Νιώθετε κι εσείς έτσι; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εκ πείρας πιστεύω πως όταν είμαστε αρκετά ταραγμένες με κάποια ιδεοληψία ιδανικό σίγουρα είναι να κάνουμε τον διαχωρισμό που ανέφερες, αλλά ίσως συμπληρωματικά πρέπει να αποσπάσουμε την προσοχή μας με το να κάνουμε κάτι άλλο, να διοχετευτεί κάπως η ενέργεια και η ένταση που μας δημιουργεί το άγχος.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Ναι, η αποδοχή είναι η ουσία. Καμιά φορά με πιάνει και πανικός εμένα και ούτε διαχωρισμό έχω όρεξη να κάνω, ούτε τίποτα. Συνήθως κάνω τον διαχωρισμό μόλις ηρεμώ λιγάκι, χωρίς να με βοηθάει εμένα ιδιαίτερα. Επειδή έχω "άσπρο-μαύρο" στυλ σκέψης, δυστυχώς, δεν ξεκολλάω καθόλου εύκολα από αυτό που πιστεύω εκείνη τη στιγμή και περιμένω την συνάντηση με την ψυχολόγο, να τα αναλύσουμε μαζί με μια πιο αντικειμενική οπτική. Εσύ κάθε πότε κάνεις συνεδρίες;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ειλικρινά είναι σαν να διαβάζω εμένα πως ήμουν πριν λίγο καιρό. Κολλούσα σε κάτι, δηλαδή μπορεί να έπιανα τον αδερφό μου και να του έλεγα πως αυτή τη στιγμή έχω την τάδε ιδεοληψία και είμαι αγχωμένη και την ίδια στιγμή να κολλούσα, ακόμα και αν ήξερα τον λόγο. Εκείνη την στιγμή ήθελα κάποιον να μου υπενθυμίσει αυτό που σκεφτόμουν. Κάνω συνεδρίες δύο φορές τον μήνα. Με έπιανε κι εμένα στα μισά του μήνα που ήμουν χάλια να ένιωθα πως πνιγόμουν, επειδή ήθελα οπωσδήποτε να έρθει η ημέρα της συνεδρίας να συζητήσω τα χ,ψ,ζ θέματα, με ψυχαναγκαστικό τρόπο βέβαια. Όταν ήμουν στα πιο χάλια μου πέρυσι και η συγκέντρωσή μου είχε φτάσει στον πάτο, ούτε στην συνεδρία μπορούσα να επικεντρωθώ, δηλαδή πήγαινα και τα έλεγα, συζητούσαμε, αλλά αν μετά από ένα τέταρτο μου έλεγε κάποιος πως σηκώθηκα το πρωί, ετοιμάστηκα, πήγα οδικώς και γενικά είμαι στο πόδι, δεν θα καταλάβαινα πότε έγιναν όλα αυτά. Έχανα λίγο την αίσθηση του χρόνου. Αγχωτικά όνειρα βλέπω κι εγώ, μιας και το ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμα. Ειδικά ένα όνειρο το βλέπω πολλά χρόνια δύο με τρεις φορές τον χρόνο όταν είμαι αγχωμένη. Το τελευταίο δίμηνο κατέληξα σχεδόν κάθε μέρα να βλέπω αγχωτικά όνειρα, και ας μην με αγχώνει κάτι όντως στην καθημερινότητά μου, κατέληξα να μην κάνω καλό ύπνο, να ξυπνάω αγχωμένη και κουρασμένη. Αυτό κάπως το συζήτησα πρόσφατα με τον ψυχίατρο και κάτι μου προσέθεσε. Δηλαδή αυτές τις ημέρες δεν είμαι αγχωμένη, νιώθω καλά, αλλά πάλι βγάζω δερματικό ψυχοσωματικό. Σε κάποια φάση το δερματικό μου είχε εξαφανιστεί για μήνες. Έκανε τον κύκλο του. Όταν άρχισα να το αγνοώ, να μην το σκέφτομαι συνέχεια και στεναχωριέμαι, δεν με επηρέαζε τόσο. Έτσι κι αλλιώς ξέρω τι να παίρνω όταν μου βγαίνει.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Δεν θυμάμαι αν ρώτησα προηγουμένως αλλά συνεχίζεις την φαρμακευτική αγωγή σου;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Insomnia96 Δυστυχώς ένα μέλος που συμμετείχε στην συζήτηση εδώ έκανε αναφορά σε post μου που έκανα εδώ και δέχθηκα ποινή με την αιτιολογία "Αιτιολογία: Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)", κάτι το οποίο εγώ δεν έκανα. Λυπάμαι, δεν μπορώ να συνεχίσω την συζήτηση λόγω αυτού. Σου κατέστρεψαν το topic δυστυχώς.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Πράγματι δεν έκανες...καλά δεν τα ελέγχουν αυτά με κάποιο τρόπο;;;Ή όποιος θέλει κάνει αναφορά σε όποιον να ναι κι ας μην φταίει ο άνθρωπος τρώει ποινή;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Τι να σου πω, δεν ξέρω.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    λες να κάνουν και σε μένα καμιά αναφορά με την αιτιολογία αμαύρωσης της φήμης του φόρουμ; χαχα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Μπορεί! :P

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    ναι τέτοια πες μου να αποκτήσω κι άλλη ιδεοληψία... χαχα

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εεε το πολύ πολύ να ερωτευτείς να βρεις την γιατρειά σου. Χαχα

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Χαχαχα!!Κι έλεγα τι έλειπε....:)

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 19-08-2018, 18:38
  2. Νιωθετε κι εσεις το ιδιο; Πως το διαχειριζεστε;
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 29-03-2016, 15:10
  3. εσεις τι κανετε οταν νιωθετε ασχημα, "κάπως".
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 28-10-2014, 14:54
  4. Μια έτσι..Μια αλλιώς.. τι να κάνω για να μην μου φέρεται έτσι..???
    By rafailia90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 18-03-2013, 22:00
  5. νιωθετε σύγχυση...?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 04-10-2006, 13:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •