Ημερολόγιο της μάχης - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 190
  1. #46
    Απ ότι εχω καταλάβει νιώθουμε παρόμοια... εγω ευτυχως πολυ σπανια πια παθαινω κρίσεις πανικού και δεν έχω αγοραφοβία
    από σουβλιές ομως κλπ συνεχίζουν κανονικά και ειδικά κατά διαστήματα είναι πιο συχνές
    εσύ τι αγωγή παίρνεις?
    Ψυχοθεραπεία σκέφτομαι να κάνω αλλά ειναι το οικονομικό στη μέση... και στο δημόσιο εχουν πάρα πολυ αραιά ραντεβου

    Στεφανιογραφία θέλω κι εγω να κάνω αλλά από την άλλη αν βρω καποιες μικρές στενώσεις νομίζω δεν θα μπορώ να ησυχασω
    Φυσικά μιλάω για αξονική στεφανιογρφία... δεν ξέρω πως να το χειριστώ...
    Εσύ έχεις σκεφτεί αν σου βρουν μικρές στενώσεις τι θα κάνεις? Σε μικρές στενώσεις δεν επεμβαινουν, γι αυτο το λεω...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    ARTEMIS καλησπέρα. Για αξονική στεφανιογραφια μιλάω και εγώ. Δεν το έχω σκεφτεί καθόλου για τις μικρές στενώσεις. Κοίτα αν μου βρούνε θα μιλήσω με τον οικογενειακό καρδιολόγο και θα μου εξηγήσει πως έχει η κατάσταση (πάντα εξηγεί ηρεμα χωρίς να δημιουργεί πανικό που είναι βασικό για άτομα σαν εμένα και εσένα) και βλέπουμε. Επίσης με την ψυχοθεραπεία και την αγωγή ευελπιστώ αν πάνε όλα καλά να καταπολεμήσω και να μάθω να διαχειρίζομαι αυτή την αρρωστοφοβία και την θανατοφοβία γιατί θεωρώ πως είναι η πηγή του κακού για το άγχος μου. Εκτός αν προκύψει από την ψυχοθεραπεία κάτι διαφορετικό, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω ακόμη, από Δευτέρα ξεκινάω.
    Παίρνω εδώ και 22 μέρες 1 ladose των 20mg το πρωί μαζί με μισό xanax των 0,5 mg και το βράδυ παίρνω μισό remeron των 30mg και 1 xanax των 0,5mg λόγω αϋπνίας.
    Εσύ με τι έχεις διαγνωσθεί και τι θεραπεία παίρνεις;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το σύνδρομο σεροτονινης πάντως δεν έχει πάντα σχέση με τη δοσολογία. Εχει όμως πολυ σοβαρά συμπτώματα , θα το ήξερες σίγουρα δλδ.

    Ποια η διαφορά της αξονικής στεφανιογραφιας με τη μαγνητικη καρδιας; Αν ξέρει κάποιος για να μην γκουγκλαρω.

    Εμένα δεν έχει δεχτεί κανένας καρδιολόγος να μου γράψει αξονική. Ειμαι 31 και πασχω απο το σύνδρομο ορθοστατικης ταχυκαρδίας τον τελευταίο 1 χρόνο και επτά μήνες.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πέμπτη 22 Απριλίου
    Σήμερα κοιμήθηκα καλά και κάνα 8ωρο. Ξύπνησα μόνος μου χωρίς να με ξυπνήσει το άγχος.
    Αυτή η χθεσινή όμως απογευματινή έκρηξη διάθεσης, χαράς και επιστροφής του παλιου καλού εαυτού μου σήμερα δυστυχώς δεν ισχύει.
    Ίσως επειδή πήρα το μισό xanax κατά τις 11μιση ....ίσως όχι. Ποιος ξέρει....
    Πήγα για καφέ στο όρθιο κατά τις 12, ήταν κατά το ήμισυ μηχανική η διαδικασία, κατά το υπόλοιπο ήμισυ ευχάριστη. Γιατί σήμερα έχω άγχος. Χθες το απόγευμα δεν είχα καθόλου.
    Επίσης τώρα το μεσημέρι κατάφερα έφαγα σχετικά καλά αλλά χωρίς να πεινάω, μηχανικά πάλι. Ίσως και εκεί να παίζει ρόλο η ώρα που πήρα το μισό xanax... και πάλι ίσως και όχι.
    Τώρα είμαι σε φάση ψιλό νύστας, αράζω καναπέ κάθομαι και σας γράφω και νιώθω ότι δεν έχω άγχος αλλά επειδή είμαι καταστροφολογικος ανησυχώ για το πότε θα ξανά έρθει. Και θεωρώ πως όταν το κάνεις αυτό και ανησυχείς για το πότε θα αγχωθείς, τότε είναι σαν να το προκαλείς να έρθει...... και θα έρθει.
    Σκεφτομαι να πάω στο διαμέρισμα μου στην πόλη να κάτσω μόνος μου αλλά με φοβίζει η ιδέα.... Δεν φοβάμαι μήπως πάθω κάτι, απλά μην με πιάσει χωρίς λόγο και αιτία τάση φυγής από το άγχος από το πουθενά όπως τις προάλλες.
    Θα δούμε..... για τώρα ελπίζω να είστε όλες και όλοι καλά, δυνατοί και να έχετε μια ωραία συνέχεια στην μέρα σας!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πέμπτη 22 Απριλίου
    Δεν έκανα τίποτα από το μεσημέρι. Απλά έκατσα στον καναπέ και έψαχνα στο ίντερνετ για εξελίξεις της θεραπείας της κατάθλιψης, της ΓΑΔ κτλ.....
    Αδιέξοδο......
    Δεν είμαι ιδιαίτερα αγχωμένος σήμερα, δηλαδή δεν έχω αυτό το βάρος ή τάση για σφίξιμο στο στήθος. Αλλά σήμερα είμαι σαν ζόμπι. Δεν έχω διάθεση για τίποτα. Απλά υπάρχω. Επίσης δεν πεινάω καθόλου. Έφαγα το μεσημέρι όπως προείπα μηχανικά εντελώς και έφαγα επίσης ένα γλυκό μηχανικά πριν λίγο χωρίς να το ευχαριστηθώ καθόλου.
    Η χθεσινή προσωρινή 'αφύπνιση' μου σήμερα δεν υπάρχει. Έχω αίσθημα απογοήτευσης και απόγνωσης γιατί είμαι στις 22 μέρες και δεν είδα διαφορά. Η κατάσταση 'ζόμπι' από θέμα διάθεσης παραμένει, δεν θέλω να πάω στο διαμέρισμα μου, δεν θέλω να μείνω μόνος μου, όλα τα πράγματα που έκανα πριν υποτροπιασω και περνούσε η μέρα μου ακόμα και το πιο βασικά δεν έχω διάθεση να τα κάνω.
    Δεν είναι ότι φοβάμαι πλέον. Απλά δεν μου 'βγαίνει'. Μακάρι να είναι παρενέργεια και αυτό πριν καλυτερέψω..... που για να είμαι ειλικρινής αρχιζω και αμφιβάλλω.....
    Το ξέρω ότι υποτίθεται είναι νωρίς ακόμη αλλά.....
    Επίσης κοιμάμαι με χάπια.... θα ξανά κοιμηθώ ποτέ μόνος μου;;;
    Δεν ξέρω σήμερα με πήρε από κάτω.....
    Ελπίζω όλες και όλες σας να είστε πολύ καλύτερα από μένα. Καλή συνέχεια.

  6. #51
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    ARTEMIS καλησπέρα. Για αξονική στεφανιογραφια μιλάω και εγώ. Δεν το έχω σκεφτεί καθόλου για τις μικρές στενώσεις. Κοίτα αν μου βρούνε θα μιλήσω με τον οικογενειακό καρδιολόγο και θα μου εξηγήσει πως έχει η κατάσταση (πάντα εξηγεί ηρεμα χωρίς να δημιουργεί πανικό που είναι βασικό για άτομα σαν εμένα και εσένα) και βλέπουμε. Επίσης με την ψυχοθεραπεία και την αγωγή ευελπιστώ αν πάνε όλα καλά να καταπολεμήσω και να μάθω να διαχειρίζομαι αυτή την αρρωστοφοβία και την θανατοφοβία γιατί θεωρώ πως είναι η πηγή του κακού για το άγχος μου. Εκτός αν προκύψει από την ψυχοθεραπεία κάτι διαφορετικό, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω ακόμη, από Δευτέρα ξεκινάω.
    Παίρνω εδώ και 22 μέρες 1 ladose των 20mg το πρωί μαζί με μισό xanax των 0,5 mg και το βράδυ παίρνω μισό remeron των 30mg και 1 xanax των 0,5mg λόγω αϋπνίας.
    Εσύ με τι έχεις διαγνωσθεί και τι θεραπεία παίρνεις;
    εχω αγχωδη διαταραχη, φοβια για τον ξαφνικο θανατο (καρδιοφοβια κλπ). Παίρνω cymbalta των 60 και καποια βραδια λιγο minitran 2-10... σε περιοδους που εχω αναστατωση... ζαναξ παρα πολυ σπανια αν ακουσω κατι που θα με ταραξει πολυ κ νιωθω οτι ισως εξελιχθει σε κριση πανικου μπορει να παρω 0,25.
    Θέλω να απαλλαγω απο τις φοβιες μου και τους πονους σουβλιες που εχω στα καλα καθουμενα
    Οταν ακουσω οτι πεθαινει καποιος απο ανακοπη (κ τον τελευταιο καιρο εχω ακουσει πολλα) τρελαινομαι... γυριζουν ολα στο κεφαλι μου παλι κ θελω να τρεξω να κανω στεφανιογραφια γιατι δεν εμπιστευομαι κανεναν... ειμαι κ μονη μου χωρις συντροφο... που δεν ξερω σιγουρα βεβαια αν θα με βοηθουσε...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    ARTEMIS εδώ και πόσο χρονικό διάστημα παίρνεις την αγωγή σου;
    Θανατοφοβία εχω και γω όπως προείπα. Σε οποιοδήποτε 'απειλητικό' σύμπτωμα καταστροφολογώ και πάει το μυαλό μου στην χειρότερη των χειροτέρων περίπτωση. Αυτό δημιουργεί πανικό και άγχος, μετά γίνεται φοβία και μετά εμμονή.
    Εγω να σου πω την αλήθεια εμπιστεύομαι τους γιατρούς στους οποίους απευθύνομαι.Το ξέρω δεν είναι θεοί αλλά εντάξει όσο να ναι κάτι ξέρουν.
    Αυτό που θέλω να δουλέψω ειναι σίγουρα η αντίδραση μου στο εκάστοτε 'σύμπτωμα', να μην με πιάνει πανικός, να μην αρχίζω να το ψάχνω μόνος μου στο ιντερνετ και να μην σκέφτομαι με το παραμικρό θάνατος.
    Γι αυτό η αϋπνία που με έπιασε με 'γονάτισε'. Βρήκα στο διαδίκτυο κάτι σπάνιες περιπτώσεις θανάτων από αϋπνία και αυτόματα λέω αυτό επαθα και γω και δεν υπάρχει πισωγύρισμα.
    Πρέπει να καταλάβουμε και εγώ και εσύ πως κάθε μέρα που αναλώνουμε στο να ανησυχούμε μήπως πεθάνουμε ή πάθουμε κάτι ότι είναι μια μέρα που χάνουμε από την ζωή μας και θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι δημιουργικό ή να περάσουμε καλά.
    Εννοείται να προσέχεις την υγεία σου, να κάνεις τα τσεκ απ σου και πίστεψε με αν οι γιατροί εντοπίσουν κάτι που σου απειλεί την υγεία θα στο βρουν και θα το πουν και θα αντιμερωπιστεί.
    Τώρα αν αρχίσουμε να παίρνουμε τόσο στα σοβαρά τις περιπτώσεις άλλων ανθρώπων που πεθαίνουν από κάτι που δεν είχε διαγνωσθεί ή κάτι σπάνιο ή από λάθος γιατρών πίστεψε με είναι ΛΑΘΟΣ και είναι πολυ μα πάρα πολύ ΜΙΚΡΟ το ποσοστό σε σχέση με όλους αυτούς τους υπόλοιπους που ζούνε.
    Πρέπει και εγώ και εσύ να το καταλάβουμε αυτό γιατί επίσης λογικά ξέρεις πως όταν φορτώνεις με άγχος το μυαλό σου το σωματοποιεί.
    Εκεί αρχίζουν οι σουβλιες, οι πονοκέφαλοι οι ζαλάδες κτλ. Το μυαλό αγχώνεται, υποτροπιαζει, στέλνουν οι νευρώνες λάθος εντολές και εγώ και εσύ στη συνεχεια νομίζουμε ότι πεθαίνουμε.
    Μία απλή ερώτηση..... πόσες φορές 'πέθανες' μέχρι τώρα; Και εγώ και εσύ!
    Για να γράφουμε μεταξύ μας είμαστε μια χαρά ζωντανοί!
    Κάνε μια στεφανιογραφια κάποια στιγμή να σου φύγει εντελώς η ιδέα και πίστεψε με και μικρές στενώσεις να σου βρουν πλέον μπορούν να επέμβουν με ένα νέο είδος αγγείο πλαστικής νομίζω. Ούτε εγώ το ήξερα αλλά έχει προχωρήσει πάρα πολύ η ιατρική όσων αφορά την καρδούλα μας.
    Πρέπει να ζήσουμε ARTEMIS. Ζήσε, γυμνάσου, κάνε τις εξετάσεις που θέλεις για να ησυχάσεις, βρες εναν γιατρό να τον εμπιστευθείς, πάρε την αγωγή σου και από κει και πέρα ότι είναι να έρθει ας έρθει.
    Τα γράφω σε σένα και συγχρόνως τα λέω και σε μένα έτσι......

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Συμφωνω απολυτα με οσα εγραψες...Θα προσθεσω κατι... να μας αγαπαμε...
    Να μιλαμε στον εαυτο μας σαν μικρο παιδι. Αν το παιδι σας, σας ελεγε ολα αυτα που σκεφτεστε εσεις οτι τα σκεφτεται εκεινο, τι θα του λεγατε;
    Ετσι πρεπει να σκεφτομαστε. Να μην τιμωρουμε τους εαυτους μας.. να τους αγαπαμε οπως ειναι. Να μας αγκαλιαζουμε και να μας φροντιζουμε. ❤️ Οπως ενα μικρο παιδι❤️
    Το εκανα σε εμενα μετα τη συμβουλη της ψυχολογου μου... με βοηθησε πολυ με τις καταστροφικες σκεψεις....
    Ολα θα πανε καλα...☺️

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Παρασκευή 23 Απριλίου
    Η πρώτη σχετικά ισορροπημένη μέρα από την μέρα που ξεκίνησα την αγωγή.
    Η 'σκιά' παραμένει, η φοβία παραμένει αλλά σήμερα δεν κορυφώθηκε το άγχος και το μυαλό ενώ τις έκανε τις αρνητικές σκέψεις δεν επέμεναν τόσο πολύ.
    Έφαγα σχεδόν κανονικά όλη μέρα χωρίς να πεινάω ιδιαίτερα αλλά οκ είναι βελτίωση. Και γενικά τίποτα το αξιοσημείωτο, που αυτό είναι καλό.
    Κρατάω μικρό καλάθι βέβαια, είναι πολύ νωρίς ακόμη και έχει πολύ δρόμο αλλά γενικά η μέρα σήμερα κατατάσσεται ως 'καλή'.
    Ελπίζω όλοι και όλες να είστε δυνατοί, υπομονετικοί και όλα θα πάνε καλά.
    Καλό βράδυ!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Σάββατο 25 Απριλίου
    Κοιμήθηκα ένα 8ωρο γεμάτο. Ξύπνησα χωρίς άγχος αλλά και χωρίς ιδιαίτερη διάθεση έως καθόλου, που εντάξει μπορεί να είναι και λόγω καιρού σήμερα εδώ που ζω. Βρέχει σχεδόν όλη μέρα και έχει φουλ μουντάδα.
    Συνεπώς σήμερα όλη μέρα σχεδόν ειμαι μέσα στο 'κάστρο προστασίας' που είναι το πατρικό μου που μένω με τους γονείς μου εδώ και ένα μήνα που υποτροπίασα.
    Έχει στρώσει η κατάσταση μου εδώ στο πατρικό μου. Δεν αγχώνομαι, δεν έχω εκρήξεις φοβίας, τρώω κανονικά αλλά επίσης δεν κάνω και τίποτα άλλο! Όλη μέρα αραχτός με τους γονείς μου. Δραστηριότητα μηδέν.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η μηδενική δραστηριότητα μου είναι 'εσκεμμένη'.
    'Κάτι' φοβάμαι, 'κάτι' ακόμη είναι 'σπασμένο' και γι αυτό η διάθεση μου είναι τόσο πεσμένη. Το νευρικό μου σύστημα είναι ακόμη πολύ ευαίσθητο και στην 'τσίτα'. Ίσως θέλει ακόμη λίγο χρόνο το φάρμακο, ίσως χρειάζεται αύξηση της δόσης, ίσως... ίσως.... θα δούμε.....
    Περιμένω την Δευτέρα την πρώτη συνέδρια ψυχοθεραπείας και να αρχίσει ο γιατρός μου να μου λέει τι να κάνω ώστε να μπορέσω να αρχίσω να ζω και εκτός του 'κάστρου προστασιας'.
    Αλλά έστω και εδώ στο 'καστρο' είναι δεύτερη σερί μέρα που είμαι ήρεμος, άρα αν δεν γίνει κάτι απρόβλεπτο αργότερα (που δεν νομίζω) παίρνω και την σημερινή μέρα ως 'καλή'.
    Θα δω φάρμα με τον πατέρα μου και μετά ύπνο.
    Εύχομαι καλο βράδυ σε όλους και όλες! Να είστε δυνατοί. Υπομονή και επιμονή!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Κυριακή 25 Απριλίου
    Κοιμήθηκα κατά τις 1 το βράδυ χθες και σήμερα ξύπνησα στις 6 το πρωί απότομα με άγχος. Το πάλεψα με κοιμήσου κάνα 20λεπτο, ξύπνα πάλι μετά ξανακοιμησου πάλι μέχρι τις 10.
    Πήρα το 1 ladose στις 10 και μισή αλλά δεν πήρα το μισό xanax. Δεν είχα ιδιαίτερο άγχος αλλά είχα την φοβία μην ξανάρθει. Οι αρνητικές σκέψεις έρχονται αλλά όχι σε τόσο έντονο βαθμό.
    Έφαγα σχεδόν όλο το φαγητό μου αλλά χωρίς να πεινάω. Σχεδόν μηχανικά. Ίσως να μην πεινούσα, ίσως να έφταιξε ότι δεν πήρα το μισό xanax το πρωί.... ίσως να έφταιξε ότι έφαγα σαν βόδι χθες το βράδυ..... ίσως....ίσως.....!
    Πηρα το μισό xanax στις 2 το μεσημέρι περίπου και πήρα την απόφαση να έρθω στο διαμέρισμα μου στην πόλη.
    Είχα μέρες να έρθω λόγω μιας παράξενης 'φοβιας' αλλά όχι μήπως πάθω κάτι. Νομίζω ότι φοβάμαι την ίδια μου την 'φοβία'..... αν βγάζετε νόημα από αυτό που μόλις έγραψα....
    Φοβάμαι μήπως φοβηθω και ανησυχώ μήπως ανησυχήσω.....!
    Όπως και να έχει ήρθα, είμαι μόνος μου εδώ και 2μίση ώρες περίπου στο διαμέρισμα μου και ...... δεν μπορώ να πω ότι αισθάνομαι άνετα όπως πριν υποτροπιάσω αλλά όχι και τόσο χάλια όσο το περίμενα...!
    Κατέβασα δύο ταινίες αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία να τις δω. Κάθομαι και βλέπω διαφορά βίντεο στο YouTube και αράζω. Νιώθω κάποιο ελαφρύ άγχος χωρίς να ξέρω γιατί ακριβώς αγχώνομαι αλλά εντάξει το παλεύω.
    Σε λίγο θα πάω να λουστώ και να ξυριστώ γιατί έχω γίνει σαν υποψήφιος παπάς......
    Το κούρεμα για κάποιον λόγο που δεν έχω προσδιορίσει ακόμη με αγχώνει αλλά εντάξει...... όχι όλα μαζί
    .... βήμα - βήμα.
    Συνεπώς μέχρι τώρα μπορώ να πω πως πάμε σχετικά καλά ..... είναι και η πρώτη συνέδρια ψυχοθεραπείας αύριο το πρωί.... βλέποντας και κάνοντας....
    Καλό απόγευμα σε όλους και όλες!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλή αρχή με την ψυχοθεραπεία. Κι εγώ όταν δεν είμαι πολύ στα καλά μου αγχώνομαι με το κούρεμα. Είναι όμως συνηθισμένο, υπάρχει και σχετικό θέμα στο φόρουμ να φανταστείς. Φοβάσαι μήπως φοβηθεις και ανησυχείς μήπως ανησυχήσεις...εγώ μετά από χρόνιο αγχος κλπ είχα φτάσει σε ένα σημείο που ανησυχούσα γιατί δεν ανησυχώ (όταν έπαιρνα cipralex που μου είχε μειώσει πολύ το αγχος)... το μυαλό έχει τη δύναμη της συνήθειας....

  13. #58
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Κυριακή 25 Απριλίου
    Κοιμήθηκα κατά τις 1 το βράδυ χθες και σήμερα ξύπνησα στις 6 το πρωί απότομα με άγχος. Το πάλεψα με κοιμήσου κάνα 20λεπτο, ξύπνα πάλι μετά ξανακοιμησου πάλι μέχρι τις 10.
    Πήρα το 1 ladose στις 10 και μισή αλλά δεν πήρα το μισό xanax. Δεν είχα ιδιαίτερο άγχος αλλά είχα την φοβία μην ξανάρθει. Οι αρνητικές σκέψεις έρχονται αλλά όχι σε τόσο έντονο βαθμό.
    Έφαγα σχεδόν όλο το φαγητό μου αλλά χωρίς να πεινάω. Σχεδόν μηχανικά. Ίσως να μην πεινούσα, ίσως να έφταιξε ότι δεν πήρα το μισό xanax το πρωί.... ίσως να έφταιξε ότι έφαγα σαν βόδι χθες το βράδυ..... ίσως....ίσως.....!
    Πηρα το μισό xanax στις 2 το μεσημέρι περίπου και πήρα την απόφαση να έρθω στο διαμέρισμα μου στην πόλη.
    Είχα μέρες να έρθω λόγω μιας παράξενης 'φοβιας' αλλά όχι μήπως πάθω κάτι. Νομίζω ότι φοβάμαι την ίδια μου την 'φοβία'..... αν βγάζετε νόημα από αυτό που μόλις έγραψα....
    Φοβάμαι μήπως φοβηθω και ανησυχώ μήπως ανησυχήσω.....!
    Όπως και να έχει ήρθα, είμαι μόνος μου εδώ και 2μίση ώρες περίπου στο διαμέρισμα μου και ...... δεν μπορώ να πω ότι αισθάνομαι άνετα όπως πριν υποτροπιάσω αλλά όχι και τόσο χάλια όσο το περίμενα...!
    Κατέβασα δύο ταινίες αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία να τις δω. Κάθομαι και βλέπω διαφορά βίντεο στο YouTube και αράζω. Νιώθω κάποιο ελαφρύ άγχος χωρίς να ξέρω γιατί ακριβώς αγχώνομαι αλλά εντάξει το παλεύω.
    Σε λίγο θα πάω να λουστώ και να ξυριστώ γιατί έχω γίνει σαν υποψήφιος παπάς......
    Το κούρεμα για κάποιον λόγο που δεν έχω προσδιορίσει ακόμη με αγχώνει αλλά εντάξει...... όχι όλα μαζί
    .... βήμα - βήμα.
    Συνεπώς μέχρι τώρα μπορώ να πω πως πάμε σχετικά καλά ..... είναι και η πρώτη συνέδρια ψυχοθεραπείας αύριο το πρωί.... βλέποντας και κάνοντας....
    Καλό απόγευμα σε όλους και όλες!
    Καλό ξεκίνημα. Εύχομαι να σε βοηθήσει κ να κάνεις μια νέα αρχη

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ευχαριστώ Niels και ARTEMIS!!!!
    Niels όντως ανησυχώ γιατί δεν ανησυχώ. Παράξενη σκέψη και συναίσθημα.
    Άρα εγώ που γεννήθηκα και μεγάλωσα με άγχος και συνεχίζω να ζω με το άγχος ο εγκέφαλος μου αν έρθω στα ίσα μου θα βγάλει στερητικά αν ξαφνικά δεν αγχώνεται.....
    Κυριακή 25 Απριλίου
    Ξυρίστηκα, έκανα ντουζάκι, αγχώθηκα λίγο κατά την διάρκεια αλλά εντάξει έγινε. Μετά βγήκα για χυμό στο όρθιο. Με έπιασε ένα παράξενο συναίσθημα ότι ένιωθα πιο πολύ από το κανονικό τα πόδια μου. Ότι πρέπει να τα ελέγξω εγώ σε έναν μικρό βαθμό....
    Παράξενο συναίσθημα. Λογικά γίνεται μάχη στο νευρικό μου σύστημα και μετά από τόση αδράνεια και ξάπλα τα πόδια μου θέλουν λίγο 'ξέπιασμα'.
    Κατά τα άλλα όλα ηρεμα ευτυχώς σήμερα έως τώρα.....
    Γύρισα στο πατρικό μου και κλασσικά ξάπλα με τον πατέρα μου.... επιστροφή στο 'κάστρο' λοιπόν.....

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αυτό με το κάστρο που είπες μου θύμισε τον τρόπο που αντιλαμβανομουν κι εγώ το σπίτι παλιότερα... είχα πει στον ψυχοθεραπευτή μου ότι αισθάνομαι τη σημασία του σπιτιού σαν τη σημασία που έχει το σπίτι του Norman Bates στην ταινία Psycho. Αλλά γίνομαι σουρεαλ τώρα οπότε το κόβω...

Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 02:49
  2. Ημερολογιο
    By ftatl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 72
    Last Post: 27-03-2018, 10:48
  3. ~ Το Ημερολογιο Μου ~
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3601
    Last Post: 06-04-2011, 22:14
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2009, 22:34
  5. το ημερολόγιο μου
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2006, 18:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •