Ημερολόγιο της μάχης - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 13 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 190
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Σουρεάλ μεν Niels... εύστοχο δε.....
    Το σουρεάλ για μένα πάντως είναι ότι είμαι ξάπλα με τον πατέρα μου και βλέπω survivor.....
    Δεν είχα ξαναδεί στην ζωή μου reality show στην τηλεόραση. Άρε άγχος που με έχεις καταντήσει.....

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Άσε τα ίδια τραβάμε πολλοί... εγώ μέχρι και Αννίτα με γονείς... τέλος πάντων... είναι και λίγο αστείο αν το καλοσκεφτείς...

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Είναι όντως.....

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Κυριακή 25 Απριλίου
    Το άγχος έκανε την εμφάνισή του προς το βραδάκι από ακόμη μια χαζή αρρωστοφοβία μου. Θυμήθηκα πάλι το σύνδρομο υπερβολικής σεροτονινης και το μυαλό μου αμέσως να πάει να πανικοβληθεί αλλά με λίγο παιχνίδι στο κινητό και με λίγο ηρεμία μου πέρασε σε ένα μισάωρο.
    Μία καλή υπενθύμιση του ότι όσο σχετικά καλή μέρα και να ήταν σήμερα θέλω πολύ δουλειά ακόμη και να μην παίρνει το μυαλό μου αέρα και να ενθουσιάζομαι.
    Έγιναν κάποια βήματα σημερα. Καλό δεχούμενα και συνεχίζω....
    Καλό βράδυ σε όλους!

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Δευτέρα 26 Απριλίου
    Ξύπνησα πάλι στις 6 το πρωί και πάλι μετά ξύπνα - κοιμήσου μέχρι τις 9μιση.
    Ξύπνησα με ουδέτερη διάθεση, ούτε κρύο ούτε ζέστη....
    Ετοιμάστηκα και πήγα για την πρώτη συνέδρια ψυχοθεραπείας στις 10 και μισή.
    Ο γιατρός σήμερα απλά μου εξήγησε ότι θα ακολουθήσουμε μια βραχυπροθεσμη γνωσιακή συμπεριφορικη θεραπεία (cbt) και μου εξήγησε τί είναι η όλη διαδικασία.
    Μου είπε 'στην σημερινή συνέδρια μιλάω εγώ και εσύ ακούς'.... 'από την επόμενη θα μιλάς εσύ και εγώ θα παρεμβαίνω'.
    Κατά τα άλλα για να είμαι ειλικρινής δεν με ρώτησε πως είμαι και γενικά μου φάνηκε ότι είδα ένα είδος 'τυποποιημένης' ψυχοθεραπείας και έλλειψης ενδιαφέροντος.
    Ίσως να κάνω και λάθος ίσως όχι και να αλλάξει η κατάσταση στις επόμενες συνεδρίες.
    Πάντως για πρώτη συνέδρια δεν αποκόμισα κάτι και αυτό με ενόχλησε.
    Ήθελα να του πω 'εντάξει ρε γιατρέ μου πήρες ένα 40αρι για να μου πεις ότι θα κάνουμε cbt και τι σημαίνει και τι είναι'........ αυτό το ξέρω και γω ήδη τι είναι, το έχω googleάρει'.
    Θα του τα πω στην επόμενη συνέδρια δεν το αφήνω έτσι....
    Τεσπα τι πήγα τι δεν πήγα μια από τα ίδια. Δεν ξεκινήσαμε καλά.....
    Πήγα στη συνέχεια για καφέ στο όρθιο, καλά ήταν αν και δεν είχα ιδιαίτερη όρεξη, σαν να' εκβίασα' την όλη διαδικασία.
    Φεύγοντας για να επιστρέψω για σπίτι των δικών μου, ενώ οδηγούσα, άρχισα να επικεντρώνομαι στο σάλιο μου, στην κατάποση του και να αισθάνομαι ότι έχω πολύ σάλιο και ότι έχω κάτι στον στον λαιμο μου και άρχισα να αγχώνομαι. Ξεκίνησε ελαφρύς πανικός αλλά οκ την πάλεψα.
    Φτάνω στο κάστρο, βάζει η μητέρα μου φαγητό δεν κατέβαινε. Έφαγα το ένα τρίτο της μερίδας και το άφησα.
    Να τονίσω ότι σήμερα πήρα το μισό xanax αντί για το πρωί στις 2 το μεσημέρι.
    Όσοι και όσες διαβάζετε το ημερολόγιο μου ξέρετε για το 'πείραμα' που είχα κάνει και αν έχει σχέση με την όρεξη μου το xanax με το ladose ή αν είναι απλά θέμα διάθεσης.
    Πήγα να το αναφέρω στον γιατρό σήμερα και το προσπέρασε με ένα 'δεν το έχω ξανά ακούσει αυτό' και πιστεύω πως ούτε καν κατάλαβε τί του ειπα.
    Τώρα έφαγα ένα κομμάτι γλυκό, κατέβηκε πιο εύκολα ή ίσως έπιασε το μισό xanax και κάθομαι στον καναπέ και σας γράφω με διάθεση μηδέν και ενοχλημένος από την πρώτη συνέδρια.
    Στην επόμενη πριν καν ξεκινήσει να μιλάει θα του τα χώσω στα ίσα. Θα του πω όλα όσα με ενόχλησαν.
    Ίσως να προτρέχω, ίσως να δώσω χρόνο αλλά θα του τα χώσω.
    Τώρα δεν έχω διάθεση καθόλου άρα μάλλον θα κάτσω στο κάστρο σήμερα..... έτσι και αλλιώς οδηγία για κάτι καινούριο από τον γιατρό μου δεν πήρα.... Καλό μεσημέρι σε όλους και όλες....

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καταλαβαίνω ότι είσαι εκνευρισμένος αλλά το θετικό είναι πως ο γιατρός επέλεξε το πιο σύντομο πρόγραμμα της γνωσιακής για να έχεις κάποια αποτελέσματα το συντομότερο δυνατόν. Γενικά υπάρχουν ερμηνείες, όχι γεγονότα (κάποιος φιλόσοφος το είπε αυτό αλλά ποιος. Επίσης δεν χρειάζεται ενθουσιασμός ούτε αποθάρρυνση. Η ψυχοθεραπεία είναι δρόμος προς την αυτογνωσία και έχει διάφορα στάδια. Από το πρώτο ραντεβού μην βγάλεις συμπέρασμα για το είδος της θεραπείας ή τον γιατρό γιατί είναι μια εξελικτική διαδικασία. Βέβαια και να του τα χώσεις όπως λες, ο γιατρός θα βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα κι απ'αυτό...

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Έχεις δίκιο Niels. Αλλά θα του τα χώσω anyway...... και αν βγάλει και συμπεράσματα ακόμη καλύτερα.....
    Κάθομαι τόση ώρα και ψάχνομαι για cbt ψυχοθεραπείες και emdr κτλ στο διαδίκτυο και ενώ έχει ωραία μέρα έξω εγώ κάθομαι και κάνω 'έρευνα' που δεν θα καταλήξει εν τέλει πουθενά.......
    Αλλα και έξω με το που σκέφτομαι να βγω δεν με γεμίζει ρε γαμωτο σαν ιδέα..... και αυτό με τρομάζει.....να πάω με το ζόρι...;
    Πως να το ξέρω όμως;;;; Αφού ήθελα να το συζητήσω με τον ψυχοθεραπευτή μου σήμερα και αντί να γίνει αυτό, αυτός μου έλεγε τι είναι η cbt θεραπεία!!!!!
    Πφφφφφφφ.....!!!!
    Θα δοκιμάσω να πάω έστω κάνα 2ωρο και βλέπουμε......
    Καλή συνέχεια Niels και υπόλοιποι/ες!

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Δευτέρα 26 Απριλίου
    Ξύπνησα πάλι στις 6 το πρωί και πάλι μετά ξύπνα - κοιμήσου μέχρι τις 9μιση.
    Ξύπνησα με ουδέτερη διάθεση, ούτε κρύο ούτε ζέστη....
    Ετοιμάστηκα και πήγα για την πρώτη συνέδρια ψυχοθεραπείας στις 10 και μισή.
    Ο γιατρός σήμερα απλά μου εξήγησε ότι θα ακολουθήσουμε μια βραχυπροθεσμη γνωσιακή συμπεριφορικη θεραπεία (cbt) και μου εξήγησε τί είναι η όλη διαδικασία.
    Μου είπε 'στην σημερινή συνέδρια μιλάω εγώ και εσύ ακούς'.... 'από την επόμενη θα μιλάς εσύ και εγώ θα παρεμβαίνω'.
    Κατά τα άλλα για να είμαι ειλικρινής δεν με ρώτησε πως είμαι και γενικά μου φάνηκε ότι είδα ένα είδος 'τυποποιημένης' ψυχοθεραπείας και έλλειψης ενδιαφέροντος.
    Ίσως να κάνω και λάθος ίσως όχι και να αλλάξει η κατάσταση στις επόμενες συνεδρίες.
    Πάντως για πρώτη συνέδρια δεν αποκόμισα κάτι και αυτό με ενόχλησε.
    Ήθελα να του πω 'εντάξει ρε γιατρέ μου πήρες ένα 40αρι για να μου πεις ότι θα κάνουμε cbt και τι σημαίνει και τι είναι'........ αυτό το ξέρω και γω ήδη τι είναι, το έχω googleάρει'.
    Θα του τα πω στην επόμενη συνέδρια δεν το αφήνω έτσι....
    Τεσπα τι πήγα τι δεν πήγα μια από τα ίδια. Δεν ξεκινήσαμε καλά.....
    Πήγα στη συνέχεια για καφέ στο όρθιο, καλά ήταν αν και δεν είχα ιδιαίτερη όρεξη, σαν να' εκβίασα' την όλη διαδικασία.
    Φεύγοντας για να επιστρέψω για σπίτι των δικών μου, ενώ οδηγούσα, άρχισα να επικεντρώνομαι στο σάλιο μου, στην κατάποση του και να αισθάνομαι ότι έχω πολύ σάλιο και ότι έχω κάτι στον στον λαιμο μου και άρχισα να αγχώνομαι. Ξεκίνησε ελαφρύς πανικός αλλά οκ την πάλεψα.
    Φτάνω στο κάστρο, βάζει η μητέρα μου φαγητό δεν κατέβαινε. Έφαγα το ένα τρίτο της μερίδας και το άφησα.
    Να τονίσω ότι σήμερα πήρα το μισό xanax αντί για το πρωί στις 2 το μεσημέρι.
    Όσοι και όσες διαβάζετε το ημερολόγιο μου ξέρετε για το 'πείραμα' που είχα κάνει και αν έχει σχέση με την όρεξη μου το xanax με το ladose ή αν είναι απλά θέμα διάθεσης.
    Πήγα να το αναφέρω στον γιατρό σήμερα και το προσπέρασε με ένα 'δεν το έχω ξανά ακούσει αυτό' και πιστεύω πως ούτε καν κατάλαβε τί του ειπα.
    Τώρα έφαγα ένα κομμάτι γλυκό, κατέβηκε πιο εύκολα ή ίσως έπιασε το μισό xanax και κάθομαι στον καναπέ και σας γράφω με διάθεση μηδέν και ενοχλημένος από την πρώτη συνέδρια.
    Στην επόμενη πριν καν ξεκινήσει να μιλάει θα του τα χώσω στα ίσα. Θα του πω όλα όσα με ενόχλησαν.
    Ίσως να προτρέχω, ίσως να δώσω χρόνο αλλά θα του τα χώσω.
    Τώρα δεν έχω διάθεση καθόλου άρα μάλλον θα κάτσω στο κάστρο σήμερα..... έτσι και αλλιώς οδηγία για κάτι καινούριο από τον γιατρό μου δεν πήρα.... Καλό μεσημέρι σε όλους και όλες....
    Αυτή η συζήτηση έπρεπε να γίνει πριν ξεκινήσετε την ψυχοθεραπεία ..
    Ειναι η εισαγωγή περίπου στην απόφαση σου ότι θα κάνεις συνεδρίες

    Τώρα ποιος ο λόγος που πήγες και πλήρωσες μια ώρα θεραπείας για να σου πει αυτά που έπρεπε να είχε πει πριν ξεκινήσετε δεν ξέρω..
    Για εμένα λάθος τακτική και δεν μου έχει τύχει...
    Ο συγκεκριμένος μπορεί να λειτουργεί έτσι πάντως,αλλά την επόμενη φορά να τους πεις γιατρέ μου εγώ είμαι εδώ για να λέω αφού πληρώνω συνεδρια και μετά θα μου πείτε και εσείς ..

    Χωρίς να ακούσει καν τι έχεις να του πεις και να εντοπίσει βασικά χαρακτηριστικά που θα τον οδηγήσουν στο τι θεραπεία θα ακολουθήσει μαζί σου λίγο κουλο να στο πω χύμα μου φαίνεται..
    Αυτό εξαρτάται με το τι θέματα έχει να δουλέψει ο καθένας και πόσο βαθιά πρεπει να μπει ο ψυχολόγος..

    Εσένα χωρίς να ξέρει τα βασικά σου θέματα ή μάλλον να τα εντοπίσει και να τα δει μεσα από την δική του οπτική ματια κατέληξε ..

    Μάλιστα ...
    Για κάνε υπομονή και την επόμενη φορά να δεις πως θα το πάει και πρόσεχε τα σαρανταρια δεν δίνονται έτσι ...
    Και να αντιδρας σε ότι δεν σου αρέσει ..
    Έτσι και εκείνος θα καταλάβει με τι χαρακτήρα έχει να κάνει και εσύ με τι άνθρωπο επέλεξες να δουλέψεις ..

    Αυτή μπορεί να είναι μια πάγια τακτική του αλλά στον ψυχολόγο αντιδραμε και δεν μας πιάνουν οι ευγένειες..
    Από εκεί θα αντιληφθεί πολλά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Έχεις δίκιο Niels. Αλλά θα του τα χώσω anyway...... και αν βγάλει και συμπεράσματα ακόμη καλύτερα.....
    Κάθομαι τόση ώρα και ψάχνομαι για cbt ψυχοθεραπείες και emdr κτλ στο διαδίκτυο και ενώ έχει ωραία μέρα έξω εγώ κάθομαι και κάνω 'έρευνα' που δεν θα καταλήξει εν τέλει πουθενά.......
    Αλλα και έξω με το που σκέφτομαι να βγω δεν με γεμίζει ρε γαμωτο σαν ιδέα..... και αυτό με τρομάζει.....να πάω με το ζόρι...;
    Πως να το ξέρω όμως;;;; Αφού ήθελα να το συζητήσω με τον ψυχοθεραπευτή μου σήμερα και αντί να γίνει αυτό, αυτός μου έλεγε τι είναι η cbt θεραπεία!!!!!
    Πφφφφφφφ.....!!!!
    Θα δοκιμάσω να πάω έστω κάνα 2ωρο και βλέπουμε......
    Καλή συνέχεια Niels και υπόλοιποι/ες!
    Μην το σκέφτεσαι ότι θα πας με το ζόρι κλπ...αν σου πω ότι το να είσαι έξω καθημερινά για ένα τουλάχιστον μισάωρο στον ήλιο και στο πράσινο, σε ένα πάρκο είναι θεραπευτικό και θα μπορούσε να αποτελέσει μέρος της θεραπείας σου δεν θα το έβλεπες διαφορετικά; Στην πραγματικότητα υπάρχει τέτοιο αποτέλεσμα έρευνας, ότι δηλαδή μειώνει το στρες και βελτιώνει τη διάθεση. Επίσης προσπάθησε να εστιάσεις σε διαφορετικά πράγματα, όχι σε κάθε θεραπεία που μπορεί να υπάρχει. Αυτή τη στιγμή έχεις επιλέξει ήδη τη γνωσιακή ψυχοθεραπεία και την φαρμακευτική αγωγή. Με το να ψάχνεις συνεχώς για μια νέα θεραπεία, λύση, γνώμες επ'αυτού κλπ δεν βοηθάς τον εαυτό σου, είναι απλά εκδήλωση του προβλήματος, του άγχους σου δηλαδή. Κι εγώ έχω κάνει ακριβώς τα ίδια γι' αυτό μιλάω. Κατά κάποιον τρόπο σαμποτάρουμε τη θεραπεία, έμμεσα... το μυαλό σε κάποιους με παρόμοια προβλήματα έχει συνηθίσει να απασχολείται συνεχώς, είναι υπερπαραγωγικο... με κάποια χάπια επιχειρείται η μείωση αυτής της παρασιτικής κατά κάποιον τρόπο δραστηριότητας και με την ψυχοθεραπεία η κατανόηση των μηχανισμών λειτουργίας μας. Είναι σημαντικό να επιλέγεις το πού κατευθύνεις τις σκέψεις σου, να μην αφηνεσαι να σε παρασύρει το πρόβλημα.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Marilou και Neils ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τις πληροφορίες και τα tips. Πήγα στην πόλη έκατσα στο όρθιο κάνα 2ωρο αλλά χωρίς διάθεση. Απλά επικοινωνούσα με την παρεα σχεδόν μηχανικά. Δεν πήρα δλδ ικανοποίηση. Στην διαδρομή οδηγώντας προς το σπίτι μου ή διάθεση μου έπεσε ακόμη πιο πολύ, που ήταν ήδη πολύ πεσμένη και άρχισα να σκέφτομαι αρνητικά...
    'έτσι είναι η κατάθλιψη; πως γίνεται να είμαι τοσο πεσμένος; τις προάλλες ήμουν πολύ καλύτερα'.
    Ήρθα σπίτι, έκατσα μαζί με τον πατέρα μου και με έπιασε ένα βάρος στο στήθος, μια απέραντη θλίψη, ήρθε πανικός, μαζεύτηκα σχεδόν σε εμβρυική στάση, έπαιρνα βαθιές ανάσες και για λίγο νόμισα ότι έχω τάση να λιποθυμισω. Κράτησε 2 λεπτά ηρεμησα λίγο γέλασα χωρίς λόγο και τώρα που σας γράφω έχω ακόμη το σφιξημο στο στήθος και προσπαθώ να ηρεμήσω.
    Κρίση πανικού είναι αυτό;;;;;
    Είναι αυτές οι εναλλαγές στην διάθεση μου και αυτές οι 'κρίσεις' στο πρόγραμμα;;; ακόμη παρενέργειες από το φάρμακο στις 27 μέρες;;;;
    Σας γράφω τώρα που γίνεται, συγχρόνως παίζει survivor και ο πατέρας μου είναι δίπλα μου και μου λέει θα περάσει....
    Τώρα νομίζω πέρασε άρα παίζει να ήταν κρίση πανικού....
    Έφερε και η μάνα μου τοστακια..... Είμαι ευλογημένος που έχω τόσο καλούς γονείς και τώρα που σας το γράφω ειλικρινά βούρκωσα γιατί νομίζω οτι τους ταλαιπωρω και τους στεναχωρώ που με βλέπουν έτσι....
    Ηρέμησα.... Το γεγονός ότι σας γράφω με βοήθησε επίσης.
    Ώρα για φαγητό. Η σημερινή μέρα κατατάσσεται στις 'κακές'. Μακάρι η αυριανή να είναι καλύτερη.
    Εύχομαι όλοι και όλες σας να είχατε μια όμορφη και δημιουργική μέρα και να έχετε ένα ακόμη καλύτερο βράδυ.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα!

    Μπορεις μια μερα να δωσεις μια υποσχεση στον ευατο σου ?

    " Οτι μα οτι και να γινει ,οπως και να αισθανθω ,δεν θα μπω στον πειρασμο για ενα 24 ωρο τουλαχιστον ,να ψαχνω το οτιδηποτε εχει σχεση με κατάθλιψη και θεραπειες στον ιντερνετ..."

    Για προσπάθησε το ,για καν τω αυτό σαν άσκηση του μυαλού ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Εντάξει Marilou θα το κάνω...

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Τρίτη 27 Απριλίου
    Ξύπνησα πάλι στις 6.... μια από τα ίδια μετά ξύπνα - κοιμήσου μέχρι τις 9μιση.
    Μέτα πήγα την μάνα μου στην πόλη για τα ψώνια του Πάσχα, ήπια καφέ στο όρθιο και μπορώ να πω ότι πέρασα καλά. Γυρίζω την μάνα μου στο χωριό, τρώω χωρίς να πεινάω πάλι ιδιαίτερα αλλά οκ τι να κάνουμε.... Θα δείξει.....
    Γύρισα πάλι μετά μόνος μου στο διαμέρισμα μου στην πόλη, είδα ταινία και λίγο YouTube χωρίς κάποιο ιδιαίτερο συμβάν. Δεν μπήκα καθόλου ίντερνετ να ψάξω για κατάθλιψη, για ΓΑΔ, για θεραπείες κτλ.
    Βγήκα στην συνέχεια πάλι με την παρέα μου έξω στο όρθιο. Οι άλλοι αλκοόλ εγώ χυμό... Πφφφφφφ....
    Αλλά πάλι χωρίς συμβάντα και μπορώ να πω ότι ήταν ωραία.
    Φεύγοντας να πάρω το αυτοκίνητο αρχικά ξέχασα που το είχα παρκάρει, για δεύτερη φορά την τελευταία βδομάδα και κλασσικά αυτό με αγχωσε.
    Δεν άντεξα, κοίταξα για λίγο στο ίντερνετ για απώλεια μνήμης κτλ αλλά, το σταμάτησα. Πρέπει να κοπεί αυτό το λάθος που κάνω να ψάχνω τα πάντα.
    Επίσης αυξήθηκαν τις τελευταίες δύο μέρες σε ένταση οι εμβοές μου. Ίσως είναι παρενέργεια του φαρμάκου. Μακάρι να είναι παροδική η αύξηση έντασης γιατί είναι ενοχλητικό.
    Τώρα άραξα να δω τηλεόραση στο κάστρο και να φάω τίποτα αν και δεν πεινάω πάλι.
    Αλλά σε γενικές γραμμές μέχρι στιγμής σήμερα ήταν καλή μέρα. Μακάρι να συνεχίσει να είναι καλή και αύριο....

  14. #74
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλημερα κι απο μενα.
    ΑΝ κι δεν επιτρεπετε να κανομε διαγνωσεις ,οχι μονο λογο καταστατικου,αλλα κι λογικα δεν μπορουμε να βρυμε τι εχει καποιος χωρις να παρατηρουμε το βλεμα του αναλωγα με συγκεκρημενες λεξεις! ουτε καν την γλωσσα του σωματος.Αν δεν εχουμε μια εικονα ,να δουμε το πως ντυνεται, πως κι αν γελαει,ακομα και την χροια της φωνης του , δεν μπορουμε λοιπον να γνωριζουμε κι τελος δεν ειμεθα θεραπευτες.
    Ομως τολμωντας ,επιπολαια βεβαια θα ελεγα φιλε μου οτι βασει των οσων γραφεις πιο πολυ σε δυπολικος φαιρνεις αφου μαλον εχεις εναλαγες μανιων. Δεν ξερω αν σε καποια μηνυματα σου εχεις αναφερθει , κι ειτε ο γιατρος σου ειπε οτι δεν την εχεις ειτε εσυ,αλλα ειναι πολλα τα μηνυματα κι συφνωμη.
    Οσο για τις συνεδρειες θα σου ελεγα να μην κανεις το δικο μου λαθος να τις παρατησεις, οπως βλακοδος εκανα λιγο πριν το τελος, πηγαν στραφει τα λεφτα μου! - παρεπιμτοτος ,δεν ειναι ακριβ η τιμη, την βρισκω πολυ καλη - .Οσο για τον εκνευρισμο οπου σου προκαλει ο θεραπευτης σου καποιες φορες, να ξες οτι ειναι στο "παιχνιδι" ενδεχετε δλδ να το κανει σχεδον εσκεμενα! για δυαφορους λογους οπως την αποφυγη της οικιοτητας οπου κανει κακο στην ψυχαναλυση να νιωθουμε "φιλο" τον θεραπευτη, παντα πρεπει να υπαρχει στο μυαλο μας οτι ειναι θεραπευτης. Αλλος λογος μπορει να ειναι -οπως εγραψαν κι αλλα ατομα πριν -οτι θελει να σου βγαλει απο μεσα σου καποιες κουβεντες, καποια λογια που ειτε ντρεπεσαι ,ειτε δδυσκολευεσαι να εκφρασεις!.
    Οτι και να ειναι,διοτις δεν αποκλειω την περιπτωση του απλα να ειναι ηλιθιος, χαχα, να μην ειναι καλος στη δουλεια του. Οτι και να ειναι ομως θα πρεπει να μην δρασεις αυθορμητα κι βιαστηκα!!

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Τετάρτη 28 Απριλίου
    Κοιμήθηκα αρκετά, ξύπνησα με ουδέτερη διάθεση, πάω στην πόλη, τρώω μπουγάτσα, πίνω γλυκό ντεκαφ και ξεκινάω την κουβέντα στο όρθιο με την παρέα. Σε κάποια στιγμή κάθομαι για κάνα 20λεπτο περίπου σε ένα παγκάκι, σηκώνομαι να κάτσει ο επόμενος και ξαφνικά έντονη ζαλάδα!
    Δεν λιποθυμησα αλλά ήμουν στο τσακ.
    Εκατσα όρθιος δεν έκατσα, δεν αντιλήφθηκε κάνεις από τους γύρω μου κάτι άλλα μετά ήρθε πανικός και αφού πέρασαν 10 λεπτά έφυγα. Ήρθα στο χωριό μέτρησα πίεση νορμαλ. Οι παλμοί ήταν 100 αλλά λέω οκ είναι από τον φόβο.
    Αυτές οι ζαλάδες ενώ σηκωνομουν είτε από καθιστός είτε από ξάπλα μαζί με πονοκεφάλους και σφίξιμο στο κεφάλι ήταν ο λόγος που έκανα πριν από 2μηνες περίπου πήγα σε νευρολογο, έκανα μαγνητική εγκεφάλου και έβγαλε πόρισμα ότι παιζει να είναι ψυχοσωματικά και μου έδωσε το stelminal. Πέρασε και ο πονοκέφαλος και οι ζαλάδες και μετά ήρθε η αϋπνία. Τα υπόλοιπα τα ξέρετε. Πήγα ψυχίατρο μου έδωσε αγωγή και ξεκίνησε το ημερολόγιο.
    Αλλά ενώ χθες ήμουνα καλά αυτή ζαλάδα ενώ σηκώθηκα με ξενέρωσε τελείως.
    Μήπως δεν είναι ψυχοσωματικο; μήπως να αρχίσω πάλι να τρέχω στους γιατρούς;
    Είναι ορθοστατικη υπόσταση; είναι ορθοστατικη ταχυκαρδία; είναι ψυχοσωματικο; είναι κάποια βλαβη στο νευρικό σύστημα;
    Αντε πάλι από την αρχή.......

Page 5 of 13 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 02:49
  2. Ημερολογιο
    By ftatl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 72
    Last Post: 27-03-2018, 10:48
  3. ~ Το Ημερολογιο Μου ~
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3601
    Last Post: 06-04-2011, 22:14
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2009, 22:34
  5. το ημερολόγιο μου
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2006, 18:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •