημα οτι βαζεις σκεψεις σε μια κοπελα πως εχει κατις ακομα, κατι που δεν το βρηκε ο γιατρος της !! Ντροπη κοπελα! ντροπη αυτο που κανεις ειδικα στην ινσομνια οπου η κοπελα βρηκε το θαρρος να μας ανοιξει την καρδια της, να μας πει τι την βασανιζει! και αντι να της γραφης θετικα λογια , τις προσθετης ασθενιες.!!
    το μονο που μπορουμε ειναι να της πουμε λογια αληθεινα κι να συμπαρασταθουμε στην κοπελα αυτην αλλα χωρις να μπαινουμε σε ιατρικα θεματα! και ποσο μαλον σε δυαγνωσεις!! ΗΜΑΡΤΟΝ
    ,!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η θεματική ενότητα λέγεται "ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ-ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ", γράφουμε εδώ όσοι θέλουμε να μιλήσουμε για την ΙΔΨ. Η κοπέλα αναφέρει πως είναι ιδεοψυχαναγκαστική με ιδεοληψίες και αγχώδη διαταραχή. Δεν κάνω κάποια διάγνωση εγώ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σε καταλαβαίνω στο θέμα της μειωμένης λίμπιντο και είναι λογικό. Θεωρώ πως το άγχος μειώνει και την συγκέντρωσή μας. Άρα αν είσαι στο πικ της ιδψ λογικό είναι να μην σου βγαίνει. Κι εγώ σε μια φάση είχα στεναχωρηθεί με αυτό, αλλά μετά αποφάσισα απλά να μην με πιέσω και θα έρθουν όλα με την σειρά τους.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Σε καταλαβαίνω στο θέμα της μειωμένης λίμπιντο και είναι λογικό. Θεωρώ πως το άγχος μειώνει και την συγκέντρωσή μας. Άρα αν είσαι στο πικ της ιδψ λογικό είναι να μην σου βγαίνει. Κι εγώ σε μια φάση είχα στεναχωρηθεί με αυτό, αλλά μετά αποφάσισα απλά να μην με πιέσω και θα έρθουν όλα με την σειρά τους.
    πουθενα δεν γραφει απο μονη της τετοια διαγνωση, εσυ της εγραψες πρωτα οτι εχει κατι τετοιο πραγμα που απαγορευετε απο το φορουμ,αλλα ασετο φορουμ απο μονη σου θα επρεπε να το παρεις χαμπαρι!!
    Δευτερον οι δεοληψίες απο μονες τους δεν ειναι ΙΔΨ, αλλα η υπερβαση τους προκαλει την ιδψ, αρα πως διαγνωσες παλυς οτι ειναι στο μεγιστο της παθησης της?
    Θα μπορουσες να σταματησεις να κανεις διαγνωσεις!! δεν ειναι μονο οτι δεν επιτρεπεται αυτο που κανεις συνεχως μαζι με τα φαρμακα που την παρωτρηνεις! χεσαι τους κανωνες!! Πως νιωθεις που το κανεις αυτο σ μια κοπελα που βρικσεται σε αυτην την φαση? κι το κανεις για ιδιον οφελος! οπου πλεον γνωριζεις διοτις στο ειπα!! αρα πλεον ειναι αδικαιολογητο αυτο που πρατεις! Θα θελες να στο κανουν εσενα? μονο κι μονο για να νιωσει ο αλλος την παρηγορια της απολυση της μοναδικοτητας της παθισης του?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Συγγνώμη, αλλά είστε καλά; Δεν συνεχίζω καν την συζήτηση. Καλή συνέχεια να έχετε.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Λοιπόν ας ηρεμήσουμε λιγάκι και να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Γιώργο αρχικά σε ευχαριστώ που προσφέρθηκες να απαντήσεις στο πρόβλημα μου και σέβομαι τις απόψεις σου και τις συμβουλές σου. Αντιλαμβάνομαι πως ένας έρωτας μπορεί να φέρει θετικά συναισθήματα και σίγουρα όταν υπάρχει μια σχέση πριν από μια αγχώδη διαταραχή αυτό είναι ιδιαίτερα βοηθητικό για το άτομο που πάσχει. Όλοι μας θέλουμε κάποιον να μοιραζόμαστε τα συναισθήματα μας, τις σκέψεις μας, να λαμβάνουμε αποδοχή, αγάπη και υποστήριξη πόσο μάλλον σε στιγμές που το έχουμε μεγάλη ανάγκη. Η άποψη σου (να βρω έναν έρωτα) είναι απόλυτα σεβαστή από μέρους μου, αλλά θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω με τα λεγόμενα της End_of_an_era, η οποία θέλει να πει πως όταν ένα άτομο είναι ψυχικά ευάλωτο καλό είναι να μην κάνει σχέσεις, γιατί θα πάει και θα πέσει σε ακατάλληλα άτομα εξαιτίας της ανάγκης που έχει να νιώσει ασφαλές. Οπότε το άτομο αυτό θα πρέπει να λύσει πρώτα τα θέματα του, να καταφέρει να σταθεί στα πόδια του και μετά να μπει σε σχέση και μάλιστα σε μια υγιή σχέση. Επίσης, μην ανησυχείς, δεν θεωρώ πως εκμεταλλεύεται την κατάσταση μου για δικό της όφελος, ίσα ίσα εκτιμώ που μοιράζεται την κοινή της εμπειρία, το να έχουμε κάποιον να καταλαβαίνει μόνο ανακούφιση και κουράγιο φέρνει. Γι' αυτό άλλωστε απευθύνθηκα εδώ. Γιατί ξέρω πως υπάρχουν συμπάσχοντες και συμπάσχουσες. Τέλος, μπορεί να έχεις δίκιο στο ότι το να έχει κάποιος ιδεοληψίες δεν συνεπάγεται ΙΨΔ, αλλά ενημερωτικά λέω πως με έχει διαγνώσει ψυχίατρος με ΙΨΔ, για να ξεκαθαρίσω και την όλη σύγχυση.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ινσομνια , κοπελα μου ,εγω σου το ειπα σε ενδεχομενη φαση που θα το θελες κι φυσικα θα το αφηες να συμβει διοτις αυτα ειναι τυχερα τα περισχεσεων αναφερομαι.
    Αναφορικα με το προβλημα σου, λυπαμαι για το θαρρος να επεμβω στο θεμα σου, δεν σου καμω τον ιπποτη! ουτε οτι σε προστατευω,απλα εκτος απο το οτι δεν επιτρεπετε να κανουμε διαγνωσεις κι να λεμε για χαπια ,ειναι κι λογικο οτι ειναι ασχημο αφου εχεις γιατρο.
    Οι δικες μας παθησεις λογο της φυσεως τους, δεν ειναι σπασμενα χερια να κανει μπαμ το θεμα, ειναι δυσκολο να βρεθει το προβλημα,σε μας λοιπον η διαγνωση γινεται αναποδα,απο τα συμπυωματα προσπαθουν να βρουν τα αιτια, και επειδη εμεις εχουμε πολλες αμφιβολειες, ειναι λεπτο το θεμα ,και δεν ειναι σωστο να σου γραφει ο καθε ενας το τι ενδεχεται να εχεις.Ποσο μαλον οταν δεν αναφερες κανενα συμπτωμα,δεν γραφεις καπου για πραξεις που έχουν τελετουργικό χαρακτήρα,η καταναγκασμους! Για αυτο πειρα το θαρρος, ποσο μαλον οταν υπαρχουν τοσο λυπερα λογια που μαρτυρουν την ευαισθησιασου αλλα ταυτοχρονα το ποσο ευκολα επιρεαζεσαι.
    Οτι εχει να κανει με ιατρικα να ακους το γιατροσου , αν κανεις ψυχαναλυση να ξες οτι συμβαινουν συνεδρειες που μας φρικαρουν κι μας αγχωνουν αλλαπερναν κι στο τελος θα δεις ποσο ωραια θα ειναι ,σαν μαθεις τους τρπους νΑ κανεις κουμαντο εσυ στις σκεψεις σου κι οχι αυτες σε εσενα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    End_of_an_era, 1 μήνα μετά το περιστατικό άρχιζα να εμφανίζω εφιάλτες, έντονα ψυχοσωματικά και μαζί ήρθαν και οι πρώτες ιδεοληψίες, μαζί με κρίσεις πανικού. Και τότε ξεκίνησα ψυχοθεραπεία. Δεν έχω κρίσεις πανικού πια (στο βαθμό του τότε), αλλά παρόλο που αντιμετώπισα τις τότε ιδεοληψίες, παλεύω με νέες και ψυχοσωματικά(σε πιο ήπια ένταση δε). Λυπάμαι που ήσουν κι εσύ σε αυτή τη κατάσταση. Θα κοιτάξω να δω, αν δεν βελτιωθώ να λάβω φαρμακευτική αγωγή. Εσύ έκανες και ψυχοθεραπεία παράλληλα με τη λήψη της αγωγής;
    Ναι, έχεις δίκιο. Και η συγκέντρωση μου είναι μειωμένη. Γενικά οι πνευματικές μου λειτουργίες, νιώθω πως έχουν επιβραδυνθεί. Σε ότι αφορά τη μειωμένη λίμπιντο το σπαστικό είναι πως δεν το αφήνω όμως. Κάθομαι και το αναλύω και αυτό και κάνω άλλες σκέψεις πάνω σε αυτό, αγχώνομαι περισσότερο γιατί άκρη δεν βρίσκω και καταλήγω ακόμα πιο μπερδεμένη :/

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Στο θέμα με την λίμπιντο σε καταλαβαίνω, ήμουν ακριβώς το ίδιο. Το υπερανέλυα, μετά το εσωτερίκευα πως φταίω εγώ και όλο αυτό κατέληγε στο να κατηγορώ τον εαυτό μου. Σου λέω εκ πείρας να εμπιστευτείς το σώμα σου και τον εαυτό σου, όλα θα έρθουν την ώρα που θα πρέπει. Εξάλλου πως ένας άνθρωπος μετά από μια εγχείριση έχει ένα διάστημα ανάρρωσης, το ίδιο δικαιούσαι κι εσύ και όποιος ταλαιπωρείται από ενα πρόβλημα ψυχικής υγείας. Εγώ ξεκίνησα ψυχοθεραπεία πέρυσι τον Ιούνη, τότε νόμιζα πως ήταν ένα συγκεκριμένο ζήτημα. Σε κάποια φάση εκεί στο τέλος του καλοκαιριού ανέφερα στην ψυχολόγο μια ιδεοληψία που είχα, τότε δεν ήξερα καν πως αυτό είχε όνομα. Μου εξήγησε η ψυχολόγος πως αυτό είναι ιδεοληψία. Κάπου εκεί τον Σεπτέμβρη έφτασα στα πιο κάτω μου και μου είπε η ψυχολόγος πως κρίνει ότι χρειάζομαι και φαρμακευτική αγωγή. Έτσι από τον Νοέμβρη ξεκίνησα φαρμακευτική αγωγή. Δεν μπορώ να πω πως πετούσα στα σύννεφα, εξάλλου τα χάπια δεν μπορούν να κάνουν κάτι απο μόνα τους χωρίς ατομική προσπάθεια. Απλά έφεραν μια ηρεμία. Ουσιαστικά καλά ένιωσα τον Φεβρουάριο, που είχα δουλέψει με την ψυχοθεραπεία. Μετά λίγο έπεσα γιατί με κούρασε όλη αυτή η κατάσταση που επικρατεί γενικά, αλλά όχι σε σημείο να πέσω σε συνεχόμενες ιδεοληψίες. Δηλαδή και σκέψεις τέτοιες να έρχονταν, απλά τις αγνοούσα. Έχω μήνες να αναλύσω ουσιαστικά μια ιδεοληψία. Το να έρχονται απλά είναι λογικό, έτσι έχει μάθει το άγχος, είναι η τροφή του όλο αυτό. Πάντως την τελευταία περίοδο νιώθω πάλι καλά, έχω την τάση μέσα μου να αγχωθώ, αλλά επιλέγω να μην το αφήσω, γιατί ξέρω που μπορεί να φτάσει όλο αυτό.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Γιώργο σε ευχαριστώ για το αισιόδοξο μήνυμα σου. Δεν μου έκανε κάποια διάγνωση, ούτε μου πρότεινε κάποιο φάρμακο η End_of_an_era , απλά μοιράστηκε κοινά συμπτώματα και εμπειρίες που είχε με εμένα βάσει των όσων γράφω. Επαναλαμβάνω πως κάνω ψυχοθεραπεία για την αντιμετώπιση των ιδεοληψιών της ΙΨΔ και όχι ψυχανάλυση. Έχεις κι εσύ ΙΨΔ;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Μπράβο σου που έμαθες να διαχειρίζεσαι τις σκέψεις σου και να μην τις αφήνεις να σε επηρεάζουν και να σε καταβάλλουν. Είναι πράγματι σημαντική πρόοδος. Μου το χε πει και η ψυχολόγος πως οι ιδεοληψίες είναι τα συμπτώματα του άγχους. Έτσι εμφανίζεται. Οι ιδεοληψίες συνηθίζονται όταν επιμένουν για πολύ καιρό και είναι οι ίδιες (πχ. θα πάθω ανακοπή γιατί είχα μια αρρυθμία, περνάνε 4 μήνες και δεν παθαίνεις ούτε έχεις εμφανίσει άλλα συμπτώματα, ε με τον καιρό καταλαβαίνεις πως είναι η ιδέα σου και την αποδέχεσαι γι' αυτό και φεύγει), αλλά όταν έρχονται νέες που δεν έχεις επεξεργαστεί και είναι άλλης μορφής με ό,τι είχες συνηθίσει ως τώρα ,εκεί ταράζομαι και τις πιστεύω στο 100% σε σημείο να μην ξεχωρίζω τι είναι αλήθεια κ' τι όχι. Για πόσο έπαιρνες τη φαρμακευτική αγωγή; Επίσης, από πότε είχες ΙΨΔ;;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Καταλαβαίνοντας πια τι σημαίνει ιδεοληψία, εντοπίζω από πολύ μικρή ηλικία πως είχα. Πχ.με θυμάμαι γυμνάσιο-λύκειο να έχω άγχος πως θα χάσουν οι καθηγητές το γραπτό μου, εγώ δεν θα μπορώ να αποδείξω κάτι ή θα πάω στον γιατρό και αν δεν έχω εκείνη τη στιγμή κάποιο σύμπτωμα δεν θα με πιστέψει. Το κακό με τις ιδεοληψίες είναι πως για όσο διαρκούν είναι η δική σου πραγματικότητα. Επίσης μπορεί να σκεφτείς χαλαρά κάτι, πχ.ευτυχώς που δεν αγχώνομαι με αυτό και μετά από λίγες μέρες να σου έρθει σαν ιδεοληψία. Με τον θάνατο σχετίζονται μεγάλο μέρος και των δικών μου ιδεοληψιών. Κάποιες βραδιές φοβόμουν να κοιμηθώ γιατί νόμιζα πως θα πάθω κάτι στον ύπνο μου. Και εμένα τα ιατρικά με αγχώνουν, πχ. αν είμαι αγχωμένη με πιάνουν και κάτι πόνοι γύρω από τα μάτια και έτσι την παραμικρή ασυναίσθητη ενόχληση να νιώσω κατευθείαν πάει το μυαλό μου πως θα γίνει στο μάτι κάτι που πάθαινα τα προηγούμενα χρόνια. Αυτό είναι ξεκάθαρα φόβος. Ακόμα και αν μου έρχονται ιδεοληψίες ή φόβοι προσπαθώ να μην κατηγορώ εμένα που με το άγχος μου χαλάω την όποια ηρεμία μέσα μου, με συγχωρώ κατά μία έννοια, και προσπαθώ να κάνω κάτι άλλο. Εμένα μου έχει αναφέρει η ψυχολόγος πως όταν έρχεται μια έντονη ιδεοληψία να προσπαθώ να αποσπώ την σκέψη μου με κάτι άλλο. Εσύ το έχεις προσπαθήσει αυτό;
    Φαρμακευτική αγωγή παίρνω από τον Νοέμβρη και μετά. Με βοήθησε να ηρεμήσω λίγο μέσα μου, δεν μου πήρε το άγχος εντελώς. Απλά από εκεί που ήμουν σε σημείο να κλαίω όλη μέρα και να τρώω ένα πράγμα την ημέρα γιατί το άγχος και η θλίψη μου έφερνε ναυτία κατάφερα να σταθώ κάπως.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Αυτό που λες με την απόσπαση της σκέψης σε κάτι άλλο, κάθε φορά που έρχεται μια έντονη ιδεοληψία, μου το χει πει και μένα η ψυχολόγος. Βέβαια ως έσχατη λύση. Μου χει πει αρχικά να προσπαθώ να την αντιμετωπίσω, καταγράφοντας την (χωρίζω δλδ ποιο είναι το γεγονός που με άγχωσε, ποια ειναι τα αίτια που νιωθω έτσι και ποιες συνέπειες εχει σε μένα αυτή η σκέψη), προσπαθώντας μετά να κάνω πιθανές θετικές σκέψεις πάνω στην ιδέα και καθυστερώντας τις συμπεριφορές ελέγχου. Αυτά στα έχει προτείνει εσένα; Γιατί αν απλά την προσπεράσεις, αποσπώντας την σκέψη σου με το να κάνεις κάτι άλλο, μετά επανέρχεται και απλά υπεκφεύγεις κάθε φορά και το πρόβλημα όμως παραμένει. Αλλά όταν πανικοβάλλομαι και εγώ αποφεύγω την σκέψη, αποσπώντας την προσοχή μου. Φυσικά όμως όταν με βρει ξανά μόνη η σκέψη θα ξανάρθει να με απασχολήσει...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, κι εμείς τα έχουμε πει αυτά. Απλά τότε είχα έντονες ιδεοληψίες συγκεκριμένου περιεχομένου και σε εκείνη την φάση μου είπε αυτό σαν πρόταση. Σαφέστατα ο διαχωρισμός και η συνειδητοποίηση πως η τάδε ιδεοληψία είναι προϊόν της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής και του άγχους με έχει βοηθήσει στο να ξεπεράσω αρκετές. Έτσι κι αλλιώς κάποιες δεν μπορείς να τις αποφύγεις. Πχ. εγώ φοβάμαι τους δρόμους, πως θα πάθω κάτι και τέτοια σχετικά, στην προσπάθειά μου να ξεκινήσω πάλι το περπάτημα χωρίς ιδεοληψίες στις αρχές πήρα και το σκυλί μαζί για να αποσπάται η προσοχή σε αυτό. Γνώριζα και τότε αυτό που είπα πριν, αλλά δεν ήμουν σε μια ήρεμη κατάσταση να το συνειδητοποιήσω πλήρως. Τώρα μπορώ να περπατήσω και μόνη μου χωρίς τέτοιες σκέψεις. Ακόμα κι αν έρθουν ξέρω να το εκλογικεύσω.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 19-08-2018, 18:38
  2. Νιωθετε κι εσεις το ιδιο; Πως το διαχειριζεστε;
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 29-03-2016, 15:10
  3. εσεις τι κανετε οταν νιωθετε ασχημα, "κάπως".
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 28-10-2014, 14:54
  4. Μια έτσι..Μια αλλιώς.. τι να κάνω για να μην μου φέρεται έτσι..???
    By rafailia90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 18-03-2013, 22:00
  5. νιωθετε σύγχυση...?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 04-10-2006, 13:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •