Ημερολόγιο της μάχης - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast
Results 166 to 180 of 190
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν υπάρχει αυτό που περιγράφεις. Σε όλους τους ανθρώπους υπάρχουν οι ίδιοι μηχανισμοί σκέψης απλά με διαφορετικές εντάσεις, άλλα στοιχεία υπερέχουν στον καθένα μας κλπ. Δεν υπάρχουν αυτοί οι απλοί, φυσιολογικοί άνθρωποι ούτε μέσα σε εισαγωγικά. Είναι φαντασίωση και υπεραπλούστευση. Απλά όταν βλέπεις κάτι από απόσταση δεν βλέπεις λεπτομέρειες. Αν πλησιάσεις και γνωρίσεις πραγματικά τον άλλον θα σου βγάλει τον πραγματικό του εαυτό αλλά φυσικά αυτό δεν μπορεί να γίνει με όλους όσους παρατηρείς. Κι εμένα άνθρωποι που δεν με ξέρουν καλά δεν καταλαβαίνουν γιατί κάνω το ένα και δεν κάνω το άλλο.

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Τείνω να συμφωνήσω με τον Neils.
    Αν ρωτήσεις το 95% των ανθρώπων που με ξέρουν ή είναι απλά γνωστοί μου ή έχω συνεργαστεί μαζί τους (το υπόλοιπο 5% είναι οι γονείς μου και δύο τρεις φίλοι που τους έχω μιλήσει για την κατάσταση μου) θα σου πουν ότι ζω ζωάρα.
    Δεν υπάρχουν απλοί και φυσιολογικοί άνθρωποι. Απλά εμείς είτε είμαστε υπερευαίσθητοι απέναντι σε σκέψεις και η ένταση στους μηχανισμούς αντίδρασης μας είναι μεγαλύτερη, γεγονός που συνεπάγεται αύξηση άγχους και εν τέλει σωματοποίηση. Αυτό οφείλεται είτε σε παθολογικές είτε σε ψυχολογικές αιτίες ή και στα δύο συνδυαστικά.
    Γι αυτό παίρνουμε αγωγή. Για να πολεμήσουμε τυχόν παθολογικά αιτία και γιαυτό κάνουμε ψυχοθεραπεία, για να εντοπίσουμε και να καταπολεμήσουμε τα ψυχολογικά.
    Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ειδικά σε χώρες του δυτικού πολιτισμού τα τελευταία δέκα χρόνια περίπου το 40% του πληθυσμού κάνει χρήση αντικαταθλιπτικών (στην Αμερική το 70%) και έχει παρουσιαστεί αύξηση της τάξης του 85% σε ψυχικά νοσήματα.
    Άρα ποιοί ακριβώς είναι φυσιολογικοί και ποιοί όχι;;
    Αν ζούσες σε ένα χωριό της Αφρικής και θα έπρεπε να περπατάς κάθε μέρα 25 χιλιόμετρα απλά για να φέρεις νερό στην οικογένεια σου θα είχες χρόνο να υπεραναλύεις;; Προσωπικά δεν νομίζω....
    Last edited by Unlucky1980; 22-05-2021 at 15:09.

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Αν ζούσες σε ένα χωριό της Αφρικής και θα έπρεπε να περπατάς κάθε μέρα 25 χιλιόμετρα απλά για να φέρεις νερό στην οικογένεια σου θα είχες χρόνο να υπεραναλύεις;; Προσωπικά δεν νομίζω....

    Αν ζούσες εκεί δεν θα είχες άγχος και ευθύνες ...

    Για αυτό θα ήσουν καλά ..Χρόνο έχουν αρκετό αλλά έχουν μάθει να τον γεμίζουν καλύπτοντας τις βασικές τους ανάγκες χωρίς να φορτώνουν το μυαλού τους με έξτρα πράγματα που μόνο κακό τους κανουν ..

    Έχεις αναλογιστεί στα αλήθεια ποιος είναι ο καθε αυτού λόγος που ένας άνθρωπος έχει άγχος σήμερα και προσπαθεί να ανταπεξέλθει στις σημερινές συνθήκες της ζωής ?

    Ένα μόνιμο άγχος να τα προλάβει όλα και να αποκτήσει όσα έχει ο διπλανός του για να μην θεωρείτε αποτυχημένος ή κατώτερος του ..

    Όλοι αυτοί εκεί κάτω και προς αναζήτηση τροφής όταν βγαίνουν, ουτε καν αγχώνονται αν θα πιάσουν κάτι να φάνε ή ακόμα και για τους κινδύνους που ελοχευει όλη αυτή η προσπάθεια ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Εγώ νομίζω πως και αγχώνονται και έχουν κατάθλιψη κλπ ψυχικές ασθένειες απλά συμβαίνει αυτό που είπα και πριν. Όταν κοιτάζουμε κάτι από απόσταση μπορεί να έχουμε στρεβλή εικόνα, όταν πάμε πιο κοντά η εικόνα γίνεται ευκρινεστερη. Δεν ισχύει η αντίληψη ότι η κατάθλιψη και το αγχος είναι προνόμιο του ατόμου που δεν έχει οικονομικά προβλήματα κλπ. Είναι φαντασίωση αυτό και σε κάποιες περιπτώσεις ένδειξη ενοχικού συνδρόμου τύπου αν δεν είχα να φάω δεν θα είχα αγχωδη διαταραχή ή κατάθλιψη κλπ. Δεν ισχύουν αυτά ρε παιδιά. Απλά όταν συμβαίνει σε άτομα με προβλήματα επιβίωσης μένουν χωρίς θεραπεία και υποφέρουν. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, δηλαδή τη ζωή του Δημήτρη και το γιατί έχει αγχος με τη ζωή ενός ανθρώπου που δεν έχει τα προς το ζην.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Εννοείται πως δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά το παράδειγμα που έφερα για τον εαυτό μου είχε στόχο να δείξει πως αυτό που φαίνεται από απόσταση δεν απαραίτητα ισχύει. Εννοείται πως η ψυχική ασθένεια δεν λογαριάζει τσέπες, ζωές και χαρακτήρες.
    Εγω πραγματικά πιστεύω πως πέρα από τα προαναφερθέντα, ρόλο παίζει και η εξέλιξη της δυτικής κουλτούρας.

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Δεν συγκρίνουμε κλινικές καθαρά καταθλιπτικές περιπτώσεις ...

    Μιλήσαμε για περιπτώσεις που προκύπτουν κάτω από μια κουλτούρα ,ένα προκαθορισμένο τρόπο ζωής ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Εννοείται πως δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά το παράδειγμα που έφερα για τον εαυτό μου είχε στόχο να δείξει πως αυτό που φαίνεται από απόσταση δεν απαραίτητα ισχύει. Εννοείται πως η ψυχική ασθένεια δεν λογαριάζει τσέπες, ζωές και χαρακτήρες.
    Εγω πραγματικά πιστεύω πως πέρα από τα προαναφερθέντα, ρόλο παίζει και η εξέλιξη της δυτικής κουλτούρας.
    Το σχόλιο μου αναφερόταν σε αυτό που έγραψε η Marilou. Συμφωνώ ότι ο σύγχρονος τρόπος ζωής παίζει ρόλο απλά λέω ότι κατά τη γνώμη μου δεν ισχύει η άποψη ότι αν ήσουν στην Αφρική και δεν είχες να φας αυτό σημαίνει πως δεν θα είχες αγχος και κατάθλιψη. Δεν εντοπίζω αυτή τη σχέση αιτίου και αιτιατού που περιγράφει η Marilou.

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Κυριακή 30 Μαΐου
    Συνεχίζω και κοιμάμαι καλά αλλά συνεχίζω ακόμη το μισό remeron και το 1 xanax το βράδυ.
    Αλλά το πρωί όταν ξυπνάω για 2 ώρες είμαι σαν ζόμπι. Βέβαια δεν πίνω καφέ ίσως είναι από αυτό.
    Κατά τα άλλα μια από τα ίδια. Γιαυτό δεν γράφω συχνά. Κρίσεις πανικού τέλος αλλά παλεύω ακόμη με το άγχος.
    Επίσης ειμαι flat τελείως συναισθηματικά.
    Αύριο θα ξεκινήσω γυμναστήριο. Να δούμε πως θα πάει.
    Το μυαλό μου είναι ακόμη όμως λοκαρισμένο στο άγχος.
    Πρέπει να κάνω focus αλλού.
    Πάμε θετικά όλοι και όλα θα πάνε καλά.
    Καλό βράδυ σε όλους και όλες.

    Stepping into the unknown is where the magic happens.

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα και καλη εβδομαδα!

    Με την ψυχοθεραπεια πως τα πας ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Unlucky1980
    διάβασα τα post οσυ και χαίρομαι για τη θετική εξέλιξη των πραγμάτων.
    Ωραία το ημερολόγιο, αλλά αναρωτιέμαι πως μπορεί να σε βοηθησει το να αναλύεις όλα τα αρνητικά τις ημέρας.
    Σκέψεις κάνουμε άπειρες μέσα στην ημέρα, όμως εμείς επιλέγουμε ποιες θα κρίνουμε σημαντικές.
    Γράφοντας ένα ημερολογιο για τα θετικά πράγματα που σου συμβαίνουν θα δεις ότι σιγά σιγά το μυαλό σου θα στέκεται πιο πολύ σε αυτά.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Marilou και Art Phil καλησπέρα και καλή εβδομάδα!
    Με την ψυχοθεραπεία, για να το πω απλοποιημένα, είμαι στο στάδιο της 'άσκησης' πάνω στα θέματα μου. Δλδ να τα αντιμετωπίζω εσκεμμένα, να τα υπομένω και να δίνω συνεχώς 'εντολές' στον εγκέφαλο μου ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ώστε να σταματήσει να 'διαμαρτύρεται'.
    Art Phil ενδιαφέρουσα η προσέγγιση σου και θα την δοκιμάσω.

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα και καλό μήνα !

    Και πως είσαι με αυτό το στάδιο ?
    Θυμάμαι εμένα ήταν το χειρότερο μου όταν έπρεπε να αντιμετωπίσω τους δικούς μου φόβους .
    Στην αρχή ομολογώ ότι ήταν δύσκολο να κοντρολαρω την κρίση πανικού και να μην φύγω από εκεί που ήμουν .

    Θέλει πολύ δύναμη ,πείσμα και συγκέντρωση ώστε να δίνεις τις απαραίτητες εντολές .
    Last edited by Marilou; 01-06-2021 at 09:06.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλημέρα και καλό μήνα!
    Είναι δύσκολο είναι γεγονός.
    Δεν είναι εύκολο στα καλά καθούμενα εκεί που όλα είναι εντάξει, χωρίς καθόλου αρνητικές σκέψεις να μου έρχεται τάση για ζάλη και να προσπαθώ να μην ενοχληθώ σε πρώτη φάση και στην συνέχεια να δίνω την εντολή στον εγκέφαλο μου ότι όλα είναι καλά.
    Και πολλές φορές γίνεται ακόμη πιο δύσκολο όταν τέτοιου είδους καταστάσεις κρατάνε ώρα. Βέβαια πλέον ξέρω ότι όταν κρατάνε ώρα σημαίνει ότι έχω πανικοβληθεί και το άγχος βρίσκει πάτημα για να συνεχίσει.
    Αλλά όπως λέει και ο ντοκ θέλει 'προπόνηση' αυτή η διαδικασία και στην αρχή θα είναι δύσκολο.
    Είναι σαν να έχω να γυμναστώ χρόνια και ξεκινάω την προπόνηση λέει ο ντοκ. Μέχρι να αποκτήσω την κατάλληλη φυσική κατάσταση θα κουράζομαι, θα πιάνομαι και γενικά δεν θα αισθάνομαι καλά. Αλλά στην πορεία θα στρώσω. Έτσι γίνεται και με το μυαλό.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Και κάτι άλλο που σκέφτηκα με βάση αυτό που είπε ο Art Phil.
    Παρατηρώ ότι 'κέντρο' της καθημερινότητας μου έχει γίνει η αγχώδης διαταραχη μου εδώ και 2μιση μήνες περίπου. Έστω και υποσυνείδητα πέρα από ευσυνείδητα. Και απλά οι τάσεις για κρίσεις πανικού ή τα ψυχοσωματικά είναι η 'επιβεβαίωση' αυτής της 'αγωνίας' μου για το τί θα γίνει.
    Ίσως μετά την 'άσκηση' στην διαδικασία της ψυχοθεραπείας το επόμενο βήμα θα είναι αυτό. Να σταματήσω δλδ να φοβάμαι αν και πότε το άγχος μου ξανά χτυπήσει την πόρτα και να επικεντρώσω την καθημερινότητα μου στο να ζω και όχι στο να ανησυχώ.
    Είμαι ακόμη έρμαιο των ψυχοσωματικών και του άγχους μου. Αν αυτά δεν κάνουν την εμφάνισή τους όλα καλά, αν όμως εμφανιστούν πάλι γίνονται το 'κέντρο' της καθημερινότητας μου.
    Άρα πέρα από την άσκηση και αντιμετώπιση αρχίζω και πιστεύω πως η αντιστροφή της 'μεγαλοποίησης' της όλης κατάστασης είναι άλλο ένα μεγάλο βήμα.
    Θα δείξει....

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    η αντιστροφή της 'μεγαλοποίησης' της όλης κατάστασης είναι άλλο ένα μεγάλο βήμα.
    You hit the nail on the head που λένε.
    Όταν θα έχουμε δημιουργήσει αντιπερισπασμούς διαρκείας και θα ''ξεχάσουμε' να έχουμε μόνιμη συναίσθηση της κατάστασής μας,τότε θα είμαστε free.
    Άρα η προσοχή μας θα πρέπει να είναι διαρκώς κατειλημμένη με έγνοιες και ενδιαφέροντα ευχάριστα ή και ελαφροαδιάφορα ,πάντως όχι με ότι έχει να κάνει με το ότι έχουμε κάτι ή θα πάθουμε κάτι.
    Το καταλαβαίνω αυτό όταν δεσμεύομαι σε μια συζήτηση διαρκείας (ιν ρηαλ λαιφ),ή όταν βλέπω μια σειρά ή ταινία,πως καταφέρνω έστω και πρόσκαιρα να ξεχαστώ απ'την κατάστασή μου.
    Και μετά μπούμ!...Και μόνο που θυμήθηκα ότι έχω κάτι(ότι έχω άγχος,ότι δεν νοιώθω καλά), με ξαναβάζουν σε μόουντ ανησυχίας και αρρώστιας.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 02:49
  2. Ημερολογιο
    By ftatl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 72
    Last Post: 27-03-2018, 10:48
  3. ~ Το Ημερολογιο Μου ~
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3601
    Last Post: 06-04-2011, 22:14
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2009, 22:34
  5. το ημερολόγιο μου
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2006, 18:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •