Πως κρύβεις ότι δεν έχεις ζωή? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Έχω παρόμοια θέματα . Από τις λίγες συναναστροφές μου , έχω καταλάβει ότι δεν είμαι λιγότερο ομιλητική από τους άλλους , τουλάχιστον αν δεν είναι πολλά άτομα και όταν το θέμα της συζήτησης είναι ασφαλές . Όταν η συζήτηση πήγαινε σε θέματα που θα μπορούσα να εκτεθώ για τα προσωπικά μου σταματούσα να μιλάω. Αλλά για να έρθεις κοντά με κάποιον και να κάνετε παρέα πρέπει να μιλήσεις και για τη ζωή σου και για προσωπικά σου σε ένα βαθμό , αλλιώς μένει μια περιστασιακή παρέα που σε κουράζει , όταν είσαι συνέχεια κάτω από ένα φόβο μη μάθουν για σένα.

    Δεν είμαι από Αθήνα , αλλά και να ήμουν θα προτιμούσα να βγω με ένα άτομο που είχαμε μια ιντερνετική φιλία πρώτα παρά να βρεθώ σε μια παρέα με αγνώστους , μου φαίνεται πιο δύσκολο. Μήπως το βλέπουν έτσι και άλλοι και δεν έρχεται κανείς .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Όχι δεν κράτησα ποτέ επαφή με κάποιον γιατί το μόνο που μας ένωνε είναι η φοβία. Στην πράξη είμαι ένα πολύ καταθλιπτικό
    άτομο που δεν θα ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο στην παρέα. Γι'αυτό και αποφεύγω καταστάσεις. Αλλά δεν μπορείς να βγεις απ'την
    κατάθλιψη αν δεν μπεις σ'αυτές τις καταστάσεις. Οπότε είναι catch-22 για μένα.

    Σχέση δεν είχα ποτέ, με τις κοπέλες ήμουνα εξαιρετικά ντροπαλός και πριν αποκτήσω την κοινωνική φοβία. Ούτε έχω πάει με
    γυναίκα ποτέ και είμαι 35 χρονών.
    Οπότε αυτό είναι άλλο ένα σημείο που φοβάμαι, όταν πάει η κουβέντα στα προσωπικά.
    .......
    ή ετσι νομιζεις εσυ...

    βλεπω, οτι διαδικτυακα εκφραζεσαι μια χαρα, ομως. μηπως σε τετοια επικοινωνια εισαι πιο ανετος και δεν ισχυει η εκει η κοινωνιοφοβια σου;

    υπαρχουν πααααρα πολλες γυναικες, ειδικα στις μερες μας, που κανουν εκεινες το πρωτο βημα και διεκδικουν την παρεα σου. δεν σου εχει τυχει ποτε;;

    δεν ισχυουν πλεον τα στερεοτυπα του "ανδρα κυνηγου", σε ολους/ες. θα μπορουσες να προσανατολιστεις σε τετοιας νοοτροπιας γυναικες. αλλα για να γινει αυτο, πρεπει να κοινωνικοποιηθεις, εστω διαδικτυακα. δεν χρειαζεται να φοβασαι την απειρια σου, ουτε και χρειαζεται να δινεις λογαριασμο στις γνωριμιες σου τι εχεις κανει και τι δεν εχεις κανει. υπαρχουν πααααρα πολλες κοπελες που ειναι πανω απο 20-25 και δεν ειχαν ποτε εμπειριες. δεν ειναι τοσο σπανιο το φαινομενο. απλα δεν το γραφει στο μετωπο τους..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    μην το προσπαθήσεις πολύ.
    σκέψου εσύ πώς θα ήθελες να σε προσεγγίσουν.

    συμφωνώ με λεντ επίσης, αν είστε τελείως άγνωστοι και πρώτη φορά θα μιλήσετε ξερω γω σε ένα μίτινγκ; πολύ άβολο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Μια έγνοια για το τι θα πουν οι άλλοι, λίγο ή πολύ όλοι την έχουμε.
    Μας ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων, μπορεί να μας στενοχωρήσει μια αρνητική κριτική και να μας κάνει χαρούμενους μια θετική αξιολόγηση.
    Είναι πολύ φυσιολογικό και ανθρώπινο.

    Ωστόσο, οι άνθρωποι τείνουν να συμπαθούν αυτούς που πιστεύουν ότι κάνουν καλές σκέψεις για αυτούς.
    Και δίνουν σημασία σε αυτούς που τους δίνουν σημασία.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αμα αναζητάς την φιλία και τη θετική κοινωνικοποίηση, πιο μεγάλη σημασία έχει το ενδιαφέρον που θα δώσεις εσύ στον συνομιλητή σου παρά το εάν εσύ βγήκες το Σ/Κ, έχεις ζωή ή αν έχεις φίλους.
    Αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα.
    Ο άλλος κοιτάζει μόνο αυτό που του δίνεις, εάν όταν είστε μαζί του δίνεις αξία.

    Αυτό πιστεύω ότι είναι και το βασικότερο λάαθος των κοινωνικοφοβικών.
    Εστιάζουν τόσο πολύ στην εικόνα τους, στο αν πληρούν κάποια κριτήρια που θέτουν οι ίδιοι και αν θα πούνε κάτι έξυπνο και καλό που δεν δίνουν σημασία στον συνομιλητή ή δεν συνδέονται.

    Ο άλλος που θα μιλήσει μαζί σου θα χαρεί πολύ εάν του δείξεις εκτίμηση και αυτό φτάνει - δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με το εάν εσύ έχεις λίγους φίλους ή αρκετούς ή καθόλου.

    Ξέρω ότι θέλεις να δείχνεις μια καλή εικόνα προς τα έξω αλλά τι είναι καλή εικόνα;
    Μια καλή εκδοχή του εαυτού σου ή μια ψεύτικη εικόνα που δεν είσαι καν εσύ;
    Εαν συνέχεια παρουσιάζεις εναν άλλο ανθρωπο τότε τι νόημα έχει να αλληλεπιδράς με κόσμο;
    Αλληλεπιδράς με κόσμο ΓΙΑ ΣΕΝΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ.
    Ότι κάνεις το κάνεις για σένα.
    Για να καλύψεις τις ανάγκες σου.

    Όμως όταν λες ψέματα για το ποιος είσαι όχι μόνο δεν έχεις πιθανότητες να καλύψεις τις ανάγκες σου αλλά ούτε συνδέεσαι πραγματικά, ούτε εξασκείσαι στο να είσαι ο εαυτός σου ούτε γυρνάς χαρούμενος στο σπίτι.

    Επισης, δεν χρειάζεται με το που γνωρίσεις κάποιον να του πεις τα εσώψυχά σου.
    Ούτε τα προβλήματά σου.
    Ούτε χρειάζεται να μάθει για τη ζωή σου ο καθένας εάν εσύ δεν νιώθεις άνετα και οικεία να μοιραστείς κάποια πράγματα.
    Είναι δικαίωμα σου να μιλήσεις για τη ζωή όποτε και εάν το νιώθεις.
    Κανείς δεν θα σε κρίνει για αυτό.
    Μπορείς φυσικά να μιλήσεις για ένα χόμπι, για το τι σου αρέσει, για το τι ταινίες βλέπεις, τι μουσική ακούς, εάν πιστεύεις στο θεό, τα πολιτικά, την κοσμοθεωρία, τι εκτιμάς στους άλλους, αστείες ιστορίες από το σχολείο.
    Χίλια δύο πράγματα μπορείς να πεις που ακόμη και ένας φυλακισμένος στο σπίτι θα μπορούσε να αναπτύξει.
    Έχεις εαυτό, γνώμη, άποψη για παρα πολλά πράγματα και μπορείς να προσφέρεις στη συζητηση.
    Απλά μου φαίνεται πως κολλάς τόσο στο κοινωνικό που δεν βλέπεις πως πέρα από μια δυσκολία είσαι ένας φυσιολογικότατος άνθρωπος σαν όλους τους άλλους.

    Επιπλέον, μπορείς αντί για ψέματα να λες κάτι γενικό και αόριστο σε θέματα που φοβάσαι.
    πχ γνωρίζεις μία κοπέλα και σε ρωτάει για το παρελθόν σου το ερωτικό, αν δεν θες να πεις κάτι πες απλά "Το παρελθόν είναι παρελθόν και το τώρα τώρα, Πάντως θα ήθελα στη ζωή μου όμορφη σχέση και είμαι εδώ γιατι θέλω πολύ να σε γνωρίσω". Η άμα θες πες μια ιστορία από το δημοτικό για να κάνεις και τη συζητήση πιο χιουμοριστική, εάν είχες κάποια κοπέλα ή την πρώτη σου χιλόπιτα στο δημοτικό και αλλάζεις θέμα.
    Και εγώ προσωπικά ποτε δεν λέω τι έκανα στο ερωτικό παρελθόν. Λέω ότι το παρελθόν είνα παρελθόν ακι δεν μαρεσεί να μιλάω γι αυτό.


    Δεν είσαι υποχρεωμένος να δώσεις αναφορά σε κανέναν για το τι κάνεις ή δεν κάνεις.
    Εάν η συζητήση το φέρει έτσι και ο άλλος σε ρωτήσει σχετικά με φίλους μπορείς να πεις απλά
    "Με τους φίλους μου έχω χαθεί" (χωρίς να μπεις σε λεπτομέρειες που και ποτέ, εάν ήταν ιντερνετικές οι γνωριμίες ή οτιδήποτε) και ότι αυτό τον καιρό κάνω βόλτες μόνος.
    Εάν σε ρωτήσουν γιατί πες κάτι γενικό ότι υποχρεώσεις, απόσταση, κάτι που να ισχύει μεν αλλά δεν δίνεις λεπτομερειες που δεν θες.
    Αυτός ο τρόπος είναι πολύ καλύτερος από το να λες ψέματα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πολύ εύστοχη τοποθέτηση Art Phil. Μπράβο!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Thread: Πως κρύβεις ότι δεν έχεις ζωή?

    Βασικα δεν κρυβεται, κυριως απο συγγενεις και φιλους.... Το κρυβεις μονο απο.... διαδικτυακους "φιλους" που δεν ξερουν πως πραγματικα ζεις την ζωη σου...

  7. #22
    Ουτε εγω δεν εχω...σημεια των καιρων
    με αφραγκιες ζωες δεν γινονται
    Στο σχολειο που λεγεται ζωη
    Το πιο σημαντικο μαθημα
    Ειναι παντα το τελευταιο

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Arrow

    Bασικα,δεν μπορεις να το κρυψεις αυτο ευκολα και μεχρι ποτε θα το κρυβεις δηλαδη απο τους γυρω σου,δεν ειμαι σε σχεση,δεν εχω φιλιες παρα ελαχιστες,δεν μπορω να παω διακοπες το καλοκαιρι γιατι ειμαι μονος μου,βγαινω για 1 καφε το μηνα με 1-2 ατομα,δεν εχω χρονο για χομπυ η δραστηριοτητες που θα μου εδιναν καποια ευχαριστηση,με πιανουν τα ψυχολογικα μου,οι μοναξιες μου,η διαταραχη αγχους κατα διαστηματα,δεν εχω καν σοσιαλ μιντια,τιποτε,μηδεν.

    Τι να κρυψεις,τα καταλαβαινει ολα ο περιγυρος,μπορεις να καλυψεις μερικως απλα την προσωπικη ζωη,οπως αναφερθηκε πιο πανω,δεν χρειαζεται να δινεις αναφορα η να γνωριζουν ολοι τι κανεις η τι δεν κανεις στην καθημερινοτητα και οκ λες και κανενα ψεμα που και που,"πηγα με κατι φιλους 4-5 μερες 2ο ποδι χαλκιδικη για μπανια..." και ας ησουν απλα σπιτι να ακους μουσικη πινοντας νες καφε.

  9. #24
    Vaggg
    Guest
    Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται, αυτοσωτηρία ΔΕΝ υπάρχει, πουθενά στο σύμπαν εκτός και εάν είσαι Θεός. Πρέπει να σου κάτσει το κατάλληλο άτομο που θα σε βοηθήσει να ξεμπλοκαρεις, αλλιώς ΔΕΝ θα αλλάξει τίποτα. Δυστυχώς βέβαια στην εποχή μας, παρόλο που έχουμε χιλιάδες τρόπους επικοινωνίας και social media, αυτά δεν βοηθούν ΚΑΘΌΛΟΥ για τόν απλό λόγο ότι είναι γεμάτα υποκρισία και ψέμα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Question

    Γενικά,όταν βλέπεις πως οι γύρω σου,γνωστοί,φίλοι(αν υπάρχουν),έχουν προσωπική,ατομική,οικονομι κή εξέλιξη και εσύ απλά βαλτώνεις σε όλα τα επίπεδα,τότε η απογοήτευση είναι ακόμη μεγαλύτερη,η αίσθηση αποτυχίας πιο έντονη.

    Η στασιμότητα σε τραβάει πίσω,είναι σαν να προσπαθείς να αναρρηχηθεις και να σε τραβάνε κάτω πάλι στην αφετηρία για να ξεκινήσεις από την αρχή.

    Όταν οι φίλοι/γνωστοί έχουν προσωπική ζωή και κοινωνική,εσύ δεν έχεις,όταν έχουν ανέβει επαγγελματικά,εσύ έχεις μείνει στα ίδια,όταν δεν έχουν να αντιμετωπίσουν ψυχικές διαταραχες,ενώ εσύ παλεύεις χωρίς να βρίσκεις λύσεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Vaggg View Post
    Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται, αυτοσωτηρία ΔΕΝ υπάρχει, πουθενά στο σύμπαν εκτός και εάν είσαι Θεός. Πρέπει να σου κάτσει το κατάλληλο άτομο που θα σε βοηθήσει να ξεμπλοκαρεις, αλλιώς ΔΕΝ θα αλλάξει τίποτα. Δυστυχώς βέβαια στην εποχή μας, παρόλο που έχουμε χιλιάδες τρόπους επικοινωνίας και social media, αυτά δεν βοηθούν ΚΑΘΌΛΟΥ για τόν απλό λόγο ότι είναι γεμάτα υποκρισία και ψέμα.

    https://gifsec.com/wp-content/upload...ause-gif-2.gif

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    δε καναμε κατι κακο να το κρύβουμε εξαλου δε αφορά κανεναν .αν τοσο μας νοιαζοντε ας έλθουν να γινουν φιλοι μας και να μας βοηθήσουν να κάνουμε μιαν νεα αρχη στη ζωη μας .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    δε καναμε κατι κακο να το κρύβουμε εξαλου δε αφορά κανεναν .αν τοσο μας νοιαζοντε ας έλθουν να γινουν φιλοι μας και να μας βοηθήσουν να κάνουμε μιαν νεα αρχη στη ζωη μας .
    Υπαρχουν αυτοι που θελουν και εχουν αναγκη να εκθετουν/προβαλουν την ζωη/καθημερινοτητα τους,κυριως μεσω των social media,υπαρχουν και αυτοι,οπως μερικοι απο εμας που δεν θελουμε να δινουμε στον καθενα αναφορα,αν πηγαμε διακοπες και που,αν εχουμε συντροφο η οχι,που διασκεδαζουμε και ποια μπορει να ειναι τα στεκια μας,δηλαδη δεν θα το κανεις επειδη εχεις κανει κατι κακο για να κρυψεις,αλλα επειδη θελεις κυριως να αποφυγεις σχολιασμο κυριως κακεντρεχη,"ααα ,πηγε εκει και περασε καλα,ε και τι μας το ανεβαζει,για να ζηλεψουμε...?"

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    σωστα τα λες φιλαρακι μου !! εγω ειμαι ατομο μοναχικο δε το κρυβω και δε μπορω να το κρύψω γιατι φενετε. μονη μου παντα ειμαι καθε μερα αυτο δε κρυβεται αρα τι θα ντρεπομαι για αυτο ??? ουτε φυσικα χριαζετε να τα λεμε στο νετ σε αγνωστα ατομα ειν επικινδυνο αυτο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Γεια σας παιδιά,
    Σχετικά με το θέμα, ηθελα να πω ότι η σύγκριση με τους άλλους, το τι θα πουν οι άλλοι για τη ζωή μας, τι έκαναν, τι δεν κάναμε κλπ, δεν είναι παρά ένα μεγάλο εμπόδιο που βάζουμε εμείς οι ίδιοι στους εαυτούς μας για να μην χαιρόμαστε τη ζωή τη δική μας τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ που δε συγκρίνεται με κανενός άλλου στον κόσμο.
    Σχετικά με το πώς κάνει κάποιος φιλους, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, από το πώς ορίζει κανείς τη φιλία και το τι θέλει, από τη φάση της ζωής που βρίσκεται, από το αν έχει εσωστρεφή ή εξωστρεφή χαρακτήρα κλπ.
    Για κάποιον πχ 1 η 2 φίλους να έχει και βγαίνει αραιά για καφέ, μπορεί να είναι αρκετό και να μπορεί να περνάει και μόνος του καλά. Γιατί να τα βάλουμε τα πράγματα σε συγκρίσιμα κουτάκια...
    Δεν ξέρω, εγώ νομίζω χρειάζεται να διαγράφουμε τη δική μας πορεία με τα βήματα που κάθε φορά μπορούμε, με αγάπη και σεβασμό στον εαυτό μας. Μια ψυχολογική υποστηριξη ενίοτε βοηθάει αν υπάρχουν έντονα στοιχεία κοινωνική φοβίας, αλλά είναι κυρίως το ποσό αποφασίζεις προσωπικά να κάνεις κάποια βήματα παραπέρα και να ρισκάρεις φυσικά, στο δρόμο σου θα συναντήσεις διάφορους ανθρώπους, καλοπροαίρετους και μη, δε θα γίνεις φίλος με όλους.
    Και έχω καταλήξει και στο συμπέρασμα ότι ναι μεν οι δραστηριότητες, χόμπι κλπ αυξάνουν λίγο τις πιθανότητες να γνωρίσεις κόσμο και πιθανούς νέους φίλους, βασικό ρόλο όμως παίζει το ποσό ανοιχτός/η είσαι να δοκιμάσεις μια νέα γνωριμία, ασχέτως που μπορεί να έχεις συναντήσει ένα άτομο. Έχω κάνει λίγους καλούς φίλους και από το διαδίκτυο, πάντα με μια έξτρα προσοχή βέβαια, γνωρίζεις κάποιον συνομιλωντας σιγά σιγά και σε βάθος χρόνου μπορεί να προχωρήσει η φιλία και στην έξω ζωή.

    Γενικά πάντως όσο πιο καλά αισθάνεσαι με τον εαυτό σου, τον αληθινό εαυτό σου με τα καλά του και τα στραβά του όχι έναν καμουφλαρισμένο..., οσο γεμίζεις τη μέρα σου δημιουργικά και αποβάλλεις τις μίζερες σκέψεις, τόσο
    πιο πιθανό είναι να σε προσεγγίζουν και οι άλλοι γιατί θα θέλουν την παρέα σου, θα εκτιμούν αυτό που είσαι, ούτε θα τους νοιάζει πόσους άλλους φίλους έχεις, τι δουλειές έκανες και γενικα όλο το βιογραφικό σου

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Οταν δεν εχεις φιλους!!!
    By Vassiliki skp in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 6
    Last Post: 25-05-2019, 15:14
  2. Πως καταλαβαινεις οτι εχεις καταθλιψη?
    By JesK in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 27-08-2018, 16:42
  3. Πως λες σε κάποιον οτι έχεις κολλήσει ΣΜΝ??
    By mariannagk in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 26-11-2017, 19:59
  4. Εχεις U2U - Προσωπικό μύνημα
    By polinaki1983 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 16-04-2017, 23:33
  5. Replies: 11
    Last Post: 28-12-2009, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •